Kultura

Wolfgang Amadeusz Mozart - Najsłynniejszy polski kompozytor wszechczasów

Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk12.10.20236 min.
 Wolfgang Amadeusz Mozart - Najsłynniejszy polski kompozytor wszechczasów

Wolfgang Amadeusz Mozart to jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki. Jego niezwykły talent i ponadczasowe dzieła sprawiają, że jest uznawany za geniusza muzyki klasycznej.

Kim był Wolfgang Amadeusz Mozart?

Wolfgang Amadeusz Mozart urodził się 27 stycznia 1756 roku w Salzburgu. Był synem Leopolda Mozarta, który również był znanym kompozytorem. Już od najmłodszych lat wykazywał niezwykły talent muzyczny. W wieku 6 lat skomponował swoje pierwsze utwory. Jako dziecko odbył tournée po Europie, grając przed arystokracją i władcami. Sława cudownego dziecka szybko rozniosła się po kontynencie.

Mozart tworzył w okresie klasycyzmu wiedeńskiego. Jego styl charakteryzował się elegancją, jasnością i doskonałym wyczuciem formy. Komponował utwory instrumentalne, opery, msze, kantaty i pieśni. W wieku zaledwie 35 lat zmarł w Wiedniu. Do dziś pozostaje jednym z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych kompozytorów na świecie.

Gdzie i kiedy urodził się Wolfgang Amadeusz Mozart?

Wolfgang Amadeusz Mozart przyszedł na świat 27 stycznia 1756 roku w Salzburgu, w rodzinie o tradycjach muzycznych. Jego ojcem był Leopold Mozart, ceniony skrzypek i kompozytor, który pełnił funkcję nadwornego kompozytora arcybiskupów Salzburga. Matką była Anna Maria Mozart z domu Pertl. Wolfgang miał starszą siostrę Marię Annę, zwaną Nannerl.

Rodzina Mozartów mieszkała w Salzburgu przy Getreidegasse 9, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Mozarta. Sam Wolfgang Amadeusz urodził się w tej właśnie kamienicy. Salzburg był w owym czasie stolicą arcybiskupstwa, ważnym ośrodkiem kulturalnym i muzycznym. To właśnie tam młody Mozart stawiał swoje pierwsze kroki jako kompozytor.

Jakie było dzieciństwo i młodość Mozarta?

Mozart od najmłodszych lat przejawiał genialny talent muzyczny. W wieku 3 lat zaczął biegle grać na klawesynie, a w wieku 5 lat skomponował swoje pierwsze utwory - Menuety KV 1 i 2. Jego ojciec Leopold, dostrzegając nieprzeciętne zdolności syna, postanowił je rozwijać. Osobiście uczył go gry na skrzypcach i klawesynie oraz teorii muzyki.

W latach 1762-1773 odbyła się seria podróży młodego Mozarta po największych dworach Europy. Towarzyszyła mu siostra Maria Anna oraz ojciec Leopold. Podczas tych tournée Wolfgang występował przed arystokracją, dając koncerty we Francji, Anglii, Holandii, Włoszech, Austrii. Jego niebywały talent zachwycał dwory królewskie, Mozart zdobył sławę cudownego dziecka.

Po powrocie do Salzburga Mozart komponował i koncertował w rodzinnym mieście. Napisał wiele symfonii, mszy, oper i koncertów. W 1781 roku przeniósł się do Wiednia, gdzie mieszkał do końca życia. Tam też rozwinął swój styl i stworzył najwybitniejsze dzieła.

Jakie dzieła stworzył młody Mozart?

 Wolfgang Amadeusz Mozart - Najsłynniejszy polski kompozytor wszechczasów

Młody Mozart napisał wiele utworów, które świadczyły o jego genialnym talencie. Oto kilka najważniejszych dzieł z pierwszego okresu jego twórczości:

 • Pierwsze minuety - skomponowane w wieku 5 lat
 • Sonaty na klawesyn i skrzypce - powstałe w Salzburgu w latach 60. XVIII wieku
 • Opera Bastien i Bastienne - napisana w wieku 12 lat
 • Msze, m.in. Msza C-dur "Dominicus" - z lat 1769-1771
 • Symfonie, m.in. symfonie nr 25, 29
 • Koncerty skrzypcowe, m.in. Koncert D-dur KV 207

Te młodzieńcze kompozycje Mozarta charakteryzowały się już wirtuozerią, finezją i głębią. Pokazują niezwykłą dojrzałość kompozytorską, jak na tak młodego twórcę.

Gdzie koncertował i komponował dojrzały Mozart?

W 1781 roku Mozart przeniósł się na stałe do Wiednia. Tam spędził swoje lata twórczej dojrzałości, komponując i dając koncerty. W Wiedniu powstały jego arcydzieła, m.in.:

 • Opera Wesele Figara
 • 41 symfonii, w tym Jupiter, Haffner i Praga
 • Koncerty fortepianowe nr 20 i 21
 • Sonaty fortepianowe
 • Requiem

Mozart występował w wiedeńskich teatrach i salonach. Bywał gościem arystokracji, grając na prywatnych koncertach. Jego reputacja rosła, choć sytuacja materialna pozostawała trudna. Ciężka praca i wyczerpujący tryb życia nadszarpnęły jego zdrowie.

Jakie są najsłynniejsze dzieła dojrzałego Mozarta?

Oto kilka najważniejszych i najpopularniejszych dzieł stworzonych przez Mozarta w okresie wiedeńskim:

 • Wesele Figara - opera buffa z 1786 r., arcydzieło gatunku
 • Opera Don Giovanni - dramat muzyczny z 1787 r.
 • 41 symfonii, w tym np. Jupiter i Praga
 • Koncerty fortepianowe nr 20 i 21
 • Sonaty fortepianowe, m.in. A-dur KV 331
 • Requiem - msza żałobna, niedokończona z powodu śmierci kompozytora

Te arcydzieła ugruntowały pozycję Mozarta jako jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki. Do dziś są grane i podziwiane na całym świecie.

Jak zmarł Wolfgang Amadeusz Mozart i dlaczego tak wcześnie?

Mozart zmarł nagle 5 grudnia 1791 roku w Wiedniu, w wieku zaledwie 35 lat. Bezpośrednią przyczyną śmierci było prawdopodobnie zapalenie opon mózgowych. Na jego organizmie zaważył tryb życia pełen stresu, przepracowania i wyczerpujących podróży.

Ostatnie miesiące życia Mozart poświęcił na pracę nad Requiem. Nie zdążył go jednak ukończyć. Zmarł w ubóstwie, a pogrzeb był skromny, gdyż większość wiedeńczyków nie zdawała sobie sprawy ze śmierci geniusza. Miał zaledwie 35 lat, gdy epidemia zapalenia opon mózgowych przerwała jego życie i twórczość.

Dlaczego Mozart jest uznawany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii?

Mozart do dziś pozostaje jedną z największych legend muzyki klasycznej. Powody, dla których uważany jest za geniusza, to:

 • Niezwykły talent, ujawniony już w dzieciństwie
 • Ogromna ilość arcydzieł w każdym gatunku muzycznym
 • Nowatorstwo i kunszt kompozytorski
 • Uniwersalność - potrafił komponować zarówno muzykę instrumentalną, operową, sakralną
 • Finezja, lekkość i wdzięk jego dzieł
 • Ponadczasowość - jego utwory po ponad 200 latach nadal cieszą się popularnością

Bez wątpienia Mozart był twórcą wyprzedzającym swoją epokę. Jego dorobek na zawsze wpisał się do kanonu muzyki światowej. Dlatego uznawany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii sztuki.

Podsumowanie

Wolfgang Amadeusz Mozart był niekwestionowanym geniuszem muzyki klasycznej. Już jako dziecko zachwycał Europę swoim niezwykłym talentem, by w wieku dojrzałym stworzyć arcydzieła gatunku opery, symfonii i muzyki fortepianowej. Przedwczesna śmierć przerwała jego pracę nad Requiem. Jednak dorobek Mozarta na zawsze pozostanie jednym z filarów muzyki poważnej. Dzięki ponadczasowości jego dzieła są nadal słuchane i podziwiane na całym świecie.

Najczęstsze pytania

Mozart był wirtuozem gry na fortepianie i skrzypcach. Oprócz tego grał też na altówce i organach.

Żoną Mozarta była Konstancja Weber, siostra sopranistki Aloysii Weber, w której kompozytor był niegdyś zakochany.

Grób Mozarta znajduje się na Cmentarzu św. Marka w Wiedniu. W pogrzebie uczestniczyło niewiele osób, gdyż większość wiedeńczyków nie wiedziała o jego śmierci.

Przyczyną śmierci Mozarta było prawdopodobnie zapalenie opon mózgowych. Na jego zdrowie fatalnie wpłynęły ciężka praca i wyczerpujący tryb życia.

Mianem "Jupiter" określa się ostatnią 41 Symfonię C-dur Mozarta, KV 551. Jest uważana za szczytowe osiągnięcie kompozytora w tej formie.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Imieniny Neli: tradycje i zwyczaje związane z tym świętym
 2. Piosenki Elżbiety Adamiak: magia kryjąca się w ich słowach
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Krzesimir Dębski - polski kompozytor
 5. Światowym zaskoczeniem- Sean 'Diddy' Combs rezygnuje z Revolt po głośnej aferze
Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk

Pasjonat gitar i instrumentów strunowych. Na blogu dzielę się wiedzą o grze i wyborze sprzętu. Muzyka to moja droga życiowa.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły