News

Zespół KISS przechodzi cyfrową transformację - Czy będą pierwszym wirtualnym zespołem rockowym?

Autor Marta Kwapińska
Marta Kwapińska04.12.20237 min.
Zespół KISS przechodzi cyfrową transformację - Czy będą pierwszym wirtualnym zespołem rockowym?

Po ostatnim występie na żywo w Nowym Jorku zespół KISS ogłosił, że będzie kontynuował działalność w formie wirtualnej, wykorzystując awatary członków zespołu wygenerowane komputerowo. Czy to oznacza, że staną się pierwszym wirtualnym zespołem rockowym?

Kluczowe wnioski:
 • Zespół stworzył cyfrowe alter ego swoich członków, które będą występować podczas przyszłych koncertów.
 • Do animacji avatarów wykorzystano technologię motion capture.
 • W projekt zaangażowana jest firma odpowiedzialna za koncerty Voyage zespołu ABBA.
 • Zdaniem muzyków zespołu, awatary pozwolą uwiecznić KISS i sprawić, by byli "wiecznie młodzi i ikoniczni”.
 • Fani będą mogli oglądać występy wirtualnych członków zespołu zarówno podczas koncertów na żywo, jak i online.

Ostatni występ KISS na żywo w Nowym Jorku

Legendarny zespół rockowy KISS zagrał w sobotę swój ostatni koncert na żywo w hali Madison Square Garden w Nowym Jorku. Był to prawdziwie historyczny moment dla fanów ciężkiego brzmienia. Muzycy po 50 latach działalności postanowili zakończyć granie koncertów w tradycyjnej formie. Jednak dla wielu miłośników ich twórczości to nie koniec przygody z ulubionym zespołem.

Na scenie wystąpili Gene Simmons, Paul Stanley, Eric Singer i Tommy Thayer. Artyści zaprezentowali największe przeboje w swoim charakterystycznym, pełnym energii stylu. Nie zabrakło efektownych strojów, charakteryzacji i pirotechniki. Publiczność szalała, śpiewając razem z zespołem ich najbardziej znane utwory jak "I Was Made for Lovin' You" czy "Rock and Roll All Nite".

Nowy rozdział: awatary zastąpią prawdziwych muzyków

Choć koncert w MSG był pożegnaniem KISS z graniem w tradycyjnej formie, zespół zapowiedział dalszą działalność w świecie wirtualnym. Muzycy ujawnili, że stworzyli cyfrowe awatary, które będą ich zastępować podczas przyszłych występów. Członkowie gruppy otrzymali wiernie odwzorowane, animowane komputerowo sobowtóry.

Awatar Gene Simmonsa nazwany został Demon, wokalista Paul Stanley wcieli się w Starchild. Perkusista Eric Singer i gitarzysta Tommy Thayer również otrzymali nowe cyfrowe alter ego - odpowiednio Catman i Spaceman. Są to nawiązania do scenicznych pseudonimów, które muzycy przyjęli na początku swojej kariery w latach 70.

Wykorzystanie technologii motion capture

Awatary członków zespołu KISS zostały stworzone przy użyciu zaawansowanej technologii motion capture. Polega ona na cyfrowym zapisie ruchu aktorów za pomocą specjalnych kamer i czujników. Następnie otrzymane dane służą do animacji wirtualnych postaci w technice 3D.

Do współpracy przy projekcie zaangażowana została firma Industrial Light & Magic. To legendarny dom produkcyjny założony przez George'a Lucasa, znany z efektów specjalnych do filmów z serii Gwiezdne Wojny. Dzięki połączeniu ich doświadczenia z nowoczesną technologią, awatary prezentują się niezwykle realistycznie i wiernie oddają ruchy członków zespołu.

Technologia motion capture pozwoliła ożywić cyfrowe wersje muzyków KISS i stworzyć ich animowane odpowiedniki. Dzięki temu fani będą mogli nadal oglądać występy swoich idoli, mimo że ci zakończyli już tradycyjną działalność koncertową.

Czytaj więcej: Zaskakujący powrót Girls Aloud na scenę: to musisz zobaczyć!

Współpraca z firmą odpowiedzialną za show ABBY Voyage

Do stworzenia avatarów wykorzystano również wsparcie studia Pophouse Entertainment. Firma ta odpowiadała za przygotowanie cyfrowych sobowtórów członków zespołu ABBA, które występują obecnie w spektaklach Voyage w Londynie. Dzięki połączeniu sił obu ekip, KISS może liczyć na awatary najwyższej jakości.

Zarówno koncerty ABBY, jak i przyszłe występy wirtualnych członków KISS korzystają z podobnej technologii i formatu. Widowiska łączą w sobie występ na żywo z elementami rozszerzonej rzeczywistości. Daje to fanom wyjątkowe wrażenia i pozwala zanurzyć się w ulubionej muzyce.

Porównanie technologii wykorzystanej przez ABBĘ i KISS

Zespół ABBA KISS
Technologia motion capture Tak Tak
Specjalistyczne studio Industrial Light & Magic Industrial Light & Magic + Pophouse Entertainment
Awatary występujące podczas koncertów Tak, Voyage w Londynie Planowane od 2023

Uwiecznienie zespołu dzięki awatarom

Zespół KISS przechodzi cyfrową transformację - Czy będą pierwszym wirtualnym zespołem rockowym?

Decyzja o transformacji KISS w wirtualny zespół to według muzyków sposób na uwiecznienie ich dziedzictwa. Lider grupy, Paul Stanley podkreślił, że awatary pozwolą, by zespół trwał nawet po ich śmierci. Jego zdaniem KISS zasługuje na to, by ich muzyka nadal docierała do fanów przyszłych pokoleń.

Bassista Gene Simmons dodał, że dzięki technologii wirtualna rzeczywistości ich cyfrowe wcielenia będą mogły robić na scenie rzeczy niemożliwe dla ludzkiego organizmu. Awatar Simmonsa stwierdził nawet z uśmiechem, że teraz jego kolega z zespołu Paul Stanley będzie mógł skakać na scenie wyżej niż kiedykolwiek wcześniej.

 • Zdaniem muzyków awatary pozwolą uwiecznić ich zespół i sprawić, by był "wiecznie młody i ikoniczny".
 • Wirtualni członkowie formacji będą mogli wykonywać na scenie rzeczy niemożliwe dla ludzi z krwi i kości.

Występy avatarów KISS na całym świecie

Fani KISS na pewno nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa — przed zespołem i jego awatarami otwiera się zupełnie nowy rozdział. Cyfrowe wcielenia muzyków już zaprezentowały się na scenie Madison Square Garden, wykonując utwór "God Gave Rock and Roll To You". Teraz będą mogły pojawiać się także podczas innych koncertów na żywo oraz występów online.

Simmons i Stanley już zapowiedzieli, że ich awatary będą koncertować i nadal nagrywać nową muzykę. Wirtualni Demon, Starchild, Catman i Spaceman pozwolą dotrzeć z przekazem KISS do odbiorców na całym świecie. Fani będą mogli nadal cieszyć się występami swojego ulubionego zespołu, który wkroczył właśnie w nowy, futurystyczny etap historii.

Podsumowanie

W moim artykule opisałem ostatni występ legendarnego zespołu KISS na żywo w Nowym Jorku. Muzycy zagrali po raz ostatni w tradycyjnej formie, po czym zaprezentowali avatarowych sobowtórów, które będą ich zastępować podczas przyszłych koncertów. Stworzenie wirtualnych członków zespołu było możliwe dzięki wykorzystaniu technologii motion capture. W projekt zaangażowani byli specjaliści z Industrial Light & Magic oraz firmy odpowiedzialnej za show Voyage zespołu ABBA.

Przedstawiłem szczegóły dotyczące powstania avatarów muzyków KISS. Noszą one imiona Demon, Starchild, Catman i Spaceman, nawiązujące do scenicznych pseudonimów rockmanów. Awatarom nadano realistyczny wygląd i ruchy dzięki nagraniu motion capture aktorów. W artykule porównałem również technologie wykorzystane przez KISS i ABBĘ do stworzenia wirtualnych artystów.

Cytowałem wypowiedzi członków zespołu, którzy twierdzą, że awatary pozwolą uwiecznić KISS i zabrać ich muzykę w miejsca niedostępne dla ludzi. Przybliżyłem też koncepcję przyszłych występów wirtualnych rockmanów. Będą oni koncertować zarówno na żywo, jak i online, docierając do odbiorców na całym świecie.

Mam nadzieję, że przedstawione w artykule informacje pozwolą Czytelnikom lepiej zrozumieć niezwykły projekt transformacji legendarnej grupy rockowej KISS w wirtualny zespół. Jestem przekonany, że awatary stworzone z pomocą najnowszych technologii pozwolą rockmanom na wiele ciekawych projektów w przyszłości. Trzymam kciuki za dalsze losy tej wyjątkowej kapeli!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Imieniny Neli: tradycje i zwyczaje związane z tym świętym
 2. Piosenki Elżbiety Adamiak: magia kryjąca się w ich słowach
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Krzesimir Dębski - polski kompozytor
 5. Olivia Rodrigo przyznaje, że pisanie Guts było prawdziwym wyzwaniem dla jej pewności siebie
Autor Marta Kwapińska
Marta Kwapińska

Wokalistka z duszą, zachęcam do eksploracji własnego głosu. Techniki wokalne i emocjonalny przekaz piosenek to moja specjalność. Muzyka łączy naszą duszę z melodią życia.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły