Filmy

Najlepsze stare polskie filmy, które musisz obejrzeć

Autor Halina Sikora
Halina Sikora22.11.20236 min.
Najlepsze stare polskie filmy, które musisz obejrzeć

Stare polskie filmy to skarbnica wspaniałych historii i niezapomnianych kreacji aktorskich. Choć minęły dekady od ich powstania, wciąż zachwycają widzów i zajmują szczególne miejsce w polskiej kulturze.

Kluczowe wnioski:

 • Stare polskie filmy odznaczają się niezrównanym klimatem i nietypową atmosferą.
 • Aktorzy grający w starych polskich filmach stworzyli niezapomniane, wyraziste postacie.
 • Fabuły wielu starych polskich filmów nadal są aktualne i poruszają ważne problemy.
 • Stare polskie filmy mają ogromny wpływ na współczesną kinematografię.
 • Oglądanie starych polskich filmów to świetny sposób na poznanie historii polskiej kultury.

Klasyka polskiego kina – produkcje, które wzbudzają emocje i zachęcają do kliknięcia

Polskie kino ma bogatą historię, a wiele filmów sprzed dekad wciąż zachwyca widzów i zajmuje wyjątkowe miejsce w polskiej kulturze. Które produkcje uznaje się za klasykę i koniecznie warto do nich kliknąć?

Bez wątpienia do kanonu gatunku należy „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego z 1962 roku. Psychologiczny dramat o małżeństwie, które zaprasza na swój jacht autostopowicza, buduje napięcie i zachwyca stylistyką. Reżyser genialnie operuje suspensem, a film był nawet nominowany do Oscara.

Równie ceniony jest „Człowiek z marmuru” Andrzeja Wajdy z 1977 roku. Film opowiada historię robotnika Mateusza Birkuta, symbolu walki klasy robotniczej, który nagle popadł w niełaskę władz. Wstrząsająca analiza systemu komunistycznego i portret człowieka złamanego przez ten system. Obraz zdobywca liczne nagrody i miano przełomowego w polskim kinie.

Fenomenalny „Dekalog” Kieślowskiego

Na uwagę z pewnością zasługuje „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego z 1988 roku. To 10 filmów, luźno nawiązujących do Dziesięciu Przykazań, każdy trwający około godziny. Poruszają tematy grzechu, kary, wybaczania i ludzkich relacji, tworząc wstrząsającą mozaikę losów.

„Dekalog” pokazywał, że Kieślowski jest mistrzem kina moralnego nieporównaniego z żadnym innym twórcą. Dzieło to jest uznawane za jedno z największych osiągnięć w historii kinematografii i koniecznie warto do niego kliknąć.

Nieformalna trylogia filmów wojennych Andrzeja Wajdy

Andrzej Wajda jak mało kto potrafił pokazać tragedię wojny i jej koszmarne konsekwencje. Jego nieformalna trylogia „Pokolenie”, „Kanał” i „Popiół i diament” to absolutna czołówka polskich filmów wojennych.

„Pokolenie” z 1955 roku opowiada o grupie młodych ludzi, którzy dojrzewają w realiach okupacji niemieckiej i angażują się w podziemną walkę. Reżyser pokazuje ich rozterki, dramatyzm sytuacji i trudne wybory moralne.

Z kolei „Kanał” z 1957 roku to przejmująca opowieść o grupie powstańców warszawskich, którzy uciekają kanałami z oblężonej stolicy. Wajda osiąga mistrzostwo stylistyczne, tworząc wizję istnego piekła na ziemi.

Najlepszym z trylogii jest „Popiół i diament” z 1958 roku. Film świetnie łączy walory fabularne z artystycznymi i do dziś uznawany jest za arcydzieło polskiego kina.

Inne filmy wojenne warte uwagi

Poza trylogią Wajdy na uwagę zasługują także inne produkcje podejmujące tematykę wojenną. Na przykład głośny „Pianista” Romana Polańskiego z 2002 roku opowiadający historię Władysława Szpilmana czy „W ciemności” Agnieszki Holland z 2011 roku o losach Żydów ukrywających się we Lwowie.

Te i inne filmy wojenne pokazują najmroczniejsze karty naszej historii, ale dzięki wysokiej jakości artystycznej i uniwersalnej tematyce warto do nich kliknąć.

Najlepsze polskie filmy kryminalne - produkcje, które trzymają w napięciu

Kino sensacyjne zyskało w ostatnich latach na popularności, a polscy twórcy mają w tym gatunku spore osiągnięcia. Do najlepszych rodzimych filmów kryminalnych z pewnością należą:

 • „Psy” Władysława Pasikowskiego z 1992 roku - film odwracający konwencje policyjnego kina akcji i pełen czarnego humoru;
 • „Dług” Krzysztofa Krauzego z 1999 roku - mroczny thriller gangsterski oparty na prawdziwych wydarzeniach z przełomu lat 80. i 90.;

Obydwa filmy z powodzeniem łączą rozrywkę z wartką akcją, intrygującą fabułą i ponadczasowym przesłaniem. Dlatego z pewnością warto kliknąć, aby je zobaczyć.

TytułReżyserRok
„Pitbull”Patryk Vega2005
„Jestem mordercą”Maciej Pieprzyca2016

Równie wysoką jakość mają inne produkcje wymienione w tabeli. Polskie kino sensacyjne ma do zaoferowania wiele ciekawych i angażujących historii, które zachęcają do kliknięcia.

Komedie, które bawią po latach – polskie hity komediowe

Polskie komedie mają wielu wiernych fanów, którzy uwielbiają do nich wracać. Kilka tytułów to prawdziwe klasyki gatunku, warte kliknięcia mimo upływu czasu.

Na pewno do takich produkcji należą: „Miś” Stanisława Barei z 1980 roku, genialna i ponadczasowa satyra na PRL, „Dzień Świra” Marka Koterskiego z 2002 roku z fenomenalną kreacją Marka Kondrata czy też „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego z 2004 roku. Wszystkie te filmy ze względu na uniwersalne przesłanie po latach wciąż bawią i wzruszają.

Młodsze komedie również warte uwagi

W ostatnich latach także powstało kilka znakomitych komedii, które warto obejrzeć. Na przykład „Bogowie” Łukasza Palkowskiego z 2014 roku opowiadający z humorem historię Zbigniewa Religi, pioniera polskiej kardiochirurgii.

Polskie komedie to zatem nie tylko stare i kultowe tytuły. Nowsze produkcje również mają wysoki poziom, intrygującą fabułę i świetne role. Dlatego z pewnością warto kliknąć także i do nich.

Polskie filmy ostatnich lat – nowe produkcje warte uwagi

Oprócz starszych tytułów, warto zwrócić uwagę na nowe polskie produkcje, które zdobywają uznanie krytyków i widzów. W ostatnich latach powstało kilka wybitnych filmów.

Na przykład „Ida” Pawła Pawlikowskiego z 2013 roku opowiadająca o młodej zakonnicy poszukującej prawdy o swoim pochodzeniu. Obraz zdobył Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Z kolei „Zimna wojna” tego samego reżysera z 2018 roku to wciągający dramat miłosny rozgrywający się na tle powojennych zawirowań.

Warto wymienić także „Boże ciało” Jana Komasy z 2019 roku z świetną rolą Bartosza Bieleni czy „Ostatnią rodzinę” z 2016 roku opowiadającą o artyście Zdzisławie Beksińskim. Te i inne nowe polskie produkcje mają wysoki poziom artystyczny, dlatego zdecydowanie należy kliknąć i je zobaczyć.

Alternatywne filmy, które zasługują na uwagę

Oprócz głośnych i nagradzanych produkcji, istnieje wiele mniej rozpoznawalnych, ale równie interesujących polskich filmów. Na przykład animacje „Katedra” Tomasza Bagińskiego z 2002 roku czy „Twój Vincent” Doroty Kobieli z 2017 roku.

Można też wymienić takie tytuły jak „Pokot” Agnieszki Holland, „Plac Zbawiciela” Małgorzaty Szumowskiej czy „Wenecja” Jana Jakuba Kolskiego. Są to niszowe, ale bardzo dobre filmy z ciekawymi pomysłami i rolami.

Dla koneserów kina alternatywne produkcje mogą okazać się prawdziwymi perełkami, dlatego warto po nie kliknąć dla odmiany po głośnych przebojach.

Podsumowanie

Przedstawiony powyżej przegląd polskich filmów pokazuje, że rodzima kinematografia ma do zaoferowania wiele znakomitych produkcji - zarówno tych klasycznych, jak i zupełnie nowych. Bez wątpienia do najlepszych starych polskich filmów zaliczają się arcydzieła Kieślowskiego, Wajdy czy Polańskiego. Jednak obok nich powstają też nowe, świetne obrazy takich twórców jak Pawlikowski, Holland czy Komasa.

Mamy zatem szeroki wybór, jeśli szukamy polskich filmów, które warto obejrzeć. Gatunkowo też jest spore zróżnicowanie - od mistrzowskich dramatów, przez wciągające thrillery, po kultowe komedie. Bez względu więc na upodobania, każdy znajdzie coś dla siebie wśród prezentowanych tytułów. Warto te filmy poznać, aby lepiej zrozumieć polską kulturę i historię.

Stare polskie filmy to skarbnica wspaniałych opowieści i niezapomnianych ról. Choć wiele z nich powstało dekady temu, wciąż wywołują emocje i zachwycają widzów niemal na całym świecie. Dlatego koniecznie trzeba je nadrobić, jeśli ktoś ich jeszcze nie zna. To świetny sposób na poznanie polskiej historii i duszy.

Mam nadzieję, że przedstawiony materiał zachęcił Cię do samodzielnego obejrzenia wybranych polskich filmów. Myślę, że każdy znajdzie wśród nich produkcje, które go zainteresują i wzbogacą jego filmowy gust. Serdecznie polecam - sięgnij po te tytuły i sam przekonaj się o ich walorach!

Źródło: dreamfilmsw.se

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 2. Instrument muzyczny puzon - Opis, Historia, Zastosowanie
 3. RZA z Wu-Tang Clan nie może przestać słuchać albumu na flet Andre 3000
 4. Tuba - historia, rodzaje i budowa tego dętego instrumentu muzycznego
 5. 10 istotnych faktów o... horrified, ale zaskoczeni przez wynik
Autor Halina Sikora
Halina Sikora

Recenzentka koncertów i ekspertka muzyki klasycznej. Moje pióro maluje dźwięki na papierze, analizując dzieła mistrzów. Zapraszam do odkrywania świata dźwięków.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły