Teoria muzyki

Streszczenie Madame Butterfly - Opera Pucciniego

Autor Marta Kwapińska
Marta Kwapińska24.01.20248 min.
Streszczenie Madame Butterfly - Opera Pucciniego

Madame Butterfly Streszczenie to historia miłosna amerykańskiego oficera marynarki i japońskiej gejszy Cio-Cio-San, znanej jako Madame Butterfly. Oficer Pinkerton poślubił młodą gejszę, nie traktując jednak małżeństwa poważnie. Po jego wyjeździe Butterfly czekała na niego przez długie lata wraz z synem, którego urodziła. Mimo że domniemany mąż nie wracał, wierna żona nie przestawała czekać. W końcu kobieta popełnia samobójstwo.

Kluczowe wnioski:
  • Opera opowiada o miłosnej historii amerykańskiego oficera i japońskiej gejszy.
  • Żołnierz nie traktował małżeństwa poważnie i opuścił żonę na długie lata.
  • Mimo opuszczenia Madame Butterfly nadal kochała męża i czekała na niego przez lata.
  • Kobieta wychowywała w samotności syna urodzonego z tamtego związku.
  • Ostatecznie Madame Butterfly popełnia samobójstwo z rozpaczy po długim czekaniu.

Streszczenie losów miłosnej historii

Opera Madame Butterfly opowiada o burzliwej miłości amerykańskiego oficera marynarki Pinkertona oraz młodej japońskiej gejszy imieniem Cio-Cio-San, zwanej Madame Butterfly.

Amerykanin podczas pobytu w Japonii poznaje piękną, acz ubogą gejszę. Mężczyzna zakochuje się w dziewczynie i bierze z nią ślub, nie traktując jednak małżeństwa zbyt poważnie. Pinkerton wkrótce wyjeżdża z kraju, obiecując żonie rychły powrót.

Tymczasem Cio-Cio-San oczekuje męża z utęsknieniem. Urodziła nawet syna, którego samotnie wychowuje przez długie lata. Pomimo upływu czasu i braku wieści od męża, Madame Butterfly wciąż pokłada nadzieję w jego powrocie.

Nieoczekiwany finał

Po wielu latach Pinkerton wraca do Japonii, chcąc spotkać się z dawną żoną. Okazuje się jednak, że kobieta nie wytrzymała rozłąki i rozczarowania - popełniła samobójstwo.

Amerykanin musi zmierzyć się z konsekwencjami swojego lekkomyślnego zachowania. Poznaje syna, którego Cio-Cio-San urodziła z ich związku i który nie miał okazji poznać ojca.

Zawarcie małżeństwa amerykańskiego oficera z Gejszą

Amerykański oficer marynarki Benjamin Franklin Pinkerton przybywa do Nagasaki w Japonii pod koniec XIX wieku. Podczas pobytu w tym egzotycznym kraju poznaje piękną, acz ubogą gejszę imieniem Cio-Cio-San.

Młody, przystojny i pełen uroku Amerykanin zakochuje się w dziewczynie od pierwszego wejrzenia. Postanawia ją poślubić, traktując małżeństwo głównie jako romantyczną przygodę i sposób na spędzenie czasu w obcym kraju.

Cio-Cio-San, zwana również Madame Butterfly, z radością godzi się zostać żoną obcokrajowca. Choć Pinkerton obiecuje jej szczęście i dostatnie życie, kobieta szybko orientuje się, że mężczyzna nie traktuje małżeństwa poważnie.

Koleje losu małżeństwa

Benjamin Pinkerton dość szybko po ślubie opuszcza Japonię i swoją młodą żonę. Obiecuje jej powrót, lecz Cio-Cio-San pozostaje sama. Tymczasem orientuje się, że spodziewa się dziecka amerykańskiego oficera.

Mimo trudnej sytuacji Madame Butterfly wyczekuje z utęsknieniem powrotu męża. Ufa jego obietnicom i stara się jak najlepiej zadbać o ich potomka.

Niestety mijają lata, a Pinkerton wciąż nie daje znaku życia. Tymczasem Cio-Cio-San z synem popadają w coraz większą nędzę, utrzymując się z niewielkich zarobków.

Czytaj więcej: Klasycyzm - najważniejsze cechy tego stylu w architekturze i sztuce

Rozstanie małżonków i samobójstwo Gejszy

Amerykański oficer Pinkerton spędza z żoną zaledwie kilka tygodni, po czym opuszcza Japonię. Obiecuje Cio-Cio-San rychły powrót do ojczyzny i ponowne spotkanie.

Niestety mijają lata, a Pinkerton wciąż nie wraca do Madame Butterfly. Tymczasem kobieta rodzi syna, owoc ich krótkotrwałego związku. Gejsza samotnie wychowuje dziecko, żyjąc w nędzy, lecz wciąż pokładając nadzieję w mężu.

W końcu po kilku latach do Japonii powraca Pinkerton w towarzystwie nowej, amerykańskiej żony. Chce spotkać się z dawną wybranką i zabrać z Japonii syna.

Nie mogę dalej żyć bez ciebie i bez nadziei - żegnaj na zawsze

Gdy Cio-Cio-San dowiaduje się o nowej partnerce Amerykanina, załamuje się. Nie mogąc znieść zawodu miłosnego, popełnia samobójstwo. Pinkerton musi zmierzyć się z konsekwencjami swojej lekkomyślności.

Powrót amerykańskiego męża po latach do Japonii

Streszczenie Madame Butterfly - Opera Pucciniego

Po kilkuletniej nieobecności Benjamin Pinkerton powraca w końcu do Japonii. Ma zamiar odnaleźć swoją dawną żonę - japońską gejszę Cio-Cio-San i zabrać ze sobą ich syna do Ameryki. Nie przyjeżdża jednak sam - towarzyszy mu nowa małżonka z USA.

Pinkerton udaje się pod dawny adres Madame Butterfly. Odnajduje jedynie jej służącą, która z przerażeniem i smutkiem informuje Amerykanina o losie gejszy.

Okazuje się bowiem, że Cio-Cio-San nie mogąc doczekać się męża, w końcu popełniła samobójstwo. Zrozpaczona jego nowym związkiem postanowiła odejść z tego świata.

Konsekwencje czynów

Benjamin Pinkerton musi zmierzyć się z konsekwencjami swojego lekkomyślnego małżeństwa z japońską gejszą. Nie tylko stracił dawną wybrankę, ale też naraził na cierpienie ich syna.

Amerykanin postanawia zabrać chłopca do siebie i zapewnić mu lepsze życie w Stanach Zjednoczonych. To jedyna forma zadośćuczynienia za grzechy przeszłości.

Historia miłosna Pinkertona i Madame Butterfly kończy się więc tragicznie. Ofiarą lekkomyślności mężczyzny padła bezbronna gejsza oraz ich niewinny syn.

Odnajdywanie śladów po zmarłej żonie - Gejszy

Po wielu latach nieobecności Benjamin Pinkerton przybywa z powrotem do portu w Nagasaki. Ma nadzieję odnaleźć dawną żonę - Cio-Cio-San i syna, którego miał z Japonką.

Amerykanin udaje się pod adres, gdzie niegdyś mieszkał z gejszą. Ku swojemu zdziwieniu odnajduje jedynie opuszczony, zaniedbany dom, zamieszkały przez służącą Madame Butterfly.

Kobieta ze łzami w oczach opowiada Pinkertonowi historię jego żony. Okazuje się, że Cio-Cio-San nieustannie wyczekiwała męża. Doczekała się dziecka, które samotnie wychowywała.

Liczba lat oczekiwania żony na męża 3
Wiek syna Pinkertona 3 lata

W końcu rozczarowana zachowaniem małżonka Madame Butterfly popełniła samobójstwo. Pinkerton przekonuje się, że jego czyny miały tragiczne skutki.

Spotkanie z synem

Choć Benjamin Pinkerton nie zastał już w Japonii żywej żony, odnalazł przynajmniej ich syna - kilkuletniego chłopca imieniem Dolore. Dziecko zostało odebrane z opieki ciotki i trafiło pod tymczasową kuratelę Amerykanina.

Mimo że Pinkerton nigdy wcześniej nie widział syna, od razu rozpoznaje w nim rodzinne rysy. Postanawia zabrać go ze sobą do Stanów Zjednoczonych i zapewnić dostatnie życie za oceanem.

W ten sposób amerykański oficer stara się zadośćuczynić za swoje wcześniejsze czyny, choć już nigdy nie odzyska utraconej żony - Madame Butterfly.

Poznanie syna, którego Gejsza urodziła przed śmiercią

Podczas pobytu w Japonii Benjamin Pinkerton orientuje się, że jego była żona - gejsza Cio-Cio-San doczekała się przed śmiercią syna. Chłopiec ma już kilka lat i dotąd był wychowywany wyłącznie przez matkę.

Amerykanin postanawia poznać dziecko i zabrać je ze sobą do Stanów Zjednoczonych. Ma poczuciewiny z powodu swojej dawnej lekkomyślności i pragnie zapewnić potomkowi lepszą przyszłość.

Okazuje się, że syn Madame Butterfly jest niezwykle podobny do Pinkertona. Mężczyzna od razu go pokochał i postanowił opiekować się nim do końca życia.

Dziecko otrzymuje amerykańskie imię - Dolore. Towarzyszy ojcu w podróży do Nowego Jorku, gdzie rozpoczyna nowe, dostatnie życie pod okiem Pinkertona i jego nowej żony.

Nowe życie Dolore w Ameryce

Kilkuletni syn Madame Butterfly - Dolore (wcześniej imieniem Trouble) rozpoczyna nowy rozdział swojego życia w Stanach Zjednoczonych.

Zamieszkuje w Nowym Jorku razem ze swoim biologicznym ojcem Benjaminem Pinkertonem. Amerykanin stara się zapewnić chłopcu jak najlepszą opiekę i edukację.

Mały Dolore z czasem zapomina o swoich japońskich korzeniach i przyzwyczaja się do życia w obcej kulturze. Choć na zawsze pozostanie sierotą po matce - gejszy Cio-Cio-San, odnajduje szczęście z ojcem w Ameryce.

Pinkerton czyni wszystko, by zagwarantować synowi dobre i bezpieczne życie. Staje się dla niego prawdziwym ojcem, którym nigdy wcześniej nie był.

Podsumowanie

Opera Madame Butterfly włoskiego kompozytora Giacomo Pucciniego to poruszająca historia miłosna osadzona w egzotycznej scenerii Japonii. Dzieło opowiada o dramatycznych losach tytułowej bohaterki - gejszy Cio-Cio-San zwanej Madame Butterfly.

Amerykański oficer Pinkerton podczas pobytu w Japonii poślubia piękną gejszę. Traktuje jednak małżeństwo jak przelotny romans i szybko porzuca żonę. Tymczasem Cio-Cio-San ziściła się w roli oddanej małżonki i matki. Przez lata wierzy, że mąż do niej powróci.

Gdy Pinkerton wraca do Japonii z nową partnerką, Madame Butterfly wpada w rozpacz. Dramat kulminuje, gdy dowiaduje się, że mężczyzna chce zabrać ich syna do Ameryki. Zrozpaczona gejsza popełnia samobójstwo.

Opera Pucciniego wzrusza i porusza od ponad stu lat. Choć akcja rozgrywa się w egzotycznej Japonii, opowieść o niespełnionej miłości Madame Butterfly pozostaje uniwersalna i ponadczasowa. To jedno z najsłynniejszych dzieł włoskiego kompozytora.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
  2. Syntezator muzyczny - Syntetyzator dźwięku online
  3. Czy gwiazdor KISS Paul Stanley obawiał się o swoje zdrowie? Szczegóły wstrząsającej sytuacji
  4. Tuba - historia, rodzaje i budowa tego dętego instrumentu muzycznego
  5. John Squire zachwala Liamo Gallaghera jako jednego z największych głosów rock and rolla wszech czasów
Autor Marta Kwapińska
Marta Kwapińska

Wokalistka z duszą, zachęcam do eksploracji własnego głosu. Techniki wokalne i emocjonalny przekaz piosenek to moja specjalność. Muzyka łączy naszą duszę z melodią życia.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Muzyka: Znaki chromatyczne, bemol w muzyce
Teoria muzykiMuzyka: Znaki chromatyczne, bemol w muzyce

Znaki chromatyczne, w tym bemol i krzyżyk, pozwalają zmieniać wysokość dźwięków w muzyce, umożliwiając grę w różnych tonacjach i gamach. Dowiedz się więcej o ich zastosowaniu, wpływie na brzmienie i roli w teorii muzycznej.

H Akord - Zagraj H Dur na Gitarze
Teoria muzykiH Akord - Zagraj H Dur na Gitarze

H Akord to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych akordów gitarowych. Dowiedz się, jak go zagrać, poznaj palcowanie i ćwiczenia dla początkujących gitarzystów. Przeczytaj o transpozycjach i progresjach z akordem H.