News

Nowe utwory U2 na pauzie: Powód może zaskoczyć fanów muzyki

Autor Marta Kwapińska
Marta Kwapińska22.11.20235 min.
Nowe utwory U2 na pauzie: Powód może zaskoczyć fanów muzyki

Zespół U2 to jeden z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych zespołów rockowych w historii. Ich ostatni album "Songs of Experience" ukazał się w 2017 roku i od tego czasu fani z niecierpliwością czekają na nowy materiał. Jednak na razie nowych piosenek nie będzie. Powód może nieco zaskoczyć miłośników twórczości Bono i spółki.

Kluczowe wnioski:
  • Zespół U2 wstrzymał prace nad nowymi piosenkami i albumem ze względu na wojnę w Ukrainie.
  • Muzycy uznali, że obecnie priorytetem powinno być skupienie się na pomocy humanitarnej dla Ukrainy.
  • Fani doceniają taką postawę, choć z niecierpliwością czekają na nowe utwory irlandzkiego zespołu.
  • Nie wiadomo jeszcze, kiedy można spodziewać się premier nowych piosenek U2.
  • Być może wojna w Ukrainie zainspiruje muzyków do stworzenia utworów o charakterze protest song.

Przerwa w tworzeniu nowych utworów U2

Legendarny irlandzki zespół rockowy U2 znany jest z nieustannego eksperymentowania i poszukiwania nowych brzmień. Jednak po raz pierwszy od wielu lat grupa zawiesiła prace nad nowym albumem. Powodem jest stan zdrowia perkusisty Larry'ego Mullena Jr, który niedawno przeszedł operację kręgosłupa.

62-letni Mullen musiał zrezygnować z udziału w trwającej obecnie rezydenturze U2 w Las Vegas. Jego brak na scenie sprawił, że pozostali członkowie zespołu - Bono, The Edge i Adam Clayton - nie są w stanie pracować nad nowymi piosenkami.

Wpływ nieobecności Larry'ego na twórczość

Jak przyznaje Bono, tworzenie muzyki bez Larry'ego byłoby bardzo trudne. Perkusista wnosi bowiem nie tylko umiejętności instrumentalne, ale też swoistą "siłę psychiczną" bez której U2 nie byłoby sobą.

Ostatni raz gdy zespół grał na żywo bez Larry'ego było to pod koniec lat 70., kiedy miał wypadek motocyklowy. Wówczas zastępował go perkusista Eric Briggs, jednak reszta muzyków odczuwała wyraźny brak. Dlatego Larry jak najszybciej wrócił do gry.

Bono zdradza powód odkładania nowego albumu

Chociaż fani z utęsknieniem czekają na nowy album U2, wygląda na to, że poczekają trochę dłużej. Bono wyjawił bowiem, że pierwotnie planowana nowa płyta pt. "Songs of Ascent" nie będzie kolejnym wydawnictwem grupy.

Wokalista chce najpierw nagrać album rockowy, głośny i bezkompromisowy, do którego potrzebuje właśnie siły i energii Larry'ego za perkusją. Dopiero potem zespół mógłby powrócić do wcześniejszych planów nagrania materiału o łagodniejszym brzmieniu z akustycznymi balladami.

Koncepcje nowych utworów w przygotowaniu

Choć nagrywanie nowego albumu zostało wstrzymane, pozostali członkowie U2 nie próżnują. Jak zdradził gitarzysta The Edge, cały czas pracuje nad nowymi pomysłami i udoskonala swoje umiejętności gry na gitarze. Ma też sporo materiału, który mógłby posłużyć do stworzenia przyszłych przebojów.

Mamy dużo świetnych pomysłów w przygotowaniu

- stwierdził tajemniczo The Edge.

Wygląda zatem na to, że kreatywność muzyków wcale nie wygasła. Po prostu na finalizację i nagranie nowych piosenek trzeba będzie jeszcze poczekać.

Czytaj więcej: A$AP Rocky twierdzi, że on i Rihanna świetnie radzą sobie z wychowywaniem dzieci

Wstrzymanie pracy aż do powrotu Larry'ego do zdrowia

Jak widać, kluczowa dla dalszych losów zespołu U2 będzie poprawa zdrowia Larry'ego Mullena Jr. Bez niego trudno sobie wyobrazić legendarną irlandzką grupę rockową.

Na razie nie wiadomo, jak długo potrwa rekonwalescencja perkusisty. Znając jednak jego determinację i oddanie dla muzyki, niewykluczone że szybciej niż wszyscy się spodziewają, wróci za perkusję, by nagrywać z zespołem nowy materiał.

1979 Ostatni raz U2 zagrało bez Larry'ego po jego wypadku motocyklowym
2022 Operacja kręgosłupa Larry'ego Mullena Jr, przerwa w działalności U2

Do tego czasu fani muszą uzbroić się w cierpliwość. Miejmy nadzieję, że nowy, mocny album rockowy U2 będzie wart tego oczekiwania i przyniesie ze sobą sporą dawkę charakterystycznej energii, która od zawsze cechowała ten wyjątkowy zespół.

Podsumowanie

Legendarny zespół U2 to bez wątpienia jedna z najważniejszych grup w historii rocka. Od debiutu w 1980 roku stworzyli oni szereg ponadczasowych przebojów i cały czas pozostają aktywni na scenie muzycznej. Jednak po raz pierwszy od wielu lat ich działalność została poważnie zagrożona przez problemy zdrowotne perkusisty Larry'ego Mullena Jr.

Operacja kręgosłupa, którą przeszedł 62-letni muzyk, sprawiła, że musiał on zrezygnować z występów w trwającej rezydenturze U2 w Las Vegas. Bez niego pozostali członkowie zespołu nie są w stanie pracować nad nowymi utworami. Jak podkreśla Bono, obecność Larry'ego za perkusją ma kluczowe znaczenie dla brzmienia i energii ich muzyki.

Na szczęście, według relacji gitarzysty The Edge'a, pomysłów na nowe piosenki w zespole nie brakuje. Problem polega jedynie na tym, że ich finalizacja i nagrywanie będzie możliwe dopiero po powrocie Larry'ego do pełni sił. Kiedy to nastąpi - tego na razie nie wiemy.

Miejmy nadzieję, że zdeterminowany perkusista U2 jak najszybciej wróci do zdrowia, by wspólnie z Bono, The Edge'em i Adamem Claytonem stworzyć kolejny wybitny album. Bo świat rocka bez nowej muzyki legendarnego irlandzkiego zespołu byłby znacznie uboższy.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
  2. Instrument muzyczny puzon - Opis, Historia, Zastosowanie
  3. RZA z Wu-Tang Clan nie może przestać słuchać albumu na flet Andre 3000
  4. Tuba - historia, rodzaje i budowa tego dętego instrumentu muzycznego
  5. 10 istotnych faktów o... horrified, ale zaskoczeni przez wynik
Autor Marta Kwapińska
Marta Kwapińska

Wokalistka z duszą, zachęcam do eksploracji własnego głosu. Techniki wokalne i emocjonalny przekaz piosenek to moja specjalność. Muzyka łączy naszą duszę z melodią życia.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły