News

Jak kofeina wpływa na organizm człowieka? Co warto wiedzieć?

Autor Marta Kwapińska
Marta Kwapińska6 czerwca 20243 min
Jak kofeina wpływa na organizm człowieka? Co warto wiedzieć?

Kofeinę spożywa większość ludzi na świecie. To tak naprawdę środek psychoaktywny, który ma duży wpływ na układ nerwowy i wpływ na wydajność fizyczną. Kofeina nie jest zakazana, a wręcz jest dostępna w wielu produktach spożywczych i napojach.

Dowiedz się więcej o kofeinie i bądź jej świadomym użytkownikiem!

Działanie kofeiny na organizm

Kofeina działa na wiele różnych sposobów. W organizmie człowieka ma wpływ na układ trawienny, na metabolizm, spalanie tłuszczu, wpływ na wydajność, układ nerwowy i może utrudniać zasypianie. Działanie kofeiny w zależności od dawki może utrzymywać się do nawet 6 godzin.

Organizm człowieka może tolerować kofeinę i rozwijać tolerancję w przypadku jej regularnego spożywania. Oznacza to, że będą potrzebne większe dawki, by osiągać te sam efekt.

Co zawiera kofeinę?

Kofeinę w składzie ma dość sporo produktów, nawet tych, które widzisz lub spożywasz na co dzień. Jeśli więc chcesz pobudzić się lub wpłynąć pozytywnie na poszczególne kwestie poprzez stosowanie kofeiny, to zapoznaj się z listą produktów ją zawierających.

Pamiętaj jednak, że zbyt duże dawki kofeiny są niebezpiecznie, a poszczególne produktu mimo, że ją zwierają, to pozostałą częścią składu mogą wprowadzać do Twojego organizmu substancje niekoniecznie warte uwagi, zdrowe i potrzebne.

 1. Kawa – najpopularniejsze źródło kofeiny. Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez kawy. To ona pobudza i daje kopa. W zależności do rodzaju kawy, zawiera ona różne dawki kofeiny.
 2. Herbata – są na rynku herbaty z dodatkiem kofeiny. Są to mniejsze ilości substancji niż w kawie.
 3. Napoje energetyki – to popularne źródło kofeiny wśród młodzieży. Dziś energetyki można kupić od 18 roku życia. W zależności od rozmiaru mogą zawierać do 200 mg kofeiny, czyli tyle samo co 2 filiżanki dobrej kawy.
 4. Suplementy diety – są na rynku suplementy diety przeznaczone do utraty wagi lub pobudzania dla lepszej wydolności fizycznej w treningu. Przykładem mogą być przedtreningówki i spray do nosa z kofeiną i DMAA.
 5. Napoje gazowane – są na rynku napoje, które w składzie zawierają kofeinę. Do 40 mg na puszkę można kupić w dowolnym sklepie. To zazwyczaj napoje w typie Cola.
 6. Czekolada – ciemne czekolady to źródło kofeiny. Pochodzi ona z ziaren kakaowca i jest naturalną substancją w tym produkcie.
 7. Yerba Mate – popularny napój pochodzący z Ameryki Południowej. Yerba to specjalny napar z dużą dawką kofeiny, w zależności od jego typu.
 8. Guarana – nasiona tej rośliny są bogate w kofeinę. Guarana może być dodatkiem do kawy, herbaty lub deserów.

Jak łatwo można się domyślić, kofeinę jako substancją przycho aktywną przyjmujemy już od najmłodszych lat. Współcześnie nawet dzieci mają do niej dostęp poprzez różnego rodzaju słodycze i słodkie napoje. Kofeina jest dziś nieodłącznym elementem życia codziennego współczesnych ludzi.

Będąc tego świadomym, warto odpowiednio ograniczając jej dawkowanie, by wciąż miała pozytywny wpływ na nasz organizm. Przedawkowanie kofeiny nie jest niczym dobrym i może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie i organizm.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. "Hotel Paradise": dogłębna analiza tekstów niezwykłego utworu
 2. Dwa dodatkowe lata: singiel z 2005 roku + strony B po raz pierwszy na platformach streamingowych
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Biografia Mozarta: życie, dzieła, ciekawostki
 5. Niebywała okazja nabycia legendarnego naszyjnika Elvisa Presleya na aukcji
Autor Marta Kwapińska
Marta Kwapińska

Wokalistka z duszą, zachęcam do eksploracji własnego głosu. Techniki wokalne i emocjonalny przekaz piosenek to moja specjalność. Muzyka łączy naszą duszę z melodią życia.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły