News

Niespodzianka od Paula McCartneya i Wings - wydanie specjalne Band on the Run

Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk05.12.20237 min.
Niespodzianka od Paula McCartneya i Wings - wydanie specjalne Band on the Run

Wydanie specjalne Band on the Run na 50-lecie zespołu to prawdziwa niespodzianka dla fanów Paula McCartneya i Wings. Album z 1973 roku, zawierający takie przeboje jak "Jet" i tytułowy utwór, został na nowo zremiksowany i wydany w kilku formatach.

Kluczowe wnioski:
  • Nowe miksy utworów przygotowali Giles Martin i Steve Orchard.
  • Po raz pierwszy album będzie dostępny w dźwięku przestrzennym Dolby Atmos.
  • Specjalne winylowe wydanie zawiera okładkę z polaroidem Lindy McCartney.
  • Fani usłyszą utwory bez żadnych nakładek instrumentalnych.
  • Ścieżka utworów na płycie odzwierciedla oryginalne taśmy analogowe odnalezione w archiwum.

Oryginalny materiał nagrany

Wydanie specjalne albumu "Band on the Run" z okazji 50-lecia zespołu Paul McCartney and Wings zawiera wcześniej niepublikowane wersje utworów nagrane w 1973 roku. Jak wyjaśnił Sir Paul, są to miksy bez żadnych nakładek instrumentalnych, stworzone na bazie oryginalnych taśm analogowych odnalezionych w archiwum.

Te niepublikowane dotąd miksy zostały przygotowane przez Geoffa Emericka przy pomocy Pete'a Swettenhama w studiu AIR w październiku 1973 roku. Dają fanom możliwość usłyszenia utworów w ich pierwotnej, surowej wersji, bez późniejszych nakładek i efektów.

Kolejność utworów na tej wersji płyty odzwierciedla również oryginalny układ z taśm studyjnych, na których zostały one po raz pierwszy zarejestrowane. Wśród nich znajdą się takie klasyki jak "Bluebird", "Let Me Roll It", "Picasso's Last Words (Drink to Me)" czy "Nineteen Hundred and Eighty Five".

Jest to prawdziwa gratka dla fanów i okazja, by usłyszeć te dobrze znane kompozycje w nowym, surowym wydaniu - takim, jakie pierwotnie powstało w studiu nagraniowym.

Unikatowe nagrania

Wersja "Band on the Run (Underdubbed)" po raz pierwszy udostępnia słuchaczom nagrania bez żadnych nakładek instrumentalnych. Są to wyjątkowe, niepublikowane dotąd miksy, które ukazują utwory w ich najbardziej surowej, bezpośredniej postaci.

Dla wielu fanów będzie to fascynująca podróż w czasie, szansa na nowe spojrzenie na dobrze znane i lubiane kompozycje. Usłyszą oni je tak, jak brzmiały w studiu nagraniowym zanim dodano do nich instrumenty i aranżacje.

Nowa wersja albumu

"Band on the Run" ukaże się także po raz pierwszy w wersji z dźwiękiem przestrzennym Dolby Atmos, w nowych miksach przygotowanych przez Gilesa Martina i Steve'a Orcharda. Jest to kolejny sposób na świeże spojrzenie na ten kultowy album.

Nowoczesna technologia dźwięku przestrzennego pozwoli wydobyć z tych kompozycji nowe niuanse i szczegóły. Fani będą mogli poczuć się tak, jakby znaleźli się w samym centrum studyjnego nagrania.

Oprócz wersji Dolby Atmos album ukaże się także w kilku innych formatach - od limitowanego wydania winylowego, po podwójną płytę CD i cyfrową wersję do streamingu.

Edycje specjalne

Specjalna wersja winylowa "Band on the Run" została wycięta w half speed z wykorzystaniem transferu wysokiej rozdzielczości oryginalnych taśm studia Abbey Road. Album na winylu będzie zawierał utwór "Helen Wheels" oraz plakat-polaroid Lindy McCartney.

Edycje LP, 2CD oraz cyfrowa będą natomiast zawierały zarówno nowo zremasterowaną wersję amerykańskiego albumu, jak również premierowy, "odchudzony" mix utworów "Band on the Run (Underdubbed)" bez nakładek instrumentalnych.

Czytaj więcej: Czy Sharon Osbourne zwolniła mężczyzn, którzy nadużywali pozycji względem jej pracownic?

Zremiksowane utwory

"Band on the Run" otrzymało nie tylko nowe, surowe wcielenie w postaci nakładek "Underdubbed" ale także świeże miksy w technologii Dolby Atmos przygotowane przez znany duet Gilesa Martina i Steve'a Orcharda.

To "Band on the Run" w wydaniu, jakiego jeszcze nie słyszeliście - powiedział Paul McCartney.

Pełne blasku, ekscytujące brzmienie w dźwięku przestrzennym pozwoli odkryć fanom nowe detale w znanych od lat utworach. To kolejna okazja, żeby na nowo zakochać się w tym kultowym albumie.

Obok odświeżonego brzmienia, nowy remiks pozwala także wydobyć partie wokalne i wokalizy, które do tej pory były mniej słyszalne. Po pięćdziesięciu latach "Band on the Run" nadal potrafi zaskoczyć.

Utwory bez nakładek

Niespodzianka od Paula McCartneya i Wings - wydanie specjalne Band on the Run

Największą niespodzianką specjalnego wydania na 50-lecie albumu "Band on the Run" jest wersja "Underdubbed", gdzie wszystkie utwory zostały pozbawione nakładek instrumentalnych i usłyszymy je w postaci surowych nagrań studyjnych.

Jak wyjaśniał Sir Paul McCartney w swoim oświadczeniu, jest to coś w rodzaju odwrotności techniki overdub, gdzie do podstawowego nagrania dodaje się kolejne instrumenty i partie.

Overdub Underdub (De-mix)
Dodawanie kolejnych warstw Usuwanie warstw
Wzbogacanie brzmienia Sprowadzenie do nagrania bazowego

Dzięki takiemu zabiegowi fani będą mogli przenieść się do 1973 roku i posłuchać utworów w wersji identycznej z tą, która na żywo płynęła ze studia nagraniowego podczas sesji.

Limitowane wydanie winylowe

Specjalne wydanie winylowe albumu z okazji 50-lecia zespołu z pewnością ucieszy kolekcjonerów. Zostało ono wycięte w half speed na podstawie transferu wysokiej rozdzielczości oryginalnych taśm, dokonanego w legendarnym studiu Abbey Road.

Album na winylu będzie zawierał amerykańską wersję albumu z utworem "Helen Wheels" oraz unikatowy dodatek - plakat-polaroid autorstwa Lindy McCartney, żony i wokalistki grupy.

Limitowana edycja winylowa, w nakładzie odpowiednim dla kolekcjonerów, z pewnością będzie poszukiwanym dodatkiem do zbiorów fanów McCartneya i zespołu Wings. Płyta nosi na sobie piętno studia Abbey Road i jest świadectwem kunsztu analogowych nagrań sprzed ery cyfrowej.

Specjalna edycja na 50-lecie

Rok 2023 to pięćdziesiąta rocznica wydania kultowego albumu "Band on the Run". Z tej okazji Paul McCartney postanowił podarować fanom wyjątkowe, specjalne wydanie jubileuszowe w kilku formatach i odsłonach.

Poza premierą niespotykanej wcześniej wersji "Underdubbed" bez nakładek instrumentalnych, album ukaże się również z remiksem w technologii dźwięku przestrzennego Dolby Atmos.

Specjalne packi kolekcjonerskie zawierać będą zarówno nowo zremasterowane nagrania, jak i ich odchudzone wersje "Underdubbed". Miłośnicy analogowego brzmienia docenią limitowaną edycję winylową.

Pięćdziesięcioletnia historia "Band on the Run" zatoczyła koło. Od surowych, studyjnych nagrań 1973 roku po pełne blasku brzmienie Dolby Atmos w 2023 - album pokazuje swoje różne oblicza, wciąż zachwycając słuchaczy.

Podsumowanie

Przeczytałem fascynujący artykuł na temat specjalnego wydania albumu "Band on the Run" z okazji 50-lecia zespołu Paul McCartney and Wings. Dowiedziałem się, że na płycie znajdą się premierowe, niepublikowane dotąd wersje utworów bez nakładek instrumentalnych, oparte na surowych taśmach studyjnych z 1973 roku. Będzie to podróż w czasie do pierwotnego brzmienia tego kultowego albumu.

Spodobała mi się też informacja, że album ukaże się po raz pierwszy w wersji z dźwiękiem przestrzennym Dolby Atmos, w nowym remiksie przygotowanym przez znanych specjalistów. To pozwoli odkryć nowe detale nagranych pięćdziesiąt lat temu utworów. Ponadto w sprzedaży pojawi się limitowana edycja winylowa z autorskim polaroidem Lindy McCartney.

Z opisu wynika, że fani dostaną "Band on the Run" w kilku wcieleniach - od surowych, studyjnych nagrań po nowoczesny remiks z efektami dźwięku przestrzennego. Całość zapakowana w specjalne wydanie kolekcjonerskie. Brzmi jak marzenie każdego miłośnika twórczości McCartneya!

Artykuł zachęcił mnie do tego, by bliżej przyjrzeć się zawartości jubileuszowej edycji albumu. Wygląda na to, że z okazji pięćdziesięciolecia fani dostaną kilka smaczków i niespodzianek. Nie mogę się już doczekać premiery.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Imieniny Neli: tradycje i zwyczaje związane z tym świętym
  2. Piosenki Elżbiety Adamiak: magia kryjąca się w ich słowach
  3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
  4. Krzesimir Dębski - polski kompozytor
  5. Olivia Rodrigo przyznaje, że pisanie Guts było prawdziwym wyzwaniem dla jej pewności siebie
Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk

Pasjonat gitar i instrumentów strunowych. Na blogu dzielę się wiedzą o grze i wyborze sprzętu. Muzyka to moja droga życiowa.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły