Felix Mendelssohn Bartholdy był jednym z najwybitniejszych kompozytorów epoki romantyzmu. Ten niezwykle utalentowany artysta pozostawił po sobie bogaty dorobek muzyczny i na trwałe wpisał się w historię muzyki.
Kim był Mendelssohn Bartholdy?
Felix Mendelssohn Bartholdy urodził się w 1809 roku w Hamburgu. Był synem bogatego bankiera żydowskiego pochodzenia. Jako dziecko wykazywał niezwykły talent muzyczny. Jego pierwszym nauczycielem była matka, która rozpoznała zdolności syna i zaczęła uczyć go gry na fortepianie. Mendelssohn Bartholdy szybko stawał się coraz lepszym pianistą i komponował już jako 9-latek. W wieku lat 16 skomponował uwerturę do „Snu nocy letniej” Szekspira, która na zawsze weszła do kanonu muzyki klasycznej.
Jakie było pochodzenie kompozytora?
Mendelssohn Bartholdy pochodził z bogatej rodziny bankierów żydowskiego pochodzenia. Jego dziadek Moses Mendelssohn był znanym filozofem epoki oświecenia. Rodzina Mendelssohnów przeszła na luteranizm jeszcze przed narodzinami przyszłego kompozytora. Felix otrzymał staranne wykształcenie w zakresie literatury, języków i sztuki. Dzięki statusowi społecznemu i majątkowi rodziny miał dostęp do najlepszych nauczycieli.
Gdzie uczył się muzyki Mendelssohn Bartholdy?
Mendelssohn Bartholdy pobierał lekcje gry na fortepianie i kompozycji u renomowanych pedagogów. W latach 1821-1824 jego nauczycielem był Carl Friedrich Zelter w Berlinie, który rozpoznał geniusz młodego ucznia. Następnie w latach 1824-1829 studiował w Conservatoire de Paris u kompozytora Luigiego Cherubiniego. Zdobył tam gruntowne wykształcenie muzyczne. Studiował m.in. kontrapunkt, instrumentację i kompozycję. Te lata nauki położyły fundament pod jego późniejszą karierę.
Jakie dzieła stworzył w młodości utalentowany kompozytor?

Już jako nastolatek Mendelssohn Bartholdy zaczął tworzyć utwory, które zwiastowały jego niezwykły talent. Do najważniejszych dzieł z tego okresu należą:
- 12 Symfonii na smyczki stworzonych w latach 1821-23
- Fortepianowy Kwartet d-moll (1822)
- Uwertura concertante (1822)
- Uwertura do „Snu nocy letniej” (1826)
- Fortepianowy Kwintet Es-dur (1826)
Kiedy Mendelssohn Bartholdy osiągnął szczyt swojej kariery?
Lata 30. XIX wieku to okres największych sukcesów i rozkwitu twórczości Mendelssohna. W 1829 r. objął stanowisko dyrygenta berlińskiej Singakademie. regularnie dyrygował koncertami Gewandhaus w Lipsku w latach 1835-1847. W tym czasie skomponował m.in. 3 Symfonie „Szkocką”, „Włoską” i „Reformacyjną”, a także muzykę do tragedii „Antygona” Sofoklesa. Jego renoma jako dyrygenta i kompozytora rosła, odbywał liczne podróże koncertowe po Europie zdobywając uznanie publiczności.
Jakie najważniejsze dzieła stworzył dojrzały kompozytor?
Do najwybitniejszych dzieł Mendelssohna z okresu dojrzałego należą:
- IV Symfonia „Włoska” (1833)
- V Symfonia „Reformacyjna” (1830)
- Koncert skrzypcowy e-moll (1844)
- Muzyka do „Snu nocy letniej” (1843)
- Oratorium „Eliasz” (1846)
Te monumentalne dzieła na trwałe wpisały się do kanonu muzyki romantycznej.
Gdzie koncertował i dyrygował Mendelssohn?
Mendelssohn Bartholdy prowadził ożywioną działalność koncertową w całej Europie. Dyrygował m.in. w:
- Berlinie
- Lipsku
- Londynie
- Paryżu
- Wiedniu
Odnosił sukcesy jako dyrygent własnych utworów oraz arcydzieł Mozarta, Haydna, Bacha. Jego koncerty gromadziły tłumy zachwyconych słuchaczy.
Jakie były przyczyny przedwczesnej śmierci kompozytora?
Mendelssohn Bartholdy zmarł tragicznie młodo, w wieku 38 lat na udar mózgu. Przyczynił się do tego jego intensywny tryb życia, liczne podróże i wytężona praca twórcza. Był przemęczony prowadzeniem działalności kompozytorskiej, dyrygenckiej i pedagogicznej. Chorował też na depresję. Jego nagła śmierć w 1847 roku przerwała obiecującą karierę i pozbawiła świat kolejnych arcydzieł.
Podsumowanie
Felix Mendelssohn Bartholdy był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli epoki romantyzmu. Ten niezwykle utalentowany kompozytor, pianista i dyrygent pozostawił po sobie imponujący dorobek. Jego liczne symfonie, koncerty, uwertury i pozostałe kompozycje na trwale wpisały się w kanon muzyki klasycznej. Mendelssohn osiągnął sławę już jako cudowne dziecko, a w wieku dojrzałym cieszył się europejską renoma jako wirtuoz i dyrygent. Jego przedwczesna śmierć w wieku 38 lat przerwała obiecującą karierę tego wybitnego artysty.