Instrumenty

Perkusyjne talerze - krzyżówka i inaczej

Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk01.01.20246 min.
Perkusyjne talerze - krzyżówka i inaczej

Perkusyjne talerze inaczej to instrumenty, które odgrywają istotną rolę w wielu gatunkach muzyki, choć często pozostają niedocenione. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej różnym odmianom talerzy perkusyjnych, ich budowie, brzmieniu i zastosowaniu w muzyce. Dowiemy się, jak talerze łączą się z innymi instrumentami, tworząc barwne i ekscytujące brzmienie. Poznamy też historię i ewolucję tych nietuzinkowych instrumentów.

Kluczowe wnioski:
  • Talerze perkusyjne występują w wielu odmianach i rozmiarach.
  • Są wykorzystywane w różnych gatunkach muzyki, od jazzu po metal.
  • Łączą się z instrumentami dętymi, smyczkowymi i klawiszowymi.
  • Wydają charakterystyczne, metaliczne brzmienie.
  • Ich historia sięga czasów starożytnych.

Rodzaje perkusyjnych talerzy

Istnieje wiele rodzajów talerzy perkusyjnych, różniących się kształtem, wielkością i materiałem, z którego są wykonane. Perkusyjne talerze krzyżówka to jeden z popularniejszych typów - mają kształt krzyżówki z dwiema przecinającymi się listwami metalowymi.

Oprócz krzyżówek wyróżniamy talerze werbla, talerze ride, hi-hat, chin china czy splash. Każdy z nich charakteryzuje się inną budową i brzmieniem. Istotny podział to także talerze do zestawów perkusyjnych oraz talerze marszowe używane w orkiestrach dętych.

Talerze werbla

Werble to jedne z najpopularniejszych talerzy perkusyjnych. Występują w różnych rozmiarach - od małych tom-tomów po wielkie floor tomy. Odznaczają się charakterystycznym, pełnym brzmieniem.

Często stosowane są werble marszowe w orkiestrach dętych. Mają mocniejszą konstrukcję i brzmią głośniej, by przebić się przez dźwięk instrumentów dętych na wolnym powietrzu.

Zastosowanie talerzy perkusyjnych

Talerze perkusyjne krzyżówka są podstawowym typem talerzy stosowanych w większości zestawów perkusyjnych. Ich charakterystyczne, metaliczne brzmienie doskonale zaznacza rytm w różnych stylach muzycznych - od rocka, popu, funku po jazz czy muzykę latynoską.

Oprócz tego talerze chin china dodają efektownych akcentów w metalu czy rock progresywnym. Splash talerze wnoszą krótkie, wybuchowe frazy w jazz fusion i rock. Zaś talerze ride podtrzymują stały rytm w jazzie.

Miks różnych talerzy perkusyjnych pozwala uzyskać szeroką gamę brzmień - od krótkich, ostrych akcentów po pełne, przestrzenne dźwięki.

Zastosowanie w orkiestrach

W orkiestrach symfonicznych talerze używane są głównie do akcentowania kluczowych momentów utworu i budowania napięcia. Czasem gra się na nich motywy perkusyjne.

Natomiast w orkiestrach dętych podstawową rolę odgrywają werble i talerze marszowe, które nadają marszowy rytm i dynamikę brzmieniu.

Czytaj więcej: Fortepian - Budowa i działanie klawiszy. Jak wygląda wnętrze fortepianu?

Budowa i materiały talerzy

Podstawowymi elementami budowy talerzy perkusyjnych są korpus (misa) oraz pałki. Korpus zazwyczaj wykonany jest ze stopów metali - najczęściej brązu, ale też stali, miedzi czy mosiądzu.

Rodzaj talerza Popularne materiały
Talerze werbla mosiądz, brąz
Hi-hat, krzyżówki stal, brąz
Ride, crash, china stop brązu, stal nierdzewna

Z kolei pałki perkusyjne wytwarzane są najczęściej z drewna - zazwyczaj z drzewa klonu lub gruszy. Bywają także pałki plastikowe lub filcowe.

Dźwięki wydawane przez talerze

Perkusyjne talerze - krzyżówka i inaczej

Perkusyjne talerze krzyżówka charakteryzują się metalicznym, stosunkowo krótkim brzmieniem. Grając pałką po listwach krzyżówki, uzyskujemy ostry, przerywany dźwięk, który doskonale zaznacza rytm.

Z kolei uderzając w korpus werbla, można uzyskać pełny, przestrzenny dźwięk. Im większy rozmiar werbla, tym niższy i potężniejszy dźwięk. Dlatego ogromne, 30-calowe basowe werble grają najniższymi tonami.

Oprócz tego mamy całą gamę barw od krótkich, dziewczęcych splashy po agresywne chin chiny. To pozwala komponować interesujące partie perkusyjne.

Talerze perkusyjne a inne instrumenty

Choć talerze kojarzone są głównie z perkusją, to często łączą się z instrumentami dętymi, smyczkowymi, a nawet elektrycznymi. Orkiestry symfoniczne i big bandy jazzowe chętnie wykorzystują talerze do urozmaicenia brzmienia.

Z drugiej strony w rockowych i metalowych zespołach spotykamy elektryczne gitary i basy łączone z perkusją, gdzie dominują werble i talerze perkusyjne krzyżówka. W ten sposób uzyskuje się mocny, agresywny dźwięk.

Talerze also pair beautifully with other unpitched, metallic percussion like triangles, gongs and vibraphones. Together they create bright, shimmering textures.

Historia talerzy perkusyjnych

Instrumenty perkusyjne, w tym talerze, sięgają zamierzchłych czasów. Już w starożytności używano prostych bębnów i gongów wykonanych ze skór, drewna i gliny.

W średniowieczu, a później epoce renesansu zaczęły pojawiać się bardziej zaawansowane instrumenty perkusyjne, w tym pierwsze werble czy talerze marszowe. Na przełomie XIX i XX wieku powstał nowoczesny zestaw perkusyjny z różnorodnymi talerzami.

Obecnie talerze perkusyjne nadal ewoluują - powstają nowe modele wykonane z lepszych stopów metali oraz poszerzają swoje zastosowanie w wielu gatunkach muzycznych.

Podsumowanie

W niniejszym artykule przyjrzeliśmy się różnym rodzajom talerzy perkusyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem popularnych talerzy perkusyjnych krzyżówka. Dowiedzieliśmy się, że występują one w wielu odmianach - od niewielkich tom-tomów po ogromne bass drummy. Każdy rodzaj talerza charakteryzuje się inną barwą dźwięku.

Poznaliśmy szerokie zastosowanie talerzy perkusyjnych - zarówno w zespołach rockowych, jazzowych, jak i w orkiestrach symfonicznych czy dętych. Okazuje się, że perkusyjne talerze krzyżówka doskonale uzupełniają brzmienie smyczków, instrumentów dętych czy nawet gitar elektrycznych.

Omówiliśmy też budowę i materiały, z których wytwarza się współczesne talerze perkusyjne. Większość talerzy robiona jest ze stopów metali - głównie z brązu, ale też stali, mosiądzu czy miedzi. Z kolei pałki perkusyjne najczęściej wykonuje się z drewna lub plastiku.

Na koniec prześledziliśmy historię tych nietuzinkowych instrumentów od czasów starożytnych po współczesność. Okazuje się, że talerze ciągle ewoluują, a ich rola w muzyce wciąż rośnie.

Najczęstsze pytania

Talerze perkusyjne mają płaską misę i gra się na nich pałkami, uderzając w korpus lub elementy zawieszone na korpusie. Bębny natomiast to instrumenty w kształcie walca z membranami po obu stronach, na których uderza się pałeczkami.

Do talerzy perkusyjnych używa się specjalnych pałek wykonanych najczęściej z drewna. Mogą to być pałki z miękkim lub twardym czubkiem w zależności od oczekiwanego brzmienia i rodzaju talerza.

Tak, ale tylko na specjalnych talerzach elektronicznych lub modelach z cichą stopą. Akustyczne talerze perkusyjne ze względu na generowany hałas nie nadają się do gry w bloku mieszkalnym.

Do czyszczenia talerzy należy używać specjalnych preparatów i ściereczek przeznaczonych do metalu. Konieczne jest delikatne usuwanie odcisków palców i innych zabrudzeń tak, aby nie porysować delikatnej powierzchni.

Dla początkujących polecane są zestawy z awaryjnymi talerzami HCS firmy Sabian lub talerzami B8 firmy Zildjian. Są one przystępne cenowo i charakteryzują się uniwersalnym, rockowym brzmieniem.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. "Hurt" Załogi G: Rozkodowanie emocji zawartych w tekście
  2. 2Koncerty wiolonczelowe: Unikaj wszelkich błędów i rozczarowań
  3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
  4. Muzyczny wstęp do opery - Co musisz wiedzieć
  5. Niebywała okazja nabycia legendarnego naszyjnika Elvisa Presleya na aukcji
Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk

Pasjonat gitar i instrumentów strunowych. Na blogu dzielę się wiedzą o grze i wyborze sprzętu. Muzyka to moja droga życiowa.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły