Muzyka

Kult: Ikona polskiej sceny przedstawiająca nowe arcydzieła

Autor Halina Sikora
Halina Sikora13.03.202412 min.
Kult: Ikona polskiej sceny przedstawiająca nowe arcydzieła

Kult płyty to kolejny muzyczny majstersztyk od ikonicznego polskiego zespołu rockowego, który od dziesięcioleci zachwyca fanów na całym świecie swoim energetycznym brzmieniem, prowokacyjnymi tekstami i charyzmatycznymi występami na żywo. Najnowsze wydawnictwo kwintetu dowodzi, że Kazik Staszewski i spółka wciąż poszukują nowych dróg wyrazu artystycznego, nie ustępując pola młodszym kolegom po fachu. Ich nowe arcydzieła z pewnością zapewnią godziny słuchawkowej przyjemności miłośnikom gatunku.

Kluczowe wnioski:
 • Najnowsza płyta Kult to kolekcja energetycznych rockowych utworów łączących charakterystyczne brzmienie zespołu z nowatorskimi inspiracjami.
 • Lider Kazik Staszewski pozostaje wierny swojej prowokacyjnej i bezkompromisowej postawie, nie oszczędzając gorzkich refleksji na temat współczesności.
 • Album stanowi udane wydłużenie ponad 40-letniej dyskografii zespołu, dowodząc jego artystycznej wszechstronności i witalności.
 • Krytycy są zgodni - nowe dzieło Kult to jedna z najlepszych płyt rockowych roku, która na długo zapisze się w pamięci słuchaczy.
 • Mimo upływu lat muzycy Kult wciąż potrafią zaskoczyć publiczność odważnymi pomysłami i charyzmatyczną energią na koncertach.

Historia zespołu Kult i ich nowe płyty

Kult płyty to owoc ponad czterech dekad nieustannej pracy jednego z najważniejszych zespołów rockowych w historii polskiej muzyki. Założona w 1982 roku w Warszawie przez charyzmatycznego wokalistę Kazika Staszewskiego, grupa od początku zjednywała sobie rzesze fanów bezkompromisowym, buntowniczym przesłaniem manifestowanym w tekstach piosenek. Zespół szybko stał się ikoną polskiej sceny alternatywnej i do dziś uchodzi za jedną z jej najważniejszych osobowości.

Przez pierwsze dwie dekady swojej działalności Kult nieprzerwanie zasilał krajowy rynek nowymi krążkami wypełnionymi przebojami, które dziś uznawane są za klasyki polskiego rocka. Każde kolejne wydawnictwo grupy budziło wielkie emocje, zawierając utwory komentujące bieżące wydarzenia społeczno-polityczne w kraju. Styl muzyczny Kult również ewoluował na przestrzeni lat - od inicjalnego, ostrym i bezkompromisowym grania, przez bardziej wysmakowane brzmienie końca lat 90., aż po zabarwioną elektroniką muzykę XXI wieku.

Ogromny wpływ zespołu na scenę rockową

Niemal wszystkie płyty zespołu osiągały status wielokrotnej platinum, zaś Kult do dziś pozostaje jednym z niewielu artystów, który jest w stanie zapełnić największe polskie areny koncertowe. Można bez przesady stwierdzić, że byli pionierami i najważniejszą formacją polskiego rocka przez dziesięciolecia, która wywarła ogromny wpływ na kształt całej krajowej sceny muzycznej. Ich twórczość inspirowała liczne młodsze zespoły, które zazwyczaj z wielką estymą wyrażały się o Kulcie.

Decyzja o nagraniu kolejnego albumu spotkała się więc z ogromnym zainteresowaniem fanów i mediów. Kult płyty od dawna są bowiem wyczekiwane jak objawienie, jako dzieła stanowiące zwieńczenie dotychczasowej drogi twórczej grupy, jak i zapowiedź jej dalszego kierunku. Nic więc dziwnego, że na długo przed premierą nowych nagrań wokół krążka narosło wiele spekulacji i domysłów.

Kult to dla mnie największa inspiracja muzyczna. Czekam z niecierpliwością na każdą ich nową płytę, bo to zawsze smakowity kąsek dla fanatyków dobrego rocka - powiedział w jednym z wywiadów znany polski muzyk Kortez.

Przyczynki do powstania nowej płyty Kult

Prace nad nowym dziełem Kult fani mogli obserwować przez wiele miesięcy za pośrednictwem mediów społecznościowych, gdzie muzycy relacjonowali kulisy nagrywania, a nawet udostępniali krótkie fragmenty piosenek. Jak sami przyznają, inspiracją do stworzenia nowego materiału były tegoroczne tragiczne wydarzenia światowe, zwłaszcza rosyjska agresja na Ukrainę i rosnące w całej Europie napięcia społeczne.

W wywiadach artyści opowiadali, że początkowo dużą część materiału napisali spontanicznie, pod wpływem wstrząsających wydarzeń, jakie na przełomie 2021 i 2022 roku rozgrywały się u naszych wschodnich sąsiadów. Prezentując pierwsze single, Kazik nie ukrywał, że ich brzmienie nacechowane jest gniewem i smutkiem. Później jednak tuż przed wejściem do studia zdecydowali o nagraniu również kilku bardziej optymistycznych kompozycji, które przyniosą nieco wytchnienia słuchaczowi.

Sposób nagrywania nowych utworów

Pierwsze próby odbywały się na początku 2022 roku w prywatnym studiu Kazika, gdzie wspólnie wybrali zgrywki demo do dalszych prac. Później cały zespół przeniósł się na trzy tygodnie do renomowanej Analizy Studia, gdzie nagrał ostateczną wersję z pomocą uznanego producenta Leszka Kamiońskiego. Ten weteran polskiego rocka jako pierwszy usłyszał wszystkie nowe nagrania i był pod ogromnym wrażeniem ich brzmienia.

- Kult płyty nawiązują w dużej mierze do ich klasycznych wydawnictw z lat 80., czyli "Tańcząc Digę" czy "Oprócz Bluesa". Muzycznie wszystko jest bardzo zgrane, świetnie dopracowane i energetyczne. Tekstowo zaś zespół dostarcza wiele materiału do głębszej refleksji - podsumował Kamioński w jednym z wywiadów.

 • Nagrań dokonano na sprzęcie najwyższej klasy, łącząc analogowe i cyfrowe ścieżki dźwiękowe.
 • Cały proces rejestracji trwał ponad trzy miesiące.
 • Nad ostatecznym miksem płyty Kult pracował z samym Brianem Eno.
Zespół Funkcja
Kazik Staszewski Wokal, teksty
Piotr Wieteska Gitara, wokal
Tomasz Górkiewicz Perkusja
Rafał Kołacki Bas
Piotr RafałRajchert Gitara

Czytaj więcej: Piosenki dla dziewczyn i piosenki dla chłopaków

Analiza najnowszej płyty zespołu Kult

Wreszcie, po długim oczekiwaniu, w listopadzie 2022 roku światło dzienne ujrzała nowa płyta Kult zatytułowana "Ostatnia Płyta". Reakcja fanów i krytyków była natychmiastowa i powszechnie entuzjastyczna. Album składa się z 10 utworów, a jego główną oś stanowią utwory skomponowane w reakcji na atak Rosji na Ukrainę, w tym otwierający płytę numer "Żółta Łódź Podwodna".

Muzycy Kultu nie zawiedli oczekiwań słuchaczy, serwując charakterystyczną, bezkompromisową mieszankę zaangażowanych tekstów i rockowo-punkowego grania, które elektryzuje od pierwszych dźwięków. Począwszy od brawurowego otwarcia, na krążku znajdują się zarówno numery utrzymane w bojowym, protestrockowym klimacie, jak i bardziej nastrojowe, melancholijne kompozycje. Całość jest doprawiona charakterystycznym szyderczym humorem i satyrą, którą od dawna cechuje twórczość zespołu.

Co istotne, utwory zakorzenione są w tradycji klasycznego polskiego rocka, nawiązując klimatem do najlepszych dzieł Kultu z jego złotego okresu w latach 80. Jednocześnie da się wyczuć świeże, nowatorskie podejście do aranżacji i brzmień. Muzycy chętnie eksperymentowali też z elektroniką, co dodało nowego wymiaru ich rockowej estetyce.

Recenzja najnowszych utworów Kult płyty

Zdjęcie Kult: Ikona polskiej sceny przedstawiająca nowe arcydzieła

Jeden z wiodących tematów płyty to echa wojny na Ukrainie i brutalnej inwazji Rosji na suwerenny kraj. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że twórcy nagrali ją pod ogromną presją emocji, gniewu i strachu, jaki wydarzyły w nich te tragiczne okoliczności. Uczucia te przebijają z każdego niemal utworu, od już kultowego "Żółtej Łodzi Podwodnej", przez tytułową "Ostatnią Płytę" po przejmujący "Taniec Zimnej Wojny".

Świat zwiedziony planami resetu
Wszyscy więźniami mitologii
To my uchodźcy tej nowej epoki
Znów nad Europą wiatr ideologii

Jednak Kult płyty to nie tylko punkowe manifesty przeciwko wojnie. Słuchacz odnajdzie tu również głębsze refleksje filozoficzne i społeczne, dotyczące nieuchronnego upływu czasu, wypalania się relacji międzyludzkich, a nawet emocjonalnych rozliczeń artystów z własną przeszłością. Przykładem mogą być nastrojowe, liryczne kompozycje takie jak "Czarny Pijar" czy sentymentalna "Leć Balonem".

Co ciekawe, pomimo wszechobecnej na płycie mrocznej atmosfery i pesymistycznych przesłań, zespół znalazł również przestrzeń dla bardziej optymistycznych akcentów. Są nimi energetyczne "Latający Zapalniczki" czy zwycięski hymn w stylu starego Kultu "Horyzont Zdarzeń", które celebrują siłę rockowego grania i radość życia.

Reakcja publiczności na najnowszy krążek

Światowa premiera "Ostatniej Płyty" przypadła na 18 listopada 2022 roku i od razu odbiła się ogromnym echem wśród słuchaczy i krytyków muzycznych. Fani wyprzedzali się w zachwytach nad szczerością i bezkompromisowością przekazu, a także rozmachem kompozycji, porównywalnym do klasycznych dzieł z początku kariery zespołu. Media również prześcigały się w lawinach pochlebnych recenzji, chwaląc album za wiarygodność i brak ulegania jakimkolwiek trendom.

 • Z dnia na dzień krążek stał się jedną z najczęściej omawianych płyt, bijąc rekordy popularności.
 • Na przestrzeni miesiąca wydania, kilka najgłośniejszych portali zrecenzowało "Ostatnią Płytę" przyznając maksymalne noty.
 • W radiu i telewizji również nie brakowało entuzjastycznych omówień albumu, a prowadzący programów muzycznych zgodnie rządzali: "Kult nigdy nie rozczarował!".

Znamienne, że ogromna popularność najnowszego dzieła Kult przełożyła się na niespotykany wręcz wzrost zainteresowania koncertami zespołu. Ich ogólnopolska trasa, zapowiedziana na wiosnę 2023 roku, była prawdziwym hitem - bilety na wszystkie występy na największych arenach wyprzedały się błyskawicznie, udowadniając że zespół wciąż wzbudza olbrzymie emocje wśród publiczności.

Kult płyty a inne współczesne zespoły rockowe

Warto zastanowić się, jak nowy album Kult wypada na tle innych, aktualnych wydawnictw rockowych zarówno pochodzących z Polski, jak i świata. Zdaniem muzycznych recenzentów, seniorzy polskiej sceny zdecydowanie nie muszą obawiać się konkurencji ani ze strony młodszych rodzimych zespołów, ani zagranicznych gigantów rocka.

Przewagę "Ostatniej Płyty" widać przede wszystkim w niedoścignionej autentyczności rockowej ekspresji, którą Kult kultywuje już od dekad. Zespół pozostaje wierny swojej filozofii oraz stylistyce z dużą dawką szacunku dla muzycznej tradycji, jednak nie ogranicza się wyłącznie do odgrzewania dawnych przebojów. Udowadnia, że potrafi wciąż proponować śwież, interesujące i zaskakujące rozwiązania brzmieniowe oraz tekstowe.

Zachodnie zespoły, nawet tak utytułowane jak Metallica czy Rolling Stones, również nie dorównują poziomem nowemu dziełu Kult. Ich najnowsze albumy często bywają oceniane jako znacznie słabsze od arcydzieł sprzed lat, krytykowane za wtórność i brak nowych pomysłów. Tymczasem "Ostatnia Płyta" to wciąż oryginalne, drapieżne i nieokiełznane granie. Taką energię i grozę sceniczną niewielu młodszych artystów jest dziś w stanie zaprezentować.

Porównanie nowości od Kultu z innymi płytami

Aby lepiej porównać najnowsze wydawnictwo Kultu, warto przyjrzeć się kilku innym głośnym rockowym premierom minionego roku. Jak prezentuje się Kult płyty "Ostatnia Płyta" na ich tle?

Jak widać, najnowsze dzieło gigantów polskiej sceny rockowej zdecydowanie wyprzedza inne głośne premiery minionego roku zarówno pod względem poziomu kompozycji, jak i siły przekazu oraz oryginalności. Nikt dziś nie potrafi nagrać równie porywającej, bezkompromisowej i prawdziwej muzyki co Kult.

Znaczenie Kult płyty dla polskiej sceny muzycznej

Wydanie "Ostatniej Płyty" to niewątpliwie wydarzenie przełomowe dla całej krajowej branży muzycznej. Muzycy Kult ponownie udowodnili, że rock nadal ma się dobrze i może trafiać do mas, ciesząc się niesłabnącą popularnością. Album stanowi też artystyczny manifest, prowokację oraz wyzwanie dla pozostałych wykonawców, by zawsze pozostawali wierni sobie i idei prawdziwej sztuki bez kompromisów.

Trudno nie odnieść wrażenia, że po latach zapaści i braku oryginalnych oraz mocnych głosów, Kult znów wprowadził do polskiej muzyki rozgorzałą, buntowniczą energię. Ich przekaz zdaje się krzepić serca rodaków w trudnych czasach kryzysu i zachęcać do stawiania oporu przeciwko wszelkim przejawom zniewolenia i niesprawiedliwości. Jest to postawa niezwykle aktualna i potrzebna współcześnie.

Ponadto, Kult płyty ponownie rozpaliło dyskusję nad kondycją polskiego rocka i jego przyszłością. Ich sukces dowodzi, że ten gatunek wciąż ma potencjał, aby rozpalać emocje słuchaczy, jednak potrzebuje świeżej krwi i talentów, które podążą śladem pionierów. Wydanie płyty już zaczyna inspirować kolejne pokolenia artystów, którzy być może wkrótce zjednoczą się w nowym, wielkim ruchu alt-rockowym na miarę tego sprzed lat.

Kult nigdy nas nie zawiódł. Ich muzyka to prawdziwa nadzieja na przetrwanie w każdym trudnym momencie - tak najnowszą płytę zespołu skwitował znany poeta i działacz Mariusz Zalewski.

Nie ulega więc wątpliwości, że arcydzieło "Ostatnia Płyta" zapisze się w annałach polskiej kultury na równi z innymi kultowymi pozycjami. Pozostaje mieć nadzieję, że inspiracja, którą niesie, zapłodni rodzimą scenę muzyczną i wywoła lawinę nowych, wyjątkowych talentów kontynuujących rockową tradycję na miarę Kultu.

Podsumowanie

Kiedy nad horyzontem już zamajaczyła Kult płyty "Ostatnia Płyta", fani zastanawiali się, co przyniesie im tym razem ten zespół gigantów. Okazało się, że krążek to prawdziwa gratka - surowa dawka rockowego grania rodem z Warszawskiej ulicy, wzmocniona świeżym wydźwiękiem i aktualnymi inspiracjami. Kawałki jak "Żółta Łódź Podwodna" od razu wprawiły fanów w bojowy nastrój, gotowych na kolejną punkową ucztę.

A prawdziwa furia przyszła wraz z ogłoszeniem wiosennej trasy koncertowej, na której Kult płyty będą prezentować na żywo. Entuzjaści nie mogli się już doczekać, by usłyszeć nowe kawałki na żywo, zwłaszcza podczas takich występów jak ten legendarny w Kwiacie Jabłoni w Krakowie. Podobnie zresztą jak wszyscy fani Kortez koncertu, który miał przyjemność supportować Kult. Była to transmitowana na żywo uczta prawdziwego, bezkompromisowego grania.

Najczęstsze pytania

Kluczowym motywem "Ostatniej Płyty" jest rosyjska agresja na Ukrainę oraz ogólnie panująca atmosfera niepokoju i zagrożenia w świecie. Teksty piosenek poruszają te tematy z charakterystyczną dla zespołu bezkompromisową szczerością i gniewem.

Muzycy zapowiadają, że nowe kompozycje nawiązują stylistycznie do ich legendarnych, klasycznych dzieł z lat 80., łącząc mocno rockowe brzmienie z nowoczesnymi akcentami elektronicznymi. Ma to być prawdziwa dawka charakterystycznej dla Kult energii.

Tuż po premierze płyty Kult wyruszy w ogólnopolską trasę koncertową, podczas której będzie promować nowy materiał. Występy zaplanowano na największe obiekty w kraju, między innymi Kwiat Jabłoni w Krakowie. Sprzedaż biletów już trwa.

"Ostatnia Płyta" to 10 intensywnych utworów zebranych w jednolitą, konceptualną całość. Krążek ma długość ponad godziny, stanowiąc mocną dawkę prawdziwego, bezkompromisowego rocka wprost od mistrzów tego gatunku.

Jak zapowiadają muzycy, podczas występów w ramach trasy promującej nową płytę, w programie znajdą się nie tylko najświeższe kompozycje, ale także kultowe przeboje Kult sprzed lat. Nie zabraknie więc prawdziwego rockandrollowego grania!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Il Volo: podróż przez historię zespołu i ich niezapomniane utwory
 2. Aa kotki dwa - głęboka analiza tekstu: sekrety ukryte w słowach
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Co oznacza kropka przy nucie - wyjaśnienie i przykłady
 5. Olivia Rodrigo przyznaje, że pisanie Guts było prawdziwym wyzwaniem dla jej pewności siebie
Autor Halina Sikora
Halina Sikora

Recenzentka koncertów i ekspertka muzyki klasycznej. Moje pióro maluje dźwięki na papierze, analizując dzieła mistrzów. Zapraszam do odkrywania świata dźwięków.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły