Instrumenty

Klawesyn - instrument, jaki to instrument

Autor Halina Sikora
Halina Sikora29 grudnia 20235 min
Klawesyn - instrument, jaki to instrument

Klawesyn to instrument muzyczny, który odgrywał kluczową rolę w muzyce epoki baroku i klasycyzmu. Choć obecnie rzadziej spotykany, nadal intryguje swoim wyjątkowym, perlistym brzmieniem.

Kluczowe wnioski:
 • Klawesyn to instrument strunowy działający na zasadzie szarpanej.
 • Posiada charakterystyczne pudło rezonansowe i co najmniej jeden rząd klawiatury.
 • Największą popularność zyskał w XVII i XVIII wieku.
 • Wyparte został przez fortepian, lecz wciąż ma wielu wielbicieli.
 • Jego perlisty dźwięk idealnie komponuje się z muzyką dawną.

Klawesyn - instrument klawiszowy

Klawesyn to instrument strunowy szarpany, który swym kształtem i brzmieniem zdominował epokę baroku. Jego charakterystyczne, perliste brzmienie idealnie komponowało się z delikatną i wykwintną muzyką tamtych czasów.

Klawesyn składa się z dwóch głównych elementów - pudła rezonansowego oraz klawiatury. W pudle umieszczone są struny, które uderzane są za pomocą mechanizmu z klawiszami. Im większe pudło rezonansowe, tym głębszy i bogatszy dźwięk.

Początki i historia

Protoplastą klawesynu był cymbał, instrument o trójkątnym kształcie z jednym rzędem klawiszy. W XV wieku w Wenecji dodano drugi rząd klawiatury i tak narodził się klawikord.

W XVI wieku we Włoszech skonstruowano klawesyn, który miał już charakterystyczne dla siebie pudło rezonansowe. Instrument ten szybko zyskał popularność na dworach i wśród kompozytorów epoki baroku.

Budowa i działanie klawesynu

Klawesyn to instrument, który składa się z drewnianego pudła rezonansowego w kształcie prostokąta oraz klawiatury umieszczonej centralnie. Wewnątrz znajdują się struny wykonane z metalu, zazwyczaj ze stopów miedzi.

Klawiatura składa się z klawiszy, które są połączone z mechanizmem szarpiącym. Po naciśnięciu klawisza, dotyka on struny, szarpiąc ją. Dźwięk jest wzmacniany przez pudło rezonansowe.

Klawesyn ma zazwyczaj od jednego do czterech rzędów klawiatury. Im więcej klawiatur, tym większe możliwości instrumentalne.

Strojenie

Klawesyn, podobnie jak organy piszczałkowe, nie daje się łatwo nastroić. Strojenie klawesynu to skomplikowany proces wymagający precyzji i wprawy.

Dawniej nastroiciele klawesynów byli wysoko cenionymi fachowcami. Obecnie strojenie powierza się wyspecjalizowanym firmom.

Czytaj więcej: Jaka tuba jest najlepsza dla początkujących? Instrument idealny do nauki gry

Klawesyn w muzyce dawniej i dziś

W epoce baroku i klasycyzmu klawesyn był nieodłącznym elementem życia muzycznego. Komponowano na niego utwory solo, jak i z towarzyszeniem innych instrumentów.

Wirtuozi klawesynu byli podziwiani i hołubieni na dworach możnych mecenasów. Najsłynniejsi klawesyniści to m.in. Jan Sebastian Bach i Georg Friedrich Händel.

Muzyka bez klawesynu traci swą duszę, ogień i blask - pisał Carl Philipp Emanuel Bach, jeden z synów Johanna Sebastiana.

W XIX wieku klawesyn ustąpił miejsca fortepianowi i popadł w zapomnienie. Jednak w XX wieku nastąpił renesans zainteresowania tym instrumentem i autentycznym wykonawstwem muzyki dawnej.

Klawesyn dziś

Choć klawesyn już nie dominuje jak dawniej, wciąż jest obecny w świecie muzyki. Wykorzystuje się go zwłaszcza do historycznego wykonawstwa utworów barokowych i klasycystycznych.

Słychać go można podczas festiwali i koncertów muzyki dawnej. Niektórzy kompozytorzy współcześni również sięgają do brzmienia klawesynu we własnych utworach.

Liczba klawiatur 1-4
Materiał rezonatora drewno
Strojenie skomplikowane, wykonywane rzadko

Renesans popularności klawesynu we współczesności

Klawesyn - instrument, jaki to instrument

Klawesyn przeżywa obecnie swoisty renesans zainteresowania, choć trudno mówić o powrocie do dawnej świetności.

Coraz więcej młodych artystów i studentów akademii muzycznych decyduje się na naukę gry na tym historycznym instrumencie.

Wciąż powstają nowe festiwale i konkursy poświęcone muzyce dawniej, gdzie klawesyn odgrywa kluczową rolę obok takich instrumentów jak skrzypce barokowe, viola da gamba czy lutnia.

Można zatem śmiało powiedzieć, że choć trochę zapomniany, klawesyn wciąż ma grono oddanych wielbicieli, a jego perlisty dźwięk na stałe wpisał się w historię muzyki.

 • Młodzi artyści uczą się gry na klawesynie
 • Coraz więcej festiwali muzyki dawnej z udziałem klawesynu

Podsumowanie

Klawesyn to wyjątkowy instrument klawiszowy o bogatej historii sięgającej renesansu. Jego charakterystyczne, perliste brzmienie idealnie komponowało się z delikatną muzyką epoki baroku, stając się ulubieńcem wielu kompozytorów.

Budowa klawesynu opiera się na systemie strun uderzanych za pomocą klawiatury. Im większe pudło rezonansowe, tym głębszy i pełniejszy dźwięk. Strojenie klawesynu to skomplikowany proces wymagający precyzji.

Choć w XIX wieku klawesyn ustąpił miejsca fortepianowi, obecnie przeżywa swoisty renesans. Coraz więcej młodych artystów decyduje się na naukę gry na tym historycznym instrumencie, a on sam gości na licznych festiwalach muzyki dawnej.

Klawesyn na zawsze wpisał się w historię muzyki, a jego wyjątkowe brzmienie wciąż zachwyca wielbicieli muzyki dawniej. Choć trochę zapomniany, ma on wciąż grono oddanych fanów.

Najczęstsze pytania

Klawesyn to prostokątne pudło rezonansowe, w środku którego umieszczone są struny. Na górze znajduje się klawiatura, składająca się zazwyczaj z jednego lub kilku rzędów klawiszy.

Klawesyn wywodzi się od cymbałów, instrumentu z jednym rzędem klawiszy. W XV wieku we Włoszech dodano drugi rząd klawiatury i tak powstał klawikord, protoplasta klawesynu.

W epoce baroku klawesyn był ulubionym instrumentem wielu kompozytorów. Na klawesynie grali m.in. Jan Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel, François Couperin czy Jean-Philippe Rameau.

Tak, strojenie klawesynu to bardzo skomplikowany proces, który dawniej powierzano wyspecjalizowanym rzemieślnikom. Dziś zajmują się tym wyspecjalizowane firmy.

Klawesyn gości na koncertach i festiwalach muzyki dawnej. Można go też usłyszeć w historycznych wykonaniach dzieł Bacha, Händla i innych kompozytorów baroku.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. "Hurt" Załogi G: Rozkodowanie emocji zawartych w tekście
 2. 2Koncerty wiolonczelowe: Unikaj wszelkich błędów i rozczarowań
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Muzyczny wstęp do opery - Co musisz wiedzieć
 5. Niebywała okazja nabycia legendarnego naszyjnika Elvisa Presleya na aukcji
Autor Halina Sikora
Halina Sikora

Recenzentka koncertów i ekspertka muzyki klasycznej. Moje pióro maluje dźwięki na papierze, analizując dzieła mistrzów. Zapraszam do odkrywania świata dźwięków.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły