Kultura

Franz Schubert – biografia i twórczość kompozytora

Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk13.10.20235 min.
 Franz Schubert – biografia i twórczość kompozytora

Franz Schubert to jeden z największych kompozytorów epoki romantyzmu, który w ciągu krótkiego życia stworzył ogromny i niezwykle różnorodny dorobek muzyczny. Choć zmarł mając zaledwie 31 lat, pozostawił po sobie ponad 1000 utworów, w tym setki pieśni, symfonie, muzykę kameralną i fortepianową. Jego twórczość obejmuje niemal wszystkie gatunki i formy muzyczne tamtych czasów.

Kim był Franz Schubert?

Franz Schubert urodził się w 1797 roku w Wiedniu. Był synem nauczyciela szkoły parafialnej. Od najmłodszych lat wykazywał niezwykły talent muzyczny. Jako dziecko śpiewał w chórze kościelnym, a w wieku zaledwie 6 lat zaczął pobierać lekcje gry na fortepianie i skrzypcach. W wieku 11 lat rozpoczął naukę w konwikcie, gdzie został chórzystą. Tam też powstały jego pierwsze kompozycje. Choć Schubert nie odebrał systematycznego wykształcenia muzycznego, jego talent był oczywisty dla otoczenia.

Dzieciństwo i muzyczne początki Franza Schuberta

Franz Schubert dorastał w muzykalnej rodzinie w Wiedniu. Od najmłodszych lat ujawniał swój talent - mając zaledwie 5 lat grał na skrzypcach, a w wieku 6 lat zaczął uczyć się gry na fortepianie. W szkole parafialnej, do której uczęszczał, śpiewał w chórze. Gdy miał 10 lat, został przyjęty do konwiktu (internatu przy katedrze św. Szczepana), gdzie kontynuował naukę i rozwijał zdolności muzyczne jako chórzysta. Tam też powstały jego pierwsze utwory.

Jakie dzieła skomponował Schubert?

Twórczość Schuberta obejmuje:

 • ponad 600 pieśni i piosenek
 • 9 symfonii
 • operę "Alfonso i Estrella"
 • muzykę do dramatów
 • kompozycje fortepianowe
 • muzykę kameralną - tria, kwartety, kwintety.
 • Do najbardziej znanych dzieł Schuberta należą m.in. cykl pieśni "Piękna młynarka", symfonie niedokończona i "Wielka" C-dur, kwintet "Pstrąg", a także setki pieśni, m.in. "Ave Maria", "Serenada" i "Dziewczyna i śmierć".

  Jakie pieśni stworzył Schubert?

   Franz Schubert – biografia i twórczość kompozytora

  Schubert skomponował ponad 600 pieśni, które tworzą podstawę jego dorobku. Do najsłynniejszych należą m.in.:

 • "Ave Maria"
 • "Serenada"
 • "Dziewczyna i śmierć"
 • "Wiosna"
 • "Lipa"
 • cykl pieśni "Piękna młynarka"
 • cykl pieśni "Podróż zimowa"
 • .

  Pieśni Schuberta cechuje melodyjność, bogactwo harmonii i ścisły związek muzyki z tekstem. Kompozytor był mistrzem w kreowaniu nastrojów - od radosnych po tragiczne.

  Słynne symfonie Franza Schuberta

  Do najwybitniejszych symfonii Schuberta należą:

 • Symfonia h-moll "Niedokończona" - jedno z najbardziej znanych dzieł epoki romantyzmu
 • Symfonia C-dur "Wielka" - monumentalne dzieło na skalę symfonii Beethovena
 • Symfonia "Mała" g-moll - wyraziste, kameralne dzieło
 • Symfonie Schuberta cechuje liryzm, melodyjność, bogactwo inwencji tematycznej i śmiała harmonika. Stały się wzorem dla późniejszych kompozytorów romantycznych.

  Twórczość kameralna kompozytora

  W dorobku Schuberta znajduje się wiele arcydzieł muzyki kameralnej, m.in.:

 • Kwintet smyczkowy C-dur "Pstrąg" - jedno z najwybitniejszych dzieł epoki
 • Kwartet smyczkowy d-moll "Śmierć i dziewczyna"
 • Trio fortepianowe B-dur
 • Sonaty skrzypcowe i arpeggiony
 • Utwory kameralne Schuberta odznaczają się finezją, bogactwem melodyki i zróżnicowaniem nastrojów - od ekspresyjnych po liryczne.

  Niezwykłe powodzenie pieśni Schuberta

  Pieśni Franza Schuberta cieszyły się za jego życia niezwykłą popularnością. Rozchodziły się w odpisach i były śpiewane w salonach wiedeńskich. Kompozytor tworzył je z niezwykłą łatwością - wiele powstało w ciągu kilku dni. Cechuje je świeżość, melodyjność i doskonałe oddanie nastrój tekstu. Stanowiły nowość na tle ówczesnej twórczości i do dziś są chętnie wykonywane.

  Schubert - mistrz pieśni i tańców

  Franz Schubert był kompozytorem pieśni i tańców. Stworzył setki wybitnych pieśni, takich jak "Ave Maria", "Serenada" czy cykl "Piękna młynarka". Jednocześnie skomponował hundrety tańców fortepianowych - walców, ekossezów, ländlerów i menuetów. W obydwu tych formach odznaczał się melodią, świeżością i doskonałym wyczuciem charakteru utworu. Dzięki temu stał się jednym z najwybitniejszych twórców epoki romantyzmu.

  Podsumowanie

  Franz Schubert był jednym z największych kompozytorów epoki romantyzmu. Choć zmarł tragicznie młodo, w wieku 31 lat, pozostawił po sobie ponad 1000 utworów obejmujących niemal wszystkie ówczesne gatunki muzyczne. Szczególnie cenione są jego pieśni, symfonie i muzyka kameralna. Schubert wniósł do muzyki melodyjność, świeżość i wyjątkową ekspresję uczuć. Jego dorobek na zawsze wpisał się do kanonu najwybitniejszych dzieł muzyki klasycznej.

  Najczęstsze pytania

  Schubert pochodził z Wiednia, był synem nauczyciela szkoły parafialnej.

  Schubert od najmłodszych lat wykazywał talent muzyczny. Jako dziecko śpiewał w kościelnym chórze, a w wieku 6 lat zaczął uczyć się gry na fortepianie i skrzypcach.

  Do najsłynniejszych dzieł Schuberta należą m.in.Symfonia niedokończona, Kwintet „Pstrąg”, cykl pieśni „Piękna młynarka” oraz setki pieśni, jak „Ave Maria”.

  Przyczyną śmierci Schuberta była najprawdopodobniej syfilis. Kompozytor zmarł w wieku 31 lat na szczycie swych możliwości twórczych.

  Muzyka Schuberta cechuje się melodyjnością, świeżością, bogactwem harmonii i doskonałym oddaniem nastroju oraz ekspresji uczuć.

  Oceń artykuł

  rating-fill
  rating-fill
  rating-fill
  rating-fill
  rating-fill
  Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

  5 Podobnych Artykułów:

  1. Imieniny Neli: tradycje i zwyczaje związane z tym świętym
  2. Piosenki Elżbiety Adamiak: magia kryjąca się w ich słowach
  3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
  4. Krzesimir Dębski - polski kompozytor
  5. Światowym zaskoczeniem- Sean 'Diddy' Combs rezygnuje z Revolt po głośnej aferze
  Autor Błażej Szewczyk
  Błażej Szewczyk

  Pasjonat gitar i instrumentów strunowych. Na blogu dzielę się wiedzą o grze i wyborze sprzętu. Muzyka to moja droga życiowa.

  Udostępnij post

  Napisz komentarz

  Polecane artykuły