Kultura

Mendelssohn Bartholdy - odkrycie kompozytora epoki romantycznej

Autor Marta Kwapińska
Marta Kwapińska10.10.20234 min.
 Mendelssohn Bartholdy - odkrycie kompozytora epoki romantycznej

Felix Mendelssohn Bartholdy był jednym z najwybitniejszych kompozytorów epoki romantyzmu. Ten niezwykle utalentowany artysta pozostawił po sobie bogaty dorobek muzyczny i na trwałe wpisał się w historię muzyki.

Kim był Mendelssohn Bartholdy?

Felix Mendelssohn Bartholdy urodził się w 1809 roku w Hamburgu. Był synem bogatego bankiera żydowskiego pochodzenia. Jako dziecko wykazywał niezwykły talent muzyczny. Jego pierwszym nauczycielem była matka, która rozpoznała zdolności syna i zaczęła uczyć go gry na fortepianie. Mendelssohn Bartholdy szybko stawał się coraz lepszym pianistą i komponował już jako 9-latek. W wieku lat 16 skomponował uwerturę do „Snu nocy letniej” Szekspira, która na zawsze weszła do kanonu muzyki klasycznej.

Jakie było pochodzenie kompozytora?

Mendelssohn Bartholdy pochodził z bogatej rodziny bankierów żydowskiego pochodzenia. Jego dziadek Moses Mendelssohn był znanym filozofem epoki oświecenia. Rodzina Mendelssohnów przeszła na luteranizm jeszcze przed narodzinami przyszłego kompozytora. Felix otrzymał staranne wykształcenie w zakresie literatury, języków i sztuki. Dzięki statusowi społecznemu i majątkowi rodziny miał dostęp do najlepszych nauczycieli.

Gdzie uczył się muzyki Mendelssohn Bartholdy?

Mendelssohn Bartholdy pobierał lekcje gry na fortepianie i kompozycji u renomowanych pedagogów. W latach 1821-1824 jego nauczycielem był Carl Friedrich Zelter w Berlinie, który rozpoznał geniusz młodego ucznia. Następnie w latach 1824-1829 studiował w Conservatoire de Paris u kompozytora Luigiego Cherubiniego. Zdobył tam gruntowne wykształcenie muzyczne. Studiował m.in. kontrapunkt, instrumentację i kompozycję. Te lata nauki położyły fundament pod jego późniejszą karierę.

Jakie dzieła stworzył w młodości utalentowany kompozytor?

 Mendelssohn Bartholdy - odkrycie kompozytora epoki romantycznej

Już jako nastolatek Mendelssohn Bartholdy zaczął tworzyć utwory, które zwiastowały jego niezwykły talent. Do najważniejszych dzieł z tego okresu należą:

 • 12 Symfonii na smyczki stworzonych w latach 1821-23
 • Fortepianowy Kwartet d-moll (1822)
 • Uwertura concertante (1822)
 • Uwertura do „Snu nocy letniej” (1826)
 • Fortepianowy Kwintet Es-dur (1826)

Kiedy Mendelssohn Bartholdy osiągnął szczyt swojej kariery?

Lata 30. XIX wieku to okres największych sukcesów i rozkwitu twórczości Mendelssohna. W 1829 r. objął stanowisko dyrygenta berlińskiej Singakademie. regularnie dyrygował koncertami Gewandhaus w Lipsku w latach 1835-1847. W tym czasie skomponował m.in. 3 Symfonie „Szkocką”, „Włoską” i „Reformacyjną”, a także muzykę do tragedii „Antygona” Sofoklesa. Jego renoma jako dyrygenta i kompozytora rosła, odbywał liczne podróże koncertowe po Europie zdobywając uznanie publiczności.

Jakie najważniejsze dzieła stworzył dojrzały kompozytor?

Do najwybitniejszych dzieł Mendelssohna z okresu dojrzałego należą:

 • IV Symfonia „Włoska” (1833)
 • V Symfonia „Reformacyjna” (1830)
 • Koncert skrzypcowy e-moll (1844)
 • Muzyka do „Snu nocy letniej” (1843)
 • Oratorium „Eliasz” (1846)

Te monumentalne dzieła na trwałe wpisały się do kanonu muzyki romantycznej.

Gdzie koncertował i dyrygował Mendelssohn?

Mendelssohn Bartholdy prowadził ożywioną działalność koncertową w całej Europie. Dyrygował m.in. w:

 • Berlinie
 • Lipsku
 • Londynie
 • Paryżu
 • Wiedniu

Odnosił sukcesy jako dyrygent własnych utworów oraz arcydzieł Mozarta, Haydna, Bacha. Jego koncerty gromadziły tłumy zachwyconych słuchaczy.

Jakie były przyczyny przedwczesnej śmierci kompozytora?

Mendelssohn Bartholdy zmarł tragicznie młodo, w wieku 38 lat na udar mózgu. Przyczynił się do tego jego intensywny tryb życia, liczne podróże i wytężona praca twórcza. Był przemęczony prowadzeniem działalności kompozytorskiej, dyrygenckiej i pedagogicznej. Chorował też na depresję. Jego nagła śmierć w 1847 roku przerwała obiecującą karierę i pozbawiła świat kolejnych arcydzieł.

Podsumowanie

Felix Mendelssohn Bartholdy był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli epoki romantyzmu. Ten niezwykle utalentowany kompozytor, pianista i dyrygent pozostawił po sobie imponujący dorobek. Jego liczne symfonie, koncerty, uwertury i pozostałe kompozycje na trwale wpisały się w kanon muzyki klasycznej. Mendelssohn osiągnął sławę już jako cudowne dziecko, a w wieku dojrzałym cieszył się europejską renoma jako wirtuoz i dyrygent. Jego przedwczesna śmierć w wieku 38 lat przerwała obiecującą karierę tego wybitnego artysty.

Najczęstsze pytania

Mendelssohn Bartholdy żył w latach 1809-1847. Był kompozytorem epoki romantyzmu.

Pochodził z bogatej rodziny żydowskich bankierów, która przeszła na luteranizm. Jego dziadek był znanym filozofem.

Mendelssohn był przede wszystkim niezwykle utalentowanym pianistą, ale grał również na organach i skrzypcach.

Dyrygował m.in. w Berlinie, Lipsku, Londynie, Paryżu i Wiedniu odnosząc ogromne sukcesy.

Do jego najsłynniejszych dzieł należą: IV Symfonia "Włoska", V Symfonia "Reformacyjna", Koncert skrzypcowy e-moll, uwertura do "Snu nocy letniej".

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Imieniny Neli: tradycje i zwyczaje związane z tym świętym
 2. Piosenki Elżbiety Adamiak: magia kryjąca się w ich słowach
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Krzesimir Dębski - polski kompozytor
 5. Światowym zaskoczeniem- Sean 'Diddy' Combs rezygnuje z Revolt po głośnej aferze
Autor Marta Kwapińska
Marta Kwapińska

Wokalistka z duszą, zachęcam do eksploracji własnego głosu. Techniki wokalne i emocjonalny przekaz piosenek to moja specjalność. Muzyka łączy naszą duszę z melodią życia.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły