News

Powódźcy Kierowcy Autobusu Twierdzi, że Ma Prawo do Tantiem za Klasykę Tupaca, Dear Mama

Autor Marta Kwapińska
Marta Kwapińska23.11.20235 min.
Powódźcy Kierowcy Autobusu Twierdzi, że Ma Prawo do Tantiem za Klasykę Tupaca, Dear Mama

Kierowca autobusu z San Francisco twierdzi, że ma prawa do tantiem z tytułu popularności klasycznego utworu Tupaca "Dear Mama". Powódźcy, znany jako MC Flood, był kiedyś znajomym Tupaca i twierdzi, że pomógł mu napisać tekst tej piosenki. Sprawa ta pokazuje, jak skomplikowane mogą być prawa autorskie w przypadku utworów muzycznych.

Kluczowe wnioski:
  • MC Flood twierdzi, że pomagał Tupacowi pisać tekst piosenki "Dear Mama", więc powinien dostawać tantiemy.
  • Fani Tupaca są oburzeni - uważają że to kłamstwo i próba zyskania na jego dziedzictwie.
  • Sprawa pokazuje jak trudne jest udowodnienie autorstwa tekstów - często powstają one w wyniku współpracy.
  • Prawnicy MC Flood będą mieli ciężkie zadanie, aby udowodnić jego rzekomy wkład w powstanie utworu.
  • Bez wątpienia sprawa wywoła ożywioną debatę na temat ochrony praw autorskich.

Powódźcy kierowcy autobusu wytoczył proces o tantiemy za utwór "Dear Mama"

Terrence Thomas, znany również jako Master Tee, wytoczył proces sądowy, w którym domaga się tantiem za swój wkład w powstanie kultowego już utworu Tupaca "Dear Mama". Thomas był kiedyś producentem muzycznym i DJ-em, a także znajomym legendarnego rapera.

W pozwie Thomas twierdzi, że miał znaczący udział w stworzeniu tej piosenki, która ukazała się na albumie "Me Against The World" w 1995 roku. Jednak jego rola jako współproducenta utworu nie została odpowiednio doceniona i nie otrzymał z tego tytułu należnych mu tantiem.

Terrence Thomas powołuje się na wywiady z samym Tupakiem, w których raper przyznawał, że to on stworzył oryginalny bit tej piosenki. Ma również dowody w postaci ręcznie pisanych notatek, na których widnieje jego nazwisko jako twórcy muzyki.

Zarzuty o spisek mający na celu pozbawienie Thomasa tantiem

W pozwie padają mocne oskarżenia o spisek pomiędzy wytwórnią Interscope Records, firmą macierzystą Universal Music Group i producentem Tonym D. Pizarro. Ich celem miało być zminimalizowanie roli Thomasa w powstaniu "Dear Mama", aby nie musieć dzielić się z nim dochodami z tantiem.

Jak twierdzi Thomas, to właśnie on stworzył oryginalną wersję tej piosenki z Tupakiem w 1993 roku. Następnie Pizarro wykorzystał ten utwór jako podstawę do stworzenia ostatecznej wersji, która trafiła na album w 1995 roku.

Terrence Thomas domaga się uznania za producenta i współautora "Dear Mama"

W związku ze swoim rzekomym wkładem w powstanie jednego z najsłynniejszych utworów Tupaca, Terrence Thomas domaga się teraz odpowiedniego uznania jego roli. Oczekuje zapisania go w napisach jako współproducenta, współautora tekstu i współwłaściciela praw do tej piosenki.

Oprócz uznania go za twórcę, Thomas żąda również wypłaty odpowiednich tantiem, czyli wynagrodzenia za eksploatację utworu przez ćwierć wieku od premiery.

Stanowisko wytwórni Interscope Records i Universal Music Group na razie pozostaje nieznane. Prawnicy tych firm z pewnością będą kwestionować roszczenia kierowcy autobusu z Nowego Jorku.

Wpływ na dalsze losy sprawy może mieć prestiżowa rejestracja

Na korzyść Thomasa przemawia fakt, że utwór "Dear Mama" został uznany za tak kultowy, iż trafił do rejestru Library of Congress. Jest to prestiżowa lista najważniejszych dzieł kultury amerykańskiej.

Tym samym został doceniony unikalny charakter i wartość tej piosenki. Być może pomoże to Terrence'owi Thomasowi w udowodnieniu swojego rzekomego wkładu w jej powstanie w sądzie.

Czytaj więcej: Muzyka była kluczowym elementem młodości gwiazdy PinkPantheress

Pozew dotyczy również serialu dokumentalnego o historii utworu

Oprócz wytwórni muzycznych, Terrence Thomas pozwał także wiele hollywoodzkich studiów filmowych, takich jak Warner Bros, Fox, Disney czy NBC Universal. Powodem jest wyprodukowany przez nie serial dokumentalny pt. "Dear Mama", który miał premierę w 2022 roku.

5-odcinkowy serial opowiada historię piosenki, a także relacji Tupaca ze swoją matką Afeni Shakur. Jednak zdaniem Thomasa, twórcy produkcji bezprawnie wykorzystali chroniony prawami autorskimi utwór bez jego zgody.

W związku z tym żąda on również od tych firm wypłaty odszkodowania za naruszenie jego domniemanych praw do piosenki "Dear Mama".

Wydaje się, że sprawa będzie miała długi i skomplikowany przebieg. Sąd będzie musiał zbadać twierdzenia Thomasa i ocenić zasadność jego roszczeń. Bez wątpienia to głośny proces z udziałem świata hip hopu i show biznesu.

Podsumowanie

Powódźcy Kierowcy Autobusu Twierdzi, że Ma Prawo do Tantiem za Klasykę Tupaca, Dear Mama

Sprawa Terrence'a Thomasa, znanego też jako Master Tee, z pewnością wzbudzi sensację i kontrowersje w świecie muzyki. Ten kierowca autobusu i były producent muzyczny twierdzi, że pomagał Tupacowi tworzyć jego legendarny utwór "Dear Mama". Teraz domaga się uznania swojego wkładu i wypłaty tantiem.

Zarzuty Thomasa są poważne - oskarża on wytwórnie płytowe i innych producentów o spisek, mający na celu zminimalizowanie jego roli. Jego prawnicy będą musieli przedstawić solidne dowody, aby sąd przyznał mu rację. Nie będzie to łatwe, bo minęło przecież ponad 25 lat.

Co ciekawe, pozew dotyczy nie tylko firm muzycznych, ale również wytwórni filmowych. Powodem jest serial dokumentalny o historii piosenki "Dear Mama". Wygląda na to, że Thomas chce zarobić na popularności tego kultowego już utworu Tupaca.

Bez względu na finał tej sprawy, już teraz rozgrzewa ona plotkarskie media. Z pewnością fani będą śledzić jej koleje losu. Jedno jest pewne - o Tupacu i jego muzyce znów zrobi się głośno za sprawą tego pozwu.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Imieniny Wiktora: tradycje i zwyczaje obchodzenia imienin
  2. Szalony tekst Aerosmith: poznaj jego znaczenie i siłę
  3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
  4. Bas gitara elektryczna - Najwiępszy wybór modeli
  5. Czy gwiazdor KISS Paul Stanley obawiał się o swoje zdrowie? Szczegóły wstrząsającej sytuacji
Autor Marta Kwapińska
Marta Kwapińska

Wokalistka z duszą, zachęcam do eksploracji własnego głosu. Techniki wokalne i emocjonalny przekaz piosenek to moja specjalność. Muzyka łączy naszą duszę z melodią życia.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły