News

Niespodziankowy powrót Fairytale of New York The Pogues po śmierci Shane MacGowana do Top 40

Autor Halina Sikora
Halina Sikora01.12.20237 min.
Niespodziankowy powrót Fairytale of New York The Pogues po śmierci Shane MacGowana do Top 40

Niespodziankowy powrót kultowej świątecznej ballady "Fairytale of New York" na listy przebojów po tragicznej śmierci wokalisty zespołu The Pogues Shane'a MacGowana wzbudza ogromne emocje i przyciąga uwagę fanów.

Kluczowe wnioski:
 • Utwór po latach nieobecności niespodziewanie powraca na 18. miejsce listy i ma szansę awansować jeszcze wyżej.
 • To hołd dla zmarłego artysty i przejaw tęsknoty fanów za jego muzyką.
 • "Fairytale of New York" od lat uchodzi za jedną z najpopularniejszych świątecznych piosenek w Wielkiej Brytanii.
 • Utwór ma realną szansę na historyczne, pierwsze w swojej historii #1 na liście przebojów w UK.
 • Trudno przewidzieć, czy uda mu się pokonać konkurencyjne świąteczne hity Mariah Carey i Wham! w walce o tytuł tegorocznej gwiazdkowej jedynki.

Utwór wraca na listy przebojów

Kultowa świąteczna ballada "Fairytale of New York" zespołu The Pogues feat. Kirsty MacColl powraca niespodziewanie na 18. miejsce brytyjskiej listy przebojów po tragicznej śmierci lidera zespołu Shane'a MacGowana.

Utwór nie pojawiał się na czołowych miejscach list od lat, więc jego nagły wzrost popularności jest zaskoczeniem i wzbudza wiele emocji wśród fanów.

Jak podkreśla Martin Talbot, dyrektor generalny Official Charts, wiadomość o śmierci MacGowana mocno uderzyła w miłośników jego twórczości i wielbicieli "Fairytale of New York".

Utwór od lat uchodzi za jedną z ulubionych świątecznych piosenek Brytyjczyków i stał się nieodłączną częścią Bożego Narodzenia w erze cyfrowej.

Rosnąca popularność

Talbot spodziewa się dalszego wzrostu popularności utworu w nadchodzących dniach, być może nawet powrotu do pierwszej dwudziestki listy. Zaznacza też, że ballada ma realne szanse na historyczne, pierwsze w swojej historii miano tegorocznej świątecznej jedynki w Wielkiej Brytanii.

Byłby to piękny hołd dla zmarłego artysty i wyraz tęsknoty fanów za jego muzyką.

Sukces po latach nieobecności

Powrót "Fairytale of New York" na listy przebojów po latach nieobecności pokazuje, że mimo upływu czasu utwór wciąż ma ogromną siłę oddziaływania i budzi silne emocje.

Świadczy to o ponadczasowości tej ballady świątecznej i tęsknocie słuchaczy za twórczością The Pogues i charyzmatycznym wokalistą Shane'em MacGowanem, który odszedł zbyt wcześnie.

Niespodziewany sukces po latach ma też wymiar symboliczny - pokazuje, że mimo upływu czasu, dobre utwory potrafią na nowo trafić do słuchaczy i zdobyć popularność dzięki boomowi na streaming.

18. miejsce Aktualna pozycja na liście przebojów
#1 Historyczna szansa na pierwsze miejsce

Czynniki sukcesu

Do nagłej popularności przyczyniły się:

 • Śmierć lidera zespołu Shane'a MacGowana
 • Tęsknota i sentyment fanów do twórczości The Pogues
 • Rosnąca moc streamingowego boomu
 • Zbliżający się okres świąteczny

Czytaj więcej: Tajemnica odsłonięta: Pixie Lott ujawnia szczegóły na temat swojego nowego dziecka

Szansa na historyczne #1 w UK

Jak podkreśla Martin Talbot, "Fairytale of New York" ma realną szansę na zdobycie po raz pierwszy w historii tytułu świątecznej jedynki w Wielkiej Brytanii.

Dla kultowej ballady byłby to zasłużony, historyczny sukces i hołd dla twórczości Shane'a MacGowana oraz zespołu The Pogues.

Jednak droga do szczytu nie będzie łatwa. Wśród faworytów do zdobycia tegorocznego świątecznego #1 wymienia się przede wszystkim dwie ubiegłoroczne jedynki - "Last Christmas" zespołu Wham! oraz "All I Want for Christmas Is You" Mariah Carey.

Walka o zaszczytny tytuł zapowiada się zatem niezwykle zacięta i pełna zwrotów akcji. Wszystko jest możliwe, zwłaszcza że zbliżający się okres świąt z pewnością zwiększy zainteresowanie "Fairytale of New York" wśród Brytyjczyków.

Hołd dla zmarłego artysty

Niespodziankowy powrót Fairytale of New York The Pogues po śmierci Shane MacGowana do Top 40

Nagły powrót "Fairytale of New York" na listy przebojów po tragicznej śmierci Shane'a MacGowana ma wymiar symboliczny - jest wyrazem hołdu dla zmarłego artysty i przejawem tęsknoty fanów za jego niepowtarzalnym głosem.

Ballada na zawsze pozostanie z nim związana, a jej popularność po odejściu lidera The Pogues pokazuje, jak mocny ślad pozostawił w sercach słuchaczy.

Co by się nie działo dalej z losem tej ballady, zawsze będzie ona przede wszystkim kojarzona z charyzmatyczną postacią Shane'a MacGowana i jego wyjątkowym, chropowatym głosem.

Dlatego ewentualne zdobycie przez "Fairytale of New York" pozycji #1 na liście przebojów byłoby jak najbardziej zasłużonym hołdem dla twórcy, który na zawsze pozostanie ikoną świątecznej piosenki.

Kultowa ballada świąteczna

"Fairytale of New York" od lat cieszy się mianem jednej z najbardziej kultowych świątecznych piosenek w Wielkiej Brytanii. O jej popularności świadczy choćby to, że niemal co roku powraca do czołówki list przebojów w okresie Bożego Narodzenia.

Siłą tej ballady jest idealne połączenie folkowych rytmów z charakterystycznym głosem Shane'a MacGowana. Do tego doskonała chemia muzyczna pomiędzy nim a Kirsty MacColl wduecie wokalnym oraz melancholijny klimat, pasujący zarówno do świąt, jak i zimowej aury.

Dlatego niezależnie od aktualnej pozycji na listach, "Fairytale of New York" na stałe wpisała się do świątecznego kanonu i zawsze otaczać ją będzie aura wyjątkowości oraz tęsknota za poezją Shane'a MacGowana.

Filary popularności

 • Charyzma i niepowtarzalny głos Shane'a MacGowana
 • Doskonałe duety wokalne z Kirsty MacColl
 • Wyjątkowa poetyka tekstu i klimat piosenki
 • Folkowo-świąteczne brzmienie idealnie pasujące do Bożego Narodzenia

Walka o miano tegorocznej gwiazdkowej jedynki

Po nagłym powrocie na 18. miejsce listy, "Fairytale of New York" ma realną szansę na historyczne zdobycie pozycji tegorocznej świątecznej jedynki w Wielkiej Brytanii.

Jednak konkurencja nie śpi. Głównymi faworytami pozostają ubiegłoroczni zdobywcy szczytu - "Last Christmas" zespołu Wham! oraz "All I Want for Christmas Is You" Mariah Carey.

Prognozowanie wyniku tej trójstronnej walki jest niezwykle trudne. Wiele będzie zależało od tego, który z utworów najmocniej uruchomi emocje i wspomnienia fanów w okresie świąt i tygodniu podsumowującym mijający rok.

Wham! - "Last Christmas" Mariah Carey - "All I Want for Christmas Is You" The Pogues - "Fairytale of New York"
Faworyt Faworyt Czarny koń

Niezależnie od wyniku, już sama obecność "Fairytale of New York" w walce o #1 na liście przebojów jest swoistym hołdem dla nieżyjącego już Shane'a MacGowana. Z pewnością na zawsze pozostanie on częścią historii tej ponadczasowej ballady.

Podsumowanie

W moim artykule przyjrzałem się niespodziewanemu powrotowi kultowej świątecznej ballady "Fairytale of New York" na 18. miejsce brytyjskiej listy przebojów po tragicznej śmierci lidera zespołu The Pogues - Shane'a MacGowana. To hołd dla artysty i przejaw tęsknoty fanów za jego twórczością. Podkreśliłem, że utwór ma realną szansę na historyczne pierwsze miejsce na liście, choć walka zapowiada się zacięta.

Zaznaczyłem, że powrót tej świątecznej ballady na listy przebojów po latach nieobecności pokazuje jej ponadczasowość i tęsknotę słuchaczy za charyzmatycznym Shane'em MacGowanem i zespołem The Pogues. To także zasługa boomu na muzykę streamingową.

Podkreśliłem ogromną siłę tej folkowo-świątecznej ballady, w której kluczowe znaczenie mają charyzma MacGowana, jego duety z Kirsty MacColl oraz wyjątkowy klimat utworu. Dlatego "Fairytale of New York" na stałe wpisała się do kanonu świątecznych przebojów.

Na koniec wskazałem, że niezależnie od wyniku walki o miano tegorocznej jedynki, sama obecność tego kultowego utworu w czołówce jest swoistym hołdem dla nieżyjącego już Shane'a MacGowana i wpisaniem go na karty historii tej ponadczasowej ballady.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Imieniny Neli: tradycje i zwyczaje związane z tym świętym
 2. Piosenki Elżbiety Adamiak: magia kryjąca się w ich słowach
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Krzesimir Dębski - polski kompozytor
 5. Olivia Rodrigo przyznaje, że pisanie Guts było prawdziwym wyzwaniem dla jej pewności siebie
Autor Halina Sikora
Halina Sikora

Recenzentka koncertów i ekspertka muzyki klasycznej. Moje pióro maluje dźwięki na papierze, analizując dzieła mistrzów. Zapraszam do odkrywania świata dźwięków.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły