News

Peter Gabriel wyprzedza ATEEZ i zdobywa trzecie miejsce na liście albumów z I/o

Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk09.12.20237 min.
Peter Gabriel wyprzedza ATEEZ i zdobywa trzecie miejsce na liście albumów z I/o

Peter Gabriel wyprzedza ATEEZ i zdobywa trzecie miejsce na liście albumów z I/o po zaciętej walce o pierwsze miejsce z koreańskim boysbandem. Był to jego pierwszy numer jeden na listach od 37 lat i dopiero trzeci w karierze solowej. Fani czekali aż 21 lat na nowy materiał od artysty.

Kluczowe wnioski:
 • Peter Gabriel pokonał ATEEZ i trafił na szczyt listy albumów UK Albums Chart po raz pierwszy od 1986 roku.
 • Nowy album "i/o" to pierwszy materiał studyjny Gabriela od 21 lat i najwyżej notowany od 1992 roku.
 • ATEEZ odnotował najlepszy jak do tej pory wynik w Wielkiej Brytanii, docierając do 2. miejsca z albumem "The World Ep.Fin: Will".
 • Bożonarodzeniowy krążek Michaela Bublé "Christmas" awansował o jedną pozycję na 3. miejsce.
 • Debiutancki album Soft Cell "Non-Stop Erotic Cabaret" powrócił na listy przebojów po 41 latach, docierając do 40. pozycji.

Peter Gabriel pokonuje ATEEZ i zdobywa trzecie miejsce na liście albumów z "i/o"

Po zaciętej walce o pierwsze miejsce z wschodzącym boysbandem K-popowym ATEEZ, Peter Gabriel zwyciężył wyścig i zdobył swój trzeci solowy numer jeden na liście albumów UK Albums Chart z płytą "i/o". Jest to jego pierwszy szczyt listy w ciągu 37 lat kariery.

Były lider legendarnej grupy Genesis wydał pierwszy zestaw nowego materiału po 21 latach przerwy. Album "i/o" zadebiutował na pierwszym miejscu, stając się najwyżej notowanym albumem w dorobku Gabriela od czasu płyty "Us" z 1992 roku. Wcześniej wokalista cieszył się solowymi numerami jeden z albumami "Peter Gabriel 3" (1980) i "So" (1986).

"i/o" zajęło również drugie miejsce na liście winyli Official Vinyl Albums Chart oraz na liście Official Record Store Chart.

Zespół ATEEZ zanotował najlepszy jak dotąd wynik w Wielkiej Brytanii, docierając do 2. miejsca z płytą "The World Ep.Fin: Will". Jest to trzecia i ostatnia część trylogii "The World", która przyniosła członkom Hongjoongowi, Seonghwie, Yunho, Yeosangowi, Sanowi, Mingiemu, Wooyoungowi i Jongho najwyższą dotąd pozycję - wcześniej dotarli do 10. miejsca z albumem "The World Ep.2: Outlaw".

Bożonarodzeniowy album Michaela Bublé wraca do czołówki

Bożonarodzeniowy longplay Michaela Bublé "Christmas" awansował o jedną pozycję na 3. miejsce listy. Album z 2011 roku zawiera m.in. cover przeboju "It’s Beginning to Look a Lot Like Christmas", który został niedawno okrzyknięty przez Official Charts największą świąteczną piosenką XXI wieku.

Tytułem podzielona jest również nowa bożonarodzeniowa płyta Cher "Christmas", która po raz pierwszy wdarła się do pierwszej dziesiątki dzięki niedawnej promocji w Wielkiej Brytanii (8). Wokalistka zaprezentowała m.in. singiel "DJ Play a Christmas Song" w popularnym programie The Graham Norton Show.

Powrót Pink i Soft Cell do UK Albums Chart

Album Pink "Trustfall", który był wcześniej na szczycie listy, powrócił do pierwszej dwudziestki dzięki wydaniu edycji specjalnej Tour Deluxe (15). Zawiera ona nowe utwory, m.in. "Dreaming" nagrany z Marshmello i Stingiem oraz najnowszy singiel "All Out of Fight".

Debiutancki album Soft Cell "Non-Stop Erotic Cabaret" powrócił do pierwszej czterdziestki po 41 latach

Wpływowy debiut grupy Soft Cell "Non-Stop Erotic Cabaret" powrócił do Top 40 po raz pierwszy od 41 lat dzięki wznowieniu płyty w wielu formatach (31). Travis Scott również odnotował wzrost - jego dawny numer 1 "Utopia" podskoczył po premierze edycji fizycznej (33).

Podsumowanie wyników sprzedaży

Artysta Album Pozycja
Peter Gabriel "i/o" 1
ATEEZ "The World Ep.Fin: Will" 2
Michael Bublé "Christmas" 3

Oprócz pierwszej trójki i wspomnianych wcześniej powrotów Pink, Cher, Soft Cell czy Travisa Scotta, na liście pojawiło się kilka innych ciekawych tytułów. Fani z niecierpliwością wyczekują finałowych rozstrzygnięć oraz nowych propozycji artystów na 2023 rok.

Czytaj więcej: Take That zdobywa rekord w największy tydzień otwarcia dla brytyjskiego zespołu z 9 albumem This Life

Nowe materiały studyjne po latach przerwy

Zarówno dla Petera Gabriela, jak i Soft Cell był to powrót z nowym materiałem studyjnym odpowiednio po 21 i 41 latach przerwy. Pokazuje to, że na muzykę, podobnie jak na wino, przychodzi czas. Fani dawno niesłyszanych artystów z radością przyjmują ich comebacki, nawet po kilkudziesięciu latach nieobecności na scenie.

W przypadku Gabriela album "i/o" zebrał entuzjastyczne recenzje i pokazał, że twórca nadal ma wiele do zaoferowania, a jego nowe brzmienie odpowiada obecnym trendom. Debiut Soft Cell także obronił się mimo upływu czterech dekad - piosenki grupy na nowo trafiły do słuchaczy. Obaj wykonawcy udowodnili, że dobra muzyka nie starzeje się i zawsze może znaleźć nowych odbiorców.

Wpływ promocji i wznowień

Wysokie miejsca na listach przebojów odnotowali również Cher i Travis Scott. Choć ich albumy nie są premierowe, otrzymały nowe życie dzięki intensywnej promocji i wydaniu specjalnych edycji. Oboje artyści wzięli udział w programach telewizyjnych promując swoje płyty. Travis Scott natomiast po raz pierwszy wydał album "Utopia" fizycznie, dotąd dostępny był jedynie cyfrowo.

Pokazuje to, że sama muzyka to nie wszystko - ważny jest również zasięg i skuteczna kampania. Dobry marketing potrafi ożywić starsze wydawnictwa niemal tak samo, jak nowości.

 • Po 37 latach przerwy Peter Gabriel zanotował swój trzeci solowy numer jeden - tym razem z albumem "i/o".
 • Drugie miejsce należało do boysbandu ATEEZ, który odnotował najlepszy jak dotąd wynik w UK.
 • Stare hity Michaela Bublé, Cher, Pink, Soft Cell i Travisa Scotta powróciły do czołówki listy albumów po promocji i wznowieniach.
 • Nowe materiały studyjne Gabriela i Soft Cell po 21 i 41 latach przerwy pokazują, że dobra muzyka jest ponadczasowa.
 • Skuteczny marketing i dystrybucja potrafią ożywić starsze albumy niemal tak samo mocno, jak nowości.

Podsumowanie

Peter Gabriel wyprzedza ATEEZ i zdobywa trzecie miejsce na liście albumów z I/o

W moim artykule przyjrzałem się wynikom ostatniego notowania brytyjskiej listy albumów UK Albums Chart. Przeanalizowałem powrót do czołówki kilku znanych artystów po latach przerwy oraz fenomen starszych hitów, które niespodziewanie znów zyskują popularność.

Omówiłem zwycięstwo Petera Gabriela i jego pierwszy od 37 lat numer jeden z płytą "i/o". Pokazałem, jak ważny jest czas w muzyce i że fani cierpliwie czekają na powrót dawno niesłyszanych wykonawców. Wspomniałem też o świetnym wyniku debiutującego w UK boysbandu ATEEZ.

Nie zapomniałem o starych przebojach, które niespodziewanie wróciły do listy - płytach Michaela Bublé, Cher, Pink, Soft Cell i Travisa Scotta. Omówiłem wpływ ich promocji, wznowień i wydań specjalnych na nową popularność tych albumów. Pokazałem, jak skuteczny marketing może ożywić starsze wydawnictwa.

Podsumowując, wykazałem że dobra muzyka nie starzeje się i po latach wciąż znajduje nowych słuchaczy. Ważne jednak, by w odpowiedni sposób ją zaprezentować światu. Właśnie temu służą wznowienia, nowe wydania i koncerty promocyjne. Przypominają one o „starych” artystach i ich ponadczasowej twórczości.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 2. Instrument muzyczny puzon - Opis, Historia, Zastosowanie
 3. Czy gwiazdor KISS Paul Stanley obawiał się o swoje zdrowie? Szczegóły wstrząsającej sytuacji
 4. Tuba - historia, rodzaje i budowa tego dętego instrumentu muzycznego
 5. 10 istotnych faktów o... horrified, ale zaskoczeni przez wynik
Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk

Pasjonat gitar i instrumentów strunowych. Na blogu dzielę się wiedzą o grze i wyborze sprzętu. Muzyka to moja droga życiowa.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły