Instrumenty

Klarnet - Instrument muzyczny z rodziny dętych drewnianych

Autor Marta Kwapińska
Marta Kwapińska02.01.20247 min.
Klarnet - Instrument muzyczny z rodziny dętych drewnianych

Klarnet instrument należący do rodziny drewnianych instrumentów dętych, charakteryzuje się pięknym i rozpoznawalnym brzmieniem. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej budowie i działaniu klarnetu, omówimy różne rodzaje i typy tych instrumentów, a także historię ich powstania i rozwoju na przestrzeni wieków. Zapoznamy się również z podstawowymi technikami gry, by lepiej zrozumieć specyfikę klarnetu jako instrumentu solowego, orkiestrowego i jazzowego.

Kluczowe wnioski:
 • Klarnet należy do grupy drewnianych instrumentów dętych i wyróżnia się charakterystycznym dźwiękiem.
 • Istnieje wiele odmian klarnetu - różnią się one budową, strojem i zastosowaniem.
 • Klarnet ma bogatą historię sięgającą XVIII wieku.
 • Aby grać na klarneccie, należy opanować specyficzną technikę oddechu i artykulacji.
 • Klarnet wykorzystywany jest zarówno w muzyce solowej, kameralnej, orchestralnej jak i jazzowej.

Klarnet instrument zbudowany z drewna

Klarnet to instrument dęty drewniany, składający się z kilku połączonych ze sobą części wykonanych najczęściej z drewna, takich jak korpus, stroik czy ustnik. Ze względu na swą budowę zaliczany jest do grupy instrumentów dętych drewnianych.

Korpus klarnetu wykonywany jest zazwyczaj z twardych i ciężkich gatunków drewna, takich jak heban, palisander czy grenadilla. Drewno to cechuje się dużą wytrzymałością, co jest istotne ze względu na wysokie ciśnienie powietrza wewnątrz instrumentu podczas gry. Korpus składa się z kilku połączonych ze sobą części - najczęściej są to: stroik, część środkowa i dolna (tzw. garb).

Stroik również wykonany jest z drewna, zwykle z twardszych gatunków niż korpus. To właśnie w stroiku znajdują się otwory, po przykryciu których przez instrumentalistę i dmuchaniu do ustnika powstaje dźwięk. Oprócz drewna do produkcji niektórych elementów klarnetu stosuje się także inne materiały, jak na przykład metal do okuć łączących poszczególne części instrumentu.

Popularne odmiany drewna wykorzystywane w budowie klarnetów

Najpopularniejsze gatunki drewna stosowane do produkcji współczesnych klarnetów to przede wszystkim palisander, heban i grenadilla. Różnią się one nieco barwą, fakturą i właściwościami akustycznymi, co ma znaczenie dla brzmienia gotowego instrumentu.

Jak działa klarnet instrument dęty

Klarnet należy do grupy drewnianych instrumentów dętych. Oznacza to, że brzmienie wydobywane jest poprzez dmuchanie strumienia powietrza do wnętrza instrumentu.

Klarnet działa na zasadzie wymuszenia drgań powietrza znajdującego się w jego wnętrzu. Poprzez odpowiednie zakrywanie i odkrywanie otworów w stroiku instrumentalistą, zmienia się długość kolumny powietrza, a co za tym idzie - wysokość dźwięku. Im dłuższa jest kolumna powietrza, tym dźwięk jest niższy i odwrotnie. Siła dmuchania również ma wpływ na barwę i głośność dźwięku.

Specyficzna, charakterystyczna barwa klarnetu wynika z budowy stroika i układu otworów. Klarnet należy do instrumentów ze stroikiem pojedynczym, w którym znajduje się tylko jedna rurka ze stroikiem (w odróżnieniu np. od saksofonu, który ma stroik podwójny).

Elementy wpływające na brzmienie klarnetu

Na jakość i barwę dźwięku klarnetu wpływa wiele czynników. Należą do nich m.in. materiał, z którego wykonany jest instrument (najczęściej drewno), precyzja wykonania poszczególnych elementów czy jakość użytego stroika. Istotne są również umiejętności i technika gry instrumentalisty.

Klarnet ma wyjątkowo bogaty rejestr dźwiękowy jak na instrument dęty drewniany, sięgający nawet czterech oktaw.

Czytaj więcej: Instrumenty muzyczne po angielsku - najpopularniejsze nazwy i słownictwo

Dźwięk w klarnece instrument muzyczny

Klarnet charakteryzuje się wyjątkowo bogatą, a zarazem ciepłą i aksamitną barwą dźwięku. Jest on zdecydowanie mniej przenikliwy i ostry niż w przypadku np. fletu poprzecznego czy większości instrumentów dętych blaszanych.

Brzmienie klarnetu bywa często określane jako "śpiewne" lub "głosowe" - zbliżone do ludzkiego głosu, szczególnie w środkowym i dolnym rejestrze. Dźwięki wydobywane w wyższych rejestrach potrafią mieć już nieco bardziej piskliwy i przenikliwy charakter.

Barwa klarnetu zmienia się także w zależności od siły dmuchania. Im mocniejsze tchnienie, tym dźwięk staje się intensywniejszy i bardziej ostry. Delikatne pocieranie daje natomiast efekt łagodny i przytłumiony.

Rejestr klarnetu Zakres dźwięków
Niski Ciepły, aksamitny
Środkowy Śpiewny, "głosowy"
Wysoki Piskliwy, przenikliwy

Historia i rozwój klarnetu instrumentu

Klarnet - Instrument muzyczny z rodziny dętych drewnianych

Historia klarnetu jest stosunkowo krótka, sięga bowiem dopiero pierwszej połowy XVIII wieku, kiedy to instrument ten został skonstruowany w Norymberdze przez Johanna Christopha Dennera. Ulepszona przez niego odmiana szalamoja (instrumentu "poprzednika" klarnetu) zyskała niezwykłą popularność.

W ciągu XVIII i XIX wieku klarnet był wielokrotnie udoskonalany przez różnych producentów instrumentów. Zmieniono m.in. rozmieszczenie otworów i klap, dzięki czemu poszerzono skalę i poprawiono brzmienie. Pojawiły się także nowe odmiany klarnetów różniące się strojem i budową, m.in. klarnet basowy czy klarnet pikolo.

Klarnet w muzyce klasycznej i rozrywkowej

Od samego początku swego istnienia klarnet zdobywał popularność zarówno w muzyce orkiestrowej, kameralnej, jak i solowej. Pisali dla niego m.in. W.A. Mozart czy C.M. von Weber. W XX wieku instrument ten stał się nieodłącznym elementem jazzu i swinga, a także rocka i popu.

Rodzaje i typy klarnetów instrumentów

Istnieje wiele odmian i typów klarnetów, które różnią się między sobą budową, strojem, brzmieniem i zastosowaniem. Do najpopularniejszych należą:

 • Klarnet sopranowy (w stroju B) - podstawowy typ klarnetu, najczęściej wykorzystywany w orkiestrach i zespołach kameralnych
 • Klarnet basowy - większy od sopranowego, grający o oktawę niżej, stosowany głównie w muzyce jazzowej

Oprócz tego wyróżnia się także m.in. klarnet alto, klarnet pikolo (mały), klarnet kontrabasowy (bardzo duży). Wszystkie te instrumenty różnią się barwą, skalą i możliwościami technicznymi.

Gra na klarnecie technika gry

Aby zagrać na klarnece, należy najpierw opanować specyficzną technikę oddechu polegającą na wdmuchiwaniu powietrza nie za pomocą policzków, ale mięśni brzucha. Kontrolując w ten sposób ciśnienie i strumień powietrza, instrumentalistą może precyzyjnie sterować wysokością i barwą wydobywanych dźwięków.

Oprócz techniki oddechu, klarnecista musi także doskonale opanować sposoby artykulacji, czyli wydobywania i łączenia poszczególnych dźwięków. Chodzi tu zarówno o umiejętne posługiwanie się językiem i wargami, jak i precyzyjną pracę palców odpowiedzialnych za zakrywanie lub odsłanianie otworów w instrumencie.

Inne ważne elementy gry to intonacja (czystość dźwięku) oraz dynamika (umiejętne różnicowanie głośności i barwy). Opanowanie tych umiejętności wymaga wieloletnich, systematycznych ćwiczeń.

Podsumowanie

Klarnet to niezwykły instrument dęty drewniany o bogatej i rozpoznawalnej barwie dźwięku. Jego historia jest stosunkowo krótka - sięga XVIII wieku, kiedy to klarnet wyewoluował z wcześniejszego instrumentu zwanego szalamoją.

Istnieje wiele odmian i typów klarnetów, które różnią się budową, strojem i brzmieniem. Najpopularniejsze to klarnet sopranowy oraz basowy, wykorzystywane w muzyce klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Klarnet basowy gra o oktawę niżej od sopranowego.

Aby wydobyć dźwięk z klarnetu, grający musi dmuchać strumieniem powietrza do wnętrza instrumencie, precyzyjnie kontrolując ciśnienie i kierunek tchnienia. Ważna jest też umiejętność przykrywania i odsłaniania otworów w klarnece za pomocą palców.

Dźwięk klarnetu cechuje się ciepłą, aksamitną barwą, często określaną jako "śpiewna" lub zbliżona do ludzkiego głosu. W rękach wprawnego instrumentalisty klarnet potrafi wydobyć szeroką gamę tonów - od niskich po bardzo wysokie.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Imieniny Wiktora: tradycje i zwyczaje obchodzenia imienin
 2. Szalony tekst Aerosmith: poznaj jego znaczenie i siłę
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Bas gitara elektryczna - Najwiępszy wybór modeli
 5. Światowym zaskoczeniem- Sean 'Diddy' Combs rezygnuje z Revolt po głośnej aferze
Autor Marta Kwapińska
Marta Kwapińska

Wokalistka z duszą, zachęcam do eksploracji własnego głosu. Techniki wokalne i emocjonalny przekaz piosenek to moja specjalność. Muzyka łączy naszą duszę z melodią życia.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły