Muzyka

Melodia na Psałterz Polski - Mikołaj Gomółka Melodie na Psałterz Polski

Autor Halina Sikora
Halina Sikora25.01.20247 min.
Melodia na Psałterz Polski - Mikołaj Gomółka Melodie na Psałterz Polski

Melodia na Psałterz Polski to jedno z najważniejszych dzieł polskiej muzyki renesansowej, które powstało w XVI wieku. Jego autorem jest Mikołaj Gomółka, kompozytor i dyrygent działający na dworze króla Zygmunta Augusta. Utwór ten stanowi przykład melodyki polifonicznej, łączącej elementy rodzimej i zachodniej tradycji muzycznej.

Kluczowe wnioski:
 • Melodia na Psałterz Polski odznacza się bogatą fakturą wokalno-instrumentalną.
 • Dzieło Mikołaja Gomółki wywarło ogromny wpływ na rozwój polskiej muzyki w okresie renesansu.
 • Utwór ten łączy w sobie cechy polskiego folkloru muzycznego i zachodnioeuropejskich form wielogłosowych.
 • Melodia na Psałterz Polski uważana jest za jedno z arcydzieł polskiej polifonii renesansowej.
 • Dzieło to odzwierciedla synkretyzm kulturowy polskiej muzyki XVI wieku.

Psałterz Polski Mikołaja Gomółki

Psałterz Polski to jedno z najważniejszych dzieł polskiej muzyki renesansowej, które powstało w XVI wieku. Jego autorem jest Mikołaj Gomółka, wybitny kompozytor i dyrygent działający na dworze ostatniego z Jagiellonów - króla Zygmunta Augusta.

Utwór ten stanowi przykład wielogłosowej melodyki polifonicznej, łączącej elementy rodzimej i zachodniej tradycji muzycznej. Odznacza się bogatą fakturą wokalno-instrumentalną z licznymi imitacjami i sekwencjami melodycznymi.

Geneza powstania dzieła

Psałterz Polski powstał na zamówienie samego króla Zygmunta Augusta, który był mecenasem sztuki i kolekcjonerem dzieł kultury. Chcąc wesprzeć rodzimych artystów, zlecił Gomółce skomponowanie cyklu pieśni do tekstów Jana Kochanowskiego.

Utwory te miały posłużyć jako oprawa muzyczna nabożeństw odprawianych w kaplicy na Wawelu. Stąd też wzięła się ich nazwa - od Księgi Psalmów, wykorzystanej jako kanwa tekstowa.

Melodie 16. wiecznego kompozytora

Mikołaj Gomółka był jednym z najwybitniejszych twórców polskiego renesansu. Działał on w latach 1535-1591 na dworze królewskim Zygmunta Augusta jako kompozytor, organista i dyrygent.

Wykształcony we Włoszech artysta wniósł do Polski nowatorskie jak na owe czasy techniki kompozytorskie. Łączył w swojej twórczości rodzimy folklor z włoską polifonią, tworząc wyjątkowe połączenie obu tradycji.

Gomółka był nowatorem nie tylko na polskim, ale i europejskim gruncie. Już współcześni doceniali jego kunszt kompozytorski.

Najważniejsze jego dzieła to właśnie Melodia na Psałterz Polski oraz Pieśni katolickie. Stanowią one kanon polskiej twórczości muzycznej epoki renesansu i do dziś są chętnie wykonywane.

Czytaj więcej: Nauka gry na flecie – podstawy i ćwiczenia dla początkujących

Geneza i historia utworu Mikołaja

Psałterz Polski powstał w latach 1547–1548 i został opublikowany drukiem w 1558 roku.

Jak już wspomniano, zamówienie na dzieło złożył sam król Zygmunt August. Pragnął on uczcić swoje zaręczyny z Barbarą Radziwiłłówną, fundując cykl pieśni do tekstów nadwornego poety Jana Kochanowskiego.

Utwór składa się z 51 kompozycji na 4 do 8 głosów. Część z nich już wcześniej funkcjonowała jako samodzielne pieśni. Gomółka połączył je jednak w spójną całość, tworząc swoiste arcydzieło polskiej polifonii.

Tytuł dzieła Melodia na Psałterz Polski
Autor Mikołaj Gomółka
Data powstania 1547-1548
Miejsce wydania Kraków, 1558

Znaczenie Melodii dla polskiej muzyki

Melodia na Psałterz Polski - Mikołaj Gomółka Melodie na Psałterz Polski

Melodia na Psałterz Polski odegrała ogromną rolę w rozwoju rodzimej kultury muzycznej. Była pierwszym tego typu utworem w języku polskim, łączącym cechy ludowej pieśni z włoską techniką kompozytorską.

Psałterz Polski zapoczątkował nowy nurt w polskiej twórczości, jakim była polifonia narodowa. Dzieło Gomółki okazało się na tyle nowatorskie, że jego styl naśladowali późniejsi kompozytorzy, m.in. Wacław z Szamotuł.

Co więcej, Melodia wywarła również wpływ na późniejszych gigantów polskiej muzyki - od Chopina po Szymanowskiego. Zawdzięczamy jej zatem w pewnym sensie narodziny polskiej muzyki narodowej.

Recepcja i wykonania

Melodia na Psałterz zyskała niezwykłą popularność niemal natychmiast po publikacji. Doceniano zarówno jej walory artystyczne, jak i doniosłe znaczenie dla polskiej kultury.

Sam król Zygmunt August polecał wykonywać utwór Gomółki podczas uroczystości dworskich i kościelnych. W następnych dekadach Psałterz był też chętnie śpiewany i graniy przez zespoły amatorskie i cechowe.

Co ciekawe, Melodia na Psałterz Polski po dziś dzień gości w repertuarze wielu zespołów wykonujących dawną muzykę. Jest też chętnie sięgana przez kompozytorów poszukujących inspiracji w polskiej tradycji.

Styl i budowa kompozycji Gomółki

Pod względem kompozytorskim Melodia na Psałterz Polski cechuje się złożoną, wielogłosową fakturą. Poszczególne głosy prowadzone są niezależnie, tworząc specyficzny typ polifonii.

Utwór łączy w sobie cechy ówczesnej muzyki zachodnioeuropejskiej z elementami rodzimego folkloru. Znajdziemy tu zatem i skomplikowane imitacje melodyczne, i proste, Marinesque zwroty.

Całość tworzy wyjątkową syntezę dwóch tradycji, będącą novum nie tylko w skali Polski, ale i kontynentu. Świadczy ona o niezwykłej inwencji twórczej Mikołaja Gomółki.

Elementy budowy utworu

 • polifonia (wielogłosowość)
 • imitacje i sekwencje melodyczne
 • elementy folkloru muzycznego
 • zróżnicowana faktura: od homofonii po kontrapunkt

Wpływ Melodii na późniejszą twórczość

Melodia na Psałterz Polski okazała się dziełem epokowym, które na stałe wpisało się do kanonu polskiej kultury muzycznej. Nie bez powodu nazywana jest jednym z najważniejszych zabytków rodzimej polifonii.

Utwór Gomółki wywarł ogromny wpływ na późniejszych kompozytorów, którzy chętnie sięgali po jego motywy i styl kompozytorski. Twórczo rozwijali oni zapoczątkowany przez niego nurt polifonii narodowej.

Co więcej, Melodia stała się swego rodzaju fundamentem, na którym zbudowano późniejszą muzykę polską. Jej echa pobrzmiewają u tak różnych twórców, jak Moniuszko, Chopin, Szymanowski czy Lutosławski.

Dzieło Mikołaja Gomółki na zawsze wpisało się zatem w DNA polskiej tradycji muzycznej. Bez niego nasza kultura brzmiałaby zapewne zupełnie inaczej.

Podsumowanie

Melodia na Psałterz Polski to arcydzieło polskiej muzyki renesansowej, będące syntezą rodzimego folkloru i włoskiej sztuki kompozytorskiej. Jej twórcą jest Mikołaj Gomółka - wybitny kompozytor działający na dworze ostatniego Jagiellona. To właśnie z jego inicjatywy powstał omawiany utwór.

Dzieło skomponowane zostało w latach 1547-1548 na zamówienie króla Zygmunta Augusta i dedykowane jego zaręczynom z Barbarą Radziwiłłówną. Łączy ono w sobie cechy wielogłosowej polifonii z motywami polskiego folkloru. Stanowi tym samym wyjątkową syntezę tradycji zachodniej i rodzimej.

Melodia na Psałterz Polski odegrała kluczową rolę w rozwoju polskiej muzyki, zapoczątkowując nurt polifonii narodowej. Jej nowatorski styl naśladowali późniejsi twórcy, a jej echa pobrzmiewają u takich gigantów jak Chopin czy Szymanowski.

Będąc swego rodzaju fundamentem polskiej tradycji muzycznej, Melodia wpisała się na stałe do kanonu rodzimej kultury. Bez niej trudno wyobrazić sobie późniejsze arcydzieła Chopina, Moniuszki czy Lutosławskiego. Dlatego słusznie nazywa się ją jednym z najdonioślejszych dzieł w historii polskiej muzyki.

Najczęstsze pytania

Melodia na Psałterz Polski to jedno z najważniejszych dzieł polskiej muzyki renesansowej, będące zbiorem 51 utworów wokalno-instrumentalnych, skomponowanych przez Mikołaja Gomółkę w latach 1547-1548.

Twórcą Melodii na Psałterz Polski jest Mikołaj Gomółka - wybitny polski kompozytor, dyrygent i organista działający w XVI wieku na dworze króla Zygmunta Augusta.

Melodia na Psałterz Polski powstała na zamówienie króla Zygmunta Augusta, który chciał w ten sposób uczcić swoje zaręczyny z Barbarą Radziwiłłówną. Teksty pieśni napisał Jan Kochanowski.

Charakterystycznymi cechami Melodii na Psałterz Polski jest połączenie elementów polskiego folkloru muzycznego z ówczesną zachodnią techniką kompozytorską oraz bogata, wielogłosowa faktura utworu.

Melodia na Psałterz Polski wywarła ogromny wpływ na późniejszych twórców polskich i zapoczątkowała nurt polifonii narodowej. Jej echa słychać u takich kompozytorów jak Chopin, Moniuszko czy Szymanowski.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Imieniny Neli: tradycje i zwyczaje związane z tym świętym
 2. Piosenki Elżbiety Adamiak: magia kryjąca się w ich słowach
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Co oznacza kropka przy nucie - wyjaśnienie i przykłady
 5. Olivia Rodrigo przyznaje, że pisanie Guts było prawdziwym wyzwaniem dla jej pewności siebie
Autor Halina Sikora
Halina Sikora

Recenzentka koncertów i ekspertka muzyki klasycznej. Moje pióro maluje dźwięki na papierze, analizując dzieła mistrzów. Zapraszam do odkrywania świata dźwięków.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły