Teoria muzyki

Balety Szymanowskiego: Harnasie, libretto, Karol Szymanowski

Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk11 stycznia 20247 min
Balety Szymanowskiego: Harnasie, libretto, Karol Szymanowski

Balety Szymanowskiego, a w szczególności "Harnasie", należą do najwybitniejszych osiągnięć polskiej muzyki baletowej XX wieku. To fascynujące dzieło łączące elementy folkloru góralskiego z nowatorską muzyką, stworzone przez jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów tamtych czasów - Karola Szymanowskiego.

Kluczowe wnioski:
 • Balet "Harnasie" opowiada historię miłosną osadzoną w klimacie kultury Hucułów.
 • Muzyka do baletu bazuje na motywach ludowych, ale jest niezwykle nowoczesna jak na owe czasy.
 • Libretto do "Harnasi" napisał sam Szymanowski na podstawie powieści Stanisława Witkiewicza.
 • Postać Harnasia, zbójnika walczącego o miłość, stała się jedną z ikon baletu polskiego.
 • Balet "Harnasie" jest uznawany za jedno z najważniejszych dzieł polskiej kultury muzycznej XX wieku.

Opowieść miłosna w balecie "Harnasie"

Balet "Harnasie" opowiada wzruszającą historię miłosną osadzoną w malowniczym krajobrazie Karpat. Głównymi bohaterami są Harnaś - przywódca zbójników górskich oraz dziewczyna o imieniu Hanna. Choć Harnasiewiczowie i górale z początku nie akceptują ich związku, młodzi zakochani postanawiają walczyć o swoją miłość.

Szymanowski nadał tej opowieści wyjątkowy, baśniowy charakter. Muzyka baletu w niezwykły sposób oddaje burzliwe uczucie łączące tytułowych bohaterów. Dynamiczne tańce zbójników przeplatają się z lirycznymi, pełnymi czułości scenami miłosnymi.

Walka Harnasia o miłość Hanny

Konflikt pomiędzy zakochanymi a ich środowiskiem stanowi główny motor napędowy fabuły baletu. Harnasiowie początkowo sprzeciwiają się decyzji Harnasia o poślubieniu Hanny. Uważają ją bowiem za zbyt delikatną, by stać się żoną przywódcy zbójników.

Jednak miłość Harnasia do Hanny jest silniejsza niż presja otoczenia. Gotów jest porzucić swój dotychczasowy żywot i zmienić się dla ukochanej. Ostatecznie zbójnicy i Hucułowie godzą się i akceptują związek młodych, a balet kończy swoją opowieść happy endem.

Rola muzyki Karola Szymanowskiego w balecie "Harnasie"

Balety Karola Szymanowskiego, a zwłaszcza "Harnasie", zawdzięczają swój niezwykły charakter przede wszystkim wybitnej muzyce, skomponowanej przez tego genialnego polskiego twórcę. To właśnie partia muzyczna wprowadza baśniowy nastrój i dynamikę akcji baletu.

Szymanowski sięgnął po motywy ludowe Hucułów, ale wplecił je z wirtuozerią w nowoczesną, awangardową kompozycję. Dzięki temu powstała muzyka, która zachwyca i wciąż brzmi niezwykle świeżo.

Nowatorstwo muzyki do "Harnasi"

Ówcześni krytycy byli zachwyceni nowatorskim brzmieniem partytury Szymanowskiego. Podkreślali, że kompozytor w genialny sposób połączył góralski folklor z modernistyczną formą. Dzięki temu powstał balet radykalnie różniący się od dotychczasowych realizacji w tej dziedzinie.

Co ważne, muzyka nie stanowiła jedynie akompaniamentu do tańca, ale była równorzędnym elementem całości. Krytycy podkreślali rolę Szymanowskiego nie tylko jako kompozytora, ale także współautora całej koncepcji artystycznej baletu.

Czytaj więcej: Klasycyzm - najważniejsze cechy tego stylu w architekturze i sztuce

Libretto do baletu "Harnasie" napisane przez Szymanowskiego

Choć inspiracją dla powstania "Harnasi" była powieść Stanisława Witkiewicza, to ostateczne libretto do baletu napisał sam Karol Szymanowski. Był on nie tylko kompozytorem muzyki, ale także współautorem koncepcji całościowej realizacji baletu.

Szymanowski w mistrzowski sposób przełożył prozę Witkiewicza na dynamiczny, pełen zwrotów akcji scenariusz. Opowieść zyskała dzięki temu filmowy charakter. Libretto stało się kanwą, na której rozwinięto wszystkie pozostałe elementy przedstawienia - choreografię, scenografię, reżyserię.

Nie było lepszego librecisty dla "Harnasi" niż sam Karol Szymanowski. To on najlepiej rozumiał ducha tej opowieści i potrafił go oddać w słowach.

Historia zbójników i ich walka o miłość w "Harnasiach"

Balety Szymanowskiego: Harnasie, libretto, Karol Szymanowski

Głównymi bohaterami baletu są Harnasiowie - grupa zbójników beskidzkich, żyjących w zgodzie z odwiecznymi prawami gór. Ich przywódcą jest tytułowy Harnaś. Pewnego dnia młody zbójnik zakochuje się w pięknej Hance.

Jednak związek Harnasia z delikatną dziewczyną budzi sprzeciw wśród Harnasiowców, którzy nie akceptują jej w swoim surowym, męskim środowisku. Z kolei ojciec Hanny także jest przeciwny temu małżeństwu.

Mimo licznych przeciwności Harnasiowie doceniają odwagę i wierność Harnasia w walce o miłość Hanny. Ostatecznie zbójnicy i Hucułowie godzą się i akceptują związek młodych kochanków.

Inspiracje kulturą Hucułów w balecie "Harnasie"

Twórcy baletu "Harnasie" czerpali inspiracje z kultury Hucułów - grupy etnicznej zamieszkującej Karpaty Wschodnie. Widoczne jest to zarówno w fabule, libretcie, jak i warstwie muzycznej baletu.

Barwny, archaiczny świat Hucułów - ich zwyczaje, tradycje, folklor - stanowią malownicze tło i ważny kontekst akcji baletowej. Widzimy to choćby poprzez postać Hanny - dziewczyny wywodzącej się z tej społeczności.

Elementy kultury huculskiej

Liczne nawiązania do świata Hucułów można odnaleźć w scenografii, kostiumach czy motywach muzycznych "Harnasi". Twórcy baletu sięgnęli po charakterystyczne dla tej kultury:

 • barwne, bogato zdobione stroje ludowe
 • motywy ornamentów i haftów
 • tradycyjne tańce i melodie
 • przedmioty codziennego użytku
 • elementy obrzędów i wierzeń

Te malownicze akcenty huculskie nadają baletowi wyjątkowy, baśniowy charakter i klimat archaicznej górskiej legendy.

Wpływ folkloru górskiego na muzykę baletu "Harnasie"

Choć Szymanowski skomponował niezwykle nowoczesną jak na owe czasy muzykę do "Harnasi", to wyraźnie czerpał przy tym inspiracje z folkloru góralskiego. W partyturze baletu można doszukać się licznych nawiązań do melodii i rytmów charakterystycznych dla muzyki Hucułów.

Motywy ludowe w "Harnasiach" Przykłady
Melodie i rytmy taneczne trembity, kołomyjki
Instrumenty ludowe skrzypce, cymbały, fujarki
Śpiewy obrzędowe weselne, pogrzebowe

Te góralskie motywy przeplatają się z nowoczesnymi brzmieniami instrumentów symfonicznych. Dzięki temu Szymanowski uzyskał charakterystyczne, osobliwe brzmienie, które idealnie oddaje klimat i aurę baletu.

Podsumowanie

Balet "Harnasie" to absolutne arcydzieło w dorobku Karola Szymanowskiego i całej polskiej sztuki baletowej. Ten wybitny kompozytor stworzył partię muzyczną niezwykłej urody, łączącą wirtuozerię z głębokim liryzmem. Do tego napisał wciągające libretto, które stało się punktem wyjścia dla powstania spektaklu.

Sama fabuła "Harnasi", choć stanowi z pozoru prostą opowieść o miłości zbójnika i górskiej dziewczyny, skrywa w sobie głębsze symboliczne znaczenie. Ukazuje walkę jednostki o prawo do własnych uczuć i decyzji. Przesłanie to pozostaje ponadczasowe.

Jednak największą wartość tego baletu stanowi warstwa muzyczna, która wciąż zachwyca swoją świeżością i nowatorstwem. Dlatego "Harnasie" Szymanowskiego wystawiane są na scenach całego świata i zawsze cieszą się wielkim zainteresowaniem.

Reasumując - balet "Harnasie" to arcydzieło polskiej kultury, które na zawsze wpisało się do kanonu najwybitniejszych dzieł sztuki baletowej na świecie. I z pewnością jeszcze nie raz nas zachwyci i wzruszy.

Najczęstsze pytania

Akcja baletu rozgrywa się w Karpatach i opowiada historię miłosną Harnasia, przywódcy zbójników górskich, i Hanny, młodej Hucułki. Choć początkowo ich związek budzi kontrowersje, ostatecznie uczucie młodych zostaje zaakceptowane, a oni mogą być razem.

Autorem muzyki do "Harnasi" był wybitny polski kompozytor XX wieku - Karol Szymanowski. Stworzył on nowatorską, awangardową kompozycję, wplatąjąc w nią elementy folkloru Hucułów.

Choć inspiracją była powieść Stanisława Witkiewicza, to ostateczną wersję libretta napisał sam Karol Szymanowski. Był on nie tylko kompozytorem, ale także współautorem całej koncepcji baletu.

Balet ten wchodzi w stały repertuar wielu scen baletowych na całym świecie. W Polsce wystawiany jest m.in. w Teatrze Wielkim w Warszawie i Operze Wrocławskiej. Warto śledzić repertuary, by zobaczyć tę niezwykłą produkcję na żywo.

Ze względu na wybitną muzykę Szymanowskiego, nowatorską jak na tamte czasy. Połączenie w niej folkloru z modernizmem było czymś zupełnie nowym i stanowiło przełom w historii baletu.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. "Hurt" Załogi G: Rozkodowanie emocji zawartych w tekście
 2. 2Koncerty wiolonczelowe: Unikaj wszelkich błędów i rozczarowań
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Biografia Mozarta: życie, dzieła, ciekawostki
 5. Niebywała okazja nabycia legendarnego naszyjnika Elvisa Presleya na aukcji
Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk

Pasjonat gitar i instrumentów strunowych. Na blogu dzielę się wiedzą o grze i wyborze sprzętu. Muzyka to moja droga życiowa.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Muzyka: Znaki chromatyczne, bemol w muzyce
Teoria muzykiMuzyka: Znaki chromatyczne, bemol w muzyce

Znaki chromatyczne, w tym bemol i krzyżyk, pozwalają zmieniać wysokość dźwięków w muzyce, umożliwiając grę w różnych tonacjach i gamach. Dowiedz się więcej o ich zastosowaniu, wpływie na brzmienie i roli w teorii muzycznej.