Teoria muzyki

Co to jest barok – styl w architekturze, malarstwie i rzeźbie

Autor Marta Kwapińska
Marta Kwapińska09.11.20236 min.
Co to jest barok – styl w architekturze, malarstwie i rzeźbie

Co to barok – fascynujący okres w dziejach sztuki europejskiej, który wywarł ogromny wpływ na architekturę, malarstwo i rzeźbę epoki. Choć jego nazwa wywodzi się od portugalskiego określenia "perła nieregularnego kształtu", to właśnie owa nieregularność, dynamika i przepych stały się znakami rozpoznawczymi stylu barokowego.

Kluczowe wnioski:
 • Barok charakteryzuje się bogactwem i przepychem form architektonicznych i dekoracyjnych.
 • W malarstwie barokowym dominuje iluzjonizm, ruch i dramatyzm scen.
 • Rzeźba barokowa cechuje się ekspresją, dynamiką i grą światłocieni.
 • Styl barokowy narodził się we Włoszech w XVI w. i rozprzestrzenił po Europie.
 • Do najsłynniejszych twórców baroku należą m.in. Bernini, Rubens, Rembrandt.

Barok w architekturze – charakterystyczne cechy stylu

Architektura baroku charakteryzuje się przepychem form, bogactwem zdobień i dekoracji. Główną ideą jest wywarcie wrażenia na widzu poprzez dynamikę brył, iluzoryczne efekty oraz grę światłocieni. Typowe są skomplikowane, falujące linie fasad, liczne colonnades, pilastry, bogate portale wejściowe.

Wnętrza urządzano z wielkim przepychem, stosując pozłacane sztukaterie, freski, rzeźby i obicia. Chętnie stosowano owalne i krzywoliniowe kształty nad drzwiami, oknami i w gloriach. Wszystko po to, by stworzyć nastrój ruchu, dramatyzmu i niezwykłości przestrzeni.

Najważniejsze cechy architektury barokowej to m.in.:

 • Bogactwo form i dekoracji
 • Asymetria i wygięte linie fasad
 • Dynamiczne fasady z licznymi elementami wystającymi i cofniętymi
 • Kontrasty wypełnionych i pustych przestrzeni
 • Efekty światłocieniowe

Do najsłynniejszych budowli baroku należą m.in. bazylika św. Piotra w Rzymie, pałac w Wersalu czy Kościół Il Gesù w Rzymie. Ich architektura stała się wzorem dla wielu późniejszych budowli w Europie.

Malarstwo barokowe – dynamika i iluzjonizm

Malarstwo epoki baroku zrywa z renesansową statyką na rzecz ruchu, dramatyzmu i silnych kontrastów. Tematyka obrazów skupia się na scenach religijnych, mitologicznych i historycznych, ukazanych w sposób dynamiczny i sugestywny.

Typowe dla barokowego malarstwa było stosowanie skrótów perspektywicznych, silnych skrótów światłocieniowych oraz diagonalnego układu kompozycji. Te zabiegi służyły uzyskaniu iluzji głębi i ruchu przedstawianych scen.

Malarstwo epoki baroku reprezentują tacy artyści jak Caravaggio, Rubens, Rembrandt czy Velázquez. Do najsłynniejszych obrazów należą „Ekstaza św. Teresy” Berniniego oraz „Panny dworskie” Velázqueza – dzieła pełne ekspresji i dynamiki barokowego malarstwa.

Caravaggio i tenebryzm

Włoski malarz Michelangelo Caravaggio zapoczątkował styl tenebryzmu, charakteryzujący się mocnymi kontrastami światłocieniowymi. Jego obrazy odznaczają się dramatyzmem i realizmem, często zaskakującym, wręcz szokującym w odbiorze. Do najbardziej znanych dzieł Caravaggia należą "Powołanie św. Mateusza" i "Ścięcie św. Jana Chrzciciela".

Czytaj więcej: Fff - co to oznacza? Odkryj sekret tej tajemniczej skrótowca!

Rzeźba barokowa – bogactwo form i dekoracji

Rzeźba baroku kontynuowała tradycje renesansu, jednak z większym naciskiem na dynamikę, ruch i ekspresję. Rzeźby zdobiły wnętrza świątyń, pałaców, ogrodów, tworząc iluzjonistyczne sceny pełne przepychu.

Głównym tematem był człowiek, ukazany w ruchu, z silnie zaznaczonymi emocjami. Rzeźbiarze posługiwali się grą światłocieni, ukazując miękkie fałdy szat i dynamikę muskulatury. Liczne zdobienia i detale miały wprawiać widza w zachwyt bogactwem formy.

Do najwybitniejszych rzeźbiarzy epoki należeli Gian Lorenzo Bernini i Giambologna. Bernini tworzył przepełnione ekspresją popiersia, fontanny i grupy rzeźbiarskie dla watykańskich bazylik. Do jego arcydzieł należy ekstaza św. Teresy.

Początki i rozwój baroku w Europie

Co to jest barok – styl w architekturze, malarstwie i rzeźbie

Barok narodził się we Włoszech w XVI wieku i stanowił przeciwwagę dla renesansowej harmonii i ładu. Styl szybko rozprzestrzenił się w Europie, przybierając różne formy w zależności od regionu.

We Francji barok przyjął formę klasycyzującą, związaną z dworem monarchycznym Ludwika XIV. Głównym przykładem jest tutaj monumentalny pałac w Wersalu. W Hiszpanii styl cechowała dekoracyjność i mroczny mistycyzm. Barok niemiecki i środkowoeuropejski nacechowany był ludowością i fantastyką.

W Polsce styl barokowy zapoczątkowała przebudowa Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu (1626-1633) według proj. Matteo Castellego. Jego cechy widoczne są w wystroju wielu kościołów, pałaców i rezydencji magnackich.

Najwybitniejsi twórcy epoki baroku

Do najsłynniejszych artystów tworzących w epoce baroku należą:

 • Gian Lorenzo Bernini – włoski rzeźbiarz i architekt, twórca fontann i rzeźb w Rzymie
 • Peter Paul Rubens – flamandzki malarz barokowych scen religijnych i mitologicznych
 • Rembrandt van Rijn – holenderski malarz, mistrz światłocienia
 • Francesco Borromini – włoski architekt epoki baroku, projektant m.in. kościoła San Carlo alle Quattro Fontane
 • Diego Velázquez – hiszpański malarz dworski, twórca "Panien dworskich" i "Koronacji Marii"

Dzieła tych artystów do dziś uchodzą za arcydzieła baroku i wzorce stylu. Ich prace można podziwiać w największych muzeach na całym świecie.

Wpływ baroku na kulturę i sztukę późniejszych epok

Choć barok jako epoka historyczna dobiegł końca w XVIII wieku, to jego oddziaływanie było ogromne i wykraczało poza ramy czasowe. Wpłynął na rozwój późniejszego rokoka, stylu empire czy eklektyzmu.

Bogactwo form barokowych pojawia się w modernizmie, a nawet postmodernizmie XX wieku. Do dziś stanowi źródło inspiracji dla współczesnych artystów. Krzywe linie fasad, przepych zdobień i dynamika baroku na trwałe wpisały się w historię europejskiej architektury i sztuki.

Podsumowanie

Barok to niezwykły okres w dziejach sztuki, który przyniósł gruntowne zmiany w architekturze, rzeźbie i malarstwie. Jego nazwa pochodzi od nieregularnego kształtu perły, co idealnie oddaje istotę tego stylu - pełnego dynamiki, nieregularności i przepychu.

Najważniejsze cechy stylu barokowego to bogactwo dekoracji, iluzjonizm i ruchliwość kompozycji. W architekturze przejawiało się to w bogato zdobionych, falistych fasadach i przestronnych wnętrzach. Rzeźba barokowa kładła nacisk na ekspresję i grę światłocieni. Malarstwo epoki cechowało się dramatyzmem, silnymi kontrastami i dynamicznym układem scen.

Barok zrodził się we Włoszech w XVI w., aby wkrótce podbić całą Europę. Choć jako epoka dobiegł końca w XVIII w., to jego wpływ na późniejszą architekturę i sztukę był ogromny. Do dziś pozostaje źródłem inspiracji dla współczesnych twórców.

Najważniejsi artyści tego okresu to m.in. Bernini, Borromini, Rubens i Rembrandt. Ich dzieła uchodzą za arcydzieła baroku i znajdują się w najsłynniejszych muzeach świata. Epoka ta na zawsze wpisała się w historię sztuki.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Imieniny Wiktora: tradycje i zwyczaje obchodzenia imienin
 2. Szalony tekst Aerosmith: poznaj jego znaczenie i siłę
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Bas gitara elektryczna - Najwiępszy wybór modeli
 5. Czy gwiazdor KISS Paul Stanley obawiał się o swoje zdrowie? Szczegóły wstrząsającej sytuacji
Autor Marta Kwapińska
Marta Kwapińska

Wokalistka z duszą, zachęcam do eksploracji własnego głosu. Techniki wokalne i emocjonalny przekaz piosenek to moja specjalność. Muzyka łączy naszą duszę z melodią życia.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Muzyka: Znaki chromatyczne, bemol w muzyce
Teoria muzykiMuzyka: Znaki chromatyczne, bemol w muzyce

Znaki chromatyczne, w tym bemol i krzyżyk, pozwalają zmieniać wysokość dźwięków w muzyce, umożliwiając grę w różnych tonacjach i gamach. Dowiedz się więcej o ich zastosowaniu, wpływie na brzmienie i roli w teorii muzycznej.

H Akord - Zagraj H Dur na Gitarze
Teoria muzykiH Akord - Zagraj H Dur na Gitarze

H Akord to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych akordów gitarowych. Dowiedz się, jak go zagrać, poznaj palcowanie i ćwiczenia dla początkujących gitarzystów. Przeczytaj o transpozycjach i progresjach z akordem H.