Kultura

Charakterystyka baroku - cechy epoki

Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk29.01.20247 min.
Charakterystyka baroku - cechy epoki

Barok Charakterystyka to okres w kulturze europejskiej przypadający na XVII i pierwszą połowę XVIII wieku. Był to czas wielkich przemian społecznych, politycznych i artystycznych. W swoim artykule przybliżę najważniejsze cechy baroku w różnych dziedzinach sztuki oraz wpływ tej epoki na ówczesny styl życia.

Kluczowe wnioski:
 • Barok cechował się bogactwem form i dynamizmem w architekturze, malarstwie i rzeźbie.
 • W muzyce pojawiły się nowe gatunki instrumentalne i wokalne, a także nowe formy koncertowe.
 • W literaturze barokowej dominowała tematyka religijna, historyczna i mitologiczna.
 • Barok wywarł ogromny wpływ na ówczesną modę i styl życia arystokracji.
 • Sztuka baroku była ściśle związana z Kościołem katolickim i monarchiami absolutnymi.

Barok Charakterystyka w architekturze

Architektura baroku cechowała się przepychem i dekoracyjnością. Dominowały budowle okazałe i monumentalne, które miały wyrażać potęgę władzy świeckiej i kościelnej. Charakterystyczne było łączenie wielu elementów architektonicznych i zdobniczych w jedną całość. Powszechnie stosowano iluzjonistyczne efekty przestrzenne mające na celu zadziwienie widza.

Typowe dla architektury barokowej były budowle centralne, o układzie promienistym lub krzyżowym. Plan kościołów i pałaców tworzyły wpisane w siebie wieloboki, owale i koła, co umożliwiało ruch widza po wnętrzu i zaskakiwanie go nowymi punktami widzenia. Ważną rolę odgrywała gra światła tworząca wrażenie ruchu i dynamizmu. Wnętrza przeładowane były ozdobami rzeźbiarskimi, malarskimi, sztukateriami i złoceniami.

Przykłady architektury barokowej

Najwspanialszą budowlą doby baroku jest bazylika św. Piotra w Rzymie, zaprojektowana przez włoskiego architekta Gianlorenza Berniniego. Inne wybitne dzieła to m.in. pałac Królewski w Warszawie, pałac w Wersalu we Francji oraz kościoły i pałace w Ameryce Łacińskiej, gdzie barok przeżywał swój największy rozkwit.

Polską perłą barokowej architektury sakralnej jest kościół św. Anny w Wilanowie – mała świątynia zaprojektowana dla króla Jana III Sobieskiego przez nadwornego architekta Augustyna Locci. Jej wnętrze zdobi bogata dekoracja sztukatorska z motywami roślinnymi, a także obrazy iluzjonistyczne.

Barok Charakterystyka w malarstwie

Malarstwo barokowe odznaczało się patosem, ekspresją i iluzjonizmem przestrzennym, co miało potęgować wrażenia widza. Najchętniej przedstawiano sceny religijne, mitologiczne lub historyczne pełne ruchu i napięcia. Znaczącą cechą był kontrast między światłem a cieniem, który uwypuklał dynamikę scen i emocje.

Powszechne było też malarstwo iluzjonistyczne i trompe l’oeil, czyli "oszukujące oko", wykorzystujące iluzoryczne efekty, by stworzyć złudzenie głębi lub rzeczywistej przestrzeni. Ważnym nurtem stał się portret dworski, ukazujący bogactwo i władzę możnych tego świata.

Barwne, pełne ruchu dzieła mistrzów takich jak Caravaggio, Rubens, Bernini czy Rembrandt do dziś zachwycają rewolucyjną siłą wyrazu.

Najwybitniejsi malarze

Do najsłynniejszych twórców epoki należeli m.in. wspomniani Peter Paul Rubens, Caravaggio, Diego Velázquez, a także Nicolas Poussin i Georg es La Tour. W Polsce wyróżnili się Daniel Schultz i Jerzy Siemiginowski-Eleuter. Ich sceny rodzajowe, portrety i martwe natury uchodzą za jedne z najpiękniejszych realizacji polskiego baroku.

Czytaj więcej: Jesień Antonio Vivaldiego - poznaj arcydzieło włoskiego kompozytora baroku

Barok Charakterystyka w rzeźbie

Rzeźba barokowa odznaczała się silnym ładunkiem emocjonalnym i iluzją ruchu w przestrzeni. Artyści często łączyli różne materiały w jedno dzieło – drewno z marmurem, metale z kamieniami i sztucznym marmurem. Liczył się efekt, a nie tylko wartość użytego tworzywa.

Ulubionymi formami były prace dekoracyjne, np. ołtarze i ambony, posągi religijne (Chrystusa, świętych), nagrobki, fontanny i grupy rzeźbiarskie przeznaczone dla ogrodów. Barokowa rzeźba wychodziła ze świątyni na zewnątrz – by ozdobić place, mosty i całe założenia urbanistyczne.

Materiały marmur, drewno, kamień, metale, sztuczny marmur
Formy rzeźby ołtarzowe i nagrobne, posągi, fontanny, grupy rzeźbiarskie, dekoracje architektoniczne
Tematy sceny religijne, mitologia, alegorie cnót i wad

Najsłynniejszymi twórcami byli Gian Lorenzo Bernini, autor m.in. wspaniałej Fontanny Czterech Rzek w Rzymie, oraz François Girardon i Pierre Puget we Francji. W Polsce prym wiódł Berrecci ze swą manierystyczno-barokową dekoracją Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu.

Barok Charakterystyka w muzyce

Charakterystyka baroku - cechy epoki

Muzyka epoki baroku odznaczała się bogactwem i złożonością form. Rozwinęły się liczne gatunki wokalne (kantata, opera, oratorium, pasja) i instrumentalne (fuga, koncert, suita). Pojawiły się nowe formy koncertowe jak concerto grosso i solowe concerto. Wykształcił się system dur-moll, przynoszący większe możliwości harmoniczne.

Barokowa melodia była bogato zdobiona melizmatami i ozdabianiem. Linia basowa zyskała na znaczeniu i często prowadziła samodzielną partię. Coraz częściej komponowano utwory na pojedyncze instrumenty jak skrzypce czy klawesyn.

Najwybitniejsi twórcy to m.in. Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel, Jean-Philippe Rameau czy Henryk Purcell. W Polsce królował styl saxonu wykształcony przez Adama Jarzębskiego i Bartłomieja Pękiela łączący włoską melodyjność z polifonią francuską.

 • rozkwit form wokalnych i instrumentalnych
 • system dur-moll, większe możliwości harmoniczne

Barok Charakterystyka w literaturze

W literaturze barokowej można dostrzec cechy wspólne z innymi sztukami epoki – dynamiczność, emocjonalność, zmysłowość i iluzjonizm. Głównymi tematami były sprawy religijne, motywy historyczne, polityczne i mitologiczne.

Typowe było posługiwanie się kontrastami, paradoksami, pointą, perswazją i synestezją, czyli mieszaniem doznań zmysłowych. Język obfitował w zapożyczenia, neologizmy, przerost formy nad treścią. Powszechnie stosowana była poetyka marinizmu propagująca kunsztowny, kwiecisty styl.

Gatunki i tematyka

Najpopularniejszymi gatunkami były oda, sonet, poema heroikomiczna, powieść płaszcza i szpady. Pisano panegiryki, utwory okolicznościowe, poezje metafizyczne i religijne. We Francji szczególnie modne były krótkie, zabawne formy – bajki i nowele.

Do najwybitniejszych twórców należeli Pedro Calderón de la Barca, Pierre Corneille, Jean Racine, John Milton, Luis de Góngora i Quevedo we Francji oraz Jan Andrzej Morsztyn i Daniel Naborowski w Polsce. Ich dzieła do dziś uchodzą za arcydzieła barokowej twórczości.

Barok Charakterystyka stylu życia

Barok wywarł ogromny wpływ nie tylko na sztukę, lecz także na ówczesny styl życia, zwłaszcza arystokracji. Pojawiła się moda na przepych, wystawność i teatralność. Kultura dworska upodobała sobie bale maskowe, opery, karuzele i festyny pełne egzotyki.

W modzie zagościły bogate tkaniny, koronki, pióra. Strój nabrał blasku dzięki haftom i kamieniom szlachetnym. Architektura ogrodowa tworzyła idealną oprawę dla tych barwnych widowisk. Całe życie dworskie zyskało urok misterium i niepowtarzalnego spektaklu.

Barok to bez wątpienia jedna z najbardziej fascynujących epok w dziejach Europy. Jego ponadczasowa spuścizna wciąż pobudza wyobraźnię i zmysły współczesnego odbiorcy.

Podsumowanie

Epoka baroku to niezwykle barwny i dynamiczny okres w kulturze Europy, który wywarł ogromny wpływ także na ówczesny styl życia. Jej cechami charakterystycznymi były przepych, teatralność, iluzjonizm i silne oddziaływanie na emocje odbiorcy. Barok charakterystyka to przede wszystkim dążenie do zadziwienia i olśnienia widza poprzez grę światła, ruchome perspektywy i bogactwo zdobień.

Charakterystyka baroku w poszczególnych dziedzinach sztuki ujawnia wiele wspólnych tendencji – upodobanie do form dekoracyjnych, dynamizmu kompozycji, kontrastu i gry iluzji. Niezależnie czy mówimy o architekturze, malarstwie, rzeźbie czy muzyce, dzieła epoki odznaczają się podobną estetyką i funkcjami.

Analizując barok cechy epoki łatwo dostrzec ponadczasowość jego przekazu. Dzieła Rubensa, Berniniego czy Bacha po wiekach wciąż zachwycają i pobudzają wyobraźnię. Barokowa fascynacja pozorem, przepychem i teatralnością okazała się bliska także człowiekowi XXI wieku.

Mimo upływu stuleci barok cechy – ekspresja, dynamika, iluzjonizm, zamiłowanie do przepychu – pozostają aktualne i nadal istotne dla współczesnej kultury. Być może właśnie dlatego barok jako jedyny spośród dawnych epok doczekał się swojej drugiej młodości za sprawą neobaroku XX-wiecznego.

Najczęstsze pytania

Architekturę baroku cechowały budowle monumentalne, przeładowane zdobieniami i efektami dekoracyjnymi. Typowe były założenia centralne o skomplikowanych, wielobocznych planach oraz iluzjonistyczne gry światła i perspektywy.

W malarstwie barokowym dominowały sceny religijne, mitologiczne i historyczne pełne ruchu, napięcia i kontrastów światłocieniowych. Popularne były też martwe natury oraz portrety możnych i władców epoki.

W muzyce baroku rozwinęły się liczne nowe formy wokalne (opera, oratorium, kantata) i instrumentalne (fuga, koncert, suita). Pojawiły się też nowatorskie formy concerto grosso i solowe concerto.

Barok wywarł przemożny wpływ na ówczesną modę i styl życia arystokracji - upodobanie do przepychu, wystawności balów i festynów. Pojawiła się swoista teatralizacja życia codziennego.

Epoka baroku stanowiła niezwykle płodny i dynamiczny okres w dziejach Europy. Wywarła ogromny, inspirujący wpływ na późniejsze epoki, a jej arcydzieła zachwycają po dziś dzień.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Imieniny Neli: tradycje i zwyczaje związane z tym świętym
 2. Piosenki Elżbiety Adamiak: magia kryjąca się w ich słowach
 3. Jak wybrać wzmacniacz do gitary elektrycznej? Poradnik i wskazówki dla początkujących
 4. Co oznacza kropka przy nucie - wyjaśnienie i przykłady
 5. Olivia Rodrigo przyznaje, że pisanie Guts było prawdziwym wyzwaniem dla jej pewności siebie
Autor Błażej Szewczyk
Błażej Szewczyk

Pasjonat gitar i instrumentów strunowych. Na blogu dzielę się wiedzą o grze i wyborze sprzętu. Muzyka to moja droga życiowa.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły