Muzycy

Johann Sebastian Bach - ile dzieci miał znany kompozytor?

Autor Marta Kwapińska
Marta Kwapińska13.01.20247 min.
Johann Sebastian Bach - ile dzieci miał znany kompozytor?

Johann Sebastian Bach dzieci odziedziczyły po ojcu niezwykły talent muzyczny, choć los nie wszystkim z nich sprzyjał. Johann Sebastian doczekał się aż 20 potomków, z czego tylko 10 przeżyło go. Wielu z nich poszło w ślady ojca i zostało uznanymi kompozytorami oraz wykonawcami. Artykuł przybliża sylwetki najbardziej znanych dzieci Bacha oraz opowiada o ich dalszych losach i wpływie, jaki wywarły na rozwój muzyki.

Kluczowe wnioski:
  • Johann Sebastian Bach doczekał się 20 dzieci, z czego 10 przeżyło ojca.
  • Wielu synów Bacha zostało znanymi kompozytorami kontynuującymi styl ojca.
  • Najsłynniejszymi dziećmi Bacha byli Wilhelm Friedemann i Carl Philipp Emanuel.
  • Losy dzieci Bacha układały się różnie, niektóre z nich popadły w ubóstwo.
  • Muzyka dzieci Bacha wywarła wpływ na późniejszych kompozytorów epoki klasycznej.

Ile dzieci miał Johann Sebastian Bach

Johann Sebastian Bach był niezwykle płodnym kompozytorem, ale także ojcem bardzo licznego potomstwa. W ciągu swojego życia doczekał się aż 20 dzieci. Był dwukrotnie żonaty - najpierw z Marią Barbary, z którą miał 7 dzieci, a po jej śmierci ożenił się z Anną Magdaleną i miał z nią 13 dzieci.

Niestety, z tych 20 potomków aż 10 zmarło we wczesnym dzieciństwie lub niemowlęctwie. Tylko 10 dzieci Bacha przeżyło swojego sławnego ojca. Byli to czterej synowie z pierwszego małżeństwa: Wilhelm Friedemann, Carl Philipp Emanuel, Johann Gottfried Bernhard oraz Johann Christoph Friedrich.

Z drugiego małżeństwa sześcioro dzieci Bacha osiągnęło dorosły wiek. Były to córki: Catharina Dorothea, Johanna Carolina i Regina Susanna oraz synowie: Johann Christian, Johann Christoph Altnikol i Johann August Abraham.

Dalsze losy licznego potomstwa

Synowie Bacha, którzy przeżyli ojca, w większości poszli w jego ślady i zostali kompozytorami bądź wykonawcami muzyki. Córki natomiast wychodziły za mąż, zajmowały się domem i wychowywaniem własnych dzieci.

Kim były dzieci Johanna Sebastiana Bacha

Dzieci Johanna Sebastiana Bacha odziedziczyły po ojcu ogromny talent muzyczny. Jego czterej synowie z pierwszego małżeństwa zyskali sławę jako znakomici kompozytorzy, którzy kontynuowali styl oraz tradycje zapoczątkowane przez ojca.

Najstarszy syn Wilhelm Friedemann, zwany „haleńskim Bachem” z powodu nieuporządkowanego trybu życia, był organistą i kompozytorem cenionym za oryginalny styl. Drugi z synów, Carl Philipp Emanuel, zyskał w swoich czasach większą sławę niż ojciec. Uważany był za reformatora stylu kompozytorskiego.

Byłem kompozytorem muzyki, gdy moje dzieci były małe. Kiedy dorastały, komponowały własne utwory. Teraz wspieram się o lasce i słucham ich z przyjemnością - mówił z dumą Johann Sebastian o swoich muzycznie utalentowanych dzieciach.

Dalsze losy muzycznie uzdolnionego potomstwa

Pozostali dwaj synowie z pierwszego małżeństwa Bacha również byli związani ze światem muzyki. Johann Gottfried Bernhard został uznanym organistą i klawesynistą. Z kolei najmłodszy - Johann Christoph Friedrich - objął posadę klawesynisty na dworze hrabiów von Schaumburg.

Czytaj więcej: Grażyna Bacewicz - Polska Kompozytorka Muzyki Nowoczesnej

Dzieci Bacha również kompozytorami

Większość dorosłych synów Bacha poszła w ślady sławnego ojca i zajmowała się komponowaniem. Często także pełnili role organistów, klawesynistów bądź kapelmistrzów na dworach możnych rodów i w kościołach.

Podobnie jak ojciec, łączyli w swojej twórczości wpływy włoskie, francuskie i niemieckie. Jednocześnie wprowadzali wiele nowatorskich rozwiązań, które zapoczątkowały nadejście stylu klasycznego w muzyce.

Dziecko Bacha Rola w muzyce
Wilhelm Friedemann Kompozytor, organista
Carl Philipp Emanuel Kompozytor, klawesynista
Johann Gottfried Bernhard Organista, klawesynista
Johann Christian Kompozytor "londyńskiego Bacha"

Johann Christian Bach zyskał przydomek „londyńskiego Bacha”, gdyż większość życia spędził w Anglii, komponując utwory instrumentalne i opery.

Losy potomstwa sławnego kompozytora

Johann Sebastian Bach - ile dzieci miał znany kompozytor?

Losy licznych dzieci Johanna Sebastiana Bacha układały się różnie. Niektóre z nich podążyły tropem ojca i z powodzeniem rozwijały własne kariery muzyczne, zyskując sławę jako kompozytorzy oraz wirtuozi gry na instrumentach klawiszowych.

Inni synowie mieli mniej szczęścia i popadli w ubóstwo lub prowadzili wędrowny tryb życia. Na przykład najstarszy Wilhelm Friedemann był rozrzutny finansowo i zmagał się z problemami natury psychicznej. Pomimo talentu zmarł w nędzy.

Z kolei młodszy Johann Christoph Altnikol objął po śmierci ojca posadę kantora w kościele św. Tomasza w Lipsku, jednak z powodu pijaństwa został z niej usunięty.

Dalsze koleje losu dzieci kompozytora

Córki Johanna Sebastiana odeszły w cień, zajmując się prowadzeniem domu i wychowywaniem własnych dzieci. Wyjątkiem była Regina Susanna, która odznaczała się talentem wokalnym.

Dzieci zarówno Bacha, jak i jego drugiej żony, Anny Magdaleny, często chorowały i umierały we wczesnym wieku. Spośród potomstwa tego małżeństwa tylko Johann Christian odniósł sukces jako kompozytor muzyki instrumentalnej w stylu galant.

Dzieci Bacha kontynuatorami tradycji ojca

Talent i pasja do muzyki, którą Bach zaszczepił w swoich dzieciach, zaowocowała w następnym pokoleniu. Jego synowie podążali ścieżką wytyczoną przez ojca, pisząc utwory na instrumenty klawiszowe, takie jak organy, klawesyn czy fortepian.

Ich styl był jednak bardziej światły i przystępny, co zapowiadało nadejście epoki klasycyzmu. Utwory synów Bacha zyskały uznanie Mozarta, Haydna i innych późniejszych kompozytorów, wywierając na nich wyraźny wpływ.

Dzieła Wilhelma Friedemanna, Carla Philippa Emanuela czy Johanna Christiana były drukowane i rozpowszechniane w całej Europie. Dzięki temu tradycja rodziny Bachów przetrwała, a ich nazwisko na stałe zapisało się na kartach historii muzyki.

Co stało się z dziećmi Johanna Sebastiana

Dzieci Johanna Sebastiana Bacha w większości były ściśle związane ze światem muzyki i komponowania. Jednak ich losy układały się rozmaicie. Część osiągnęła sukces i sławę, podczas gdy inni zmagali się z problemami życiowymi, a nawet popadli w ubóstwo.

Do potomków, którzy odnieśli największe triumfy, zalicza się Carl Philipp Emanuel i Johann Christian. Obaj zyskali sławę jako nowatorscy kompozytorzy, których dzieła wywarły wpływ na późniejszą muzykę. Johann Christian, zwany „londyńskim Bachem”, stał się prekursorem stylu klasycznego.

Z kolei Wilhelm Friedemann, mimo uznania za genialnego organistę, prowadził hulaszczy tryb życia i zmarł zapomniany w ubóstwie. Inny z synów - Johann Christoph Altnikol - utracił posadę kantora z powodu nałogu alkoholowego.

Pozostałe dzieci kompozytora, szczególnie córki, żyły w cieniu swych braci. Mimo to większość potomków Bacha pozostawiła trwały ślad w historii muzyki.

Podsumowanie

Johann Sebastian Bach, jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii, miał bardzo liczne potomstwo. Doczekał się aż 20 dzieci, z czego 10 przeżyło dorosły wiek. Wielu z jego synów odziedziczyło po ojcu pasję i talent do muzyki.

Spośród dzieci Bacha na plan pierwszy wysuwają się dwaj synowie z pierwszego małżeństwa - Wilhelm Friedemann i Carl Philipp Emanuel. Obaj zyskali sławę jako kompozytorzy i wirtuozi gry na instrumentach klawiszowych. Ich styl był bardziej nowoczesny i zapowiadał nadejście klasycyzmu.

Inni synowie Bacha również byli związani z muzyką, aczkolwiek nie odnieśli aż takich sukcesów. Niektórzy prowadzili wędrowny tryb życia lub zmagali się z problemami osobistymi. Z kolei córki pozostały w cieniu braci, zajmując się domem.

Mimo zawirowań losu, większość dzieci Bacha kontynuowała tradycje muzyczne zapoczątkowane przez ojca. Dzięki temu styl rodziny Bachów przetrwał, a ich nazwisko na stałe zapisało się w historii muzyki.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Imieniny Wiktora: tradycje i zwyczaje obchodzenia imienin
  2. Szalony tekst Aerosmith: poznaj jego znaczenie i siłę
  3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
  4. Krzesimir Dębski - polski kompozytor
  5. Światowym zaskoczeniem- Sean 'Diddy' Combs rezygnuje z Revolt po głośnej aferze
Autor Marta Kwapińska
Marta Kwapińska

Wokalistka z duszą, zachęcam do eksploracji własnego głosu. Techniki wokalne i emocjonalny przekaz piosenek to moja specjalność. Muzyka łączy naszą duszę z melodią życia.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Joji: czego możemy spodziewać się na jego koncertach?
MuzycyJoji: czego możemy spodziewać się na jego koncertach?

Przygotuj się na niezwykłe doświadczenie - koncert Jojiego to uczta dla każdego fana muzyki. Ten japoński piosenkarz, raper i artysta znany jest ze swoich chwytliwych melodii i emocjonalnych tekstów, które wzruszają serca słuchaczy. Jego występy na żywo to połączenie energii, profesjonalizmu i autentyczności, które sprawiają, że koncerty Jojiego stają się wyjątkowymi wydarzeniami muzycznymi, niezapomnianymi dla każdego, kto je przeżyje.