Kultura

Karol Szymanowski - genialny polski kompozytor i profesor Konserwatorium Warszawskiego. Wszystkie ciekawostki

Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk09.10.20238 min.
 Karol Szymanowski - genialny polski kompozytor i profesor Konserwatorium Warszawskiego. Wszystkie ciekawostki

Karol Szymanowski to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów przełomu XIX i XX wieku. Jego twórczość łączy w sobie wpływy muzyki ludowej, impresjonizmu i ekspresjonizmu. Choć za życia nie zdobył takiej sławy jak Chopin, jego utwory do dziś zachwycają melodyjnością i subtelnością brzmienia. Poznajmy bliżej niezwykłą historię tego utalentowanego artysty.

Kim był Karol Szymanowski?

Karol Szymanowski urodził się w 1882 roku w Tymoszówce na Ukrainie (wówczas część Imperium Rosyjskiego) w polskiej rodzinie ziemiańskiej. Był trzecim z czworga dzieci. Od najmłodszych lat przejawiał niezwykły talent muzyczny, zachęcany przez ojca do nauki gry na fortepianie. Już jako 20-latek skomponował swoje pierwsze utwory fortepianowe. W wieku zaledwie 29 lat objął stanowisko dyrektora Warszawskiego Konserwatorium Muzycznego.

Szymanowski reprezentował nowoczesny, europejski styl bycia. Często podróżował, koncertował za granicą, interesował się filozofią i literaturą. Utrzymywał kontakty z polską inteligencją epoki Młodej Polski. Był homoseksualistą, co w tamtych czasach uznawane było za skandal i piętnowane. Mimo trudności pozostał wierny swojej artystycznej wizji.

Twórczość Szymanowskiego obejmuje utwory fortepianowe, kameralne, wokalne, operowe i symfoniczne. Jego muzyka łączy wpływy rodzimego folkloru z nowoczesnymi prądami zachodnioeuropejskimi. Po przedwczesnej śmierci w 1937 roku został uznany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów swoich czasów.

Gdzie i kiedy urodził się Karol Szymanowski?

Karol Szymanowski przyszedł na świat 6 października 1882 roku w Tymoszówce na Ukrainie, w majątku swojego ojca, Stanisława Korwin-Szymanowskiego. Była to polska rodzina ziemiańska, pieczętująca się herbem Ślepowron. majątek Tymoszówka leżał na terenie ówczesnego zaboru rosyjskiego, na Wołyniu.

Dom rodzinny Szymanowskich słynął z atmosfery patriotyzmu i polskości. Pielęgnowano tu tradycje narodowe, język polski, kulturę. Młody Karol wychowywał się w otoczeniu polskich poetów i literatów. To właśnie patriotyczna atmosfera domu rodzinnego ukształtowała jego polską tożsamość i zamiłowanie do folkloru, które później odzwierciedliło się w twórczości.

Jakie było dzieciństwo i edukacja Karola Szymanowskiego?

Dzieciństwo przyszłego kompozytora upłynęło w rodzinnym majątku w Tymoszówce. Od najmłodszych lat przejawiał talent muzyczny, zachęcany do nauki gry na fortepianie przez ojca, Stanisława. Jego pierwszą nauczycielką była starsza siostra, Stanisława Korwin-Szymanowska. W 1894 roku rozpoczął systematyczną edukację muzyczną w Warszawie pod okiem Gustawa Neuhausa.

Od 1901 kontynuował naukę w prestiżowym Konserwatorium Muzycznym w Warszawie w klasie fortepianu u samego Zygmunta Noskowskiego oraz kompozycji u Macieja Zarębskiego. Uczęszczał również na wykłady z harmonii Romana Statkowskiego. Już w czasach studenckich dał się poznać jako utalentowany kompozytor i wirtuoz fortepianu.

W latach 1904-1905 kontynuował studia w Lipsku u mistrzów: Maxa Regera (kompozycja) i Artura Nikischa (fortepian). Następnie udał się jeszcze do Wiednia, gdzie pobierał prywatne lekcje u Engelberta Humperdincka. Te zagraniczne wyjazdy poszerzyły jego muzyczny horyzont i wpłynęły na rozwój indywidualnego stylu kompozytorskiego.

Kiedy Karol Szymanowski zaczął komponować muzykę?

 Karol Szymanowski - genialny polski kompozytor i profesor Konserwatorium Warszawskiego. Wszystkie ciekawostki

Pierwsze próby kompozytorskie Szymanowski podjął już w wieku 14 lat. W 1896 roku stworzył swój debiutancki Polonez As-dur na fortepian. Rok później skomponował cykl miniatur fortepianowych Ośmiorękie Gigantipy. Jako młody adept sztuki muzycznej szukał jeszcze swojej drogi, naśladując styl swoich mistrzów - Wagnera, Straussa czy Scriabina.

Przełom w jego twórczości nastąpił po 1905 roku, kiedy to skomponował pierwsze dojrzałe dzieła: I Symfonię f-moll "Z mego ojczystego kraju" oraz I Kwartet smyczkowy. Utwory te zapoczątkowały oryginalny, neoromantyczny styl młodego Szymanowskiego, łączący wpływy rodzimej muzyki ludowej i impresjonizmu z modernistyczną formą. Od tej pory datuje się prawdziwy początek jego kariery kompozytorskiej.

Jakie były wczesne inspiracje muzyczne Szymanowskiego?

Wczesna twórczość Szymanowskiego, zwłaszcza do roku 1905, pozostawała pod wpływem kilku kierunków i kompozytorów:

 • Romantyzm - inspiruje się twórczością Wagnera, Liszta, Straussa. Stosuje rozbudowane formy, bogatą instrumentację, dramaturgię.
 • Impresjonizm - fascynacja Debussy'm i Ravellem. Eksperymentuje z barwą, harmoniką, wyszukanymi brzmieniami.
 • Symbolizm - pozostaje pod urokiem poezji i filozofii epoki. Dąży do wyrażenia niedopowiedzeń, tajemnicy, intuicji.
 • Folklor polski i ukraiński - czerpie z muzyki ludowej, góralskiej, orientalnej. Wykorzystuje skale modalne, rytmy tańców ludowych.

Te różnorodne wpływy stworzyły wybuchową mieszankę, która na początku XX wieku zaowocowała wyklarowaniem się indywidualnego, nowoczesnego języka dźwiękowego Szymanowskiego.

Gdzie koncertował i podróżował Szymanowski?

Szymanowski od młodości wiele podróżował i koncertował, prezentując swoje utwory na estradach w kraju i za granicą. Oto najważniejsze etapy jego artystycznych wojaży:

 • W 1905 odbył tournée koncertowe po niemieckich miastach, m.in. Berlinie, Lipsku, Dreznie.
 • W latach 1906-1914 wielokrotnie koncertował w Rosji, m.in. w Petersburgu, Moskwie, Kijowie.
 • W 1910 z powodzeniem zaprezentował się publiczności Wiednia.
 • Lata 1912-1914 to okres ożywionej działalności koncertowej we Lwowie i w Polsce.
 • W 1919 wyjechał do Paryża; odwiedził też Londyn, Wiedeń, Wenecję.
 • W USA koncertował w sezonach 1925/26 i 1932/33, m.in. w Nowym Jorku, Bostonie, Chicago.

Oprócz występów pianistycznych Szymanowski promował wykonania swoich utworów symfonicznych i operowych. Podróże po Europie poszerzały jego horyzonty i dostarczały nowych inspiracji twórczych.

Jakie dzieła stworzył Szymanowski w okresie dojrzałym?

Lata 20. i 30. XX wieku to najbardziej płodny okres w twórczości Szymanowskiego, kiedy powstały jego najdojrzalsze i najbardziej znane dzieła. Do najważniejszych z nich należą:

 • III Symfonia "Pieśń o nocy" (1916) - przełomowe dzieło łączące późnoromantyczną formę z impresjonistyczną harmoniką.
 • II Kwartet smyczkowy (1927) - mistrzowskie połączenie folkloru karpackiego z ekspresjonizmem.
 • II Koncert skrzypcowy (1933) - wirtuozerski, pełen liryzmu i namiętności.
 • Opera "Król Roger" (1926) - arcydzieło polskiego modernizmu operowego, do dziś grywane na scenach całego świata.
 • Ballet "Harnasie" (1923) - przełomowy balet z elementami tańców góralskich.

W tym okresie powstawały też liczne utwory fortepianowe Szymanowskiego (m.in. cykle Masques, Metopy, Mity), stanowiące nowatorską syntezę stylów i wpływów.

Jakie były późne dokonania Szymanowskiego?

Ostatnie lata życia kompozytora naznaczyła choroba (gruźlica). Mimo słabnącego zdrowia pozostał jednak aktywny twórczo. Do późnych dokonań Szymanowskiego należą:

 • IV Symfonia (Concertante) - utwór pełen liryzmu i melancholii.
 • II Koncert skrzypcowy - uważany za jedno z największych arcydzieł skrzypcowych XX wieku.
 • Liryczne, kameralne pieśni do słów Rabindranatha Tagore z cyklu "Pieśni milosne Hafiza" i "Pieśni kurpiowskie".
 • Mazurki fortepianowe - stylizowane na ludowe tańce, przesycone smutkiem i zadumą.

Do końca życia pozostał wierny swojemu stylowi - łączeniu polskości z europejską nowoczesnością. Zmarł przedwcześnie w wieku 54 lat, 29 marca 1937 we włoskiej miejscowości Lausanne. Jego muzyka na trwałe wpisała się do kanonu polskiej i światowej kultury.

Podsumowanie

Twórczość Karola Szymanowskiego to jedno z najważniejszych zjawisk w polskiej kulturze muzycznej przełomu XIX i XX wieku. Ten utalentowany kompozytor, pianista i pedagog połączył w swoich dziełach to, co najlepsze w rodzimej tradycji muzycznej z nowatorskimi prądami europejskiej awangardy. Jego bogata spuścizna obejmuje arcydzieła operowe, baletowe, symfoniczne i kameralne, które do dziś zachwycają oryginalnością brzmienia i formą. Karol Szymanowski był postacią nietuzinkową - nowoczesnym Europejczykiem, a zarazem głęboko zakorzenionym w polskości. Jego muzyka, łącząca Wschód z Zachodem, folklor ze współczesnością, na zawsze pozostanie jednym z najcenniejszych skarbów polskiej kultury.

Najczęstsze pytania

Szymanowski urodził się w Tymoszówce na Ukrainie. Dzieciństwo i lata nauki spędził w Warszawie. Jako dojrzały kompozytor mieszkał we Lwowie, a od 1930 w willi Atma w Zakopanem. Często wyjeżdżał w podróże zagraniczne, m.in. do Niemiec, Francji, Włoch i USA.

Muzyka Szymanowskiego łączy elementy romantyzmu, impresjonizmu, ekspresjonizmu oraz polskiego i ukraińskiego folkloru. Jego styl cechuje się bogactwem brzmieniowym, chromatyką, zamiłowaniem do form cyklicznych.

Do najważniejszych dzieł kompozytora należą: opery "Król Roger" i "Hagith", balet "Harnasie", symfonie "Pieśń o nocy" i Concertante, koncerty skrzypcowe, kwartety smyczkowe oraz utwory fortepianowe.

Na młodego Szymanowskiego oddziaływali tacy kompozytorzy, jak Wagner, Strauss, Debussy, Ravel, Scriabin. Inspiracji dostarczała mu też literatura i filozofia Młodej Polski oraz folklor słowiański.

Szymanowski jest jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX w. Wniósł nowoczesność do rodzimej tradycji muzycznej. Jego twórczość stanowi pomost między polską tożsamością a europejską kulturą muzyczną.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Imieniny Neli: tradycje i zwyczaje związane z tym świętym
 2. Piosenki Elżbiety Adamiak: magia kryjąca się w ich słowach
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Krzesimir Dębski - polski kompozytor
 5. Światowym zaskoczeniem- Sean 'Diddy' Combs rezygnuje z Revolt po głośnej aferze
Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk

Pasjonat gitar i instrumentów strunowych. Na blogu dzielę się wiedzą o grze i wyborze sprzętu. Muzyka to moja droga życiowa.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły