Muzyka

Muzyka kontra czytanie – czy mają w sobie coś wspólnego? Alternatywne pomysły dla wielbicieli książek

Marta Kwapińska10 maja 20243 min
Muzyka kontra czytanie – czy mają w sobie coś wspólnego? Alternatywne pomysły dla wielbicieli książek

Kochasz książki, ale nie masz na nie czasu? Zadowalasz się słuchaniem muzyki, która Cię fascynuje, ale brakuje Ci nadal ciekawej lektury? Nic straconego – może się okazać, że znajdziesz dla siebie rozwiązanie!

Lektura, która pozwala robić… inne rzeczy!

Mowa oczywiście o audiobooku, czyli – potocznie mówiąc – książce do słuchania. Dawne radiowe słuchowiska przeszły w książki, które są czytane przez profesjonalnych lektorów. Każde słowo brzmi w nich dokładnie tak samo, jak na kartkach literatury, jednak różnica jest podstawowa: gdy słuchasz audiobooka, możesz robić też inne rzeczy. To szczególnie wygodne dla osób, które nie mają czasu na czytanie z uwagi na natłok codziennych obowiązków.

Najlepsze audiobooki to takie, które jednocześnie wciągają Cię w swój świat, a przy tym pozwalają pracować, prowadzić samochód czy robić wiele innych rzeczy. Z uwagi na to, że nie jest to rozmowa z drugą osobą, nie dekoncentrujesz się tak bardzo na innej, wykonywanej czynności. Słuchanie audiobooka w podróży możesz porównać do słuchania ulubionej muzyki.

A co z wyobraźnią?

Podczas słuchania ulubionych piosenek często fantazjujemy o okolicznościach, o których opowiadają ich słowa. Niekiedy nawet pamiętamy konkretne zdarzenia z naszego życia i próbujemy odtwarzać je raz po raz, przerabiając na nowo – bez względu na to, czy są dobre, czy złe. Nie inaczej jest w przypadku audiobooków. Niegdyś padały zastrzeżenia, że taka słuchana książka nie pobudza tak dobrze wyobraźni, jak ta, którą czytamy. Dziś badania naukowe potwierdzają, że nie jest to prawda. Nawet w przypadku najmłodszych słuchanie audiobooków może świetnie wpłynąć na rozwój wyobraźni i kreatywności!

Słuchasz tego, czego potrzebujesz

Na każdy stan emocjonalny masz inną playlistę? Pamiętaj, że nie zabierzesz ze sobą kilku papierowych książek, a i czytanie ich na czytniku, gdy idziesz do pracy czy na zakupy, mogłoby być niewygodne. W tym przypadku audiobooki rozwiązują sprawę, bo pozwalają Ci cieszyć się wygodą wyboru, a jednocześnie nie zajmują zbyt wiele miejsca. Co najwyżej trochę przestrzeni!

A może do snu?

Masz regularnie problemy z zasypianiem? Drażnią Cię dźwięki zza okna, a może wręcz przeciwnie – przytłaczająca cisza, od której aż brzęczy w uszach? W takiej sytuacji audiobook może być świetnym rozwiązaniem. Wystarczy wybrać odpowiednią lekturę, która Cię zrelaksuje i pozwoli myślom płynąć w innym, bezpiecznym i rozluźniającym kierunku. W efekcie może się okazać, że problemy z zasypianiem całkowicie znikną albo przynajmniej nie będą tak dokuczliwe, jak dotychczas.

Audiobook może być świetną alternatywą dla słuchania muzyki, zwłaszcza gdy lubisz czytać książki, a nie masz na to czasu. Obie te czynności mają wiele punktów wspólnych, począwszy od pobudzania wyobraźni, ułatwiania zasypiania, aż po towarzyszenie Ci w tych chwilach, kiedy czytanie książek jest zwyczajnie niemożliwe, a potrzebujesz dodatkowego, ciekawego zajęcia.


Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Akordy i chwyty do pieśni Chlebie najcichszy - prosty sposób na naukę
  2. Mandolina dla początkujących: Jak zrozumieć ten instrument i wybrać odpowiedni model?
  3. Bogusław Mec: Top 5 niezapomnianych przebojów artysty - lista hitów
  4. Kim jest Bambo The Smuggler? Poznaj jego twórczość i styl muzyczny
  5. Balety Szymanowskiego: Harnasie, libretto, Karol Szymanowski
Autor Marta Kwapińska
Marta Kwapińska

Wokalistka z duszą, zachęcam do eksploracji własnego głosu. Techniki wokalne i emocjonalny przekaz piosenek to moja specjalność. Muzyka łączy naszą duszę z melodią życia.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

U prząśniczki siedzą - tekst i interpretacja
MuzykaU prząśniczki siedzą - tekst i interpretacja

Poznaj głęboką interpretację wiersza "U prząśniczki" - klasycznego utworu o życiu wiejskim, miłości i pracy. Odkryj symbolikę przędzenia oraz ponadczasowe znaczenie dzieła Moniuszki w polskiej kulturze.