News

Osiągnięto porozumienie w sprawie byłego pracownika marki Yeezy

Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk22.11.20236 min.
Osiągnięto porozumienie w sprawie byłego pracownika marki Yeezy

Osiągnięto porozumienie w sprawie byłego pracownika marki Yeezy. Jak podaje CNN, Kanye West zawarł ugodę z jednym z byłych pracowników swojej firmy odzieżowej Yeezy, kończąc tym samym proces sądowy. Pracownik oskarżył rapera o mobbing i zastraszanie. Ugoda jest poufna, nie ujawniono jej szczegółów ani kwoty odszkodowania.

Kluczowe wnioski:
 • Kanye West zawarł ugodę w procesie z byłym pracownikiem marki Yeezy
 • Pracownik oskarżył go o mobbing i zastraszanie w miejscu pracy
 • Szczegóły ugody są poufne, nie ujawniono kwoty odszkodowania
 • To kończy proces sądowy z tym konkretnym pracownikiem
 • W przeszłości pojawiały się oskarżenia o toksynyczne środowisko pracy w firmie Yeezy

Naruszenia prawa pracy w sprawie byłego pracownika Yeezy

Według dokumentów sądowych, była pracownica Yeezy Taliah Leslie oskarżyła Kanye Westa i kierownictwo marki o łamanie prawa pracy w Kalifornii. Chodziło o niewłaściwą klasyfikację pracowników jako niezależnych kontrahentów, przez co byli pozbawieni należnych świadczeń i wynagrodzeń.

Leslie twierdziła, że zmuszano ją do udziału w obowiązkowych wyjazdach służbowych np. do Wyoming czy Francji, nie pokrywając kosztów ani nie wypłacając diet. Nie zwracano jej również kosztów telefonu i internetu, niezbędnych do wykonywania pracy.

Szczegóły zarzutów byłej pracownicy

Jak podkreślała Leslie, pracownicy Yeezy byli traktowani jak niezależni kontrahenci, choć w rzeczywistości podlegali sztywnym zasadom firmy dotyczącym godzin i obowiązków. Oznaczało to brak ochrony prawnej oraz świadczeń pracowniczych.

Kobiecie nie zwracano kosztów licznych delegacji, do których była zobowiązana. Nie pokrywano też opłat za telefon i internet, kluczowe dla jej pracy. W rezultacie poniosła duże koszty z własnej kieszeni.

Szczegóły porozumienia z byłym pracownikiem Yeezy

Kanye West zdecydował się zawrzeć ugodę w procesie z byłą pracownicą Taliah Leslie. Szczegóły porozumienia nie zostały ujawnione mediom, wiadomo jedynie, że sprawa została pomyślnie zakończona.

Nie wiadomo, jaką kwotę odszkodowania otrzymała kobieta. Prawdopodobnie doszło jednak do ugody pozasądowej, by uniknąć dalszych konsekwencji prawnych dla marki Yeezy.

Cisza w sprawie warunków ugody

Zarówno prawnicy, jak i sama Leslie nie skomentowali warunków zawartego porozumienia. Najwidoczniej zdecydowano się zachować je w tajemnicy, prawdopodobnie na wyraźne żądanie Kanye Westa.

Wszystko wskazuje więc na to, że ugoda jest dla rapera korzystna - inaczej media z pewnością poznałyby jej szczegóły. Na razie jednak muszą poprzestać na ogólnym stwierdzeniu, że sprawa została zamknięta.

Czytaj więcej: Emocjonalny hołd Taylor Swift dla zmarłego fana z Brazylii podczas trasy koncertowej Eras

Dyskryminacja pracownicza w marki Yeezy Kanye Westa

Nie jest to pierwszy raz, gdy zarzuca się marce Yeezy oraz Kanye Westowi dyskryminację i łamanie praw pracowniczych. Według kilku byłych pracowników firmy Yeezy, panowała tam toksyczna atmosfera, brak poszanowania godności zatrudnionych oraz dyskryminacja ze względu na płeć czy rasę.

Kobiety i pracownicy nienależący do mniejszości etnicznych mieli być szykanowani i poniżani. Dodatkowo nie przestrzegano przepisów dotyczących wynagrodzeń, świadczeń socjalnych czy zwrotu kosztów firmowych.

Atmosfera w miejscu pracy wpływa na wszystko - począwszy od poczucia własnej wartości po osiągane wyniki. Należy to zmienić.

Sytuacja wymaga zdecydowanej reakcji i naprawy kultury organizacyjnej w Yeezy, tak by szanować prawa i godność każdego pracownika bez względu na płeć, rasę czy status materialny.

Odmowa wypłacenia należnych świadczeń pracownikom Yeezy

Osiągnięto porozumienie w sprawie byłego pracownika marki Yeezy

Kolejnym zarzutem pod adresem firmy Yeezy i jej właściciela jest odmowa wypłacenia należnych świadczeń pracownikom lub zwrotu kosztów poniesionych na rzecz firmy.

Nie tylko Taliah Leslie została poszkodowana. Jeszcze kilka innych osób zgłaszało, że nie otrzymało należnego wynagrodzenia za nadgodziny czy zwrot kosztów podróży służbowych i opłat telekomunikacyjnych.

 • Nieuczciwe traktowanie pracowników Yeezy
 • Brak zwrotu kosztów firmowych
 • Odmowa wypłaty nadgodzin

Tego typu praktyki są niedopuszczalne i naruszają prawa pracownicze. Właściciele Yeezy powinni jak najszybciej zmienić politykę firmy, zwłaszcza jeśli chcą uchronić markę przed dalszymi problemami wizerunkowymi i finansowymi.

Zakończenie współpracy z Adidas - koniec Yeezy fashion partnership

Porozumienie z byłą pracownicą to niejedyne kłopoty, z jakimi mierzy się ostatnio Kanye West. W październiku 2022 roku niemiecki koncern Adidas zakończył lukratywną współpracę z marką Yeezy i samym raperem po ponad dekadzie partnerstwa.

Powód zakończenia współpracy z Yeezy przez Adidas Antysemickie wpisy Kanye Westa w mediach społecznościowych
Szacowana wartość Yeezy fashion partnership z Adidasem 1,5 - 2 mld dolarów rocznie
Skutki biznesowe decyzji Adidasa Wyprzedaż zapasów butów Yeezy po obniżonych cenach

Powodem były kontrowersyjne, antysemickie wypowiedzi rapera, które wzbudziły powszechne oburzenie. W efekcie Adidas zdecydował się pozbyć milionów par butów z linii Yeezy, wyprzedając je po promocyjnych cenach.

Obwinienie Kanye Westa o komentarze antysemickie

Po tym, jak Kanye West zamieścił w mediach społecznościowych wpisy negujące Holocaust i sugerujące żydowski spisek, spotkała go powszechna krytyka.

Raper został oskarżony o szerzenie mowy nienawiści i antysemickich teorii spiskowych. Jego konta na Twitterze i Instagramie zostały zawieszone, a marki takie jak Adidas, Gap i Balenciaga zerwały z nim współpracę.

Sam West początkowo bronił się, twierdząc, że ma prawo do wolności słowa. Jednak jego ksenofobiczne wypowiedzi spotkały się ze zdecydowaną reakcją mediów i opinii publicznej. W efekcie raper poniósł poważne konsekwencje biznesowe i wizerunkowe.

Podsumowanie

Sprawa byłej pracownicy Yeezy, która oskarżyła Kanye Westa o łamanie prawa pracy, zakończyła się ugodą. Nie wiadomo, na jakich warunkach, ale najwyraźniej raperowi zależało na cichym załatwieniu problemu.

To kolejne oskarżenia pod adresem marki Yeezy o toksyczne środowisko pracy, dyskryminację i łamanie praw pracowniczych. Sytuacja wymaga zmian w funkcjonowaniu firmy, by chronić godność i prawa każdego zatrudnionego.

Do problemów wizerunkowych doszły problemy biznesowe - Adidas zakończył intratną współpracę z Yeezy po antysemickich wpisach Kanye Westa. Raper spotkał się z powszechną krytyką i utratą kluczowych partnerów.

Miejmy nadzieję, że ta sytuacja zmobilizuje celebrytę do refleksji i zmiany postępowania. Przede wszystkim jednak potrzebne są reformy w funkcjonowaniu marki Yeezy, by szanować prawa i godność pracowników.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Imieniny Wiktora: tradycje i zwyczaje obchodzenia imienin
 2. Szalony tekst Aerosmith: poznaj jego znaczenie i siłę
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Bas gitara elektryczna - Najwiępszy wybór modeli
 5. Czy gwiazdor KISS Paul Stanley obawiał się o swoje zdrowie? Szczegóły wstrząsającej sytuacji
Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk

Pasjonat gitar i instrumentów strunowych. Na blogu dzielę się wiedzą o grze i wyborze sprzętu. Muzyka to moja droga życiowa.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły