Poradniki

Prezentacja o Fryderyku Chopinie dla dzieci

Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk29.12.20235 min.
Prezentacja o Fryderyku Chopinie dla dzieci

Prezentacja o Fryderyku Chopinie przybliży dzieciom sylwetkę jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów i pianistów. W przystępny sposób opowiemy o jego dzieciństwie, muzycznych talentach, drodze na szczyty sławy, pobycie na emigracji oraz niezwykłych dokonaniach artystycznych.

Kluczowe wnioski:

 • Fryderyk Chopin urodził się w 1810 r. w rodzinie Polaków we wsi Żelazowa Wola.
 • Już jako dziecko imponował talentem pianistycznym i kompozytorskim.
 • Mając 20 lat wyjechał do Paryża, gdzie zdobył międzynarodową sławę jako wirtuoz fortepianu.
 • Stworzył nowatorski styl gry na fortepianie, który do dziś budzi zachwyt.
 • Zmarł mając 39 lat, ale jego muzyka na zawsze pozostała w sercach Polaków.

Życiorys Fryderyka Chopina

Prezentacja o Fryderyku Chopinie rozpocznie się od przedstawienia głównych faktów z życia tego wybitnego kompozytora. Fryderyk Chopin urodził się 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli koło Sochaczewa. Był drugim dzieckiem Mikołaja Chopina, Francuza polskiego pochodzenia, i Justyny z Krzyżanowskich.

Rodzina Chopina w 1810 roku przeprowadziła się do Warszawy. Już w wieku 6 lat mały Fryderyk zaczął pobierać lekcje gry na fortepianie. Jego pierwszym nauczycielem był Wojciech Żywny. Młody Chopin szybko zdumiewał wszystkich niezwykłym talentem muzycznym.

Dzieciństwo młodego kompozytora

W wieku 7 lat Fryderyk Chopin skomponował swoje pierwsze utwory - Poloneza C-dur i Walca g-moll. Wkrótce potem został "cudownym dzieckiem" środowiska artystycznego Warszawy. Mając 8 lat po raz pierwszy wystąpił publicznie, wykonując Koncert Concertino E-dur.

Prezentacja o Fryderyku Chopinie pokaże dzieciom, że pomimo młodego wieku potrafił zachwycić publiczność niezwykłym talentem. Kolejne lata upływały Chopinowi na intensywnej nauce gry na fortepianie, komponowaniu i występach. Jego rozwój artystyczny przebiegał bardzo szybko.

Początki kariery fortepianowej

W 1826 roku Fryderyk Chopin rozpoczął naukę w Warszawskim Liceum Muzycznym u znakomitego pedagoga Józefa Elsnera. Rok później odbył pierwszą podróż artystyczną do Berlina, gdzie spotkał się z wielkim kompozytorem Feliksem Mendelssohnem.

Niedługo potem dał swój pierwszy samodzielny koncert w Wiedniu, podczas którego publiczność przyjęła go owacją na stojąco. Miał wtedy zaledwie 18 lat! Jego sława rosła, a on sam dużo koncertował i komponował, tworząc arcydzieła, takie jak np. Etiudy op. 10.

Pierwsze sukcesy

W 1829 roku Chopin wyjechał w długą, dwuletnią podróż artystyczną po Europie. Odwiedził m.in. Drezno, Praagę, Wiedeń, Monachium, Stuttgart, Strasburg, Paryż. Wszędzie był entuzjastycznie przyjmowany i okrzyknięty wirtuozem fortepianu oraz geniuszem improwizacji.

Po powrocie do kraju dał kilka koncertów, m.in. słynny koncert pożegnalny w Teatrze Narodowym. Publiczność żegnała Go owacyjnie, nie przeczuwając, że ten 20-letni młodzieniec już nigdy nie powróci do Polski...

Czytaj więcej: Pasja - Czym jest i dlaczego warto się nią zainteresować

Wyjazd kompozytora do Paryża

W 1830 roku Fryderyk Chopin na zawsze wyjechał z kraju i osiadł w Paryżu. Powodem był wybuch powstania listopadowego w Polsce i niechęć Chopina do angażowania się w konflikty zbrojne. Rozpoczął więc życie na emigracji, z dala od ukochanej ojczyzny.

Paryż okazał się dobrym miejscem do rozwoju jego kariery pianistycznej i kompozytorskiej. Chopin wkrótce zdobył uznanie paryskiej publiczności i krytyków. Jego sława rosła, miał wielu uczniów, przyjaciół wśród artystów, koncertował, komponował.

Byłem świadkiem jego triumfu w Paryżu, gdzie z miejsca uznano go za wielkiego mistrza. Było w nim coś nie z tej ziemi, co zmuszało do uwielbienia - wspominał Aleksander Dumas.

Paryski okres twórczości

W Paryżu powstały największe arcydzieła muzyczne Fryderyka Chopina, m.in. Ballady, Nokturny, Polonezy, Mazurki. Jego styl gry na fortepianie zachwycał słuchaczy i był czymś absolutnie nowatorskim. Po mistrzowsku posługiwał się pedałem, rubato, subtelną artykulacją i barwą dźwięku.

Prezentacja o Fryderyku Chopinie powinna pokazywać niezwykłość tej postaci, która w wieku zaledwie 39 lat została uznana za jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki.

Liczba napisanych utworów Ponad 230
Najbardziej znane gatunki Nokturny, preludia, etiudy, mazurki, polonezy, ballady

Twórczość fortepianowa polskiego wirtuoza

Prezentacja o Fryderyku Chopinie dla dzieci

Choć Fryderyk Chopin zmarł przedwcześnie, to zdążył pozostawić po sobie bezcenne dziedzictwo w postaci ponad 230 utworów. Są to przede wszystkim arcydzieła na fortepian solo - miniatury fortepianowe oraz większe formy, jak Scherza, Balady, Polonezy czy Sonaty.

Do najbardziej znanych kompozycji Chopina należą: Etiudy op. 10 i op. 25, Walc Des-dur, Preludia op. 28, Nokturny, Polonez As-dur. Jego muzyka stała się sztandarowym przykładem stylu brillante - wirtuozowskiego, z nutą melancholii i tęsknoty za ojczyzną.

Dzieci poznając prezentację o Fryderyku Chopinie mogą się przekonać, że mimo krótkiego życia stworzył on niezwykły, nowatorski styl pianistyczno-kompozytorski, który na zawsze wpisał się w historię światowej kultury muzycznej.

Dziedzictwo artystyczne

Choć sam Fryderyk Chopin nigdy nie prowadził szkoły pianistycznej, to wywarł ogromny wpływ na późniejsze pokolenia pianistów swoim stylem gry, kompozycji i traktowaniem fortepianu jako instrumentu koncertowego.

Do grona jego uczniów i naśladowców należeli m.in.: Karol Mikuli, Józef Wieniawski, Aleksander Zarzycki. Ich styl, podobnie jak styl samego Chopina, cechowała poetycka ekspresja i wirtuozeria. Dziś utwory polskiego kompozytora należą do kanonu edukacji pianistycznej na całym świecie.

 • Chopin zmarł w wieku 39 lat na gruźlicę.
 • Jego serce zgodnie z ostatnią wolą spoczęło w kościele Świętego Krzyża w Warszawie.

Podsumowanie

Przygotowując prezentację o Fryderyku Chopinie dla dzieci, warto przedstawić najważniejsze fakty z życia i działalności artystycznej tego wybitnego polskiego kompozytora. Urodził się on w 1810 roku i już od najmłodszych lat zachwycał talentem muzycznym. Mając 20 lat na zawsze opuścił Polskę i zamieszkał w Paryżu, gdzie zdobył międzynarodową sławę wirtuoza fortepianu.

W ciągu niespełna 20 lat stworzył ponad 230 utworów fortepianowych, które na zawsze weszły do kanonu muzyki klasycznej. Do najsłynniejszych należą Etiudy, Preludia, Nokturny, Mazurek czy Walc a-moll. Styl Chopina cechowała wirtuozeria, poetyckość i melancholijna tęsknota za ojczyzną. Zmarł bardzo młodo, mając zaledwie 39 lat, jednak jego dokonania artystyczne są nie do przecenienia.

Prezentacja Fryderyk Chopin to doskonały sposób, by w przystępny i ciekawy sposób opowiedzieć dzieciom o tym genialnym polskim kompozytorze. Można w niej zawrzeć najważniejsze fakty z jego życiorysu, posłuchać fragmentów arcydzieł, pokazać portrety czy miejsca z nim związane. Z pewnością po takiej prezentacji każde dziecko będzie darzyło Fryderyka Chopina jeszcze większą sympatią!

Fryderyk Chopin prezentacja dla dzieci to świetna lekcja muzyki i patriotyzmu. Dzieci mogą zrozumieć, jak wielkim artystą był Chopin, choć żył bardzo krótko. Jego muzyka, mimo upływu lat, wciąż porusza serca i umysły słuchaczy na całym świecie. Prezentacja o nim to okazja, by młode pokolenie poznało tę niezwykłą postać i być może samo zaczęło interesować się muzyką klasyczną.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 2

5 Podobnych Artykułów:

 1. Imieniny Neli: tradycje i zwyczaje związane z tym świętym
 2. Piosenki Elżbiety Adamiak: magia kryjąca się w ich słowach
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Krzesimir Dębski - polski kompozytor
 5. Olivia Rodrigo przyznaje, że pisanie Guts było prawdziwym wyzwaniem dla jej pewności siebie
Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk

Pasjonat gitar i instrumentów strunowych. Na blogu dzielę się wiedzą o grze i wyborze sprzętu. Muzyka to moja droga życiowa.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły