Muzycy

Chopin: życiorys, data urodzenia, biografia, ciekawostki

Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk17.01.20249 min.
Chopin: życiorys, data urodzenia, biografia, ciekawostki

Chopin data urodzenia to 1 marca 1810 roku w miejscowości Żelazowa Wola pod Warszawą. Ten wybitny polski kompozytor i wirtuoz fortepianu jest uznawany za jednego z największych twórców epoki romantyzmu w muzyce. W ciągu swojego krótkiego, bo zaledwie 39-letniego życia, Fryderyk Chopin skomponował mnóstwo niezwykle popularnych do dziś utworów fortepianowych, takich jak mazurki, nokturny, polonezy czy słynne etiudy. Jego muzyka łączy w sobie melancholijny liryzm z wirtuozowską finezją i polskim folklorem. Choć Chopin spędził połowę życia we Francji, jego twórczość na zawsze pozostała głęboko zakorzeniona w polskiej tradycji muzycznej.

Kluczowe wnioski:
 • Urodzony 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli pod Warszawą
 • Wybitny kompozytor epoki romantyzmu, wirtuoz fortepianu
 • Autor licznych, niezwykle popularnych utworów fortepianowych
 • Jego muzyka łączy melancholijny liryzm z wirtuozostwem i folklorem
 • Choć tworzył we Francji, jego twórczość jest głęboko zakorzeniona w polskiej tradycji

Wczesne lata życia Chopina

Fryderyk Chopin urodził się 1 marca 1810 roku w miejscowości Żelazowa Wola pod Warszawą. Był drugim z czworga dzieci Mikołaja Chopina i Tekli z Krzyżanowskich. Od najmłodszych lat wykazywał niezwykły talent muzyczny. Według legendy, mając zaledwie 7 lat Fryderyk potrafił już improwizować na fortepianie i grać koncerty. Od 12. roku życia pobierał prywatne lekcje gry na fortepianie oraz kompozycji, rozwijając swój niebywały talent.

Dzieciństwo przyszłego wirtuoza było szczęśliwe i beztroskie. Idole młodego Fryderyka to mistrzowie wiedeńscy - Haydn, Mozart i Beethoven. Mając 14 lat skomponował swoje pierwsze utwory - Poloneza h-moll oraz Krakowiaka na fortepian. Są to jedyne utwory Chopina ze słowem Polska w tytule, ta kraina zawsze miała bowiem pozostać w jego sercu.

Uczęszczanie do szkoły muzycznej

W wieku 16 lat Chopin rozpoczął naukę w Warszawskim Liceum Muzycznym, gdzie do perfekcji opanował grę na fortepianie i zgłębił tajniki kompozycji. Równolegle uczył się w Liceum Ogólnokształcącym, zdał tam egzamin dojrzałości w 1827 roku. Młody Fryderyk coraz częściej był zapraszany na występy w salonach warszawskich elit, gdzie zachwycał publiczność swoją finezją i wrażliwością gry. Modne były wtedy w Warszawie "wieczory chopinowskie", podczas których młody artysta zachwycał stołeczną śmietankę towarzyską.

W 1826 Chopin skomponował Pierwszy Koncert fortepianowy f-moll oraz szereg mniejszych utworów fortepianowych. Jego talent, ogłada i sława coraz bardziej rosły w oczach zachwyconej publiczności i krytyków.

Wykształcenie muzyczne Fryderyka

Pobyt w Warszawskim Liceum Muzycznym miał ogromny wpływ na rozwój talentu Chopina. Młody pianista ćwiczył pod okiem największych ówczesnych autorytetów w tej dziedzinie. Nauczycielami byli m.in. Józef Elsner, który prowadził zajęcia z kompozycji, oraz Wojciech Żywny, który uczył go gry na fortepianie. To dzięki nim Chopin osiągnął mistrzostwo w komponowaniu i grze na tym instrumencie.

W 1828 roku 18-letni Fryderyk zakończył naukę w Liceum z wyróżnieniem i wyruszył na podbój Europy. Najpierw do Wiednia, później do Pragi, Drezna i Paryża. Przed wyjazdem do Wiednia wystąpił w kameralnym gronie słuchaczy z recitalem swoich utworów. Było to pożegnanie ze stolicą przed jego pierwszą zagraniczną podróżą artystyczną. Data tego pamiętnego występu to 11 października 1828 roku.

Pierwsza podróż do Wiednia

W listopadzie 1828 roku Chopin rozpoczął swą pierwszą zagraniczną podróż muzyczną. Przybył do Wiednia, gdzie wystąpił w salonach arystokracji. Tam zachwycił wszystkich wirtuozowską grą oraz wyjątkową subtelnością swoich kompozycji. Jednak jego styl był zbyt nowatorski jak na konserwatywne gusty Wiedeńczyków. Chopin czuł się w stolicy Austrii niezrozumiany, więc w lipcu 1829 roku opuścił ją i udał się do Pragi, gdzie został znakomicie przyjęty przez środowisko muzyczne.

"Jedyne, co mnie cieszy, to myśl, że niebawem zagrać mogę, gdzie wolę. W Wiedniu źle mi się wiedzie." (List Fryderyka Chopina)

Czytaj więcej: Schoenberg - Muzyk, Kompozytor, Twórca Awangardowych Dźwięków

Podróże artysty po Europie

Z Pragi Fryderyk udał się do Dreźnie, gdzie planował dłuższą artystyczną wizytę. Chcąc utrzymywać się z występów i komponowania, starał się pozyskiwać mecenasów i patronów. Jednym z nich został książę Antoni Radziwiłł, który sfinansował druk pierwszych wydań nut utworów Chopina. To dzięki jego wsparciu młody kompozytor mógł rozwinąć skrzydła i zyskać popularność również poza Polską i kręgami arystokracji.

Marzec 1830 występy w Paryżu
Lato 1830 pierwsza wizyta w Londynie
Jesień 1830 koncerty w Stuttgarcie i Monachium

Lata 1830-1831 to okres intensywnych podróży i występów Chopina. Odwiedzał Francję, Anglię, Niemcy, koncertował, robił karierę, zyskiwał miłośników i mecenasów. Zwłaszcza Paryż, gdzie osiadł na stałe w 1832 roku, przyjął go z ogromnym entuzjazmem. Tam spotkał wielu wybitnych muzyków swoich czasów, z Rossinim, Lisztem i Mendelssohnem na czele. Nieco chłodniej został potraktowany przez londyńską publiczność podczas wizyty na Wyspach latem 1830 roku.

Chopin jako pianista i kompozytor

Chopin do historii przeszedł przede wszystkim jako wirtuoz fortepianu i jeden z najwybitniejszych kompozytorów XIX wieku. Do najbardziej znanych jego dzieł należą:

 • Polonezy - uważane za szczytowe osiągnięcie gatunku, wyrafinowane i pełne polskiego ducha;
 • Mazurek f-moll - prawdziwy symbol polskości, najbardziej znany utwór artysty;

oraz liczne, niezwykle popularne:

 • walce
 • etiudy (m.in. słynne Rewolucyjna)
 • nokturny
 • preludia

Chopin komponował utwory wyłącznie na solowy fortepian. Zawsze uważnie wsłuchiwał się w możliwości tego instrumentu. Był przekonany, że jego muzyka nie może być odpowiednio odtworzona przez żaden inny instrument poza fortepianem. Dlatego unikał innych obsad niż solowy fortepian. Między innymi dlatego nie komponował symfonii ani oper.

Chopin jako propagator fortepianu

Dzięki swojej wirtuozerskiej grze Chopin ustalił nowe standardy w wykonywaniu utworów na fortepianie. Na jego koncertach instrument rozbrzmiewał jak nigdy wcześniej pięknie, subtelnie i z pasją. Kompozytor wydobywał z niego niespotykane wcześniej barwy i możliwości wykonawcze. Chopin był więc nie tylko wielkim kompozytorem, ale i propagatorem nowoczesnego podejścia do fortepianu.

Związek z George Sand

Najważniejszą kobietą w życiu Fryderyka Chopina była George Sand - francuska pisarka, którą poznał w Paryżu w 1836 roku. Ich burzliwy związek trwał 10 lat i zakończył się w 1846 roku. Sand dała Chopinowi wsparcie twórcze, dbała o jego zdrowie, doradzała, otaczała opieką, czasami wręcz pilnowała, aby skomponował konkretną liczbę utworów. Była też dla niego muzą i inspiracją.

Związek przyniósł też skandale, gdyż Sand porzuciła dla Chopina swojego męża, z którym się nie rozwiodła. Poza tym ich wspólne wyjazdy na Majorkę czy do Prowansji budziły oburzenie ówczesnych kręgów towarzyskich. Jednak dzięki Sand Chopin stworzył wiele ze swoich najwspanialszych dzieł, jak nokturny, preludia czy ballady.

Pobyt na Majorka

Jesienią i zimą 1838/39 para przebywała razem na hiszpańskiej wyspie Majorka. Był to bardzo trudny dla Chopina czas. Zmagał się tam z postępującą gruźlicą, przez co ledwo mógł grać na fortepianie i komponować. Wynajmowany przez nich klasztor był wilgotny, spartański, nieprzystosowany dla niego jako ciężko chorego. Snuły się tam również pogłoski skandalu obyczajowego. Majorka przyniosła więc Chopinowi cierpienie i wyczerpanie.

Choroba i śmierć kompozytora

Od młodości Chopin cierpiał na coraz bardziej dokuczliwe dolegliwości płucne. Gruźlica postępowała nieubłaganie. Po powrocie z Majorki stan jego zdrowia gwałtownie się pogarszał. Artysta spędzał zimowe miesiące na południu Francji, gdzie łagodniejszy klimat łagodził ataki choroby. W 1847 roku stan Chopina stał się już beznadziejny. Był bardzo wycieńczony, zapadał na coraz cięższe infekcje.

Ostatnie 2 lata życia Fryderyk Chopin spędził w Paryżu i w angielskim Londynie. Znacznie ograniczył występy i prace kompozytorskie. Zmarł w Paryżu 17 października 1849 roku, mając zaledwie 39 lat. Jego serce, zgodnie z ostatnią wolą, zostało przywiezione do Warszawy i złożone w kościele Świętego Krzyża.

Podsumowanie

Fryderyk Chopin, urodzony 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli, to jeden z najwybitniejszych kompozytorów epoki romantyzmu. Jego niezwykły talent ujawnił się bardzo wcześnie. Już jako kilkulatek potrafił improwizować na fortepianie. Wykształcenie muzyczne zdobył w Warszawskim Liceum Muzycznym pod okiem najlepszych pedagogów. W 1828 roku rozpoczął podróże po Europie - koncertował m.in. w Wiedniu, Pradze, Dreźnie i Paryżu. To właśnie w stolicy Francji osiadł na stałe od 1832 roku.

Chopin zasłynął przede wszystkim jako wirtuoz fortepianu i kompozytor utworów na ten instrument. Do kanonu jego twórczości należą m.in. polonezy, mazurki, nokturny, etiudy. Wiele lat łączył go burzliwy związek z George Sand. Pod koniec życia coraz bardziej doskwierała mu gruźlica. Zmarł przedwcześnie w 1849 roku mając zaledwie 39 lat. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki.

Mimo iż połowę życia spędził poza granicami Polski, twórczość Chopina na zawsze pozostała głęboko zakorzeniona w rodzimej tradycji i folklorze. Był nie tylko genialnym kompozytorem, ale i wirtuozem fortepianu. Na zawsze zmienił sposób, w jaki postrzegamy brzmienie tego instrumentu.

Dzięki temu artykułowi czytelnicy dowiedzą się najważniejszych faktów na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina. Poznają kluczowe etapy jego kariery, styl komponowania, związek z George Sand i wpływ, jaki wywarł na muzykę fortepianową. Lektura pozwoli lepiej zrozumieć fenomen tego wybitnego Polaka.

Najczęstsze pytania

Fryderyk Chopin przyszedł na świat 1 marca 1810 roku w miejscowości Żelazowa Wola nieopodal Warszawy. Był drugim z czworga dzieci Chopina i Tekli z Krzyżanowskich.

Chopin był przede wszystkim kompozytorem i wirtuozem gry na fortepianie. Tworzył wyłącznie utwory na ten instrument - głównie takie formy jak: mazurki, polonezy, nokturny, etiudy, preludia. Nie komponował natomiast symfonii czy oper.

Fryderyk pobierał lekcje gry na fortepianie w Warszawskim Liceum Muzycznym u takich mistrzów jak Józef Elsner czy Wojciech Żywny. To oni doprowadzili jego grę i warsztat kompozytorski do perfekcji.

Choć Chopin przyszedł na świat w Polsce, to ponad połowę życia spędził we Francji. Od 1832 roku mieszkał na stałe w Paryżu, gdzie też zmarł w 1849 roku mając 39 lat.

Fryderyk Chopin od młodości zmagał się z postępującą gruźlicą, która poważnie nadwątliła jego zdrowie i była bezpośrednią przyczyną zgonu. Zmarł na tę chorobę mając zaledwie 39 lat.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 2. Syntezator muzyczny - Syntetyzator dźwięku online
 3. Czy gwiazdor KISS Paul Stanley obawiał się o swoje zdrowie? Szczegóły wstrząsającej sytuacji
 4. Tuba - historia, rodzaje i budowa tego dętego instrumentu muzycznego
 5. John Squire zachwala Liamo Gallaghera jako jednego z największych głosów rock and rolla wszech czasów
Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk

Pasjonat gitar i instrumentów strunowych. Na blogu dzielę się wiedzą o grze i wyborze sprzętu. Muzyka to moja droga życiowa.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Prezentacja Fryderyk Chopin dla dzieci
MuzycyPrezentacja Fryderyk Chopin dla dzieci

Prezentacja przybliżająca sylwetkę Fryderyka Chopina - wybitnego polskiego kompozytora i wirtuoza fortepianu. Przystępne omówienie jego życia, twórczości i zasług dla rozwoju muzyki. Idealne wprowadzenie dla dzieci w postać jednego z największych artystów w historii.