Kultura

Oberek taniec: tempo i cechy tradycyjnego oberka

Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk13.01.20246 min.
Oberek taniec: tempo i cechy tradycyjnego oberka

Oberek to bardzo szybki, polski taniec ludowy, który od wieków tańczony jest na polskich weselach i zabawach.

Kluczowe wnioski:
 • Oberek charakteryzuje się bardzo szybkim tempem i rytmem 3/4 lub 3/8.
 • Jest to taniec par, podczas którego tancerze wykonują wiele przeróżnych, efektownych figur.
 • Kobiety zazwyczaj tańczą oberek w kolorowych, szerokich spódnicach i kwiecistych fartuszkach.
 • Mężczyźni ubrani są w stylizowane koszule, czarne lub granatowe spodnie i kamizelki.
 • Najpopularniejsze oberki to kujawiak, mazur i krakowiak - tańczone są one do dziś.

Oberek taniec w szybkim tempie

Oberek to bardzo szybki, polski taniec ludowy, który od wieków tańczony jest na polskich weselach i zabawach. Tempo oberka jest niezwykle dynamiczne, a sam taniec wymaga od tancerzy nie lada kondycji i wytrzymałości.

Charakterystyczne dla oberka jest tempo musicalowe w takcie 3/4 lub 3/8. Melodia oberka jest również dość specyficzna - szybka, rytmiczna i skoczna. To właśnie tempo i melodia nadają oberkowi niepowtarzalnego charakteru.

Oberki dzielą się na różne odmiany regionalne np. kujawiak, mazur czy krakowiak. Choć każda z tych odmian różni się nieco krokami, to łączy je wspólna cecha - bardzo szybkie tempo, które potrafi zapierać dech w piersiach.

W tradycyjnym tańcu oberek tańczony jest wyłącznie w parach - kobieta i mężczyzna. Podczas oberka pary wirowo krążą po parkiecie, wykonując przy tym wiele efektownych figur tanecznych.

Podstawowe figury w tańcu oberek

Do najbardziej charakterystycznych figur tanecznych wykonywanych podczas oberka należą m.in.:

 • Wirowanie i kręcenie par w koło
 • Podskoki, przytupy i wymijanie się par
 • Obroty partnerki wokół własnej osi
 • "Rzucanie" partnerką z jednej strony na drugą

Oprócz dynamicznych figur tanecznych, oberek charakteryzuje się także specyficznymi krokami i układami choreograficznymi, które zmieniają się w zależności od regionu Polski.

Historyczne korzenie tańca oberek

Choć dziś oberek kojarzony jest głównie z polskimi, ludowymi tradycjami weselnymi, to jego historia jest o wiele bogatsza i sięga aż czasów średniowiecza.

Pierwsze wzmianki na temat dynamicznych, wirowych tańców, które przypominały późniejszego oberka, pochodzą już z XV i XVI wieku. Z czasem oberki rozprzestrzeniły się na tereny całej dawnej Rzeczpospolitej szlacheckiej i były chętnie tańczone zarówno na dworach magnackich, jak i w chłopskich chatach.

Oberek towarzyszył Polakom niemalże od zawsze, stając się nieodłącznym elementem polskiej kultury, tradycji oraz folkloru.

W XIX wieku, w dobie romantyzmu oberek zyskał miano jednego z symboli polskości. Był wyrazem patriotyzmu i tęsknoty za wolną ojczyzną pod zaborami. Dziś nadal pozostaje ważnym elementem polskiego dziedzictwa kulturowego.

Oberki popularyzowane przez zespoły ludowe

W latach 50. i 60. ubiegłego wieku oberki na nowo zdobyły popularność za sprawą zespołów pieśni i tańca, takich jak Mazowsze czy Śląsk, które z powodzeniem występowały z oberkami po całym świecie. Dzięki festiwalom folklorystycznym oberki przetrwały do dziś w niezmienionej, tradycyjnej formie.

Czytaj więcej: Msza święta - Poznaj części i elementy tego ważnego wydarzenia religijnego

Charakterystyczny rytm i melodia oberka

Jak już wspomniano, oberek charakteryzuje się niezwykle szybkim tempem. Podstawowy rytm oberka to 3/4 lub 3/8, choć zdarzają się także oberki w rytmie 4/4. Tempo musicalowe oberka wynosi zazwyczaj 200-240 uderzeń metronomu na minutę. Dla porównania - walc wiedeński opiera się na tempie ok. 180 ud./min.

Rodzaj tańca Tempo muzyczne
Oberek 200-240 ud./min
Walc wiedeński Ok. 180 ud./min

Melodia oberka również jest dość charakterystyczna. Szybkie pasaże melodyczne przeplatają się ze skocznymi, punktowanymi rytmami. Całość brzmi niezwykle dynamicznie i musi "nadążać" za szalonym tempem całego tańca.

Taneczne figury wykonywane w oberku

Oberek taniec: tempo i cechy tradycyjnego oberka

Podczas oberka pary wirowo kręcą się w rytm melodii, wykonując przy tym różnorodne, efektowne figury taneczne takie jak:

 • Wirowanie, kręcenie i "wirowanie" par w kółko
 • Rytmiczne podskoki obu partnerów w górę
 • Szybkie przytupywanie w miejscu przez obydwoje tancerzy
 • Wzajemne mijanie się, krążenie i zamiany miejsc partnerów
 • "Rzucanie partnerką" - dynamiczne przerzucanie kobiety z jednej strony mężczyzny na drugą

Oprócz tych podstawowych figur, istnieje jeszcze wiele trudniejszych elementów i bardziej skomplikowanych układów choreograficznych charakterystycznych dla regionalnych odmian oberka. Ich opanowanie wymaga nie lada zręczności i kunsztu tanecznego.

Strój tancerzy tradycyjnego oberka

Tradycyjny strój, w którym tańczy się oberka to ważny element całości. Kobiety zazwyczaj ubierają się w szerokie, kolorowe spódnice z kilu warstw tiulu lub gorsetu. Do tego zakładają białe, hafowane koszule z bufiastymi rękawami oraz kolorowe, kwieciste fartuchy.

Strój męski to najczęściej ciemne (czarne lub granatowe) spodnie, koszula ze stójką, kamizelka, a czasem także kapelusz z piórkiem. Całość stylizowana jest na tradycyjny, ludowy strój z epoki, kiedy powstawały pierwsze oberki.

Oberki tańczone na polskich weselach

Choć oberek początkowo był głównie tańcem dworskim, to z czasem na stałe zagościł także na wiejskich zabawach i polskich weselach. Do dziś wywodzące się z oberka tańce, takie jak krakowiak, kujawiak czy zbójnicki, są stałym punktem programu tradycyjnych, polskich wesel.

Wirowanie w rytmie oberka to dla nowożeńców i gości weselnych okazja do złapania oddechu i chwili szaleństwa podczas przyjęcia. Nic dziwnego, że oberki cieszą się na polskich weselach tak dużą popularnością!

Podsumowanie

Oberek to niezwykle szybki i dynamiczny taniec ludowy, który od dawien dawna wpisał się w polską kulturę i tradycję. Tempo oberka jest szalone - sięga nawet 200-240 uderzeń metronomu na minutę! W takim tempie nic dziwnego, że aby dobrze zatańczyć oberka potrzeba nie lada kondycji.

Oprócz szalonego tempa, oberek charakteryzuje się także specyficznym rytmem (najczęściej 3/4 lub 3/8) oraz skoczną, rytmiczną melodią. Tańcząc oberka wykonuje się wiele efektownych figur - kręcenie w koło, podskoki, "rzucanie" partnerką itd. Strój do tańca też jest ważny - kolorowe spódnice i fartuchy u kobiet, granatowe spodnie i kamizelki u mężczyzn.

Choć oberek zrodził się na polskich dworach szlacheckich, to z biegiem czasu trafił także na wiejskie zabawy i wesela. Do dziś oberkowe kujawiaki, mazury i krakowiaki są nieodłącznym punktem programu polskich, tradycyjnych wesel. Wirowanie w rytm oberka pozwala na chwilę szaleństwa i zapomnienia podczas hucznego weselnego przyjęcia.

Podsumowując - oberek to nasz polski skarb narodowy. Dynamiczny i szalony taniec, który mimo upływu wieków wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Jeśli kiedykolwiek będziesz miał okazję - koniecznie spróbuj sił w tej niezwykle wymagającej, acz satysfakcjonującej dyscyplinie tanecznej!

Najczęstsze pytania

Oberek to bardzo szybki, polski taniec ludowy w metrum 3/4 lub 3/8. Charakteryzuje się tempo musicale rzędu 200-240 uderzeń metronomu na minutę. Oberki tańczy się wyłącznie w parach, wykonując przy tym wiele efektownych figur tanecznych - kręcenie, podskoki, "rzucanie" partnerką itd.

Najpopularniejsze regionalne odmiany oberka to m.in. kujawiak, mazur, krakowiak, zbójnicki i wiele innych. Różnią się nieco krokami i układami choreograficznymi, ale łączy je wspólne, szalone tempo i charakterystyczny rytm.

Kobiety ubierają kolorowe, szerokie spódnice, białe koszule z bufiastymi rękawami oraz fartuchy w kwiaty. Mężczyźni noszą koszule ze stójką, ciemne spodnie, a czasem kamizelki lub kapelusze - stroje stylizowane na ludową modę sprzed wieków.

Oberki są nieodłącznym punktem programu na polskich, tradycyjnych weselach. Poza tym pokazy oberków organizują festiwale folklorystyczne oraz zespoły pieśni i tańca - warto wybrać się na ich występ, aby podziwiać ten taniec w profesjonalnym wykonaniu.

Ze względu na szalone tempo (nawet 240 ud./min), oberek wymaga niezwykłej kondycji i wytrzymałości tanecznej. Tancerze muszą poruszać się błyskawicznie i bez zmęczenia "wykręcać" najróżniejsze akrobatyczne figury. Trening czyni jednak mistrza!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Imieniny Neli: tradycje i zwyczaje związane z tym świętym
 2. Piosenki Elżbiety Adamiak: magia kryjąca się w ich słowach
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Co oznacza kropka przy nucie - wyjaśnienie i przykłady
 5. Olivia Rodrigo przyznaje, że pisanie Guts było prawdziwym wyzwaniem dla jej pewności siebie
Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk

Pasjonat gitar i instrumentów strunowych. Na blogu dzielę się wiedzą o grze i wyborze sprzętu. Muzyka to moja droga życiowa.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły