Instrumenty

Podział instrumentów muzycznych i rodzaje instrumentów

Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk21.01.20245 min.
Podział instrumentów muzycznych i rodzaje instrumentów

Podział instrumentów na poszczególne grupy jest niezwykle istotny dla każdego muzyka. Pozwala dobierać brzmienia, planować obsadę zespołu czy orkiestry oraz decydować o technikach gry i sposobach łączenia barw. W artykule przedstawiono podstawowe kategorie instrumentów: strunowe, perkusyjne, dęte drewniane i blaszane, elektroniczne oraz ludowe.

Kluczowe wnioski:
 • Instrumenty dzielimy przede wszystkim ze względu na źródło dźwięku i sposób wydobycia dźwięku.
 • Najpopularniejsze grupy to instrumenty strunowe, dęte, perkusyjne i keyboardy.
 • Instrumenty różnią się barwą, zakresem dźwiękowym, dynamiką i możliwościami technicznymi.
 • Współcześnie coraz większą popularność zdobywają instrumenty elektroniczne.
 • Warto poznać tradycyjne, ludowe instrumenty polskie i światowe.

Podział instrumentów na strunowe

Najpopularniejszą i najliczniejszą grupę instrumentów stanowią instrumenty strunowe. W tej kategorii mieszczą się wszystkie instrumenty, w których źródłem dźwięku są drgające struny. Do najbardziej znanych instrumentów strunowych należą:

 • gitara i bas gitara
 • skrzypce, altówka, wiolonczela i kontrabas
 • harfa
 • banjo

Struny mogą być szarpane, uderzane lub pocierane. W zależności od sposobu wydobycia dźwięku, instrumenty strunowe dzielimy na:

Instrumenty szarpane

Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim gitary i instrumenty smyczkowe. Gitarzysta szarpie struny palcami, natomiast skrzypek używa smyczka.

Instrumenty uderzane

W tej kategorii mieszczą się instrumenty, w których struny uderzane są pałeczkami, drewnianymi młoteczkami lub dłońmi. Przykłady to: fortepian, klawesyn, pianino czy cymbały.

Barwa instrumentów strunowych zależy od wielu czynników, między innymi od materiału, z jakiego wykonane są struny (najczęściej stal lub nylony), ich grubości i naciągu.

Podział instrumentów na perkusyjne

Drugą pod względem liczebności grupę instrumentów muzycznych stanowią instrumenty perkusyjne. Jest to bardzo zróżnicowana rodzina, do której należą instrumenty o określonym, niezmiennym brzmieniu, jak i o nieokreślonej wysokości dźwięku.

Źródłem dźwięku w instrumentach perkusyjnych jest pobudzanie do drgań ciała rezonansowego poprzez uderzenia pałeczkami, drewnianymi młoteczkami lub dłońmi. Podział instrumentów perkusyjnych przedstawia się następująco:

Instrumenty o określonej wysokości dźwięku ksylofon, wibrafon, dzwonki
Instrumenty o nieokreślonej wysokości dźwięku werbel, bęben, talerze, trójkąt, grzechotka

Poza typowymi instrumentami perkusyjnymi, do tej rodziny zalicza się także fortepian oraz wszelkie instrumenty klawiszowe.

Czytaj więcej: Stojak do gitary elektrycznej - wygodny i stabilny statyw na instrument

Podział instrumentów na dęte drewniane

Kolejną liczną grupę tworzą instrumenty dęte drewniane, w których źródłem drgań jest powietrze wdmuchiwane ustami lub za pomocą miecha. Należą do nich:

 • flet
 • obój
 • klarnet
 • fagot
 • saksofon

Charakterystyczną cechą tych instrumentów jest miękka, ciepła barwa dźwięku. Uzależniona jest ona m.in. od materiału, z jakiego wykonany jest instrument (najczęściej drewno lub metal), jego kształtu oraz wielkości.

Podział instrumentów na dęte blaszane

Podział instrumentów muzycznych i rodzaje instrumentów

Instrumenty dęte blaszane wytwarzają dźwięk dzięki drganiu powietrza w ustniku lub lejku. Należą do nich m.in.:

 • trąbka
 • waltornia
 • puzon
 • tuba

Cechuje je metaliczna, przenikliwa barwa o dużej skali dynamicznej - od bardzo cichej do bardzo głośnej. Uzyskuje się ją dzięki budowie instrumentu z mosiądzu, miedzi lub srebra.

Podział instrumentów na dęte jest niezwykle istotny ze względu na zróżnicowanie barw i możliwości technicznych tych instrumentów.

Podział instrumentów na elektroniczne

Instrumenty elektroniczne cieszą się coraz większą popularnością, szczególnie w muzyce rozrywkowej. W tej grupie mieszczą się m.in.:

 • keyboard
 • syntezatory
 • gitary elektryczne

Ich charakterystyczną cechą jest możliwość tworzenia niecodziennych, futurystycznych brzmień. Dźwięk w tych instrumentach wytwarzany jest elektronicznie, za pomocą przetworników elektroakustycznych.

Podział instrumentów na ludowe

Ciekawą, choć mniej liczną kategorię stanowią instrumenty ludowe, wykorzystywane zwłaszcza w muzyce folkowej i etnicznej. Wśród nich możemy wyróżnić m.in.:

 • akordeon
 • cymbały
 • lira korbowa
 • trombita

Instrumenty ludowe wzbogacają brzmienie utworów o nutę swojskości i lokalnego kolorytu. Do tradycyjnych instrumentów polskich należą m.in. suka biłgorajska czy burczybasy.

Podsumowanie

W artykule przedstawiono podział instrumentów muzycznych na najważniejsze grupy: strunowe, perkusyjne, dęte drewniane i blaszane, elektroniczne oraz ludowe. Omówiono cechy charakterystyczne poszczególnych rodzin instrumentów, ich budowę, brzmienie, zastosowanie i przykłady najpopularniejszych instrumentów. Gitara, skrzypce, perkusja czy instrumenty klawiszowe to instrumenty, które znamy wszyscy.

Dowiedzieliśmy się, że źródłem dźwięku w instrumentach strunowych są drgające struny, w perkusyjnych - uderzenia o powierzchnię rezonansową, a w instrumentach dętych - drgania powietrza. Omówiono też nowoczesne instrumenty elektroniczne oraz barwne, ludowe instrumenty etniczne.

Artykuł dostarcza czytelnikowi wiedzy na temat różnorodności instrumentów muzycznych, ich podziału, budowy i brzmienia. Pozwala docenić bogactwo barw instrumentów wykorzystywanych współcześnie w muzyce rozrywkowej, klasycznej czy ludowej.

Mamy nadzieję, że lektura była interesująca i poszerzyła wiedzę czytelników na temat świata muzyki. Zachęcamy do zapoznania się z kolejnymi artykułami poświęconymi instrumentom muzycznym i historii muzyki.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Imieniny Wiktora: tradycje i zwyczaje obchodzenia imienin
 2. Szalony tekst Aerosmith: poznaj jego znaczenie i siłę
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Krzesimir Dębski - polski kompozytor
 5. Światowym zaskoczeniem- Sean 'Diddy' Combs rezygnuje z Revolt po głośnej aferze
Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk

Pasjonat gitar i instrumentów strunowych. Na blogu dzielę się wiedzą o grze i wyborze sprzętu. Muzyka to moja droga życiowa.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły