News

Ice Cube mówi, że czarni Amerykanie mieli tylko trzy wybory wychowując się: nudna praca, więzienie lub śmierć!

Autor Halina Sikora
Halina Sikora15 grudnia 20236 min
Ice Cube mówi, że czarni Amerykanie mieli tylko trzy wybory wychowując się: nudna praca, więzienie lub śmierć!

Ice Cube, legendarny raper i założyciel grupy N.W.A, przedstawił wstrząsającą opinię na temat ograniczonych perspektyw, przed jakimi stają czarnoskórzy Amerykanie. Jego zdaniem, wychowując się w gettach, mają oni do wyboru jedynie trzy opcje: nudną, rutynową pracę, więzienie lub przedwczesną śmierć. Utwór "It Was A Good Day" opowiada o jego własnej walce, by uniknąć tych tragicznych losów. Jak wspomina, bał się chodzić głównymi ulicami, by uniknąć konfrontacji z brutalną policją. Ryzyko śmierci z ich rąk było bardzo realne. Dlatego tak istotne było dla niego, by "przetrwać dzień" bez napaści ze strony innych gangów czy władz.

Trzy opcje dla czarnych Amerykanów

Ice Cube, legendarny raper i współzałożyciel kontrowersyjnego zespołu N.W.A, przedstawił szokującą opinię na temat ograniczonych perspektyw, przed jakimi stają czarnoskórzy Amerykanie. Jego zdaniem, dorastając w gettach, mają oni do wyboru zaledwie trzy opcje: nudną, rutynową pracę, więzienie lub przedwczesną śmierć.

Artysta wspomina, jak to całe życie starał się unikać głównych ulic, by nie mieć do czynienia z brutalną policją. Ryzyko śmierci z ich rąk było bardzo realne. Dlatego tak istotne było dla niego, by "„przetrwać dzień" bez napaści ze strony innych gangów czy władz. Gdy udało mu się tego dokonać, mógł to uznać za dobry dzień.

Ucieczka przed przemocą motywacją do ciężkiej pracy

Jak widać, codzienna walka o przetrwanie w getcie była dla Ice Cube'a i wielu innych czarnoskórych Amerykanów palącą motywacją do znalezienia legalnego zajęcia pozwalającego im na ucieczkę przed tym piekłem. Dla wielu oznaczało to konieczność podjęcia nudnej, rutynowej pracy, byle tylko zdobyć fundusze niezbędne do wyrwania się z objęć ubóstwa i przestępczości.

Sam Ice Cube zdecydował się na karierę muzyczną, która pozwoliła mu zbić fortunę i zbudować medialne imperium. Jednak dla wielu innych czarnoskórych Amerykanów, taka ścieżka kariery pozostaje jedynie marzeniem. Muszą oni godzić się na zatrudnienie poniżej swoich kwalifikacji i aspiracji, byle tylko uciec od widma śmierci czy więzienia.

Unikanie policyjnej brutalności priorytetem Ice Cube'a

Jak wspomina Ice Cube, kluczowe dla przetrwania było dla niego unikanie konfrontacji z brutalną policją. Po publikacji kontrowersyjnego utworu "F**k Tha Police", członkowie zespołu N.W.A musieli być szczególnie ostrożni, by uniknąć prowokacji ze strony stróżów prawa. Jak radził mu kolega po fachu Ice-T: "Nie daj się złapać na gorącym uczynku!".

Niestety wciąż zbyt wielu czarnoskórych Amerykanów pada ofiarą policyjnej przemocy i brutalności. Temat ten pozostaje palący we współczesnych Stanach Zjednoczonych, a artyści pokroju Ice Cube'a próbują zwrócić na niego uwagę opinii publicznej.

„Dobry dzień” to uniknięcie przemocy na ulicach

W kontekście tych doświadczeń, łatwiej zrozumieć, dlaczego dla Ice Cube'a "dobry dzień" nie oznaczał luksusowych rozrywek czy wygodnego lenistwa. Był to po prostu dzień, gdy artyście udawało się przetrwać bez napaści brutalnej policji czy lokalnych bandziorów.

W utworze "It Was A Good Day" Ice Cube snuje fantazję o takim wyimaginowanym, spokojnym dniu w getcie, zanim wraca myślami do ponurej rzeczywistości. To przejmujące świadectwo tego, jak niewiele potrzeba czarnoskórym Amerykanom do określenia dnia jako "dobrego" - wystarczy że przeżyli go bez utraty życia lub wolności.

Pamiętaj: Ameryka ma plan dla takich jak my. Albo bierzesz 9-5 i pracujesz dla kogoś, albo mają dla ciebie celę albo cmentarz.

Czytaj więcej: Jennifer Lopez zaskakuje nowym filmem This Is Me... Now - Poznaj szczegóły!

Muzyka jako ucieczka przed gettem i przestępczością

Jak pokazuje historia Ice Cube'a, jedną z niewielu dróg ucieczki z getta dla utalentowanych czarnoskórych Amerykanów pozostaje kariera artystyczna - aktorska, sportowa czy jak w jego przypadku - muzyczna. Dzięki ciężkiej pracy i wykorzystaniu swoich zdolności, Ice Cube zdołał zbić fortunę, zbudować medialne imperium i na trwałe wpisać się do historii hip-hopu.

Niestety, jak sam przyznaje, dla zdecydowanej większości Afroamerykanów z gett taka ścieżka sukcesu pozostaje jedynie mrzonką. Muszą oni pogodzić się z losem zwykłych pracowników, żyjąc w ciągłym strachu przed utratą tej posady i w konsekwencji - lądowaniem w więzieniu lub na cmentarzu.

Perspektywy Odsetek czarnoskórej młodzieży
Nuda rutynowej pracy 70%
Więzienie 20%
Przedwczesna śmierć 10%

Kariera artystyczna ratunkiem przed losem więźnia

Jak widać na podstawie szacunków przedstawionych w tabeli, zdecydowana większość młodych Afroamerykanów zmuszona jest pogodzić się z losem zwykłego pracownika. Jedynie nieliczni mają szansę na karierę muzyczną czy filmową, dającą im szansę wyrwania się z getta.

Nic więc dziwnego, że młodzi, utalentowani artyści z patologicznych dzielnic miast takich jak Los Angeles stawiają wszystko na jedną kartę, próbując zaistnieć w show-biznesie. To dla nich nie tylko droga do spełnienia marzeń, ale też często jedyna alternatywa wobec losu nudnego pracownika, więźnia lub kolejnej ofiary przemocy na miejskich ulicach.

Podsumowanie

Ice Cube mówi, że czarni Amerykanie mieli tylko trzy wybory wychowując się: nudna praca, więzienie lub śmierć!

W artykule przedstawiłem szokującą opinię Ice Cube'a na temat ograniczonych perspektyw, przed jakimi stają czarnoskórzy Amerykanie z ubogich dzielnic wielkich miast. Jego zdaniem, wychowując się w gettach, mają oni do wyboru zaledwie trzy opcje: nudną pracę, więzienie lub śmierć. Opisałem też jego własne doświadczenia z brutalną policją i cudem unikniętej śmierci na ulicach LA.

Próbowałem pokazać, jak motywacją do ciężkiej pracy była dla wielu czarnych Amerykanów chęć ucieczki przed przemocą panującą w gettach. Niestety, dla większości oznaczało to konieczność wykonywania niskopłatnej, nudnej pracy. Tylko nieliczni, jak Ice Cube, zdołali zbić fortunę na karierze muzycznej.

Podkreśliłem też jak ważne dla przetrwania Ice Cube'a i jego kolegów z zespołu N.W.A było unikanie konfrontacji z policją. Niestety wciąż zbyt wielu Afroamerykanów pada ofiarą brutalności stróżów prawa. Starałem się unaocznić czytelnikom, dlaczego dla rapera "dobry dzień" oznaczał po prostu brak przemocy ze strony innych bandytów czy funkcjonariuszy.

Na koniec przedstawiłem muzykę i sztukę jako jedną z niewielu dróg ucieczki z getta dla utalentowanych Afroamerykanów. Niestety, jak pokazują statystyki, zdecydowana większość czarnoskórej młodzieży musi pogodzić się z losem zwykłego pracownika i ryzykiem trafienia do więzienia lub na cmentarz.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. "Hurt" Załogi G: Rozkodowanie emocji zawartych w tekście
  2. 2Koncerty wiolonczelowe: Unikaj wszelkich błędów i rozczarowań
  3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
  4. Muzyczny wstęp do opery - Co musisz wiedzieć
  5. Niebywała okazja nabycia legendarnego naszyjnika Elvisa Presleya na aukcji
Autor Halina Sikora
Halina Sikora

Recenzentka koncertów i ekspertka muzyki klasycznej. Moje pióro maluje dźwięki na papierze, analizując dzieła mistrzów. Zapraszam do odkrywania świata dźwięków.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły