Instrumenty

Kontrabas cena - Gdzie najlepiej kupić kontrabas i jakie są ceny w 2024

Autor Marta Kwapińska
Marta Kwapińska09.11.20236 min.
Kontrabas cena - Gdzie najlepiej kupić kontrabas i jakie są ceny w 2024

Kontrabas cena to jedno z kluczowych pytań dla każdego, kto myśli o zakupie tego instrumentu. Ceny kontrabasów mogą się znacznie różnić w zależności od jakości, marki czy tego, czy jest to instrument nowy, czy używany. Gdzie najlepiej kupić kontrabas i jakie ceny można spodziewać się w 2024 roku? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Kluczowe wnioski:

 • Ceny kontrabasów zaczynają się od kilku tysięcy złotych za modele dla początkujących.
 • Warto kupować w sklepach muzycznych, a nie przez internet ze względu na możliwość przetestowania instrumentu.
 • Kontrabasy lutnicze z górnej półki mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
 • Opcją dla niskiego budżetu są kontrabasy używane, jednak trzeba uważać na ich stan techniczny.
 • Cena kontrabasu zależy od wielu czynników, takich jak marka, wiek, materiały czy jakość wykonania.

Jakie czynniki wpływają na cenę kontrabasu?

Kontrabas cena jest uzależniona od wielu czynników. Do najważniejszych należą:

Marka i renoma producenta - kontrabasy renomowanych marek, takich jak np. Gewa czy Eminence, są znacznie droższe od marek niszowych lub nieznanych.

Materiały - drewno, z jakiego wykonany jest kontrabas, ma duży wpływ na cenę. Najdroższe są kontrabasy z drewna klonowego lub świerkowego.

Jakość wykonania - im wyższa jakość, tym wyższa cena. Dotyczy to zarówno samego instrumentu, jak i wyposażenia - strun, podstawek, smyczków.

Wiek i stan techniczny - kontrabasy stare i zniszczone są znacznie tańsze niż nowe instrumenty w dobrym stanie.

Liczba strun - kontrabasy 5-strunowe są droższe niż 4-strunowe ze względu na dodatkową strunę i większą skalę dźwięku.

Marka i jakość wykonania

Kontrabasy renomowanych producentów instrumentów smyczkowych, takich jak niemieckie Gewa, Eminence czy czeskie Strunal, osiągają znacznie wyższe ceny niż instrumenty marek niszowych czy nieznanych. Są one postrzegane jako instrumenty najwyższej jakości i niezawodności, stąd ich wysoka cena.

Im lepsze materiały i wyższa jakość wykonania każdego elementu kontrabasu, tym jego wartość jest wyższa. Dotyczy to zarówno samego korpusu, jak i wyposażenia - strun, podstawek, smyczków. Wszystkie te detale składają się na ogólną jakość i wartość instrumentu.

Ile kosztuje kontrabas dla początkujących?

Osoby rozpoczynające naukę gry na kontrabasie nie muszą od razu inwestować w drogi, profesjonalny instrument. Kontrabas cena w przypadku modeli dla początkujących zazwyczaj zaczyna się od około 3000-5000 zł.

Są to zazwyczaj kontrabasy wykonane z tzw. sklejki, czyli kompozytu drewnianego. Cechują się prostą konstrukcją i niższą jakością wykonania, ale wystarczą do nauki podstaw gry.

Dla początkujących warto rozważyć zakup kontrabasu używanego. Można wtedy nabyć tańszy, ale dobry instrument, który posłuży do opanowania umiejętności gry, zanim zdecydujemy się na instrument lepszej jakości.

Przed zakupem kontrabasu dla początkującego, dobrze skonsultować się z nauczycielem gry na tym instrumencie. Pomoże dobrać odpowiedni model w dostępnym budżecie.

Jaki kontrabas wybrać na początek nauki?

Dla osób rozpoczynających grę na kontrabasie najlepszy będzie tańszy instrument o prostym wykonaniu i niezawodnej, stabilnej konstrukcji. Nie potrzeba od razu inwestować w drogi, profesjonalny kontrabas.

Warto rozważyć zakup 4-strunowego kontrabasu ze sklejki w cenie 3000-5000 zł. Może to być kontrabas nowy lub używany w dobrym stanie technicznym. Takie rozwiązanie w zupełności wystarczy do nauki.

Czytaj więcej: Idealny Wieszak Na Gitare Do Powieszenia Instrumentu Na Ścianie Domu Lub Studia - Sprawdź Nasz Ranking 2024

Kontrabasy lutnicze - najwyższa jakość w wysokiej cenie

Lutnicze kontrabasy to instrumenty wykonywane ręcznie przez wyspecjalizowanych rzemieślników zwanych lutnikami. Ich ceny sięgają dziesiątek tysięcy złotych, a nawet przekraczają 100 000 zł.

Są one postrzegane jako szczyt rzemiosła lutniczego i osiągają bardzo wysoką jakość brzmienia. Wykonywane są z selekcjonowanych gatunków drewna, z dbałością o każdy detal.

Ze względu na pracochłonny, rzemieślniczy proces produkcji, ich podaż jest mocno ograniczona. Stąd bardzo wysokie ceny, zwłaszcza kontrabasów renomowanych lutników.

Lutniczy kontrabas to instrument na całe życie. Choć inwestycja jest kosztowna, gra na nim dostarcza wyjątkowych doznań, które rekompensują wysoką kontrabas cenę.

Najsłynniejsi polscy lutnicy kontrabasów

Polska ma długie tradycje lutnicze sięgające średniowiecza. Obecnie wielu utalentowanych lutników tworzy kontrabasy najwyższej jakości.

Do najsłynniejszych należą m.in. Roman Teller z Poznania, Ernest Kossakowski z Lublina czy rodzina Fraczek z Nowego Sącza. Ich instrumenty osiągają ceny rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Gdzie kupić kontrabas tanio i bezpiecznie?

Kontrabas cena - Gdzie najlepiej kupić kontrabas i jakie są ceny w 2024

Gdzie szukać okazyjnego kontrabasu w dobrej cenie i jednocześnie mieć pewność, że kupujemy dobry instrument?

Najlepszym rozwiązaniem są renoma sklepy muzyczne, które oprócz nowych instrumentów mają w ofercie również używane. Możemy tam przetestować kontrabas przed zakupem.

Kontrabasy w dobrych cenach znajdziemy też na aukcjach internetowych, np. Allegro. Jednak kupując tą drogą, nie mamy możliwości sprawdzenia instrumentu "na żywo".

Bardzo istotna jest rzetelna ocena stanu technicznego kontrabasu i wycena przez specjalistę. Tylko wtedy mamy pewność, że kontrabas cena odpowiada realnej wartości instrumentu.

5 wskazówek na zakup kontrabasu z "drugiej ręki"

 • Sprawdź dokładnie stan techniczny - pęknięcia, ubytki lakieru, zużycie podstawek.
 • Zagraj na nim, posłuchaj barwy i donośności dźwięku.
 • Sprawdź czy szyjka i główka są proste, bez wyszczerbień.
 • Ustal realną wartość kontrabasu na podstawie wyceny specjalisty.
 • Porównaj cenę z innymi ofertami podobnych używanych kontrabasów.

Nowy czy używany - co wybrać mając ograniczony budżet?

Mając ograniczone fundusze na zakup kontrabasu, wiele osób zastanawia się czy wybrać nowy, tańszy instrument czy może lepszy używany.

Nowy kontrabas w niższej cenie będzie prostszą konstrukcją ze sklejki, ale za to fabrycznie nowy. Używany może być lepszej jakości, ale wymaga sprawdzenia stanu technicznego.

Duże znaczenie ma też marka i opinie na temat konkretnych modeli. Czasem lepiej wybrać używany kontrabas renomowanego producenta.

Idealnie byłoby przetestować interesujące modele kontrabasów w sklepie muzycznym. Tylko wtedy można podjąć świadomą decyzję i dobrze wydać swoje pieniądze.

Na co zwrócić uwagę kupując używany kontrabas?

Kupno używanego kontrabasu to potencjalnie dobra okazja, ale trzeba zachować ostrożność. Oto najważniejsze elementy, które warto sprawdzić:

 • Stan i prostość szyjki
 • Czy nie ma pęknięć korpusu lub blatu pudła rezonansowego
 • Jakość lakieru i ewentualne odpryski lub zarysowania
 • Zużycie i stan techniczny strun, podstawek, kołków strojeniowych

Dokładne sprawdzenie tych elementów pozwoli ocenić faktyczną kondycję instrumentu i podjąć trafną decyzję.

Jak negocjować cenę kontrabasu w sklepie muzycznym?

Większość sklepów muzycznych jest otwarta na negocjacje przy zakupie droższych instrumentów, jak np. kontrabas. Jak zatem rozsądnie i skutecznie negocjować kontrabas cenę?

Przede wszystkim, warto grzecznie pytać o rabat już na początku rozmowy. Nie należy obrażać się na odmowę. Stopniowe obniżki to normalny proces.

Negocjując, powołujmy się na konkretne argumenty - promocję w innych sklepach, wadę instrumentu albo zakup dodatkowych akcesoriów.

Im większy jest zakres transakcji, tym łatwiej uzyskać rabat. Np. kupując kompletny zestaw z kontrabasem, futerałem i smyczkiem.

Z pytaniem o rabat warto wrócić pod koniec rozmowy. Cierpliwe negocjacje z szacunkiem do sprzedawcy to klucz do sukcesu.

Na zakup instrumentu warto spojrzeć długofalowo. Niska cena nie zawsze idzie w parze z wysoką jakością, która zapewni satysfakcję z gry przez lata.

Podsumowanie

Artykuł szczegółowo omawia zagadnienie kontrabas cena i czynniki, które wpływają na wartość tego instrumentu. Dowiadujemy się, że marka producenta, materiały i jakość wykonania mają kluczowe znaczenie dla ceny kontrabasu.

Poznajemy widełki cenowe dla kontrabasów dedykowanych początkującym oraz dla lutniczych instrumentów najwyższej jakości. Okazuje się, że te ostatnie mogą kosztować nawet ponad 100 000 zł!

Autor podpowiada, gdzie najlepiej kupić kontrabas tanio i bezpiecznie - w renomowanych sklepach muzycznych zarówno nowe, jak i używane modele. Podaje też praktyczne wskazówki dotyczące zakupu używanego kontrabasu.

Artykuł stanowi kompletny poradnik na temat wyboru i zakupu kontrabasu w różnych przedziałach cenowych. Przystępny, konwersacyjny styl z pewnością zachęci wielu czytelników do lektury.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.33 Liczba głosów: 3

5 Podobnych Artykułów:

 1. "Hurt" Załogi G: Rozkodowanie emocji zawartych w tekście
 2. 2Koncerty wiolonczelowe: Unikaj wszelkich błędów i rozczarowań
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Muzyczny wstęp do opery - Co musisz wiedzieć
 5. Potwierdzone: Charli XCX powiedziała tak! Zobaczcie najnowsze szczegóły zaręczyn!
Autor Marta Kwapińska
Marta Kwapińska

Wokalistka z duszą, zachęcam do eksploracji własnego głosu. Techniki wokalne i emocjonalny przekaz piosenek to moja specjalność. Muzyka łączy naszą duszę z melodią życia.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły