News

Smutna Wiadomość: Znany Piosenkarz The Pogues - Shane MacGowan Nie Żyje w Wieku 65 Lat

Autor Halina Sikora
Halina Sikora30.11.20234 min.
Smutna Wiadomość: Znany Piosenkarz The Pogues - Shane MacGowan Nie Żyje w Wieku 65 Lat

Znany piosenkarz zespołu The Pogues, Shane MacGowan, zmarł w wieku 65 lat. Artysta od dłuższego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi, a bezpośrednią przyczyną śmierci było zapalenie mózgu.

Kluczowe wnioski:
 • MacGowan był autorem takich przebojów jak "Fairytale of New York" czy "A Pair of Brown Eyes".
 • Muzyk od lat zmagał się z uzależnieniami od alkoholu i narkotyków, co nadszarpnęło jego zdrowie.
 • Informację o śmierci artysty przekazała jego żona, wyrażając smutek z tego powodu.
 • MacGowan zmarł 30 listopada o godzinie 3:30, a przy łożu śmierci była jego żona i siostra.
 • Przed śmiercią odmówiono modlitwy i udzielono ostatniego namaszczenia.

Śmierć po długiej chorobie

Shane MacGowan, legendarny wokalista i autor tekstów irlandzkiego zespołu The Pogues, zmarł 30 listopada 2023 roku w wieku 65 lat. Informację o jego śmierci potwierdził rzecznik artysty.

MacGowan od pewnego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi. Bezpośrednią przyczyną zgonu było zapalenie mózgu. W ostatnich dniach życia przebywał w szpitalu.

Stan zdrowia muzyka, który od lat miał udokumentowane problemy z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków, stopniowo się pogarszał. Choroba wyraźnie nadwyrężyła jego organizm.

Reakcja bliskich i fanów

Informację o śmierci piosenkarza jako pierwsza podała jego żona Victoria Mary Clarke. "Nie wiem jak to powiedzieć, więc po prostu to powiem... Shane odszedł, aby być z Jezusem, Maryją i swoją piękną matką Therese" - napisała na Instagramie.

Fani The Pogues są wstrząśnięci utratą swojego idola. W mediach społecznościowych pojawia się wiele wpisów wspominających jego twórczość i wyrażających smutek z powodu przedwczesnej śmierci artysty.

Przyczyna zgonu - zapalenie mózgu

Jak podaje rzecznik prasowy Shane'a MacGowana, bezpośrednią przyczyną śmierci 65-letniego artysty było zapalenie mózgu. Stan zapalny centralnego układu nerwowego doprowadził do zatrzymania akcji serca i oddechu.

MacGowan od dawna zmagał się z problemami neurologicznymi wynikającymi z długoletniego uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Uszkodzenia mózgu i nerwów były nieodwracalne.

Lekarze robili co mogli, aby uratować piosenkarza, jednak stan chorobowy okazał się zbyt zaawansowany. Organizm muzyka był tak osłabiony, że nie dało się go wyleczyć.

Zdiagnozowane u MacGowana zapalenie mózgu rozwinęło się szybko i przebiegało bardzo burzliwie, powodując niewydolność wielu narządów. Niestety, nie udało się go uratować.

Kłopoty z uzależnieniami

Shane MacGowan przez większość swojego życia zmagał się z uzależnieniem od narkotyków i alkoholu. Miał problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, przechodził leczenie odwykowe.

Nałogi szkodliwie wpłynęły na stan jego zdrowia - powodowały zaburzenia neurologiczne, problemy trawienne i oddechowe. Nadwątliły również kondycję psychiczną artysty.

Mimo wielu interwencji ze strony rodziny i specjalistów, MacGowan nie potrafił na stałe zerwać z nałogami. Uzależnienia ostatecznie przyczyniły się do jego przedwczesnej śmierci.

Czytaj więcej: Odkryj Kandydatów na Oficjalny Świąteczny Hit Numer 1 - Pozostał Miesiąc!

Największe przeboje

Shane MacGowan był liderem legendarnych The Pogues - wpływowego irlandzkiego zespołu grającego mieszankę punk rocka i muzyki celtyckiej.

Jako kompozytor i autor tekstów stworzył wiele ponadczasowych utworów, które na trwałe zapisały się w historii muzyki. Do jego największych przebojów należą m.in.:

 • "Fairytale of New York" - uznawany za jedną z najlepszych świątecznych piosenek w historii
 • "A Pair of Brown Eyes" - melancholijna ballada o tęsknocie za ojczyzną
Rok wydania "Fairytale of New York" "A Pair of Brown Eyes"
1987 X -
1985 - X

Oprócz wspomnianych wyżej przebojów, MacGowan napisał teksty do takich hitów The Pogues jak "If I Should Fall From Grace With God", "Fiesta" czy "The Irish Rover".

Data i miejsce śmierci artysty

Smutna Wiadomość: Znany Piosenkarz The Pogues - Shane MacGowan Nie Żyje w Wieku 65 Lat

Shane MacGowan zmarł 30 listopada 2023 roku o godzinie 3:30. Informację tę oficjalnie potwierdził rzecznik prasowy muzyka.

Śmierć nastąpiła w szpitalu, gdzie MacGowan przebywał od pewnego czasu. W ostatnich chwilach życia przy łóżku artysty czuwały jego żona Victoria Clarke oraz siostra.

Jak poinformowano, podczas agonii odmówiono modlitwy i udzielono MacGowanowi ostatniego namaszczenia. Zmarł spokojnie, otoczony bliskimi.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Imieniny Neli: tradycje i zwyczaje związane z tym świętym
 2. Piosenki Elżbiety Adamiak: magia kryjąca się w ich słowach
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Krzesimir Dębski - polski kompozytor
 5. Olivia Rodrigo przyznaje, że pisanie Guts było prawdziwym wyzwaniem dla jej pewności siebie
Autor Halina Sikora
Halina Sikora

Recenzentka koncertów i ekspertka muzyki klasycznej. Moje pióro maluje dźwięki na papierze, analizując dzieła mistrzów. Zapraszam do odkrywania świata dźwięków.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły