Notatka o baroku - wszystko, co musisz wiedzieć o epoce baroku

Notatka o baroku - wszystko, co musisz wiedzieć o epoce baroku
Autor Halina Sikora
Halina Sikora16.11.2023 | 6 min.

Barok notatka. Epoka baroku to niezwykle ciekawy i pełen przepychu okres w historii sztuki i kultury Europy. W niniejszej notatce znajdziesz najważniejsze informacje o tym, czym charakteryzował się barok - począwszy od architektury, poprzez malarstwo, rzeźbę, literaturę, po muzykę i filozofię. Poznasz najwybitniejszych twórców tego okresu oraz ich dzieła. Dowiesz się, jak barok rozwinął się i upowszechnił w całej Europie, zmieniając oblicze sztuki na kolejne stulecia. Zapraszam do lektury!

Kluczowe wnioski:
  • Barok był pełnym przepychu stylem, który odzwierciedlał potęgę władców.
  • W architekturze barokowej dominowały skomplikowane formy i bogata dekoracja.
  • Obrazy barokowe cechowały się iluzjonizmem i dynamicznymi kompozycjami.
  • W muzyce barokowej popularne były concerto grosso i suita.
  • Barok w Polsce przejawiał się głównie w architekturze i literaturze.

Geneza i rozwój epoki baroku w Europie

Barok notatki był pierwszym stylem, który objął całą Europę, dominując w kulturze i sztuce XVII i początku XVIII wieku. Właściwie każdy obszar życia artystycznego w tym okresie nosił cechy stylistyki barokowej. Nazwa "barok" pochodzi od portugalskiego słowa "barocco", które oznacza "perłę o nieprawidłowym kształcie".

Źródła baroku sięgają końca XVI wieku, kiedy to doszło do kryzysu w sztuce renesansowej. Po burzliwym okresie reformacji i wojen religijnych Europa potrzebowała uniwersalnego, śmiałego i bogatego w formę stylu. Barok idealnie spełniał te potrzeby. Jego główną ideą było oddziaływanie na emocje i zmysły odbiorcy poprzez iluzję i przepych.

Barok szybko rozprzestrzeniał się z Włoch na inne kraje Europy. Swój złoty wiek przeżywał w XVII wieku, szczególnie we Francji, Austrii, Niemczech i Rosji. W Polsce Barok notatka pojawił się za czasów Zygmunta III Wazy i rozkwitł w XVII i XVIII w. W Ameryce Łacińskiej i Stanach Zjednoczonych barok pojawił się wraz z europejską kolonizacją.

Cechy i charakterystyka epoki baroku

Główne cechy sztuki barokowej to dynamizm, bogactwo form i dekoracji, konceptyzm, iluzjonizm. Barok uwielbiał konstrukcje eliptyczne, metafory, paradoksy. Chętnie sięgał po motywy antyczne, mitologiczne, biblijne.

Artyści barokowi nie bali się pokazywać namiętności, cierpienia, dramatyzmu. Kontrastowali światła z cieniami. Wyolbrzymiali gesty, mimikę, ruchy postaci. Sztuka baroku miała pobudzać wyobraźnię i angażować odbiorcę.

Architektura barokowa i jej najważniejsze cechy

W architekturze notatka o baroku dała upust ludzkiej fantazji i marzeniom o wielkości. Gmachy barokowe były monumentalne, pełne przepychu i ruchu. Wykorzystywały skomplikowane bryły, wielopoziomowe fasady, bogatą dekorację rzeźbiarską.

Najczęstsze motywy to spływy wolutowe, pilastery, pilastry, putta, muszle, girlandy, kartusze. Kolumny zastąpiły pilastry lub kolumny uwięzione. Powszechne było łączenie wypukłości i wklęsłości ścian.

Do najsłynniejszych przykładów architektury barokowej należą m.in.: bazylika św. Piotra w Rzymie, pałac w Wersalu we Francji, kościół Il Gesù w Rzymie, pałac Schönbrunn w Wiedniu. W Polsce rozkwitł on głównie w architekturze sakralnej.

Główne cechy i nurty w architekturze baroku:

  • Monumentalizm i bogactwo form
  • Falująca linia, łamane fronty
  • Górowanie pionu nad poziomem
  • Miękkie przenikanie przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych

Czytaj więcej: Co to jest barok – styl w architekturze, malarstwie i rzeźbie

Malarstwo barokowe - wielcy artyści i dzieła epoki

W malarstwie barokowym panowały dwa główne nurty: naturalizm oraz klasycyzm. Twórcy epoki chętnie malowali sceny religijne, mitologiczne i historyczne, ale także portrety, martwe natury i pejzaże.

Barok notatki - Do najsłynniejszych malarzy epoki należeli m.in. Caravaggio, Rubens, Velazquez, Rembrandt, Vermeer. Ich płótna cechowała świetlista kolorystyka, operowanie światłocieniem, dynamizm kompozycji. Częste były skróty i foreshortenings perspektywiczne.

W Polsce barok w malarstwie zapoczątkowała manierystyczna twórczość m.in. Bartholomeusa Strobela. Później rozwinął się klasycyzm z Wilhelmem Hondius i Szymonem Czechowiczem na czele. Najwybitniejszym polskim malarzem barokowym był Daniel Schultz.

Caravaggio "Powołanie św. Mateusza", "Ścięcie św. Jana Chrzciciela"
Peter Paul Rubens "Porwanie córek Leukipposa", "Spadające anioły"

Filozofia i nauka czasów baroku

Notatka o baroku to także ciekawy okres w dziejach nauki i filozofii. W epoce tej zaczęła się kształtować nauka oparta na doświadczeniu i eksperymencie. Ogromny postęp nastąpił w astronomii (Kepler), fizyce (Galileusz) i matematyce.

W filozofii pojawiły się nowe kierunki takie jak racjonalizm (Kartezjusz, Spinoza) i empiryzm (Locke, Hume). Rozwijała się myśl społeczno-polityczna (Hobbes, Monteskiusz). Uprawiano refleksję nad językiem, historią, estetyką.

Najważniejsze osiągnięcia nauki i filozofii baroku to m.in.: prawa Keplera, odkrycie ciśnienia atmosferycznego przez Torricellego, teleskop Keplera, mikroskop, racjonalizm Kartezjański, teoria poznania Locke'a.

"Myślę więc jestem" - Kartezjusz

Literatura i teatr barokowy w Polsce

W literaturze polskiego baroku dominowały łacina i polszczyzna. Najważniejszymi gatunkami były: poezja okolicznościowa, fraszka, poezja metafizyczna, kaznodziejstwo. Rozkwitał teatr jezuicki i szkolny.

Do czołowych pisarzy należeli m.in. Jan Andrzej Morsztyn, Daniel Naborowski, Wacław Potocki, Piotr Kochanowski, Wespazjan Kochowski. Najwybitniejszym poetą był Jan Chryzostom Pasek. Wprowadził on nowy typ pamiętnika - barokową autobiografię.

Epoka baroku notatka - W teatrze barokowym najpopularniejsze były widowiska o tematyce religijnej, historycznej i mitologicznej. Wystawiano tragedie, komedie i dramaty jezuickie. Najwybitniejszymi dramaturgami byli Hieronim Morsztyn i Wojciech Bogusławski.

Główne cechy polskiej literatury barokowej:

  • Lekkość i dowcip metafor
  • Marinistyczne eksperymenty językowe
  • Kunsztowna forma utworów
  • Rozkwit poezji okolicznościowej

Muzyka barokowa - styl, wykonawcy i kompozytorzy

W muzyce epoki baroku instrumentalne concerto grosso zaczęło wypierać wokalne motet i madrygał. Rozwinęły się gatunki suity, kantaty, koncertu, opery, oratorium. Pojawiły się zespoły kameralne i orkiestry.

Największymi barok notatki kompozytorami byli m.in. Antonio Vivaldi ("Cztery pory roku"), Johann Sebastian Bach (Toccata i fuga d-moll), Georg Friedrich Händel ("Mesjasz"). Wybitnymi wirtuozami byli m.in. Arcangelo Corelli i Jean-Philippe Rameau.

W Polsce muzyka barokowa była reprezentowana m.in. przez Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Bartłomieja Pękiela, Marcina Mielczewskiego. Rozwijał się styl narodowy i kolęda instrumentalna.

Antonio Vivaldi "Cztery pory roku", koncerty skrzypcowe
Johann Sebastian Bach dzieła organowe, "Pasja wg św. Mateusza"

Podsumowanie

W niniejszej notatce o baroku przedstawiono najważniejsze informacje na temat tej niezwykle barwnej epoki w kulturze i sztuce Europy. Poznaliśmy genezę i rozprzestrzenianie się stylu barokowego, charakterystyczne dla niego cechy, a także osiągnięcia w poszczególnych dziedzinach sztuki.

Barok streszczenie - w architekturze barokowej dominowały monumentalizm, dynamika form i przepych dekoracji. W malarstwie artyści posługiwali się światłocieniem, iluzjonizmem, bogatą kolorystyką. Literatura epoki cechowała się wykwintnym językiem, pojawiły się nowe gatunki. Muzyka rozwinęła się w kierunku wirtuozerii i powstały nowe formy instrumentalne.

Mam nadzieję, że niniejsza notatka o baroku pozwoliła zorientować się w najważniejszych tendencjach i osiągnięciach tej fascynującej epoki baroku. Jest to z pewnością jeden z najciekawszych i najbardziej twórczych okresów w dziejach kultury europejskiej, którego dziedzictwo jest wciąż obecne.

Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę o baroku, zachęcam do sięgnięcia po obszerniejsze opracowania. Mam nadzieję, że ta barok informacje zachęci Cię do głębszego poznania sztuki barokowej i jej niepowtarzalnego uroku.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
  2. Niebywała okazja nabycia legendarnego naszyjnika Elvisa Presleya na aukcji
  3. Muzyka romantyzmu - najpiękniejsze utwory epoki
  4. Jaki kabel wybrać do gitary elektrycznej? Porady eksperta 2023
  5. Kurs gry na gitarze - oferty
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Halina Sikora
Halina Sikora

Recenzentka koncertów i ekspertka muzyki klasycznej. Moje pióro maluje dźwięki na papierze, analizując dzieła mistrzów. Zapraszam do odkrywania świata dźwięków.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły