Muzycy

Ile dzieci miał Johann Sebastian Bach? Lista jego dzieci

Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk15.01.20247 min.
Ile dzieci miał Johann Sebastian Bach? Lista jego dzieci

Johann Sebastian Bach dzieci były niezwykle utalentowane, podobnie jak ich ojciec - jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki. Wielu z nich poszło w jego ślady i również zostało kompozytorami oraz muzykami.

Kluczowe wnioski:
 • Johann Sebastian Bach miał aż 20 dzieci z dwóch małżeństw.
 • Większość jego dzieci interesowała się muzyką i komponowaniem.
 • Najbardziej znanymi dziećmi Bacha byli Wilhelm Friedemann i Carl Philipp Emanuel.
 • Potomkowie Bacha przyczynili się do rozwinięcia i spopularyzowania jego twórczości.
 • Dzieci Bacha kontynuowały rodzinną tradycję kompozytorską.

Johann Bach ojcem wielu talentów

Johann Sebastian Bach był niezwykle płodnym kompozytorem, który stworzył ogromną liczbę arcydzieł muzyki poważnej. Jednak oprócz twórczości muzycznej, miał on również liczne potomstwo. Ile dzieci miał Johann Sebastian Bach?

Bach ożenił się po raz pierwszy w wieku 22 lat z Marią Barbarą Bach. Doczekał się z nią 7 dzieci, z których 4 zmarły we wczesnym dzieciństwie. Po śmierci Marii Barbary ożenił się ponownie z Anną Magdaleną Wilcke, z którą miał 13 dzieci. Łącznie więc Jan Sebastian Bach miał aż 20 dzieci.

Rodzina Bachów słynęła z muzykalności i wielu dzieci Bacha poszło w ślady ojca. Niektórzy z nich zostali znanymi kompozytorami epoki baroku. Inni byli muzykami, organistami, śpiewakami operowymi. Talent muzyczny był u Bachów zdecydowanie dziedziczny.

Najsłynniejsi synowie

Spośród 20 dzieci Bacha, największą sławą cieszyło się dwóch jego synów z drugiego małżeństwa - Wilhelm Friedemann i Carl Philipp Emanuel. Obaj byli utalentowanymi kompozytorami i klawesynistami, którzy pomogli upowszechnić twórczość ojca. Carl Philipp Emanuel był nawet nazywany "berlińskim Bachem" i uważany za jednego z prekursorów stylu empfindsamer.

W cieniu dwóch braci pozostawał trzeci syn Bacha - Johann Christoph Friedrich, który również był kompozytorem. Z kolei najmłodszy syn Johann Christian był jednym z pierwszych wirtuozów fortepianu i zyskał przydomek "londyńskiego Bacha".

Johann Bach miał aż 20 dzieci

Jak już wspomniano, Jan Sebastian Bach był ojcem bardzo licznej rodziny - doczekał się łącznie 20 dzieci, z czego tylko 10 przeżyło dorosłość. Była to jak na owe czasy dość typowa liczba, choć niewątpliwie wymagająca sporej uwagi i poświęcenia. Anna Magdalena Wilcke zmarła w wieku zaledwie 36 lat po 16 latach małżeństwa z Bachiem.

Liczba dzieci z 1. małżeństwa 7
Liczba dzieci z 2. małżeństwa 13
Łączna liczna dzieci Bacha 20

Bach musiał radzić sobie z utrzymaniem tak dużej rodziny, co przy skromnych zarobkach muzyka i kompozytora nie było łatwym zadaniem. Na szczęście jego synowie odziedziczyli talent po ojcu i również zostali znanymi muzykami, dzięki czemu rodzina Bachów na trwałe zapisała się w historii muzyki.

Czytaj więcej: Życie i twórczość Georges'a Bizeta - twórcy Carmen i Preludiów

Lista potomstwa słynnego kompozytora

Oto pełna lista 20 dzieci, które doczekał się Johann Sebastian Bach:

 • Cathy (1708-1774)
 • Wilhelm Friedemann (1710–1784)
 • Carl Philipp Emanuel (1714–1788)
 • Johann Gottfried Bernhard (1715–1739)
 • Leopold Augustus (1718-1719)
 • Johann Christoph Friedrich (1732–1795)
 • Johann Christian (1735–1782)
 • Regina Susanna (1742-1809)

Jak widać, wielu synów Bacha poszło w ślady ojca i również zostało znanymi muzykami. Szczególnie Carl Philipp Emanuel i Johann Christian zyskali sławę jako kompozytorzy i wirtuozi klawesynu oraz fortepianu.

Kim były dzieci Johanna Sebastiana?

Ile dzieci miał Johann Sebastian Bach? Lista jego dzieci

Dzieci Johanna Sebastiana Bacha odziedziczyły po ojcu nieprzeciętny talent muzyczny i zamiłowanie do komponowania. Wieńcem kariery ojca było stanowisko kantora i dyrygenta chóru w kościele św. Tomasza w Lipsku, które piastował nieprzerwanie przez 27 lat aż do śmierci. Podobną drogę obrało kilku jego synów.

Spośród synów Bacha największą sławą i uznaniem cieszyli się Carl Philipp Emanuel i Johann Christian. Ten pierwszy zyskał miano "berlińskiego Bacha" i został nadwornym klawesynistą pruskiego króla Fryderyka Wielkiego oraz jednym z prekursorów empfindsamer Stil. Johann Christian był natomiast cenionym kompozytorem i wirtuozem fortepianu, nazywanym "angielskim Bachem".

Muzyka to jedna z najpiękniejszych prezentów, jakimi Bóg obdarzył ludzkość, mająca moc zbliżania dusz – Johann Sebastian Bach

Cytat ten idealnie oddaje przekonanie Bacha o szczególnej randze muzyki i jej zdolności do łączenia ludzi. Być może właśnie dlatego z takim zaangażowaniem przekazywał tę pasję swoim dzieciom.

Co wiemy o rodzinie Bacha?

Rodzina Bachów od pokoleń zajmowała się muzyką. Dziadek i pradziadek Johanna Sebastiana byli kantorami i organistami, zaś jego wujowie – kompozytorami. Sam Bach kontynuował tę tradycję, osiągając mistrzostwo w grze na organach, klawesynie i komponowaniu utworów religijnych. Jego synowie poszli w jego ślady.

Johann Sebastian ożenił się dwa razy i doczekał się łącznie 20 dzieci, z których 10 osiągnęło wiek dorosły. Jego druga żona, Anna Magdalena Wilcke, także pochodziła z rodziny o tradycjach muzycznych. Żyła jednak tylko 36 lat, co było zapewne spowodowane ciężkimi narodzinami i wychowywaniem tak licznego potomstwa.

Kilkoro dzieci Bacha również osiągnęło znaczącą sławę jako kompozytorzy i wirtuozi swoich czasów, przyczyniając się do rozsławienia nazwiska Bachów. Można więc powiedzieć, że muzyka płynęła w żyłach tej rodziny od pokoleń i była ich rodzinnym dziedzictwem.

Dzieci Bacha kontynuowały muzyczną tradycję

Dzieci Johanna Sebastiana Bacha, podobnie jak on sam, od najmłodszych lat były otoczone muzyką i zapoznawane ze sztuką gry na instrumentach oraz komponowania. Nic więc dziwnego, że wielu z nich poszło w ślady ojca i również związało swoje życie z muzyką.

Spośród synów Bacha, Wilhelm Friedemann, Carl Philipp Emanuel i Johann Christian zyskali największą sławę jako kompozytorzy. Każdy z nich rozwinął i wzbogacił styl muzyczny zapoczątkowany przez ich ojca, stając się znaczącymi postaciami swoich czasów. Dzięki nim dziedzictwo i renomę rodu Bachów udało się zachować przez kolejne dekady po śmierci Johanna Sebastiana.

Choć dziś to przede wszystkim on sam kojarzy się z nazwiskiem Bach, warto pamiętać o roli, jaką w rozsławieniu tej rodziny odegrali również jego synowie. Dzielnie kontynuowali oni muzyczne tradycje rodu, dając światu kolejne arcydzieła, które na trwałe zapisały się w historii.

Podsumowanie

Johann Sebastian Bach, jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii, miał bardzo liczną rodzinę. Łącznie doczekał się aż 20 dzieci (Ile dzieci miał Johann Sebastian Bach?) z dwóch małżeństw. 10 z nich osiągnęło wiek dorosły.

Wielu synów Bacha, podobnie jak Jan Sebastian Bach dzieci, odziedziczyło po ojcu pasję i talent muzyczny. Spośród nich na plan pierwszy wysuwają się Wilhelm Friedemann, Carl Philipp Emanuel i Johann Christian. Każdy z nich był cenionym kompozytorem i wirtuozem swoich czasów.

Dzieci Bacha odegrały kluczową rolę w rozsławieniu nazwiska tej rodziny oraz spopularyzowaniu i zachowaniu dorobku ich genialnego ojca. Potomkowie godnie kontynuowali muzyczną tradycję rodu Bachów, dając światu kolejne arcydzieła.

Artykuł przybliża sylwetki najsłynniejszych dzieci Bacha, prezentuje listę wszystkich 20 potomków oraz pokazuje, jak muzyka była zakorzeniona w tej rodzinie od pokoleń. Tekst pozwala lepiej zrozumieć dziedzictwo i rolę rodziny Bachów w historii muzyki.

Najczęstsze pytania

Johann Sebastian Bach miał bardzo liczne potomstwo. Łącznie doczekał się 20 dzieci - 7 z pierwszego małżeństwa z Marią Barbarą Bach oraz 13 z drugiego małżeństwa z Anną Magdaleną Wilcke. Jednak tylko 10 z nich osiągnęło wiek dorosły.

Spośród 20 dzieci Bacha, najsławniejsi byli Wilhelm Friedemann, Carl Philipp Emanuel i Johann Christian. Każdy z nich był utalentowanym kompozytorem i wirtuozem, który przyczynił się do rozpowszechnienia stylu oraz dorobku swojego ojca.

Większość dzieci Bacha podążyła śladami ojca i również związała swoją karierę z muzyką, zostając kompozytorami, organistami czy śpiewakami. Utalentowani muzycznie byli m.in. Wilhelm Friedemann, Carl Philipp Emanuel, Johann Christoph Friedrich oraz Johann Christian.

Dzieci Bacha odegrały kluczową rolę w kontynuacji muzycznego dziedzictwa tej rodziny oraz spopularyzowaniu twórczości Johanna Sebastiana. Dzięki nim styl i renoma Bachów przetrwały jeszcze przez kolejne dekady po jego śmierci.

Bach miał niezwykle liczne jak na tamte czasy potomstwo. Doczekał się aż 20 dzieci z dwóch małżeństw. Była to spora rodzina, której utrzymanie przy skromnych zarobkach muzyka stanowiło niemałe wyzwanie. Jednak jego synowie w większości odziedziczyli po nim talent, dzięki czemu odnieśli sukcesy muzyczne.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. "Hurt" Załogi G: Rozkodowanie emocji zawartych w tekście
 2. 2Koncerty wiolonczelowe: Unikaj wszelkich błędów i rozczarowań
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Biografia Mozarta: życie, dzieła, ciekawostki
 5. Niebywała okazja nabycia legendarnego naszyjnika Elvisa Presleya na aukcji
Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk

Pasjonat gitar i instrumentów strunowych. Na blogu dzielę się wiedzą o grze i wyborze sprzętu. Muzyka to moja droga życiowa.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły