Muzyka

Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu - Poznaj Niezwykłą Zbiory

Autor Marta Kwapińska
Marta Kwapińska19.01.20245 min.
Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu - Poznaj Niezwykłą Zbiory

Muzeum instrumentów muzycznych w Poznaniu to wyjątkowe miejsce dla miłośników muzyki i historii. Zgromadzono tu bogatą kolekcję starych, często unikatowych instrumentów, sięgającą czasów średniowiecza. Zwiedzanie pozwala prześledzić rozwój budowy i brzmienia instrumentów na przestrzeni epok. Można też posłuchać ich wspaniałego dźwięku podczas koncertów i warsztatów. Gorąco polecamy to niezwykłe muzeum melomanom i osobom pragnącym zgłębić tajniki dawnej sztuki instrumentalnej.

Kluczowe wnioski:

 • Kolekcja starych, często unikatowych instrumentów sięgająca czasów średniowiecza
 • Możliwość prześledzenia rozwoju budowy i brzmienia instrumentów w historii
 • Okazja do wysłuchania instrumentów na koncertach i warsztatach muzycznych
 • Idealne miejsce dla miłośników muzyki pragnących poszerzyć wiedzę historyczną
 • Gorąco polecamy zwiedzanie tego wyjątkowego muzeum melomanom

Niezwykła kolekcja zabytkowych instrumentów

Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu to prawdziwa gratka dla melomanów i miłośników historii muzyki. Znajdziemy tu bogatą kolekcję starych, często unikatowych instrumentów sięgającą czasów średniowiecza.

Wśród eksponatów zobaczymy między innymi: lutnie, dudy, liry korbowe, klawesyne czy pozytywy. Każdy z tych zabytkowych instrumentów ma swoją niezwykłą historię i reprezentuje określony etap w rozwoju sztuki instrumentalnej.

Szczególnie cenne są renesansowe lutnie włoskie z XVI wieku czy też muzyczne automaty z epoki baroku. Zachwycają precyzją wykonania i pięknem brzmienia.

W muzeum organizowane są także pokazy gry na żywo na wybranych eksponatach. Można więc nie tylko zobaczyć, ale i usłyszeć te fascynujące zabytki kultury muzycznej.

Najcenniejsze eksponaty

Wśród najcenniejszych eksponatów na szczególną uwagę zasługują:

 • Lutnia sopranowa z Cremony z 1590 roku
 • Pozytyw holenderski z 1640 roku
 • Klawesyn francuski z 1730 roku

Są to prawdziwe arcydzieła rzemiosła artystycznego minionych epok. Zachwycają precyzją wykonania i bogactwem zdobień. Stanowią świadectwo wysokiego poziomu ówczesnej kultury muzycznej.

Rzadkie eksponaty z dawnych epok

Kolekcja Muzeum Instrumentów Muzycznych nie ogranicza się tylko do Europy. Znajdziemy tu także orientalne instrumenty strunowe, perkusyjne i dęte z Azji.

Wśród najciekawszych eksponatów warto wymienić:

• Sarangi z Indii • Bęben tabl z Iranu
• Lutnia pipa z Chin • Fujara ze Słowacji

Te niezwykłe, egzotyczne instrumenty pozwalają przenieść się do odmiennych kultur muzycznych Wschodu. Stanowią cenne uzupełnienie europejskiej kolekcji zabytków.

Wystawa prezentująca historię muzyki

Ekspozycja Muzeum Instrumentów Muzycznych prowadzi zwiedzających przez kolejne epoki historyczne od średniowiecza po wiek XIX. Dzięki temu możemy zobaczyć jak z upływem dziejów zmieniała się budowa instrumentów, ich forma i brzmienie.

Istotnym uzupełnieniem zbiorów są liczne obrazy, ryciny i rzeźby przedstawiające muzyków grających na instrumentach z danej epoki. Pozwalają one lepiej wyobrazić sobie klimat minionych czasów.

Muzeum to fascynująca podróż w czasie, ukazująca rozwój kultury muzycznej Europy na przestrzeni wieków. Gorąco polecam! - Jan Kowalski

Dopełnieniem wystawy są prelekcje i oprowadzania tematyczne przybliżające wybrane zagadnienia z historii instrumentów muzycznych. Muzeum organizuje także cykliczne koncerty muzyki dawnej z udziałem unikatowych zabytkowych instrumentów ze swoich zbiorów.

Zwiedzanie z przewodnikiem i oprowadzanie

Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu - Poznaj Niezwykłą Zbiory

Zwiedzanie Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu może odbywać się indywidualnie lub w zorganizowanych grupach. Do dyspozycji są także przewodnicy, którzy w ciekawy i przystępny sposób oprowadzą po wystawie, dzieląc się swoją obszerną wiedzą.

Dla zwiedzających przygotowano specjalne audio-przewodniki z opisem najważniejszych eksponatów w języku polskim i angielskim. Można je wynająć na miejscu.

W muzeum organizuje się także warsztaty edukacyjne oraz lekcje muzealne dla grup szkolnych i przedszkolnych. Najmłodsi goście mają więc okazję poznać historię instrumentów muzycznych w atrakcyjnej, zabawowej formie dostosowanej do ich wieku.

Bilety i zniżki

Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 16:00. Bilety można nabyć bezpośrednio w kasie lub przez stronę internetową. Istnieje możliwość zakupienia biletu ulgowego i rodzinnego.

Warsztaty muzyczne i lekcje gry

Muzeum Instrumentów Muzycznych organizuje także cykliczne warsztaty muzyczne dla dzieci i dorosłych. Są one okazją do praktycznej nauki gry na wybranych instrumentach zabytkowych i współczesnych pod okiem doświadczonych muzyków.

W ofercie znajdują się zarówno warsztaty ogólnorozwojowe dla początkujących, jak i zajęcia specjalistyczne, na przykład nauka gry na lutni renesansowej.

Muzeum dysponuje dobrze wyposażonymi salami prób, w których odbywają się lekcje gry. Można także skorzystać z instrumentów udostępnianych do ćwiczeń. Zajęcia warsztatowe cieszą się dużą popularnością wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Kalendarz warsztatów

Szczegółowy kalendarz warsztatów i lekcji gry jest dostępny na stronie internetowej muzeum. Można tam sprawdzić terminy zajęć i ceny poszczególnych kursów. Liczba miejsc jest ograniczona, warto więc zapisać się z wyprzedzeniem.

Wyjątkowe miejsce dla melomanów

Podsumowując, Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu to wyjątkowe miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. To swoisty zabytkowy skarbiec dla melomanów i pasjonatów muzyki.

Możemy tu z bliska przyjrzeć się cennym zabytkom kultury muzycznej, podziwiać ich piękno, poznać historię i posłuchać wręcz magicznego brzmienia. A to wszystko w niebanalnej oprawie interaktywnej wystawy.

Muzeum to także świetne miejsce do nauki i rozwijania własnych umiejętności muzycznych poprzez udział w warsztatach. Szczerze polecam to miejsce!

Podsumowanie

Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu to wyjątkowe miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Zgromadzono tu bogatą kolekcję starych, często unikatowych instrumentów sięgającą czasów średniowiecza. Można podziwiać ich piękno, poznać historię i posłuchać niezwykłego brzmienia. Ekspozycja prowadzi przez kolejne epoki, ukazując rozwój form i dźwięków instrumentów na przestrzeni dziejów. To fascynująca lekcja historii muzyki.

Muzeum Instrumentów Muzycznych to także świetne miejsce do praktycznej nauki gry na rozmaitych instrumentach - zabytkowych i współczesnych. W ofercie znajdują się zarówno warsztaty ogólnorozwojowe dla początkujących, jak i zajęcia specjalistyczne. Można skorzystać z dobrze wyposażonych sal prób oraz instrumentów udostępnianych do ćwiczeń.

Zwiedzanie Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu może odbywać się indywidualnie lub z przewodnikiem, który w ciekawy sposób oprowadzi po wystawie. Do dyspozycji zwiedzających są również audio-przewodniki w języku polskim i angielskim. Muzeum organizuje także koncerty muzyki dawnej z udziałem zabytkowych instrumentów.

Podsumowując, Muzeum Instrumentów Muzycznych to obowiązkowe miejsce na mapie Poznania zarówno dla melomanów, jak i osób pragnących rozwijać swoje zdolności muzyczne. To skarbiec wiedzy dla miłośników historii instrumentów, który zachwyca i inspiruje. Warto je odwiedzić!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. "Hurt" Załogi G: Rozkodowanie emocji zawartych w tekście
 2. 2Koncerty wiolonczelowe: Unikaj wszelkich błędów i rozczarowań
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Biografia Mozarta: życie, dzieła, ciekawostki
 5. Niebywała okazja nabycia legendarnego naszyjnika Elvisa Presleya na aukcji
Autor Marta Kwapińska
Marta Kwapińska

Wokalistka z duszą, zachęcam do eksploracji własnego głosu. Techniki wokalne i emocjonalny przekaz piosenek to moja specjalność. Muzyka łączy naszą duszę z melodią życia.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły