Instrumenty

Instrumenty dęte blaszane - przykłady, nazwy, rodzaje

Autor Marta Kwapińska
Marta Kwapińska19.01.20246 min.
Instrumenty dęte blaszane - przykłady, nazwy, rodzaje

Dęte blaszane instrumenty odgrywają istotną rolę w wielu gatunkach muzycznych. W niniejszym artykule przybliżymy ich rodzaje, budowę i brzmienie. Dowiesz się, jakie są najpopularniejsze instrumenty dęte blaszane i gdzie można je spotkać - w orkiestrze symfonicznej czy zespole rockowym.

Kluczowe wnioski:
 • Instrumenty dęte blaszane dzielą się na drewniane i metalowe - różnią się budową i brzmieniem.
 • Do najbardziej znanych należą trąbka, saksofon, róg, puzon czy tuba.
 • Stosuje się je w orkiestrach symfonicznych, ale też zespołach rozrywkowych czy jazzowych.
 • Dźwięk uzyskuje się poprzez wdmuchiwanie powietrza do ustnika.
 • Obsługa niektórych instrumentów dętych blaszanych wymaga specjalnych technik oddechowych.

Rodzaje instrumentów dętych blaszanych

Dęte blaszane instrumenty dzielą się na instrumenty drewniane i metalowe. Do tych pierwszych zaliczamy saksofony, klarnety, oboje i fagoty. Mają one strunę języczkową uderzaną przez powietrze, które wprawia w drgania powietrze znajdujące się w instrumencie.

Drugą grupę stanowią instrumenty dęte blaszane wykonane w całości z metalu, takie jak: trąbki, rogi, puzony, tuba. Nie mają one struny języczkowej, a dźwięk powstaje poprzez wibracje warg muzyka wprawiających w drgania kolumnę powietrza wewnątrz instrumentu.

Podział ze względu na sposób wydobywania dźwięku

Innym kryterium podziału jest sposób wydobywania dźwięku. Mamy więc instrumenty z ustnikiem, do których należą trąbki i rogi oraz instrumenty z fajką - saksofony i klarnety. Różnią się one sposobem, w jaki muzyk wprawia w drgania powietrze w instrumencie.

Instrumenty blaszane dęte dzieli się także na o wysokości ustalonej (np. trąbka) oraz o wysokości nieustalonej, gdzie wydobywane tony zależą od napięcia warg i siły powietrza (np. róg).

Budowa i działanie instrumentów dętych

Instrumenty dęte blaszane składają się zazwyczaj z kilku głównych części. Są to ustnik lub fajka, w którą grający dmucha, korpus wzmacniający i modulujący dźwięk oraz systemwentyli i zaworów, które umożliwiają zmianę długości kolumny powietrza a tym samym wysokości dźwięku.

Ogólną zasadą działania instrumentów blaszanych dętych jest wprawienie w drgania powietrza znajdującego się wewnątrz instrumentu. Im jest ono bardziej sprężone, silniej drga, generując głośniejszy dźwięk.

Instrument Materiał
Trąbka mosiądz, rzadziej srebro
Róg mosiądz
Puzon mosiądz, miedź

Jak widać w powyższej tabeli, blaszane instrumenty dęte wykonuje się na ogół z mosiądzu, miedzi lub srebra. Materiał ma znaczenie dla barwy i nośności dźwięku.

Czytaj więcej: Fortepian – jak zbudowany jest ten historyczny instrument?

Najpopularniejsze instrumenty dęte blaszane

Do najczęściej spotykanych i rozpoznawalnych instrumentów blaszanych dętych należą:

 • Trąbka - najwyższy z blaszanych instrumentów dętych
 • Róg - rozpoznawalny, ciemny dźwięk
 • Puzon - charakterystyczna, przenikliwa barwa
 • Tuba - najniższy z instrumentów dętych blaszanych
 • Saksofon - jedyny instrument drewniany w tej grupie

Cechują się one różnorodną barwą dźwięku i szeroką skalą - od niskich dźwięków tuby po wysokie, jasne tony trąbki.

Ciekawostki

Instrumenty blaszane dęte do dziś pozostają nieodłącznym elementem orkiestr, ale też zespołów jazzowych i rozrywkowych. Jako ciekawostkę warto dodać, że to właśnie trąbka była pierwszym instrumentem, który zabrzmiał w kosmosie. Zagrał na niej w 1965 roku radziecki kosmonauta German Titow podczas misji Woschod 2.

Dęte blaszane instrumenty są więc nie tylko ważną częścią kultury muzycznej od stuleci, ale też wpisały się w historię podboju kosmosu!

Bez blaszanych instrumentów dętych trudno wyobrazić sobie orkiestrę symfoniczną czy zespół jazzowy. To one wnoszą unikalną barwę i nośność brzmienia.

Zastosowanie instrumentów dętych blaszanych

Instrumenty blaszane dęte znalazły zastosowanie w wielu gatunkach i formacjach muzycznych. Najczęściej kojarzone są z orkiestrami symfonicznymi, gdzie pełnią istotną funkcję w sekcji dętej blaszanej.

Jednak równie chętnie sięgają po nie zespoły jazzowe, big bandy, a nawet grupy rockowe, funkowe czy popowe. Doskonałym tego przykładem jest trąbka, grająca często solówki w utworach rozrywkowych.

Zastosowanie solowe i akompaniujące

Dęte blaszane instrumenty z powodzeniem używane są zarówno solo jak i dopełniają dźwięk sekcji rytmicznej. Ich charakterystyczny dźwięk pozwala na rozpoznanie nawet kilkusekundowego fragmentu utworu.

Instrumenty dęte blaszane w orkiestrach

Sekcja instrumentów dętych blaszanych jest nieodłącznym elementem orkiestry symfonicznej. Składają się na nią zazwyczaj:

 • Trąbki
 • Waltornie
 • Puzony
 • Tuba

Dzięki blaszanym instrumentom dętym orkiestry symfoniczne i operowe uzyskały pełnię brzmienia. Stanowią one niezbędne uzupełenienie i wzmocnienie sekcji smyczkowych i perkusyjnych.

Rola poszczególnych instrumentów

Choć instrumenty dęte blaszane traktowane są zwykle jako jedna sekcja, pełnią zróżnicowane role. Trąbki i waltornie grają często solówki i prowadzą melodyczne linie. Puzony i tuba odpowiadają z kolei za realizację partiibasowych.

Instrumenty dęte blaszane w zespołach rozrywkowych

Blaszane dęte instrumenty pełnią ważną funkcję również w zespołach jazzowych, funkowych, rockowych czy popowych. Obok gitary, instrumentów klawiszowych i perkusji, zapewniająone charakterystyczne brzmienie i często biorą na siebie prowadzenie motywów melodycznych.

Sięgają po nie zarówno grupy instrumentalne (jazzowe, funkowe) jak i wokalno-instrumentalne. Nieodzowna okazała się zwłaszcza trąbka, rozpoznawalna w wielu przebojach rozrywkowych różnych dekad.

Obecność blaszanych dętych instrumentów pozwala urozmaica brzmienie, nadaje utworom szczególnego charakteru i podnosi ich energię. Trudno o lepsze zwieńczenie kompozycji niż zapadające w pamięć solo trąbki czy saksofonu.

Podsumowanie

W niniejszym artykule przyjrzeliśmy się bliżej grupie instrumentów określanych jako dęte blaszane instrumenty. Poznaliśmy ich różne rodzaje i sposoby podziału. Dowiedzieliśmy się, z jakich elementów się składają i w jaki sposób działają.

Omówiliśmy najpopularniejsze blaszane instrumenty dęte - od trąbki i rogu, przez saksofon, aż po tubę. Poznaliśmy ich zróżnicowaną barwę, skalę i funkcje muzyczne jakie spełniają.

Zastanowiliśmy się również nad zastosowaniem dętych blaszanych instrumentów w różnych formacjach - od orkiestr symfonicznych po zespoły jazzowe i rozrywkowe. Jak się okazało, stanowią one ważny element brzmieniowy w wielu gatunkach muzycznych, od klasyki po pop.

Mamy nadzieję, że lektura artykułu pozwoliła pogłębić wiedzę Czytelników na temat tej barwnej grupy instrumentów i uświadomiła im ich istotną rolę w świecie muzyki.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 2. Syntezator muzyczny - Syntetyzator dźwięku online
 3. Czy gwiazdor KISS Paul Stanley obawiał się o swoje zdrowie? Szczegóły wstrząsającej sytuacji
 4. Tuba - historia, rodzaje i budowa tego dętego instrumentu muzycznego
 5. John Squire zachwala Liamo Gallaghera jako jednego z największych głosów rock and rolla wszech czasów
Autor Marta Kwapińska
Marta Kwapińska

Wokalistka z duszą, zachęcam do eksploracji własnego głosu. Techniki wokalne i emocjonalny przekaz piosenek to moja specjalność. Muzyka łączy naszą duszę z melodią życia.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły