Muzycy

Biografia Mozarta: życie, dzieła, ciekawostki

Autor Halina Sikora
Halina Sikora04.01.20247 min.
Biografia Mozarta: życie, dzieła, ciekawostki

Mozart biografia to fascynująca opowieść o jednym z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki. W artykule przedstawiamy najważniejsze fakty z życia Wolfganga Amadeusza Mozarta - od jego cudownego dzieciństwa, poprzez burzliwą młodość, aż po przedwczesną śmierć. Opisujemy również najsłynniejsze dzieła artysty, które do dziś zachwycają melomanów na całym świecie. Nie brakuje także ciekawostek - Mozart lubił psoty i rubaszny humor! Zapraszamy do lektury.

Kluczowe wnioski:
 • Mozart był cudownym dzieckiem - już w wieku 6 lat koncertował przed europejskimi dworami
 • Skomponował ponad 600 utworów muzycznych, w tym arcydzieła operowe i instrumentalne
 • Ożenił się z Constanzą Weber, z którą miał 6 dzieci - tylko 2 córki dożyły dorosłości
 • Zmarł w wieku 35 lat w ubóstwie, został pochowany w zbiorowym grobie dla biedoty
 • Uwielbiał rubaszne żarty - często pisywał humorystyczne listy do rodziny i znajomych

Mozart biografia - Dzieciństwo kompozytora

Wolfgang Amadeus Mozart urodził się 27 stycznia 1756 roku w Salzburgu. Był siódmym i ostatnim dzieckiem Leopolda i Anny Marii Mozartów. Od najmłodszych lat wykazywał niezwykły talent muzyczny - mając 3 lata biegle grał na klawesynie, a w wieku 5 lat skomponował swoje pierwsze utwory.

W wieku 6 lat Mozart wyruszył w trwającą 3,5 roku podróż artystyczną po Europie. Wraz z ojcem odwiedził liczne europejskie dwory, gdzie występował przed arystokracją. Jego talent zachwycał wszystkich - nazywano go cudownym dzieckiem. Podczas tournée skomponował m.in. pierwsze sonaty na klawesyn i pierwszą symfonię.

Po powrocie do Salzburga Mozart intensywnie kształcił się w zakresie muzyki i nauk humanistycznych. W wieku 11 lat skomponował pierwszą operę - Apollo et Hyacinthus. W tym czasie odbył też dwie podróże do Włoch, gdzie miał okazję zapoznać się ze stylem włoskich mistrzów, szczególnie opery.

Debiutanckie kompozycje

Do czasu swojej śmierci Mozart skomponował ponad 600 utworów muzycznych, obejmujących niemal wszystkie gatunki ówczesnej muzyki. Do jego najwcześniejszych dzieł należą sonaty, symfonie, serenady, koncerty na różne instrumenty, a także pierwsze opery i msze.

Kompozycje Mozarta z okresu dzieciństwa i wczesnej młodości cechuje już wysoki poziom mistrzostwa i oryginalności. Niektóre z jego wczesnych dzieł, jak np. symfonia D-dur KV 81, są do dziś chętnie wykonywane przez orkiestry i zespoły kameralne.

Mozart biografia - Najsłynniejsze dzieła kompozytora

Choć Wolfgang Amadeus Mozart tworzył przez zaledwie 35 lat, pozostawił po sobie monumentalny dorobek obejmujący arcydzieła niemal wszystkich ówczesnych gatunków muzycznych. Do najwybitniejszych jego osiągnięć należą:

 • opery, m.in. "Wesele Figara", "Don Giovanni", "Czarodziejski flet"
 • msze, np. Koronacyjna C-dur
 • koncerty fortepianowe i skrzypcowe
 • kwartety smyczkowe i kwintety
 • sonaty na różne instrumenty
 • symfonie, m.in. słynna "Jowiszowa"

Warto też dodać, że Mozart pisał również liczne kompozycje okolicznościowe, m.in. marsze weselne, utwory do sztuk teatralnych, a także humorystyczne kanony.

Utwory sceniczne

Największe sukcesy i uznanie Wolfgang Amadeus Mozart zdobył jako twórca oper. Do najsłynniejszych jego dzieł scenicznych, wystawianych do dziś na całym świecie, należą:

Wesele Figara Don Giovanni
Czarodziejski flet Così fan tutte

Opery Mozarta wyróżniają się kunsztowną orkiestracją, wspaniałymi partiami wokalnymi, a także przemyślaną budową dramaturgiczną. Zagłębiają się w psychologię bohaterów, poruszając uniwersalne problemy moralne i etyczne.

Czytaj więcej: Walczymy z nutami Szostakowicza

Mozart biografia - Sukcesy w Wiedniu

Po rozczarowaniach zawodowych w Salzburgu Mozart na stałe osiadł w Wiedniu. Początkowo ciężko było mu się tam utrzymać, jednak z czasem jego sytuacja znacząco się poprawiła.

Kompozytor cieszył się tam mecenatem wpływowych arystokratów, m.in. księcia Karla Lichnowskiego, który zatrudnił go jako nauczyciela muzyki swoich dzieci. Zdobył również sławę jako wirtuoz gry na fortepianie - jego występy przyciągały tłumy słuchaczy.

Po sukcesach oper "Wesela Figara" i "Don Giovanniego", Mozart zyskał sławę najwybitniejszego kompozytora Wiednia. Otrzymywał liczne zamówienia na nowe utwory, regularnie wystawiano jego dzieła w wiedenskich teatrach. W ostatnich latach życia cieszył się ogromną popularnością.

Ostatnie lata

Pomimo sukcesów artystycznych, pod koniec życia Mozart popadł w poważne tarapaty finansowe. Przyczyniła się do tego słaba znajomość zasad prowadzenia gospodarstwa domowego, duże wydatki oraz szaleńcze tryby życia.

Artysta zmarł w Wiedniu w wieku zaledwie 35 lat. Przyczyną śmierci był prawdopodobnie ostry reumatyzm i niewydolność nerek. Został pochowany w zbiorowej mogile dla ubogich, w nieoznakowanym grobie.

Mozart biografia - Małżeństwo z Constanzą

Biografia Mozarta: życie, dzieła, ciekawostki

Wolfgang Amadeus Mozart poślubił Constanzę Weber w sierpniu 1782 roku. Pochodząca ze zubożałej rodziny muzyków Constanza była jego wielką miłością i towarzyszką życia aż do tragicznej śmierci kompozytora.

Małżeństwo Mozartów miało sześcioro dzieci, jednak czworo z nich zmarło we wczesnym dzieciństwie. Do dorosłości dożyły jedynie dwie córki: Maria Anna (zmarła w wieku 78 lat jako ostatnia z rodu Mozartów) oraz Franziska, zmarła w wieku 91 lat w 1841 roku.

Constanze przeżyła męża o 50 lat. Po jego śmierci wyszła ponownie za mąż za duńskiego dyplomatę. Do końca życia opiekowała się spuścizną męża i upowszechniała jego dzieła.

Constanze przeżyła męża aż o 50 lat. Po jego śmierci opiekowała się spuścizną męża i upowszechniała jego dzieła.

Mozart biografia - Ciekawostki z życia kompozytora

Oprócz genialnych dzieł, Wolfgang Amadeus Mozart zapisał się w historii również licznymi barwnymi anegdotami. Oto kilka ciekawostek z życia słynnego kompozytora:

 • Uwielbiał rubaszne żarty - często pisywał psoty w listach do siostry
 • Zawsze podróżował z ukochanym psem o imieniu Bimperl
 • Był nałogowym graczem - przegrywał zawrotne sumy w karty czy bilard
 • Interesował się masonerią - należał do loży masońskiej "Zur gekrönten Hoffnung"
 • W młodości zakochał się w swojej kuzynce, która odrzuciła jego zaloty

Mozart miał bujną osobowość i temperament artysty. Kochał psoty, dobre jedzenie i szybką jazdę powozem. Był lubiany wśród znajomych za rubaszne poczucie humoru i żarty.

Podsumowanie

Wolfgang Amadeus Mozart urodził się w 1756 roku w Salzburgu. Już od najmłodszych lat zachwycał niezwykłym talentem muzycznym, który rozwijał pod okiem ojca Leopolda. W wieku 6 lat rozpoczął tournée po Europie, koncertując przed arystokracją. Do końca życia Mozart skomponował ponad 600 utworów instrumentalnych i wokalnych, obejmujących niemal wszystkie ówczesne gatunki.

Największe triumfy święcił jako twórca operowy, które do dziś wystawiane są na scenach całego świata. Jego arcydziełami są m.in. "Wesele Figara", "Don Giovanni", czy "Czarodziejski flet". Mozart koncertował również jako wirtuoz gry na fortepianie, zyskując miano najwybitniejszego kompozytora Wiednia.

Oprócz geniuszu twórczego, Mozart słynął z zamiłowania do rubasznych żartów i psotliwego charakteru. Kochał dobre jedzenie, szybką jazdę i towarzystwo zwierząt. Zmarł przedwcześnie w wieku 35 lat, prawdopodobnie na ostre reumatyczne zapalenie nerek. Jego nagła śmierć do dziś owiana jest legendami i domysłami.

Mozart pozostawił po sobie ponadczasowe arcydzieła, które na zawsze zmieniły historię i rozwój muzyki europejskiej. Choć żył zaledwie 35 lat, jego genialna spuścizna wciąż zachwyca i inspiruje kolejne pokolenia.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Imieniny Wiktora: tradycje i zwyczaje obchodzenia imienin
 2. Szalony tekst Aerosmith: poznaj jego znaczenie i siłę
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Bas gitara elektryczna - Najwiępszy wybór modeli
 5. Światowym zaskoczeniem- Sean 'Diddy' Combs rezygnuje z Revolt po głośnej aferze
Autor Halina Sikora
Halina Sikora

Recenzentka koncertów i ekspertka muzyki klasycznej. Moje pióro maluje dźwięki na papierze, analizując dzieła mistrzów. Zapraszam do odkrywania świata dźwięków.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Joji: czego możemy spodziewać się na jego koncertach?
MuzycyJoji: czego możemy spodziewać się na jego koncertach?

Przygotuj się na niezwykłe doświadczenie - koncert Jojiego to uczta dla każdego fana muzyki. Ten japoński piosenkarz, raper i artysta znany jest ze swoich chwytliwych melodii i emocjonalnych tekstów, które wzruszają serca słuchaczy. Jego występy na żywo to połączenie energii, profesjonalizmu i autentyczności, które sprawiają, że koncerty Jojiego stają się wyjątkowymi wydarzeniami muzycznymi, niezapomnianymi dla każdego, kto je przeżyje.