Kultura

Streszczenie baletu Dziadek do orzechów czajkowskiego

Autor Marta Kwapińska
Marta Kwapińska21.01.20247 min.
Streszczenie baletu Dziadek do orzechów czajkowskiego

Dziadek do orzechów streszczenie to idealny sposób, aby zapoznać się z treścią jednego z najpopularniejszych baletów wszech czasów. Stworzony przez Piotra Czajkowskiego spektakl opowiada historię młodej Klary, która dostaje niezwykły prezent od tajemniczego Dziadka do orzechów. Ożywiona lalka wprowadza dziewczynkę do magicznego świata, w którym stoczy walkę z Królem Myszy. Barwne postacie, wspaniała choreografia i niezapomniane melodie sprawiają, że balet ten od blisko 140 lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Poniższe streszczenie przybliży kluczowe sceny i wydarzenia, dzięki czemu poznasz fabułę arcydzieła rosyjskiego kompozytora.

Kluczowe wnioski:
 • Balet opowiada historię Klary i magicznego Dziadka do orzechów, który ożywa w Wigilię Bożego Narodzenia.
 • Dziadek do orzechów zabiera dziewczynkę do krainy Słodyczy, gdzie poznaje Cukrową Wróżkę.
 • Klara stacza walkę z armia myszy dowodzoną przez okrutnego Myszkróla.
 • Po pokonaniu przeciwnika i pożegnaniu z magicznym światem Klara budzi się we własnym łóżku.
 • Barwna fabuła, wspaniałe kostiumy i muzyka Czajkowskiego sprawiają, że balet niezmiennie zachwyca widzów.

Streszczenie akcji baletu Dziadka do orzechów

Jednym z najbardziej znanych i lubianych baletów na świecie jest "Dziadek do orzechów" autorstwa rosyjskiego kompozytora Piotra Czajkowskiego. Opowiada on historię młodej dziewczynki imieniem Klara, która w Wigilię Bożego Narodzenia otrzymuje niezwykły prezent - tytułowego Dziadka do orzechów.

Wszystko zaczyna się od wigilijnej kolacji, kiedy to Klara zasypia z nową zabawką w ramionach. Dziadek do orzechów niespodziewanie ożywa i zabiera dziewczynkę do magicznej Krainy Słodyczy. Tam spotyka m.in. Cukrową Wróżkę i jej dwór, a także grupę dzieci tańczących z przepięknymi lalkami. Po tych radosnych scenach przychodzi jednak czas na konfrontację z wrogiem.

Kluczowy moment walki z Myszkrólem

Do akcji wkracza bowiem okrutny Myszkról na czele swojej armii. Dochodzi do zaciętej bitwy pomiędzy żołnierzami Myszkróla a oddziałem żołnierzyków prowadzonych przez Dziadka do orzechów. Klara i Dziadek do orzechów ostatecznie pokonują przeciwnika, lecz zaraz potem zaczynają się budzić ze snu.

Oboje wracają do domu, a całe magiczne przygody okazują się być tylko pięknym snem. Niemniej jednak finał jest happy endem, wszystko wraca do normy, a Klara na zawsze zapamięta swą niezwykłą podróż.

Dziadek do orzechów streszczenie głównych wydarzeń

Jak wynika ze streszczenia fabuły, balet "Dziadek do orzechów" to historia pełna magii i przygód. Jego akcja koncentruje się wokół następujących, kluczowych wydarzeń:

 • Otrzymanie przez Klarę tytułowego Dziadka do orzechów jako prezentu wigilijnego i jego nagłe ożywienie.
 • Podróż Klary z Dziadkiem do orzechów do Królestwa Słodyczy.
 • Spotkanie z Cukrową Wróżką i obserwowanie tańców dzieci z zabawkami.
 • Atak armii myszy dowodzonej przez okrutnego Myszkróla.
 • Zwycięska walka Klary i Dziadka do orzechów z mysimi wojskami.
 • Powrót Klary do domu i finałowe, szczęśliwe zakończenie.

Te sceny stanowią najważniejsze momenty akcji genialnego baletu Czajkowskiego. Całość utrzymana jest w klimacie baśni i snu, a muzyka doskonale oddaje nastrój poszczególnych wydarzeń.

Czytaj więcej: Oskar Kolberg - biografia polskiego etnografa i kompozytora

Role Myszkróla i Królowej Mrówek w streszczeniu libretta

Oprócz Klary i magicznego Dziadka do orzechów istotną rolę w balecie odgrywają antagoniści - okrutny Myszkról i jego małżonka, Królowa Mrówek. Reprezentują oni złowrogie i destrukcyjne siły, zagrażające spokojowi Królestwa Słodyczy.

Myszkról występuje jako bezwzględny władca armii gryzoni. Dowodzi atakiem na pałac Cukrowej Wróżki, z zamiarem zawładnięcia magicznym światem. Z kolei Królowa Mrówek, mimo drugoplanowej roli, stanowi wsparcie dla swojego okrutnego małżonka.

Ostatecznie oboje ponoszą klęskę, pokonani przez Klarę i Dziadka do orzechów. Jednak ich występ w balecie jako czarne charaktery doskonale kontrastuje z jasną postacią głównej bohaterki.

Sama walka z Myszkrólem to jeden z kluczowych i najbardziej dynamicznych momentów całego spektaklu.

Streszczenie tańca Cukrowej Wróżki w Dziadku do orzechów

Streszczenie baletu Dziadek do orzechów czajkowskiego
Postać Opis
Cukrowa Wróżka Miła i gościnna władczyni Królestwa Słodyczy, które pokazuje Klarze.
Jej dwór Asystuje Cukrowej Wróżce, tworząc z nią barwny orszak tańczący dla Klary.

Jedną z najpiękniejszych scen baletu jest taniec Cukrowej Wróżki wraz z jej dworem. Ma on miejsce w magicznej Krainie Słodyczy, do której Dziadek do orzechów przenosi Klarę.

Cukrowa Wróżka jako miła gospodyni prezentuje dziewczynce swój cudowny świat i gości ją w swym pałacu. Na jej cześć dwór urządza radosny taniec, pełen gracji i wdzięku. Sam taniec Wróżki zadziwia Klarę elegancją i lekkością.

Scena ta symbolizuje sielankowy, spokojny charakter Królestwa Słodyczy przed najazdem Myszkróla. Kontrastuje mocno z późniejszą walką i stanowi chwilę beztroskiej radości dla Klary.

Klara otrzymuje prezent - streszczenie początku baletu

Dziadek do orzechów zaczyna się od wigilijnego wieczoru w domu Klary. Dziewczynka bardzo cieszy się ze świątecznych prezentów, zwłaszcza ulubionej lalki.

Jednak prawdziwą niespodzianką okazuje się tajemniczy Dziadek do orzechów. Z pozoru zwyczajna, drewniana zabawka, którą Klara otrzymuje od ekscentrycznego sąsiada - pana Drosselmeyera.

Kiedy dziewczynka kładzie się spać z nowym prezentem, ku jej zdziwieniu Dziadek do orzechów nagle ożywa. Zaczyna się wielka magiczna przygoda Klary, pełna niezwykłych spotkań i wydarzeń.

Scena rozpoczynająca stanowi zatem swoisty prolog do dalszej akcji. Zarysowuje realia i bohaterów, a potem wprowadza element fantastyczny w postaci ożywionej zabawki.

Powrót do domu i happy end - zakończenie streszczenia

Po pokonaniu Myszkróla i pożegnaniu się z nowymi przyjaciółmi z Królestwa Słodyczy, Klara budzi się w swoim łóżku. Okazuje się, że wszystkie nocne przygody były tylko snem.

Jednak zarówno dziewczynka, jak i widzowie na długo zapamiętają tę niezwykłą podróż. Klara zachowuje też szczęśliwe wspomnienia i uśmiecha się do Dziadka do orzechów - teraz znów zwykłej, drewnianej zabawki.

Finał baletu ma typowo baśniowy charakter. Cała magia okazuje się senną wizją, ale pozostawia pozytywne wrażenie i niezatarty ślad w pamięci i wyobraźni.

Podsumowanie

Przedstawione streszczenie baletu "Dziadek do orzechów" pozwala zapoznać się z fabułą jednego z najsłynniejszych dzieł baletowych w historii. Utwór skomponowany przez Piotra Czajkowskiego od blisko 140 lat nie schodzi z afiszy teatrów na całym świecie i wciąż zachwyca widzów.

Akcja koncentruje się na przygodach małej Klary, która pewnej wigilijnej nocy otrzymuje niezwykły prezent. Jest nim tytułowy Dziadek do orzechów - z pozoru zwykła, drewniana zabawka. Jednak później okazuje się on niezwykle żywym przewodnikiem po magicznym świecie.

Wraz z Dziadkiem do orzechów Klara przenosi się do Królestwa Słodyczy, gdzie poznaje wiele fantastycznych postaci. Niestety, czarodziejski nastrój nie trwa długo, gdyż krainę atakuje okrutny Myszkról. Klara musi stoczyć z nim bitwę, aby wrócić szczęśliwie do domu.

Jak wynika z przedstawionego streszczenia baletu "Dziadek do orzechów", mamy tu do czynienia z cudowną historią, osadzoną w realiach baśni i snu. Barwni bohaterowie i wspaniała muzyka Czajkowskiego tworzą arcydzieło operowo-baletowe, które zachwyca od pokoleń.

Najczęstsze pytania

"Dziadka do orzechów" skomponował wybitny rosyjski kompozytor Piotr Czajkowski. Stworzył on muzykę do tego baletu w 1892 roku na zamówienie Teatru Maryjskiego w Petersburgu.

Akcja baletu koncentruje się na przygodach Klary, która w Wigilię dostaje tytułowego Dziadka do orzechów. Zabawka ożywa i zabiera dziewczynkę do magicznej Krainy Słodyczy, gdzie spotyka wiele postaci, a także walczy z mysim królem.

Początkowe sceny mają miejsce w realnym, dziewiętnastowiecznym domu Klary, wigilijny wieczór. Jednak wkrótce akcja przenosi się do fantasy świata - najpierw do Krainy Słodyczy, później na pole walki z armią Myszkróla.

Najważniejsze role odgrywają tancerze i tancerki grający Klarę, Dziadka do orzechów, Cukrową Wróżkę oraz Myszkróla. Wymagają one bardzo dobrych umiejętności klasycznego tańca i aktorstwa.

Najbardziej rozpoznawalne utwory to Marsz, Taniec Cukrowej Wróżki oraz taniec rosyjski Trepak. Ale właściwie cała partytura Czajkowskiego do "Dziadka do orzechów" należy do kanonu muzyki baletowej.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Imieniny Neli: tradycje i zwyczaje związane z tym świętym
 2. Piosenki Elżbiety Adamiak: magia kryjąca się w ich słowach
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Co oznacza kropka przy nucie - wyjaśnienie i przykłady
 5. Olivia Rodrigo przyznaje, że pisanie Guts było prawdziwym wyzwaniem dla jej pewności siebie
Autor Marta Kwapińska
Marta Kwapińska

Wokalistka z duszą, zachęcam do eksploracji własnego głosu. Techniki wokalne i emocjonalny przekaz piosenek to moja specjalność. Muzyka łączy naszą duszę z melodią życia.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły