Muzyka

U prząśniczki siedzą - tekst i interpretacja

Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk28 grudnia 20235 min
U prząśniczki siedzą - tekst i interpretacja

U prząśniczki siedzą tekst to wiersz autorstwa Juliana Tuwima, który w swojej poezji często sięgał do motywów ludowych i folkloru. Utwór ten należy do jednych z najbardziej znanych i rozpoznawalnych w twórczości poety, choć na pozór wydaje się bardzo prostą i naiwną zabawą słowną. W istocie jednak kryje w sobie głębsze treści. W interpretacji tego wiersza warto przyjrzeć się uważniej zastosowanym środkom stylistycznym, nadającym utworowi specyficzny charakter. Pozwalają one oddać nastrój sielankowej zabawy, ale też dostrzec pewien rodzaj gorzkiej ironii.

Kluczowe wnioski:
 • Tekst odwołuje się do tradycyjnych, ludowych pieśni i zabaw słownych
 • Z pozoru naiwna zabawa językiem kryje głębsze treści
 • Lekkość i dowcip przeplata się z nutą smutku i ironii
 • Zastosowane środki stylistyczne budują specyficzny nastrój
 • W warstwie symbolicznej można doszukiwać się gorzkich refleksji o ulotności szczęścia

Tekst "U prząśniczki siedzą"

Wiersz "U prząśniczki siedzą" to jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów w twórczości Juliana Tuwima. Poeta sięga w nim po motywy ludowe, folklor dziecięcy i zabawy słowne. Tytułowa "prząśniczka" to inaczej kołowrotek - proste urządzenie do przędzenia nici. Wokół niego zgromadziła się grupka postaci:

U prząśniczki siedzą:
Kotek, Potek
i kózka bez rożków.

Wyliczenie to przypomina z pozoru naiwną wyliczankę lub rymowankę. Jednak z pozoru beztroska zabawa słowem kryje w sobie głębsze znaczenie.

Naiwność i prostota jako zasłona

Zwierzęta zgromadzone przy prząśniczce wydają się zupełnie nieprzystające do siebie. Kotek, pies i koza bez rogów - ta osobliwa mieszanka może zaskakiwać. Jednak według niektórych interpretacji, za tą prostotą i naiwnością kryją się głębsze treści. Być może prząśniczka symbolizuje sam świat, zaś zwierzęta to ludzie próbujący odnaleźć w nim swoje miejsce.

Kozy pozbawionej rogów brakuje siły i ochrony. Być może przedstawia ona bezbronną istotę ludzką. Kotek z kolei budzi skojarzenia z zabawą, ciepłem domowego ogniska. Natomiast pies Potek to wierny przyjaciel i towarzysz człowieka.

Analiza i interpretacja wiersza

Interpretacja wiersza "U prząśniczki siedzą" wymaga przyjrzenia się zastosowanym w nim środkom stylistycznym. Są one bowiem kluczowe dla zrozumienia specyficznej atmosfery tego tekstu. Poeta posługuje się między innymi:

 • rymowaną, rytmiczną formą
 • powtórzeniami

Ta forma przypomina ludową wyliczankę czy piosenkę. Tworzy nastrój zabawy i beztroski, który jednak zostaje nagle przerwany. W ostatniej zwrotce pojawia się gorzka puenta:

Uciekła im prząśniczka,
nie ma prząśniczki.

Nagle cała sielanka się kończy, a zwierzęta zostają same. Być może prząśniczka symbolizowała szczęście i bezpieczny świat, który nagle się rozpadł. W ten sposób poeta pokazuje ulotność chwil radości. Pod maską zabawy kryje się refleksja o kruchości szczęścia i nieuchronności końca beztroskich chwil.

Podmiot liryczny

Podmiotem lirycznym jest anonimowy obserwator, który z dystansu przygląda się scenie przy prząśniczce. Nie wiadomo, kim dokładnie jest, ani jakie są jego odczucia. Jest raczej beznamiętny, przedstawia sytuację w sposób bardzo powściągliwy. Nie ocenia bohaterów, po prostu relacjonuje to, co widzi. Być może ten dystans ma służyć uniwersalizacji przesłania - każdy czytelnik może utożsamić się z tą opowieścią.

Czytaj więcej: Od czego zacząć naukę gry na harfie?

Zastosowane środki artystyczne

Julian Tuwim posługuje się w tym wierszu nieskomplikowanym, wręcz infantylnym językiem. Stosuje między innymi:

 • neologizmy (np. "prząśniczka")
 • zdrobnienia (np. "kózka")
 • rymy
 • powtórzenia

Te zabiegi nadają utworowi lekki i zabawowy charakter. Jednak ich nagłe zerwanie pod koniec potęguje drastyczność puenty. Kontrast pomiędzy sielankową atmosferą a gorzkim zakończeniem sprawia, że czytelnik nabiera dystansu do przedstawionej historii.

Przesłanie utworu

Interpretując głębiej wiersz "U prząśniczki siedzą", można doszukiwać się w nim przestrogi przed złudzeniem trwałości szczęścia. Być może autor chciał unaocznić, że nawet wydawałoby się beztroskie chwile prędzej czy później dobiegną końca. Dlatego powinniśmy cieszyć się każdą radosną chwilą, póki trwa, nie spodziewając się, że będzie trwała wiecznie.

Podsumowanie

U prząśniczki siedzą - tekst i interpretacja

Wiersz "U prząśniczki siedzą" Juliana Tuwima to krótki, z pozoru naiwny utwór odwołujący się do folkloru i twórczości ludowej. Przypomina wyliczankę czy piosenkę dziecięcą - zgromadzone wokół tytułowej prząśniczki (kołowrotka) zwierzęta wydają się beztrosko bawić. Jednak ta sielanka zostaje gwałtownie przerwana. W ostatniej zwrotce "ucieka" prząśniczka, a bezradne zwierzęta zostają same. Być może prząśniczka była symbolem bezpiecznego świata, który niespodziewanie legł w gruzach. W ten sposób poeta pokazuje ulotność szczęścia - z pozoru beztroska zabawa kryje gorycz i smutek z powodu nieuchronnego końca beztroskich chwil. Maska infantylnej wręcz prostoty i naiwności skrywa więc głęboką refleksję.

Interpretując wiersz, warto zwrócić uwagę na specyficzny język i zastosowane środki stylistyczne. Powtórzenia, neologizmy, zdrobnienia - wszystko to buduje lekki, zabawowy charakter. Jednak ostre przerwanie tej atmosfery na końcu potęguje kontrast i nadaje utworowi uniwersalny wymiar. Każdy prędzej czy później doświadcza bowiem końca beztroskiej zabawy i musi zmierzyć się z tym bolesnym doświadczeniem.

Podsumowując, wiersz "U prząśniczki siedzą" to pozornie naiwna rymowanka, która tak naprawdę zawiera przestrogę i gorzką refleksję. Pokazuje, że nawet najpiękniejsze chwile radości prędzej czy później się kończą. Dlatego powinniśmy cieszyć się nimi póki trwają, nie oczekując wiecznego szczęścia.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. "Hurt" Załogi G: Rozkodowanie emocji zawartych w tekście
 2. 2Koncerty wiolonczelowe: Unikaj wszelkich błędów i rozczarowań
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Muzyczny wstęp do opery - Co musisz wiedzieć
 5. Niebywała okazja nabycia legendarnego naszyjnika Elvisa Presleya na aukcji
Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk

Pasjonat gitar i instrumentów strunowych. Na blogu dzielę się wiedzą o grze i wyborze sprzętu. Muzyka to moja droga życiowa.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły