News

Mark Knopfler sprzedaje 120 gitar. Na aukcję trafia część kolekcji legendarnego gitarzysty

Autor Halina Sikora
Halina Sikora22.11.20237 min.
Mark Knopfler sprzedaje 120 gitar. Na aukcję trafia część kolekcji legendarnego gitarzysty

Legendarny gitarzysta Mark Knopfler, znany z zespołu Dire Straits, postanowił pozbyć się części swojej rozległej kolekcji gitar. Na aukcję trafi łącznie 120 instrumentów, wśród których znajdą się zarówno gitary akustyczne, jak i elektryczne. Wiele z nich to prawdziwe perełki, na których Knopfler grał zarówno podczas koncertów, jak i w studiu nagraniowym. Fani muzyka z pewnością będą zainteresowani tak wyjątkową okazją do nabycia gitar używanych przez swojego idola.

Kluczowe wnioski:
 • Mark Knopfler sprzedaje aż 120 gitar ze swojej kolekcji
 • Wśród instrumentów znajdą się zarówno gitary akustyczne, jak i elektryczne
 • Część gitar była używana przez artystę na koncertach i w studiu
 • Fani będą mieli okazję kupić wyjątkowe pamiątki po swoim idolu
 • Trzeba śledzić informacje o aukcji, aby mieć szansę nabyć wymarzoną gitarę

Kolekcja gitar Marka Knopflera: Co w niej znajdziemy?

Kolekcja gitar Marka Knopflera liczy aż 120 instrumentów - zarówno akustycznych, jak i elektrycznych. Wiele z nich to prawdziwe perełki, na których artysta grał zarówno podczas koncertów, jak i w studiu nagraniowym.

Jak sam przyznaje, będzie mu ciężko pożegnać się z tymi gitarami, gdyż łączą go z nimi wspaniałe wspomnienia. Jednak z drugiej strony nie jest w stanie grać na wszystkich na co dzień.

W kolekcji znajdziemy między innymi kultową gitarę Gibson Les Paul Standard z 1959 roku, którą Knopfler wykorzystywał podczas tras koncertowych w 2001 i 2008 roku. To właśnie za nią spodziewane jest najwyższe zainteresowanie - szacunkowa cena wynosi od 300 do 500 tysięcy funtów!

Perełki kolekcji

Oprócz Gibsona, w kolekcji Knopflera znajdziemy także inne wyjątkowe modele gitar, z których każda niesie ze sobą wspomnienia z kariery muzyka. Będzie można wylicytować na przykład gitarę Fender Stratocaster używaną do nagrywania przeboju "Money For Nothing".

Fani Dire Straits z pewnością będą zachwyceni, widząc te legendarne instrumenty i mając szansę nabyć je na własność. To prawdziwa gratka dla kolekcjonerów i miłośników twórczości brytyjskiego gitarzysty.

Gdzie i kiedy odbędzie się aukcja gitar Marka Knopflera?

Aukcja kolekcji gitar Marka Knopflera odbędzie się 31 stycznia w londyńskim domu aukcyjnym Christie’s. Fani i kolekcjonerzy będą mogli osobiście przyjść, aby wylicytować interesujące ich modele.

Szacowany zarobek ze sprzedaży instrumentów ma wynieść od 300 do 500 tysięcy funtów. Jest to zatem naprawdę pokaźna kwota, biorąc pod uwagę liczbę gitar trafiających na aukcję.

Przedstawiciele Christie’s podkreślają, że jest to wyjątkowa okazja, aby stać się właścicielem gitar, które pisały historię rocka. Z pewnością spotka się to z ogromnym zainteresowaniem fanów Marka Knopflera i jego dawnego zespołu - Dire Straits.

Jak wziąć udział w licytacji?

Aby wziąć udział w aukcji, należy zarejestrować się na stronie domu aukcyjnego Christie’s. Można również złożyć ofertę telefoniczną lub przez internet, jeśli ktoś nie może pojawić się osobiście 31 stycznia w Londynie.

Najprawdopodobniej zainteresowanie licytacją będzie ogromne, więc warto jak najszybciej dopełnić formalności. Kto wie, być może to właśnie Ty zdobędziesz wymarzoną gitarę prosto z kolekcji swojego idola?

Czytaj więcej: A$AP Rocky twierdzi, że on i Rihanna świetnie radzą sobie z wychowywaniem dzieci

Które fundacje otrzymają część zebranych środków?

Część pieniędzy ze sprzedaży kolekcji gitar trafi do kilku organizacji charytatywnych. Konkretnie będzie to 25% zysku z aukcji.

Wsparcie finansowe otrzymają:

 • Brytyjski Czerwony Krzyż
 • Fundacja Tusk chroniąca zagrożone gatunki zwierząt w Afryce
 • Organizacja Brave Hearts of the North East wspierająca młodzież z ubogich rodzin

Jak widać, dzięki sprzedaży gitar Mark Knopfler nie tylko sprawi radość fanom i kolekcjonerom, ale także wesprze kilka szczytnych celów. To bardzo szlachetny gest z jego strony.

Które gitary z kolekcji Marka Knopflera cieszą się największym zainteresowaniem?

Zdecydowanie największe zainteresowanie budzi gitara Gibson Les Paul Standard z 1959 roku, na której Knopfler grał podczas tras koncertowych na początku XXI wieku. Jej szacowana cena wynosi od 300 do 500 tys. funtów.

Model gitary Cena szacunkowa
Gibson Les Paul Standard (1959) 300-500 tys. funtów
Fender Stratocaster 10-20 tys. funtów

Kolejnym pożądanym instrumentem będzie Fender Stratocaster, którego Knopfler używał przy nagrywaniu ponadczasowego hitu "Money For Nothing". W jego przypadku szacowana cena wynosi 10-20 tys. funtów.

Jak widać, nawet mniej znane modele gitar z tej wyjątkowej kolekcji mogą osiągnąć zawrotne kwoty. Świadczy to o randze Marka Knopflera jako gitarzysty i członka legendarnego zespołu rockowego.

Dlaczego legendarna grupa Dire Straits nie planuje reaktywacji?

Pomimo wielomilionowych ofert na reaktywację, członkowie Dire Straits nie palą się do powrotu na scenę. John Illsley, basista formacji, ujawnił w wywiadzie, że ich menedżer regularnie dostaje propozycje zawrotnych sum za wznowienie działalności przez zespół.

Jednak mimo presji, muzycy pozostają nieugięci. Illsley wyjaśnił, że reaktywacja wiązałaby się dla nich z ogromnym wysiłkiem i poświęceniem. Podkreślił, że pod koniec lat 90. zespół się rozpadł między innymi z powodu problemów w życiu prywatnym członków.

Nasze małżeństwa się rozpadały, nie widywaliśmy dzieci. To wszystko szło nie tak. Typowe problemy, jakie spotykają ludzi w zespołach.

Wygląda zatem na to, że fani będą musieli pogodzić się z tym, iż ich ulubieńcy nie wybiorą się już w trasę koncertową. Pozostaje im delektować się dorobkiem formacji i wypatrywać solowych projektów poszczególnych muzyków zespołu.

Co z solową karierą Marka Knopflera?

Mark Knopfler kontynuuje karierę solową i regularnie wydaje nowe albumy studyjne. W 2018 roku premierę miała jego ostatnia płyta "Down The Road Wherever". Fani mogą więc nadal cieszyć się jego muzyką, choć w nieco innym wydaniu.

Jaki jest powód definitywnego rozstania zespołu w 1995 roku?

Grupa Dire Straits oficjalnie zakończyła działalność w 1995 roku, po blisko 20 latach funkcjonowania. Do ich ostatniego rozstania przyczyniło się kilka kwestii.

Po pierwsze, na początku lat 90. muzycy zrobili sobie kilkuletnią przerwę, by skupić się na solowych projektach. Gdy wznowili granie w zespole, między Markiem Knopflerem a pozostałymi członkami zaczęły narastać różnice artystyczne.

Knopfler chciał podążać w stronę bardziej kameralnego grania, z kolei Illsley i Withers pragnęli kontynuować mocne, rockowe brzmienie. Ostatecznie lider grupy zdecydował się rozstać na stałe w 1995 roku.

Do definitywnego końca przyczyniły się również problemy osobiste muzyków - rozpadające się małżeństwa, brak czasu dla rodzin. Stąd decyzja o zakończeniu działalności okazała się słuszna.

Podsumowanie

Legendarny gitarzysta Mark Knopfler postanowił rozstać się z częścią swojej imponującej kolekcji gitar, oddając na aukcję aż 120 instrumentów. Wśród nich znajdą się zarówno gitary akustyczne jak i elektryczne, w tym kilka modeli, na których artysta grywał zarówno podczas koncertów, jak i w studiu nagraniowym.

Fani będą mieli wyjątkową szansę, by zdobyć wymarzoną gitarę prosto z kolekcji swojego idola. Licytacja odbędzie się 31 stycznia w Londynie. Dodatkowo część zebranych pieniędzy Knopfler przekaże na cele charytatywne.

Niestety, mimo wielomilionowych ofert, legendarny zespół Dire Straits raczej nie zdecyduje się na reaktywację. Członkowie formacji nie chcą wracać do problemów, z jakimi borykali się pod koniec lat 90., kiedy to ich kariera zaczęła negatywnie wpływać na życie prywatne.

Fani mogą jednak nadal cieszyć się solową twórczością Marka Knopflera, który wciąż aktywnie koncertuje i wydaje nowe albumy. Być może któryś z nich także powstał na jednej z gitar z jego legendarnej kolekcji?

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Imieniny Neli: tradycje i zwyczaje związane z tym świętym
 2. Piosenki Elżbiety Adamiak: magia kryjąca się w ich słowach
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Krzesimir Dębski - polski kompozytor
 5. Światowym zaskoczeniem- Sean 'Diddy' Combs rezygnuje z Revolt po głośnej aferze
Autor Halina Sikora
Halina Sikora

Recenzentka koncertów i ekspertka muzyki klasycznej. Moje pióro maluje dźwięki na papierze, analizując dzieła mistrzów. Zapraszam do odkrywania świata dźwięków.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły