Kultura

Mieczysław Karłowicz - ostatni romantyk w muzyce polskiej

Autor Halina Sikora
Halina Sikora08.10.20236 min.
 Mieczysław Karłowicz - ostatni romantyk w muzyce polskiej

Mieczysław Karłowicz to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów przełomu XIX i XX wieku. Choć zmarł tragicznie w wieku zaledwie 32 lat, zdążył stworzyć imponujący dorobek i na trwałe zapisać się w historii polskiej muzyki.

Kim był Mieczysław Karłowicz?

Mieczysław Karłowicz urodził się 11 grudnia 1876 roku we wsi Wiszniewo na Litwie. Był synem polskiego kompozytora i dyrygenta Adama Karłowicza. Od najmłodszych lat obcował z muzyką i szybko objawił się jego niezwykły talent. Mając zaledwie 6 lat skomponował swój pierwszy utwór - Polkę As-dur. W wieku 15 lat rozpoczął naukę kompozycji u swojego ojca. Rok później zdał egzaminy do Konserwatorium Warszawskiego, gdzie studiował kompozycję u Zygmunta Noskowskiego i dyrygenturę u Aleksandra Zarzyckiego. W tym czasie tworzył już utwory orkiestrowe, fortepianowe i kameralne. W 1898 roku ukończył z wyróżnieniem studia kompozytorskie.

Jakie było pochodzenie Mieczysława Karłowicza?

Mieczysław Karłowicz wywodził się ze znanej polsko-litewskiej rodziny szlacheckiej herbu Trąby o korzeniach tatarskich. Jego przodkowie przez wiele pokoleń piastowali wysokie stanowiska wojskowe i urzędnicze w Wielkim Księstwie Litewskim. Ojciec kompozytora, Adam Karłowicz, był z zawodu prawnikiem, ale równocześnie komponował i dyrygował, między innymi w teatrach w Wilnie i Warszawie. Matka, Antonina z domu Nowicka, także pochodziła z rodziny o tradycjach artystycznych. To rodzinne środowisko miało ogromny wpływ na rozwój talentu i zainteresowań młodego Karłowicza.

Jakie były najważniejsze dokonania Mieczysława Karłowicza?

Mieczysław Karłowicz pozostawił po sobie bogaty i różnorodny dorobek kompozytorski, obejmujący utwory orkiestrowe, kameralne, fortepianowe i wokalne. Do jego największych osiągnięć należą:

 • 3 symfonie - Symfonia góralska, Odrodzenie i Stanisław i Anna Oświęcimowie
 • poematy symfoniczne, m.in. Powracające fale i Epizod na maskaradzie
 • koncert skrzypcowy a-moll
 • kwartety smyczkowe i inne utwory kameralne
 • kompozycje fortepianowe, m.in. cenione przez pianistów Etiudy pamięci Fr. Chopina
 • pieśni do słów m.in. T. Micińskiego, K. Przerwy-Tetmajera, J. Kasprowicza.

Dlaczego Mieczysława Karłowicza uważa się za ostatniego romantyka w muzyce polskiej?

 Mieczysław Karłowicz - ostatni romantyk w muzyce polskiej

Twórczość Karłowicza jest przesiąknięta duchem romantyzmu. Choć aktywny był u schyłku XIX wieku, kiedy w muzyce europejskiej dominowała już estetyka późnego romantyzmu i impresjonizmu, on pozostał wierny ideom romantycznym. Jego muzyka pełna jest liryzmu, tęsknoty, zadumy i melancholii. Czerpał inspiracje z folkloru, historii i literatury, ukazując w swych dziełach świat uczuć, marzeń i wyobraźni. Dlatego określa się go mianem ostatniego romantyka w polskiej muzyce.

Jakie były główne cechy stylu kompozytorskiego Mieczysława Karłowicza?

Styl Karłowicza cechuje:

 • Liryzm, melodyjność, nastrojowość
 • Bogata harmonika i wyszukane modulacje
 • Wpływy muzyki ludowej - góralskiej, kurpiowskiej, litewskiej
 • fascynacja bardzo i folklorem historycznym - motywy z dziejów Polski
 • Błyskotliwa instrumentacja i zróżnicowana faktura dzieł orkiestrowych
 • Doskonała znajomość możliwości technicznych fortepianu
 • Indywidualny, oryginalny język dźwiękowy - łączenie tradycji z nowatorstwem

Jak tragicznie zmarł młody i utalentowany kompozytor?

Śmierć przerwała obiecującą karierę Mieczysława Karłowicza. Zginął tragicznie 8 lutego 1909 roku w Tatrach, w czasie wyprawy na szczyt Małego Kościelca. Zaskoczony przez zawieję śnieżną spadł w przepaść wraz z przewodnikiem Janem Klemensiem i innymi towarzyszami wyprawy. Była to ogromna strata dla polskiej kultury. Karłowicz nie doczekał swoich 33. urodzin, a zdążył stworzyć dzieła, które na trwałe weszły do kanonu polskiej muzyki.

Jakie dzieła Mieczysława Karłowicza są najbardziej znane?

Do najsłynniejszych kompozycji Karłowicza należą:

 • Symfonia góralska - uważana za arcydzieło kompozytora, przesiąknięta folklorem Podhala
 • Koncert skrzypcowy a-moll - jeden z najwybitniejszych polskich koncertów skrzypcowych
 • Serenada na orkiestrę smyczkową - utwór pełen liryzmu i nastrojowości
 • Etiudy pamięci Chopina - hołd dla wielkiego romantyka fortepianu
 • Pieśni do słów Kasprowicza, Tetmajera i innych poetów Młodej Polski.

Jakie jest znaczenie i wpływ twórczości Karłowicza na polską muzykę?

Mieczysław Karłowicz odegrał ważną rolę w rozwoju polskiej muzyki przełomu XIX i XX wieku. Wniósł nowatorstwo w zakresie języka harmonicznego, instrumentacji i formy. Rozwinął gatunki symfonii i poematu symfonicznego. Jego dorobek stanowi pomost pomiędzy twórczością romantyków a neoromantykami i kompozytorami Młodej Polski. Karłowicz był prekursorem impresjonizmu w polskiej muzyce. Wywarł wpływ na wielu innych twórców, jak Grzegorz Fitelberg czy Karol Szymanowski. Chociaż jego życie przerwała tragiczna śmierć, zostawił po sobie dzieła, które na zawsze wpisały się w historię polskiej kultury.

Podsumowanie

Mieczysław Karłowicz był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów przełomu XIX i XX wieku. Choć zmarł bardzo młodo, pozostawił po sobie imponujący dorobek, na który składają się arcydzieła symfoniki, muzyki kameralnej i fortepianowej. Był ostatnim wielkim przedstawicielem romantyzmu w polskiej muzyce. Jego twórczość łączyła tradycję z nowatorstwem, czerpiąc z folkloru, historii i literatury. Karłowicz wniosł istotny wkład w rozwój języka polskiej muzyki, stając się prekursorem impresjonizmu. Jego spuścizna artystyczna wywarła ogromny wpływ na późniejsze pokolenia kompozytorów i na trwałe zapisała się w kanonie rodzimej kultury muzycznej.

Najczęstsze pytania

Mieczysław Karłowicz żył w latach 1876-1909. Był kompozytorem przełomu XIX i XX wieku, tzw. Młodej Polski.

Karłowicz wywodził się ze znanej polsko-litewskiej rodziny szlacheckiej o korzeniach tatarskich. Jego ojciec Adam również był kompozytorem i dyrygentem.

Kompozytor studiował w Konserwatorium Warszawskim u Zygmunta Noskowskiego (kompozycja) i Aleksandra Zarzyckiego (dyrygentura).

Karłowicz zginął tragicznie w 1909 r. w Tatrach, spadając w przepaść podczas wyprawy w góry.

Do najbardziej znanych należą: Symfonia góralska, Koncert skrzypcowy a-moll, Serenada na smyczki, Etiudy pamięci Chopina.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Imieniny Neli: tradycje i zwyczaje związane z tym świętym
 2. Piosenki Elżbiety Adamiak: magia kryjąca się w ich słowach
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Krzesimir Dębski - polski kompozytor
 5. Światowym zaskoczeniem- Sean 'Diddy' Combs rezygnuje z Revolt po głośnej aferze
Autor Halina Sikora
Halina Sikora

Recenzentka koncertów i ekspertka muzyki klasycznej. Moje pióro maluje dźwięki na papierze, analizując dzieła mistrzów. Zapraszam do odkrywania świata dźwięków.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły