RECENZJE

 

    “Fenomen - ten epitet jest jakby specjalnie stworzony z myślą o takich ludziach jak śpiewająca kontraltem polska artystka Ewa Podleś. Ale słowo to nie oddaje nawet w niewielkiej części przeżycia, jakim jest oglądanie jej występu na żywo.
Gdyby jej potężny, soczysty głos można było wypić, przypominałby on smakiem ciemną, pachnącą torfem, słodową szkocką whisky. Artystka operuje nieskazitelną techniką, a jej osobowość działa na widzów zniewalająco.
Przeżycie związane z jej występem sprawiło, że poczułem się osłabiony i wyczerpany, pełen uniesienia i do głębi poruszony. Tego rodzaju odczucia są rzadkością w epoce, w której rzeczywistość dociera do nas poprzez media elektroniczne oraz grube pokłady ironii i dystansu emocjonalnego.
Podleś pochyliła się nad każdym fragmentem dzieła, odszukała jego emocjonalne sedno, po czym groźbą i pieszczotą, westchnieniami, pochlebstwem i błaganiem powiodła ku niemu nuty kompozytora i słowa poety. W osiągnięcie efektu tak dogłębnie nasyconego dramatyzmem Podleś zaangażowała każdą, najcieńszą nawet strunę swojego jestestwa. ”

19 marca 2007

John Terauds