Kultura

Renesans twórcy i ich dzieła - Artyści renesansu

Autor Halina Sikora
Halina Sikora17.01.20247 min.
Renesans twórcy i ich dzieła - Artyści renesansu

Renesans twórcy i ich dzieła to fascynujący okres w historii sztuki, który przyniósł wiele arcydzieł malarstwa, rzeźby i architektury. W epoce tej tworzyli wybitni artyści, których prace do dziś zachwycają. W poniższym artykule przybliżę sylwetki najsłynniejszych twórców włoskiego renesansu oraz omówię ich najważniejsze dokonania.

Kluczowe wnioski:
 • Epoka renesansu to złoty wiek sztuki we Włoszech - powstało wiele arcydzieł malarstwa, rzeźby i architektury.
 • Do najsłynniejszych malarzy należeli Michał Anioł, Leonardo da Vinci, Rafael.
 • Wybitnymi rzeźbiarzami byli Michał Anioł i Donatello.
 • Za ojca nowoczesnej architektury uważa się Filippa Brunelleschiego.
 • Literatura renesansowa reprezentowana była m.in. przez Dantego, Petrarkę, Boccaccia.

Twórcy epoki renesansu we Włoszech

Renesans, który rozwinął się w Italii w XV i XVI wieku, przyniósł prawdziwy złoty wiek w rozwoju sztuki. Powstawały wspaniałe dzieła malarskie, rzeźbiarskie i architektoniczne, które do dziś zachwycają. Za odrodzenie sztuki odpowiadała plejada utalentowanych artystów.

Jednym z prekursorów włoskiego renesansu był Giotto di Bondone. Jego freski cechował naturalizm i realizm w przedstawianiu postaci. Innowacyjne były zwłaszcza sceny z życia św. Franciszka w bazylice w Asyżu. Dzieła Giotta zapoczątkowały odejście od sztywnych, zgeometryzowanych kompozycji typowych dla średniowiecza.

Do innych czołowych mistrzów należeli Sandro Botticelli, którego "Narodziny Wenus" uchodzą za arcydzieło renesansu, a także Andrea Mantegna - twórca monumentalnych fresków i obrazów o wyrazistej, rzeźbiarskiej formie.

Mecenasi sztuki

Rozkwit sztuki był możliwy dzięki hojnemu mecenatowi wpływowych rodów, takich jak Medyceusze we Florencji, czy papiestwo w Rzymie. Wielcy artyści zyskiwali możliwość tworzenia dzieł na niespotykaną dotąd skalę.

Medyceusze wspierali m.in. Botticellego i Michała Anioła. Papieże angażowali Rafaela i Michała Anioła do dekoracji apartamentów i kaplic watykańskich. Mecenat umożliwiał artystom eksperymentowanie i wprowadzanie innowacji w sztuce.

Najsłynniejsi malarze włoskiego renesansu

Bez wątpienia najwybitniejszymi malarzami epoki byli Leonardo da Vinci, Michał Anioł i Rafael, uznani później za mistrzów Wysokiego Renesansu. Każdy z nich wniósł do sztuki coś unikalnego.

Leonardo łączył zdolności artystyczne z zainteresowaniami naukowymi. Jego obrazy, jak choćby "Mona Lisa", wykazują niezwykły realizm i głębię przedstawionych postaci. Z kolei Michał Anioł zasłynął monumentalnymi freskami w Kaplicy Sykstyńskiej. Jego malarski geniusz objawił się w dynamicznych, pełnych ekspresji scenach.

Twórczość Rafaela cechowała wyjątkowa harmonia kompozycji i subtelność oddania uczuć. Jego "Madonny" uchodzą za wzorcowe przykłady renesansowego ideału kobiecego piękna.

"Boska" kaplica Michała Anioła i Rafaelowe apartamenty w Watykanie do dziś przyciągają rzesze zachwyconych widzów.

Malarstwo w późnym renesansie

Schyłek epoki renesansu charakteryzowało pojawienie się bardziej złożonych i dramatycznych treści w sztuce. Czołowymi przedstawicielami Manieryzmu byli Parmigianino, tworzący wyrafinowane, wydłużone postacie oraz Tintoretto, którego dzieła cechowała bogata kolorystyka i iluzjonistyczne efekty światłocieniowe.

Czytaj więcej: Dymitr Szostakowicz - poznaj niezwykłą historię radzieckiego kompozytora i dysydenta

Rzeźbiarze renesansu i ich dzieła

Równie wielkie triumfy co malarstwo święciła w epoce renesansu rzeźba. Jej głównymi przedstawicielami byli Donatello i Michał Anioł. Obaj artyści zrewolucjonizowali podejście do rzeźby, czyniąc ją pełną ruchu i ekspresji.

Donatello był twórcą pierwszych od czasów starożytności aktów rzeźbiarskich. Jego brązowa rzeźba Dawida uchodzi za pierwsze wolnostojące przedstawienie nagiej postaci od ponad 1000 lat. Michał Anioł posunął naturalizm w rzeźbie jeszcze dalej, czego przykładem jest pełna dramatyzmu Grupa Laokoona.

Innymi znaczącymi rzeźbiarzami byli Andrea del Verrocchio - nauczyciel Leonarda oraz Benvenuto Cellini, autor przepięknej, złotej solniczki dla króla Francji.

Donatello pierwsze od czasów antyku akty, św. Jerzy
Michał Anioł Dawid, Pieta watykańska, Grobowce Medyceuszy
Andrea del Verrocchio Chłopiec z delfinem, konny posąg Bartolomeo Coleoniego

Renesansowa rzeźba podobnie jak malarstwo, podążała w stronę naturalnej, nieidealizowanej reprezentacji ciała. W późnym okresie artyści sięgnęli także po bardziej wymyślne układy kompozycyjne i skomplikowane kontraposty.

Architektura włoskiego renesansu

Renesans twórcy i ich dzieła - Artyści renesansu

W architekturze epoki renesansu nastąpił powrót do form antycznych, co wiązało się z poszukiwaniem symmetrii, harmonii i proporcji. Za ojca nowoczesnej architektury uchodzi Filippo Brunelleschi, twórca kopuły florenckiej katedry Santa Maria del Fiore.

Innymi wybitnymi architektami byli Donato Bramante - autor pierwszego planu nowej bazyliki św. Piotra oraz Andrea Palladio, który stworzył typ rezydencji wiejskiej (willa) na wzór rzymskich willi. W późniejszym okresie powstały spektakularne budowle manierystyczne, z niespotykanymi dotąd rozwiązaniami przestrzennymi.

Najcenniejsze zabytki architektury renesansowej to m.in.: Kościół św. Piotra w Rzymie, Pałac Uffizi we Florencji, zespół pałacowo-ogrodowy w Villa d'Este czy Plaza del Campidoglio na Kapitolu.

 • Najwybitniejsi architekci: Filippo Brunelleschi, Leon Battista Alberti, Donato Bramante, Andrea Palladio.
 • Główne osiągnięcia: kopuła florenckiej katedry, bazylika św. Piotra, willa palladiańska.

Renesans w literaturze włoskiej

Wiek XV nie był w literaturze włoskiej okresem tak świetnym jak w innych dziedzinach sztuki, choć i tu dała o sobie znać fascynacja antykiem. Po łacinie pisał humanista Francesco Petrarka, autor sonetów poświęconych ukochanej Laurze. Jego następca, Giovanni Boccaccio, stworzył po włosku zbiór nowel "Dekameron".

Prawdziwym arcydziełem epoki była jednak "Boska Komedia" Dantego Alighieri. To symboliczna opowieść o wędrówce pozaświatowej, łącząca wizję piekieł, czyśćca i nieba. Dzieło zachwyca plastycznością wizji, precyzją języka i intelektualną głębią.

Poezja i teatr późnego renesansu

W późnym renesansie rozkwita liryka miłosna, czego przykładem twórczość Francesca Petrarki i Torquata Tassa. Popularność zdobywa też gatunek poematu heroikomicznego, reprezentowany przez Ludovica Ariosta. Rozwija się również dramat pisany prozą, którego czołowym twórcą był Niccolò Machiavelli.

Muzyka epoki renesansu we Włoszech

W muzyce renesansowej kompozytorzy dążyli do naśladowania starożytnych wzorców i zasad harmonii. Dominowała polifonia - technika łączenia ze sobą kilku linii melodycznych.

Do prekursorów nowego stylu należeli Guillaume Dufay i Josquin Des Prez. Później tworzyli m.in.: G.P. da Palestrina - znany z hymnów religijnych oraz Claudio Monteverdi, który uważany jest za twórcę opery.

Muzyka epoki łączyła wpływy francuskie, flamandzkie i włoskie. Wykorzystywano formy missy, motetu, madrygału oraz tańce, jak pawana czy gallarda. Naczelną zasadą była harmonia i poszukiwanie "boskich" proporcji brzmienia.

Podsumowanie

Epoka renesansu to niezwykły okres w dziejach kultury, który przyniósł prawdziwy złoty wiek sztuki. Powstało wówczas mnóstwo arcydzieł, autorstwa prawdziwie genialnych twórców renesansu. Ich dzieła zrewolucjonizowały malarstwo, rzeźbę, architekturę i budzą zachwyt do dziś.

Szczególnie we Włoszech, gdzie renesans się narodził, tworzyła cała plejada utalentowanych artystów. Bez wątpienia na czoło wysuwają się: Leonardo, Michał Anioł i Rafael - mistrzowie renesansu, których dokonania na zawsze zmieniły oblicze sztuki.

Wprawdzie renesans zrodził się we Florencji w XV wieku, to swój złoty okres przeżywał w Rzymie stulecie później. To wtedy powstały najwspanialsze dzieła Michała Anioła i Rafaela, zdobiące do dziś watykańskie apartamenty i kaplice.

Podsumowując, epoka renesansu twórcy i jego arcydzieła wciąż pobudzają wyobraźnię i zachwycają miliony ludzi na całym świecie. Dokonania ówczesnych artystów pozostają niedoścignionym ideałem i źródłem inspiracji dla twórców kolejnych stuleci.

Najczęstsze pytania

Renesans rozpoczął się we Włoszech w XV wieku, a jego kolebką była Florencja. Za prekursora nowego stylu w malarstwie uchodzi Giotto di Bondone, natomiast rozkwit renesansu przypada na wiek XVI.

Do najwybitniejszych mistrzów należeli Leonardo da Vinci, Michał Anioł Buonarroti i Rafael Santi. Ich prace cechowały się niezwykłym realizmem, wartkością kompozycji i głębią oddania uczuć.

Najcenniejsze zabytki to m.in. kopuła florenckiej katedry Santa Maria del Fiore, projekty nowej bazyliki św. Piotra w Rzymie, pałace we Florencji i willa palladiańska na wzór rezydencji wiejskich.

Najważniejsze to: „Boska Komedia” Dantego, cykl sonetów Petrarki oraz „Dekameron” Boccaccia. Poszerzały one tematykę i język literatury narodowej.

Popularne były m.in. hymny religijne Palestriny, madrygały i tańce renesansowe. Rozwijała się też opera i nurt muzyki instrumentalnej. Podstawą była polifonia i dążenie do harmonii.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Imieniny Wiktora: tradycje i zwyczaje obchodzenia imienin
 2. Szalony tekst Aerosmith: poznaj jego znaczenie i siłę
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Krzesimir Dębski - polski kompozytor
 5. Światowym zaskoczeniem- Sean 'Diddy' Combs rezygnuje z Revolt po głośnej aferze
Autor Halina Sikora
Halina Sikora

Recenzentka koncertów i ekspertka muzyki klasycznej. Moje pióro maluje dźwięki na papierze, analizując dzieła mistrzów. Zapraszam do odkrywania świata dźwięków.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły