Kultura

Mazur taniec - Opis, stroje, tradycja

Autor Halina Sikora
Halina Sikora30.12.20237 min.
Mazur taniec - Opis, stroje, tradycja

Mazur taniec strój to barwny i charakterystyczny element polskiej kultury ludowej. Ten tradycyjny, parzysty taniec wywodzący się z Mazowsza rozpowszechnił się w całej Polsce i jest kultywowany do dziś. Jego niepowtarzalny urok tkwi w figurach, muzyce oraz oryginalnych strojach - zwłaszcza pięknych, bogato zdobionych spódnicach i zapaskach mazurek.

Kluczowe wnioski:
 • Mazur taniec to ważny element polskiej tradycji ludowej, kultywowany od pokoleń.
 • Wyróżnia go charakterystyczna muzyka i różnorodne, widowiskowe figury taneczne.
 • Nieodłącznym elementem mazura są barwne, regionalne stroje ludowe.
 • Spódnice i zapaski mazuerek stanowią osobliwy i efektowny element tych strojów.
 • Mazur taniec strój to żywy przejaw bogactwa kulturowego Polski.

Mazur taniec - tradycyjne stroje

Taniec Mazur charakteryzuje się barwnymi, regionalnymi strojami ludowymi. Nieodłącznym elementem mazura taniec są piękne, bogato zdobione spódnice i zapaski mazuerek. Te efektowne elementy garderoby podkreślają urodę tancerek i dodają uroku całemu występowi.

Spódnice do tańca mazur mają szerokie, rozkloszowane falbany sięgające niemalże ziemi. Wykonane są zazwyczaj z kilku warstw tkanin w kolorowe wzory - często w czerwone i niebieskie kwiaty. Nieodłącznym elementem są też ozdobne hafty i koronki.

Zapaski zakładane przez tancerki to szerokie, bogato zdobione tkaniny, sięgające od talii aż do ziemi. Podobnie jak spódnice, zapaski charakteryzują się jaskrawymi kolorami, kwiatowymi haftami i falbankami. Stanowią one swego rodzaju fartuch, który podkreśla talię i biodra kobiety.

Strój mazurki dopełniają kolorowe chusty na ramionach, ozdobne kwiaty we włosach oraz charakterystyczne buty - tzw. traktorki na niewielkim obcasie. Całość prezentuje się niezwykle efektownie i żywiołowo.

Geneza strojów mazurskich

Tradycja barwnych strojów w tańcu mazur wywodzi się jeszcze z czasów renesansu. W XVI i XVII wieku szlachcianki zakładały bogate, wielowarstwowe spódnice i ozdabiały je haftem i koronkami. Z czasem ten typ stroju przyjął się także wśród prostytch Polek z Mazowsza.

W XIX wieku strój mazurski uległ pewnym przeobrażeniom, ale nadal zachował swój regionalny, kwiatowy charakter. Dziś jest kultywowany przede wszystkim przez zespoły ludowe.

Mazur taniec - różnorodność kroków i figur

Mazur taniec to dynamiczny, parzysty taniec ludowy w metrum trójdzielnym. Oprócz barwnych strojów, charakteryzuje się on szybkim tempem, skocznością i popisowymi figurami tanecznymi.

Taniec Mazur składa się z prostych, marszowych kroków, które stopniowo przyspieszają wraz z muzyką. Podstawowymi figurami są m.in.: wachlarz, podciecie, obciecie, przewaga czy przejście pod ręką.

Wśród bardziej widowiskowych elementów mazura znajdują się obracanie partnerki czy podrzut kolanem. Większość figur mazura jest oparta na kontakcie i współpracy między partnerami.

Dzięki temu, że kroki i układy w mazurze taniec nie są skomplikowane, jest on chętnie trenowany przez amatorskie zespoły folklorystyczne i prezentowany na festiwalach.

Odmiany mazura

Mazur posiada wiele regionalnych i lokalnych odmian, różniących się nieco krokami, rytmem czy instrumentarium. Najbardziej znane to: mazur kujawiak, mazur krzesany, mazur sierpowy czy ober.

Czytaj więcej: Fryderyk Chopin – po prostu geniusz! Opowieść o życiu i twórczości kompozytora

Mazur taniec - geneza oraz historia

Geneza mazura taniec nie jest do końca jasna. Najprawdopodobniej wykształcił się on na przełomie XVIII i XIX wieku na terenie Mazowsza (stąd nazwa), choć niektórzy badacze wskazują też wpływy podlaskie i litewskie.

Pierwotnie mazur był związany ze środowiskiem wiejskim i wykonywany podczas ludowych zabaw oraz okolicznościowych uroczystości. Z czasem stał się jednak popularny w całej Polsce.

W XIX wieku Taniec Mazur trafił także na dworskie i miejskie salony - był modny wśród arystokracji. Rozpowszechniły go zwłaszcza zespoły Bronisława Koryckiego i Tekli Bądarzewskiej.

Obecnie mazur pielęgnują głównie regionalne zespoły pieśni i tańca. Jest prezentowany na festiwalach folklorystycznych i stanowi ważny element polskiej tradycji ludowej.

Mazur taniec - muzyka oraz instrumenty

Mazur taniec - Opis, stroje, tradycja

Nierozerwalnym elementem mazura taniec jest muzyka i instrumenty, które nadają mu charakterystycznego rytmu oraz tempa.

Mazur grany jest w metrum trójdzielnym z akcentem na pierwszą dobę taktu. Tempo stopniowo przyspiesza w trakcie trwania utworu. Jest szybkie i żywiołowe.

Muzyka do mazura powinna porywać do skocznej zabawy i zachęcać do popisów tanecznych.

Podstawowymi instrumentami w mazurze są:

 • skrzypce - nadają podstawową melodię i rytm
 • klarnet - wzbogaca brzmienie
 • kontrabas lub basy - budują linię basową
 • akordeon - wspiera harmonię

Często występuje teżinstrument perkusyjny, jak bębenek czy kołatka, akcentujący rytm. Wspólnie tworzą zespoły ludowe grające do tańca.

Skrzypce Klarnet
Kontrabas Akordeon
Bębenek Kołatka

Mazur taniec - zasady oraz techniki

Mazur taniec opis to przede wszystkim parzysty, skoczny taniec wykonywany w szybkim tempie. Podstawowe zasady i techniki mazura to:

- taniec w duecie damsko-męskim

- trzymanie się pod ręce na wysokości barków

- proste, marszowe kroki z przysiadami

- obroty i przerzuty partnerki

- dynamiczne "przejścia" z jednej figury w drugą

Podczas tańca bardzo istotna jest koordynacja i kontakt wzrokowy między partnerami. Pozwala to na płynne wykonywanie kolejnych figur tanecznych i wpływa na efektowność występu.

Do opanowania podstaw mazurka potrzebna jest wprawa i trening zarówno pań, jak i panów. Jednak przy odrobinie chęci i zapału, nawet amatorzy potrafią dobrze zaprezentować ten temperamentny, polski taniec.

Mazur taniec - rola w kulturze i tradycji

Mazur odgrywa bardzo ważną rolę w polskiej kulturze ludowej i narodowej. Jako typowo polski taniec, stał się swoistym symbolem folkloru z Mazowsza i całego kraju.

Dzięki barwnym strojom, przepięknej muzyce i dynamicznym układom, mazur w niezwykły sposób odzwierciedla temperament, radość życia i gościnność Polaków.

Co więcej, przez lata taniec ten byłManifestacją patriotyzmu i polskości, zwłaszcza w trudnych czasach zaborów i okupacji. Kultura ludowa, a w tym mazur, pozwalały podtrzymywać polską tożsamość i tradycję.

Dlatego do dziś mazur taniec jest prezentowany z dumą przez zespoły regionalne i stanowi barwną wizytówkę Polskiw kraju oraz za granicą. Jest żywym dziedzictwemkulturowym, przekazywanym między pokoleniami od ponad dwustu lat.

Podsumowanie

Mazur to barwny, temperamentny i wdzięczny taniec ludowy, będący ważną częścią polskiego folkloru. Ten tradycyjny, parzysty taniec Mazur wywodzi się z XIX-wiecznego Mazowsza, ale z czasem rozprzestrzenił się na cały kraj. Charakteryzuje go szybkie tempo, skoczne ruchy, oryginalne stroje oraz przepiękna, porywająca muzyka.

Mazur taniec opis to przede wszystkim dynamika i radość tańca w parze. Podstawą są proste, marszowe kroki, które z czasem przechodzą w bardziej skomplikowane figury z obrotami i podrzutami. Niezbędna jest tu synchronizacja i kontakt wzrokowy między partnerami.

Przez lata mazur taniec był ważnym elementem polskiej tradycji, pozwalającym zachować tożsamość narodową w trudnych czasach. Dziś nadal jest z dumą pielęgnowany i prezentowany przez zespoły ludowe. Stanowi barwną wizytówkę folkloru z Mazowsza i całej Polski.

Mazur to z pewnością jeden z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych polskich tańców ludowych. Wciąż emanuje radością, temperamentem i gościnnością naszego narodu. Nic dziwnego, że od pokoleń cieszy się niesłabnącą popularnością.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Imieniny Neli: tradycje i zwyczaje związane z tym świętym
 2. Piosenki Elżbiety Adamiak: magia kryjąca się w ich słowach
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Krzesimir Dębski - polski kompozytor
 5. Olivia Rodrigo przyznaje, że pisanie Guts było prawdziwym wyzwaniem dla jej pewności siebie
Autor Halina Sikora
Halina Sikora

Recenzentka koncertów i ekspertka muzyki klasycznej. Moje pióro maluje dźwięki na papierze, analizując dzieła mistrzów. Zapraszam do odkrywania świata dźwięków.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły