Wokal

Głosy damskie i męskie: rodzaje głosów, wysoki głos, głosy ludzkie

Autor Halina Sikora
Halina Sikora23.01.20247 min.
Głosy damskie i męskie: rodzaje głosów, wysoki głos, głosy ludzkie

Głosy damskie i męskie różnią się pod wieloma względami. Kobiece głosy są zazwyczaj wyższe i jaśniejsze, podczas gdy męskie głosy mają niższą barwę i ton. Te różnice wynikają z odmiennej budowy krtani oraz wpływu hormonów płciowych na struny głosowe. W artykule omówimy szczegółowo, jakie są rodzaje głosów ludzkich, na czym polegają różnice między głosami kobiet i mężczyzn, jak brzmi wysoki głos u obu płci oraz dlaczego głosy się zmieniają w ciągu całego życia.

Kluczowe wnioski:
 • Głos kobiecy różni się od męskiego budową krtani i strun głosowych.
 • Wpływ hormonów odpowiada za zmiany głosu w okresie dojrzewania.
 • Wysoki głos u kobiet jest jaśniejszy, u mężczyzn bardziej chrapliwy.
 • Na barwę głosu mają wpływ m.in. palenie papierosów i niektóre choroby.
 • Z wiekiem głos staje się niższy i traci na elastyczności u obu płci.

Rodzaje głosów ludzkich

Głos ludzki dzieli się na głosy damskie i męskie. Podstawowa różnica między nimi wynika z odmiennej budowy krtani u kobiet i mężczyzn. U kobiet krtań jest krótsza, a struny głosowe cieńsze i krótsze. Dlatego głosy żeńskie są zazwyczaj o oktawę lub półtorej wyższe od głosów męskich.

Wyróżnia się też szereg rodzajów głosów ze względu na skalę - od najniższych po najwyższe. I tak rodzaje głosów męskich to m.in. bas, baryton i tenor. Natomiast wśród rodzajów głosów żeńskich mamy m.in. alt, mezzosopran i sopran.

Klasyfikacja głosów

Szczegółowa klasyfikacja głosów ludzkich obejmuje:

 • u mężczyzn: bas, baryton, tenor, kontratenor
 • u kobiet: alt, mezzosopran, sopran, sopran koloraturowy

Jednak najczęściej mówi się po prostu o głosach niskich, średnich i wysokich - zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Różnice między głosami kobiecymi i męskimi

Najbardziej rzucającą się w uszy różnicą jest wysokość głosu, czyli skala dźwięków, które dana osoba jest w stanie wyemitować. Głosy żeńskie brzmią z reguły wyżej i jaśniej niż głosy męskie, które mają niższą barwę i ciemniejszy ton.

Jednak poza skalą istnieją też inne rozbieżności, np. mężczyźni mają zdolność wydawania dźwięków niskich przez dłuższy czas podczas mówienia czy śpiewania. Z kolei głosy damskie są bardziej elastyczne i zmienne intonacyjnie. Mężczyźni zaś brzmią często bardziej monotonnie.

Różnice miedzy głosami damskimi i męskimi
Cecha głosu Głosy damskie Głosy męskie
Wysokość wyższa niższa
Barwa jaśniejsza ciemna
Trwałość krótsza emisja dźwieku dłuższa emisja niskich dźwięków

Od czego zależą różnice?

Rozbieżności w wysokości i barwie głosów damskich i męskich wynikają przede wszystkim z odmiennej budowy krtani oraz wpływu hormonów płciowych na struny głosowe.

Czytaj więcej: Jak Poczuć Utwór i Doskonale Zaśpiewać? Odkryj Sposoby Wyrażania Emocji Poprzez Śpiew

Jak brzmi wysoki głos męski i żeński

Wysoki głos u kobiet to na ogół skala od mezzosopranu do sopranu koloraturowego. Charakteryzuje się dużą elastycznością, niuansem brzmienia, a przy tym jest dość krótkotrwały. Brzmi też bardzo jasno i czysto, z metalicznym pogłosem.

Z kolei wysoki głos u mężczyzn mieści się zazwyczaj w zakresie tenora lub kontratenora. Ma ciemniejszą barwę niż u kobiet, czasami nawet lekko ochrypniętą. Emitowanie wysokich dźwięków jest trudniejsze i męczące, zatem męski głos wysoki jest mniej elastyczny.

Dlaczego głosy się różnią u płci

Głosy damskie i męskie: rodzaje głosów, wysoki głos, głosy ludzkie

Kluczowym czynnikiem wpływającym na różnice w głosach kobiet i mężczyzn są hormony płciowe, zwłaszcza testosteron i estrogeny. Mają one bezpośredni wpływ na rozwój krtani i strun głosowych.

U chłopców w okresie dojrzewania, gdy poziom testosteronu gwałtownie wzrasta, następuje wydłużenie i pogrubienie strun głosowych. Powoduje to obniżenie wysokości i potemnienie barwy głosu. Z kolei u dziewcząt wpływ estrogenów na głos jest znacznie mniejszy.

Jednak równie istotna jest odmienna wielkość i budowa krtani u obu płci. Mężczyźni mają szerszą, większą krtań z grubszymi ściankami, co pozwala im osiągać skalę niskich dźwięków.

Wpływ hormonów na barwę głosu

Hormony płciowe, zarówno męskie (testosteron), jak i żeńskie (estrogeny i progesteron), determinują nie tylko wysokość głosu, ale też w znacznym stopniu jego barwę i jakość. Mają wpływ nie tylko na cechy anatomiczne krtani, ale też na funkcjonowanie całego aparatu głosowego.

Wyraźnie można to zaobserwować np. podczas mutacji głosu u chłopców. Wraz ze wzrostem poziomu testosteronu barwa głosu robi się głębsza i ciemniejsza. Z kolei po menopauzie u kobiet, gdy spada poziom estrogenów, głos często traci na elastyczności i jaśniejszej barwie.

Jak zmienia się głos w ciągu życia

Głos ludzki ewoluuje wraz z wiekiem, przechodząc różne stadia. Jednak najbardziej dynamiczne zmiany zachodzą w okresie dojrzewania.

U dziewcząt głos obniża się nieznacznie i na ogół nie ulega znacznym modyfikacjom. Tymczasem mutacja głosu u chłopców powoduje drastyczne przemiany - głos staje się niski i chropowaty zamiast wysokiego i dźwięcznego.

Niezależnie od płci w miarę starzenia się głos ludzki robi się coraz niższy i szorstki, a jego zakres skali i elastyczność zmniejszają się. Wynika to ze zmian zachodzących w obrębie krtani i strun głosowych.

Podsumowanie

W artykule szczegółowo omówiono różnice pomiędzy głosami damskimi i męskimi. Przedstawiono klasyfikację rodzajów głosów ludzkich, z podziałem na rodzaje głosów męskich i rodzaje głosów żeńskich. Wyjaśniono, skąd biorą się rozbieżności w barwie i wysokości głosów kobiecych i męskich.

Opisano cechy charakterystyczne dla wysokiego głosu damskiego i męskiego, a także omówiono rolę hormonów płciowych w kształtowaniu brzmienia głosu. Przedstawiono również, jak z wiekiem zmienia się ludzki głos.

Dowiedzieliśmy się zatem, że kluczowe znaczenie mają tu różnice anatomiczne w budowie krtani u kobiet i mężczyzn, a także wpływ takich hormonów jak testosteron czy estrogeny. To one w głównej mierze odpowiadają za odmienne cechy głosów żeńskich i męskich.

Mamy nadzieję, że artykuł pozwolił Wam lepiej zrozumieć tę skomplikowaną tematykę i poszerzył Waszą wiedzę na temat funkcjonowania ludzkiego głosu. Jeśli macie jakieś pytania, zachęcamy do kontaktu z nami.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. "Hurt" Załogi G: Rozkodowanie emocji zawartych w tekście
 2. 2Koncerty wiolonczelowe: Unikaj wszelkich błędów i rozczarowań
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Biografia Mozarta: życie, dzieła, ciekawostki
 5. Niebywała okazja nabycia legendarnego naszyjnika Elvisa Presleya na aukcji
Autor Halina Sikora
Halina Sikora

Recenzentka koncertów i ekspertka muzyki klasycznej. Moje pióro maluje dźwięki na papierze, analizując dzieła mistrzów. Zapraszam do odkrywania świata dźwięków.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Chorał gregoriański - muzyka, historia, znaczenie
WokalChorał gregoriański - muzyka, historia, znaczenie

Śpiew gregoriański to jedna z najstarszych form muzyki liturgicznej, której historia sięga czasów średniowiecza. Poznaj genezę i rozwój chorału gregoriańskiego, jego rolę w kulturze chrześcijańskiej oraz cechy charakterystyczne.