Kultura

Polski taniec narodowy - tradycyjne tańce ludowe z Polski

Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk20.01.20247 min.
Polski taniec narodowy - tradycyjne tańce ludowe z Polski

Polski taniec narodowy to barwny element polskiej kultury ludowej, który od wieków jest tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Tańce ludowe, charakterystyczne dla poszczególnych regionów Polski, odznaczają się różnorodnością kroków, rytmów i melodii. Towarzyszą im malownicze, regionalne stroje, a ich wykonanie wymaga nie tylko znajomości układów tanecznych, ale też ogromnej werwy i temperamentu. Tańce te są nieodłącznym elementem ludowych obrzędów i uroczystości.

Kluczowe wnioski:
 • Polskie tańce ludowe są barwną tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie
 • Odznaczają się regionalną różnorodnością kroków, rytmów i melodii
 • Towarzyszą im malownicze, ludowe stroje charakterystyczne dla danego regionu
 • Biorący w nich udział muszą wykazać się werwą, temperamentem i znajomością układów
 • Są nieodłącznym elementem ludowych obrzędów i uroczystości

Polski taniec narodowy - różnorodność regionów

Polskie tańce ludowe odznaczają się niezwykłą różnorodnością wynikającą z odrębności kulturowej poszczególnych regionów naszego kraju. Każdy region ma swoje charakterystyczne kroki, rytmy i melodie taneczne, które stanowią barwną mozaikę polskiej tradycji ludowej.

I tak na przykład polski taniec góralski cechuje się szybkim, widowiskowym krokiem przy akompaniamencie skocznych góralskich nut. Typowe dla Podhala są ostre, cwaniackie podkolanówki i przytupywania, które dodają tancom werwy.

Z kolei tańce kujawiak i oberki mazurskie są znacznie wolniejsze, bardziej powściągliwe i pełne godności. Dominują w nich miarowe, kołyszące ruchy, niepozbawione jednak gracji.

Tańce kujawiak i oberki mazurskie

Szczególnie charakterystyczne dla regionu Kujaw, a później również dla Mazur są właśnie kujawiaki i oberki. Ich ruchy nawiązują do prac polowych, jak żęcie zbóż, wiązanie snopów, omłoty. Mężczyźni wykonują przysiady i podskoki naśladujące rzut cepami do omłotu zboża. Kobiety suną z gracją po parkiecie, sugerując zbieranie kłosów.

Taniec kujawiak ma bardziej skoczny, rubaszny charakter. Towarzyszy mu żywsza, weselsza melodia. Z kolei ruchy oberka mazurskiego są nieco wolniejsze, mniej porywcze.

Polski taniec ludowy - barwne stroje i muzyka

Nieodłącznym elementem polskich tańców ludowych są malownicze, regionalne stroje. Każdy strój składa się z wielu części i ozdób charakterystycznych dla danego regionu – gorsetów, fartuchów, halek, kabotek, korali, zapasek. Dodają tańcom jeszcze więcej uroku i kolorytu.

Towarzyszy im zawsze radosna, skoczna melodia przygrywana na tradycyjnych instrumentach ludowych. Najpopularniejsze to skrzypce, basy, cymbały, harmonie, rzadziej dudy, koźle i ligawki. To właśnie one nadają rytm i temperament tańcom.

Region Charakterystyczne tańce
Podhale zagórzańskie, góralskie
Kujawy, Mazury kujawiaki, oberki
Śląsk trojaki, zwodne

Czytaj więcej: Muzyka renesansowa - najważniejsze informacje i ciekawostki

Tańce ludowe Polski - tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie

Polskie tańce ludowe są piękną, żywą tradycją kultywowaną i przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Dzieci uczą się ich od najmłodszych lat – najpierw od rodziców i dziadków, później na zajęciach zespołów ludowych. Można powiedzieć, że taniec ludowy płynie w naszych żyłach – jest istotną częścią tożsamości, łączy pokolenia Polaków.

Co ciekawe, wiele z tańców ludowych wpisanych jest na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, co tylko podkreśla ich wyjątkowość i ponadczasową wartość. To skarb kultury ludowej, który musimy chronić i kontynuować. Tylko dzięki temu będzie on nadal rozwijany, wzbogacany o nowe formy, kroki i choreografie oraz przekazywany przyszłym pokoleniom.

 • Na listę UNESCO wpisane są m.in. mazurki i oberki, polonez, kujawiak, krakowiak, tańce Rzeszowszczyzny
 • Dzieci uczą się tańców folklorystycznych bardzo wcześnie, początkowo od rodziny, później w zespołach ludowych

Polskie tańce narodowe - taniec jako sztuka

Polski taniec narodowy - tradycyjne tańce ludowe z Polski

Polskie tańce ludowe od dawna są uznawane za formę sztuki. Wyrażają piękno ludzkiego ciała w ruchu, łączą w sobie muzykę, choreografię oraz elementy teatralne. Wymagają od tancerzy nie tylko znajomości kroków i układów, ale także poczucia rytmu, wyczucia partnera/partnerki oraz aktorskich predyspozycji.

Nie bez powodu nasze zespoły pieśni i tańca zdobywają nagrody na największych konkursach i festiwalach folklorystycznych na świecie, dowodząc, że polskie tańce ludowe to prawdziwa, wspaniała sztuka. To dzięki wieloletniej ciężkiej pracy artystów i choreografów, a także dzięki oryginalności i niepowtarzalności polskich tańców.

Nasze tańce narodowe to skarb, najwspanialsza ze sztuk. Wyrażają duszę ludu polskiego – jego radości, smutki, nadzieje.

Rytmy i melodie polskich tańców ludowych

Rytmy i melodie, które przygrywają do polskich tańców ludowych, odzwierciedlają charakter narodu polskiego. Są żywiołowe, dynamiczne, radosne i skoczne lub zadumane i nostalgiczne. Temperament muzyki porywa do coraz szybszego, dzikszego pląsania po izbie. W tych melodyjnych, rytmicznych dźwiękach jest cała dusza polskiego ludu.

Charakterystyczne są syncopowane, punktowane rytmy oraz nagłe zmiany tempa i metrum. Towarzyszą im przejmujące tony skrzypiec, nuta tęsknoty dud, czy wesołe dźwięki cymbałów i basów. To właśnie muzyka nadaje naszym tańcom ludowym tyle uroku, energii i niepowtarzalności.

Polskie tańce regionalne - odrębność kulturowa regionów

Mimo że polskie tańce ludowe tworzą spójną, barwną całość, to poszczególne regiony naszego kraju wypracowały własne, unikalne formy taneczne, będące emanacją tożsamości kulturowej mieszkańców. I tak na przykład energiczne, widowiskowe tańce góralskie z Podhala znacząco różnią się od stonowanych, dostojnych oberków mazurskich z północy Polski.

Co więcej, nawet w obrębie jednego regionu występują specyficzne różnice. Inaczej tańczą Krakowiacy, a inaczej Górale Żywieccy, mimo że dzieli ich zaledwie kilkadziesiąt kilometrów. To bogactwo form, barw i odcieni sprawia, że polskie tańce ludowe są tak fascynujące i warte poznania.

Podsumowanie

Polski taniec narodowy to niezwykłe bogactwo form, barw i odcieni. Poszczególne regiony Polski wypracowały własne, charakterystyczne odmiany tańców ludowych, będące emanacją tożsamości kulturowej ich mieszkańców. I tak na przykład temperamentne tańce góralskie różnią się znacząco od stonowanych oberków mazurskich.

Nasze tańce ludowe są barwną tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Dzieci uczą się ich bardzo wcześnie, najpierw w rodzinie, później w zespołach regionalnych. Co ważne, wiele rodzajów polskich tańców zostało wpisanych na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, co podkreśla ich wartość i oryginalność.

Nieodłącznym elementem folkloru tanecznego są piękne, regionalne stroje zdobione haftem, koralami i wstążkami. Towarzyszą im radosne melodie w rytmie mazurka, oberka czy kujawiaka - grana na skrzypcach, basach, cymbałach i harmonii muzyka porusza serca i porywa do tańca.

Podsumowując - polskie tańce ludowe to skarb kultury narodowej, łączący pokolenia Polaków. Wyrażają duszę polskiego ludu, jego radości i smutki. Dlatego musimy dbać o ich kultywowanie i przekazywanie młodszym pokoleniom.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Imieniny Wiktora: tradycje i zwyczaje obchodzenia imienin
 2. Szalony tekst Aerosmith: poznaj jego znaczenie i siłę
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Krzesimir Dębski - polski kompozytor
 5. Światowym zaskoczeniem- Sean 'Diddy' Combs rezygnuje z Revolt po głośnej aferze
Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk

Pasjonat gitar i instrumentów strunowych. Na blogu dzielę się wiedzą o grze i wyborze sprzętu. Muzyka to moja droga życiowa.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły